O‘zbekiston – ShHT: mintaqada muloqot va taraqqiyotga sodiqlik
Shanxay hamkorlik tashkiloti bugungi kunda eng yirik va nufuzli xalqaro tashkilotlardan biridir. Shanxay hamkorlik tashkiloti 2001-yilda tashkil etilganidan buyon tezda oʻzini dunyo aholisining 40% dan ortigʻini va jahon yalpi ichki mahsulotining toʻrtdan bir qismini birlashtirgan nufuzli xalqaro tashkilot sifatida namoyon etdi.
Bugungi kunda ShHT “oila”siga 10 ta aʼzo davlat, 2 ta kuzatuvchi va 14 ta muloqot boʻyicha hamkorlar kiradi, bu esa unga Osiyo, Yevropa va Afrikaning keng hududlarini qamrab olish imkonini beradi va shu orqali xavfsizlik, iqtisodiyot, transport, energetika va gumanitar aloqalar sohalarida ishonch va hamkorlik makonini yaratadi. Shunday qilib, o‘sib borayotgan geosiyosiy notinchlik fonida ShHT muhim barqarorlashtiruvchi omil bo‘lib, dunyoga teng huquqli hamkorlik va barcha ishtirokchilar manfaatlarini hisobga olishning o‘ziga xos modelini taklif qilmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ostonadagi ShHT sammitida “Shanxay ruhi”ning o‘zgarmas qadriyati – ishonch, tenglik va madaniy xilma-xillikka hurmatni eslatdi. U ta'kidladi: tashkilotning kuchi konsensus, qo'shilmaslik va dunyoga ochiqlik asosida qarorlar qabul qilishda. "Bugun ShHT oilasining birligi va jipsligini saqlash nihoyatda muhim. Shundagina biz yangi imkoniyatlardan unumli foydalanib, hamkorlikda rivojlanish yo‘lidan olg‘a borishimiz mumkin", - dedi davlatimiz rahbari.
O‘zbekiston tashkilotning ta’sischi davlatlaridan biri sifatida an’anaviy tarzda faol pozitsiyani egallab, o‘zaro ishonchni mustahkamlash va amaliy hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan tashabbuslarni ilgari surmoqda. Mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash masalalariga alohida e’tibor qaratilmoqda: Toshkent terrorizm, ekstremizm, narkotrafik va transmilliy jinoyatchilikka qarshi kurashda sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirishni izchil qo‘llab-quvvatlaydi.
Aynan O‘zbekiston tashabbusi bilan 2004-yilda Toshkentda ShHTning Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi tashkil etilgani, tashkilotga a’zo davlatlar Xavfsizlik kengashlari kotiblarining uchrashuvlari formati joriy etilgani, tashkilotda kuzatuvchi maqomi berish mexanizmi ishga tushirilgani ahamiyatlidir.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Yevroosiyoda transport-logistika oʻzaro bogʻliqligini kengaytirish, “yashil” energiyani rivojlantirish, raqamlashtirish va innovatsion hamkorlikka oid gʻoyalarni faol ilgari surmoqda.
ShHTga aʼzo davlatlar Hukumat rahbarlari kengashining 2024-yil 16-oktabrdagi yigʻilishida Oʻzbekistonning taklifiga binoan ishtirokchi davlatlar oʻrtasidagi oʻzaro manfaatli aloqalarni chuqurlashtirishga qaratilgan ShHTga aʼzo davlatlar oʻrtasida yangi iqtisodiy muloqotni rivojlantirish boʻyicha hamkorlik konsepsiyasi qabul qilindi. Shunday qilib, ushbu tashabbuslar Toshkentning ShHT faoliyatiga uzoq muddatli xarakter berish, xavfsizlik kun tartibi va barqaror rivojlanish vazifalari o‘rtasidagi muvozanatni ta’minlash istagini aks ettiradi.
O‘zbekiston xalqlarni bir-biriga yaqinlashtirish, yoshlar va ta’lim sohasidagi almashinuvlarni kengaytirish, ilm-fan, madaniyat va turizm sohalarida qo‘shma loyihalarni ilgari surishga katta ahamiyat beradi. Toshkentning fikricha, ShHTning gumanitar jihati mamlakatlar va xalqlar o‘rtasida mustahkam ishonch ko‘prigi bo‘lib xizmat qiladi.
2018-yilda Toshkentda ShHT Jamoat diplomatiyasi markazining ochilishi bu boradagi yorqin voqea bo‘ldi. Ushbu noyob platforma madaniy, ma’rifiy va yoshlar tashabbuslarini birlashtirib, xalqlar do‘stligining jonli ko‘prigiga aylandi. Bugun bu yerda o‘tkazilayotgan ko‘rgazmalar, festivallar, anjumanlar, davra suhbatlari o‘zaro ishonch va o‘zaro hamjihatlik muhitini shakllantirishga xizmat qilmoqda. Ushbu markazning Toshkentda ochilishi O‘zbekistonning tashkilot makonida madaniyatlar va sivilizatsiyalar muloqotini ilgari surishdagi alohida o‘rnini ifodalaydi.
Umuman olganda, 2017-yildan buyon O‘zbekiston Prezidenti tomonidan siyosat va iqtisodiyotdan tortib transport, innovatsion va gumanitar hamkorlikgacha bo‘lgan keng ko‘lamli sohalarni qamrab olgan 105 ta tashabbus ilgari surildi. Ushbu takliflarning aksariyati ShHT doirasidagi hamkorlikning yangi dastur va formatlari uchun asos bo‘lib, Toshkentning tashkilotga zamonaviy va amaliyotga yo‘naltirilgan tus berish istagini yaqqol namoyon etadi. Bugungi kunga qadar 83 ta tashabbus hayotga tatbiq etilgan, yana 22 tasi amalga oshirish jarayonida. Amaliy amalga oshirishning bunday yuqori foizi O‘zbekiston g‘oyalari hamkorlar tomonidan qizg‘in javob topib, hamkorlikni mustahkamlashning haqiqiy vositasiga aylanib borayotganini tasdiqlaydi.
O‘zbekistonning ShHTdagi ishtiroki tarixida 2021-2022-yillarda raislik alohida o‘rin tutadi, u 2022-yil 15-16-sentabr kunlari Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan sammitda yakuniga yetdi. Mazkur forum tashkilotning eng nufuzli yig‘ilishlaridan biri sifatida tarixga kirdi: ShHTning dunyoda ochiqligi va yangilanishidagi roli ortib borayotganini tasdiqladi. o'zaro ta'sir formati. Sivilizatsiyalar chorrahasi, madaniyatlararo muloqot ramzi bo‘lgan qadimiy Samarqand tashkilot global barqarorlik va hamkorlikni mustahkamlash borasida o‘zining yangi missiyasini e’lon qilgan maskanga aylangani ramziy ma’noga ega. Aynan Samarqandda ShHTni rivojlantirishning istiqboldagi strategik yo‘nalishini belgilab beruvchi muhim hujjatlar qabul qilindi. Oziq-ovqat va energetika xavfsizligini taʼminlash, savdo-iqtisodiy sohalarni chuqurlashtirish masalalariga eʼtibor qaratildi
hamkorlik va gumanitar aloqalarni mustahkamlash – bularning barchasi millionlab odamlar farovonligi va butun mintaqa barqarorligiga bevosita ta’sir qiladi.
Samarqand sammiti chinakam tarixiy ahamiyatga ega bo‘ldi: uning natijasida rekord darajadagi kelishuvlar – 44 ta hujjat ShHT faoliyatini sifat jihatidan yangi amaliy mazmun bilan to‘ldirdi. Aynan shu yerda Eronning ShHTga to‘laqonli a’zo bo‘lishiga yo‘l ochgan o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi. Samarqandda Misr, Qatar va Saudiya Arabistonining ShHT muloqoti boʻyicha hamkorlari maqomini huquqiy rasmiylashtirish ham yakunlandi va Belarus tashkilotga aʼzo boʻlish jarayonining rasman boshlanishini oldi. Bundan tashqari, Bahrayn, Maldiv orollari, BAA, Quvayt va Myanmaning ShHT bo‘yicha muloqot bo‘yicha hamkor maqomi bo‘yicha arizalari qo‘llab-quvvatlandi. Sammit doirasida SHHTning Arab davlatlari ligasi, YUNESKO va YUNESKO bilan oʻzaro anglashuv memorandumlari ham imzolandi va bu tashkilotning xalqaro aloqalari kengayib borayotganidan yorqin dalolat boʻldi.
Shunday qilib, O‘zbekiston SHHT faoliyatida nafaqat faol ishtirok etadi, balki uning asosiy g‘oyaviy lokomotivlaridan biri sifatida ham harakat qiladi. Bugun O‘zbekiston haqli ravishda SHHT rivojlanish dinamikasi va yo‘nalishlarini belgilab beruvchi, uni teng huquqli muloqot va birgalikda ijod qilish uchun samarali platformaga aylantiruvchi davlatlardan biri sifatida qabul qilinmoqda.
Shu nuqtai nazardan, bo‘lajak sammit va O‘zbekiston Prezidentining unda ishtirok etishi o‘zaro ishonchni mustahkamlash yo‘lida bundan buyon ham faol ishlashga tayyorligini yaqqol namoyon etadi. Bu mamlakatning mintaqaviy hamkorlikni chuqurlashtirish va zamonamizning asosiy vazifalariga kelishilgan yechimlarni topish yo‘lidagi qat’iy sodiqligining tasdig‘idir. Toshkentning sammitdagi ishtiroki nafaqat ko‘p tomonlama muloqot doirasida milliy manfaatlarni ilgari surish, balki butun mintaqa xalqlarining farovonligi va taraqqiyoti yo‘lida mintaqaviy barqarorlikni mustahkamlash va iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish yo‘lidagi muhim qadam bo‘ladi.

Узбекистан - ШОС: приверженность диалогу и прогрессу региона
Шанхайская организация сотрудничества – одна из крупнейших и наиболее влиятельных международных структур на сегодняшний день. С момента своего основания в 2001 году ШОС за короткое время утвердилась в качестве влиятельной международной структуры, объединяющей свыше 40% населения Земли и примерно четверть мирового ВВП.
Сегодня в «семью» ШОС входят 10 государств-членов, 2 наблюдателя и 14 партнёров по диалогу, что позволяет охватывать обширные регионы Азии, Европы и Африки, тем самым формируя пространство доверия и сотрудничества в сферах безопасности, экономики, транспорта, энергетики и гуманитарных связей. Таким образом, на фоне нарастающей геополитической турбулентности ШОС выступает важным стабилизирующим фактором, предлагая миру уникальную модель равноправного взаимодействия и учета интересов всех участников.
На саммите ШОС в Астане Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев напомнил о неизменной ценности «Шанхайского духа» - доверия, равенства и уважения культурного многообразия. Он подчеркнул: сила организации в принятии решений на основе консенсуса, внеблоковости и открытости миру. «Сегодня крайне важно сохранить единство и сплочённость семьи ШОС. Лишь так мы сможем максимально использовать новые возможности и двигаться вперёд по пути совместного развития», - заявил глава нашего государства.
Являясь одним из государств-основателей организации, Узбекистан традиционно занимает активную позицию, выдвигая инициативы, направленные на укрепление взаимного доверия и развитие практического сотрудничества. Особое внимание уделяется вопросам обеспечения региональной безопасности: Ташкент последовательно поддерживает координацию усилий в борьбе с терроризмом, экстремизмом, наркотрафиком и транснациональной преступностью.
Показательно, что именно по инициативе Узбекистана в 2004 году в Ташкенте была создана Региональная антитеррористическая структура ШОС, внедрён формат Встреч секретарей советов безопасности стран-участниц, запущен механизм предоставления статуса наблюдателей в организации.
Наряду с этим Узбекистан активно продвигает идеи, связанные с расширением транспортно-логистической взаимосвязанности в Евразии, развитием «зеленой» энергетики, цифровизации и инновационного сотрудничества.
На заседании Совета глав правительств государств-членов ШОС 16 октября 2024 года по предложению Узбекистана была принята Концепция сотрудничества по развитию нового экономического диалога между государствами-членами ШОС, направленная на углубление взаимовыгодных связей между странами-участницами. Тем самым, эти инициативы отражают стремление Ташкента придать деятельности ШОС долгосрочный характер, обеспечивая баланс между повесткой безопасности и задачами устойчивого развития.
Важное значение Узбекистан придает сближению народов, расширению молодежных и образовательных обменов, продвижению совместных проектов в сфере науки, культуры и туризма. Именно гуманитарное измерение ШОС, по мнению Ташкента, служит прочным мостом доверия между странами и народами.
Ярким событием на этом направлении стало открытие в 2018 году Центра народной дипломатии ШОС в Ташкенте. Эта уникальная площадка объединила культурные, образовательные и молодёжные инициативы, став живым мостом дружбы между народами. Сегодня здесь проходят выставки, фестивали, конференции и «круглые столы», которые способствуют формированию атмосферы доверия и взаимопонимания. Открытие данного центра именно в Ташкенте отражает особую роль Узбекистана в продвижении диалога культур и цивилизаций на пространстве организации.
В целом, с 2017 года Президентом Узбекистана выдвинуто 105 инициатив, охватывающих самые разные сферы – от политики и экономики до транспорта, инноваций и гуманитарного взаимодействия. Многие из этих предложений стали основой новых программ и форматов сотрудничества внутри ШОС, наглядно демонстрируя стремление Ташкента придать организации современный и практикоориентированный характер. На сегодняшний день уже реализованы 83 инициативы, ещё 22 находятся в процессе воплощения. Такой высокий процент практической реализации подтверждает, что идеи Узбекистана находят живой отклик у партнёров и становятся реальным инструментом укрепления сотрудничества.
Особое место в истории участия Узбекистана в ШОС занимает председательство в 2021–2022 годах, кульминацией которого стал саммит в Самарканде 15–16 сентября 2022 года. Этот форум вошёл в историю как одна из наиболее представительных встреч организации: он подтвердил растущую роль ШОС в мировых делах и продемонстрировал её открытость к расширению и новому формату взаимодействия. Символично, что именно древний Самарканд, перекрёсток цивилизаций и символ межкультурного диалога, стал местом, где организация заявила о своей новой миссии в укреплении глобальной стабильности и сотрудничества.
Именно в Самарканде были приняты важные документы, задавшие стратегическое направление развития ШОС на будущее. В центре внимания оказались вопросы продовольственной и энергетической безопасности, углубление торгово-экономического сотрудничества и укрепление гуманитарных связей - всё то, что напрямую влияет на благополучие миллионов людей и устойчивость региона в целом.
Самаркандский саммит стал по-настоящему историческим: его итогом стало рекордное количество договоренностей – 44 документа, которые наполнили деятельность ШОС качественно новым практическим содержанием. Именно здесь был подписан Меморандум об обязательствах Ирана, открывший путь к его полноправному членству в ШОС. В Самарканде также завершилось правовое оформление статуса Египта, Катара и Саудовской Аравии в качестве партнёров по диалогу ШОС, а Беларусь получила официальный старт процедуры вступления в организацию. Помимо этого, были поддержаны заявки Бахрейна, Мальдив, ОАЭ, Кувейта и Мьянмы на получение статуса партнёра по диалогу ШОС. На полях саммита также подписаны меморандумы о взаимопонимании ШОС с Лигой арабских стран, ЮНЕСКО и ЭСКАТО ООН, которые стали ярким свидетельством расширения международных связей организации.
Таким образом, Узбекистан не просто активно участвует в деятельности ШОС, но и выступает одним из её главных идейных локомотивов. Сегодня Узбекистан по праву воспринимается как один из стран, определяющих динамику и направления развития ШОС, превращая её в эффективную платформу равноправного диалога и совместного созидания.
В данном контексте предстоящий саммит и участие в нем Президента Узбекистана наглядно демонстрирует готовность и впредь активно работать во имя укрепления взаимного доверия. Это является подтверждением неизменной приверженности страны курсу на углубление регионального взаимодействия и поиск согласованных решений по ключевым вызовам современности. Участие Ташкента в саммите станет важным шагом не только в продвижении национальных интересов в рамках многостороннего диалога, но и укреплении региональной стабильности и расширения экономического взаимодействия во благо процветания и прогресса народов всего региона.