Ўзбекистон Президенти ФИФА билан шерикликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
Суҳбат аввалида ФИФА президенти Ўзбекистон етакчиси ва халқини тарихий воқеа – миллий терма жамоамиз 2026 йилда АҚШда бўлиб ўтадиган футбол бўйича жаҳон чемпионатининг финал босқичига йўлланмани қўлга киритгани билан яна бир бор самимий табриклади. Ушбу ҳақли ютуқ мамлакатимизда олиб борилаётган самарали ислоҳотлар, спортни ривожлантиришга қаратилаётган эътибор ва ҳар томонлама кўмакнинг амалий натижаси экани таъкидланди.
Ўзбекистоннинг ушбу нуфузли халқаро тузилма билан, энг аввало, футболни ташкил этиш ва бошқариш тизимини такомиллаштириш, ёш истеъдодларни юзага чиқаришга кўмаклашиш, мураббийлар, ҳакамлар, менежерлар, спорт шифокорлари ва техник мутахассисларни халқаро даражада тайёрлаш борасидаги сермаҳсул ҳамкорлигини янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Футболни, биринчи навбатда, ёшлар ўртасида оммалаштириш бўйича қўшма дастурларни амалга оширишда яқиндан ҳамкорлик қилинаётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
ФИФАнинг техник кўмагида замонавий Миллий футбол маркази, шу жумладан, инновацион ечимларни жорий этган ҳолда рақамли футбол бўйича ситуацион марказ ташкил этилди.
Ўтган йили мамлакатимизда футзал бўйича жаҳон чемпионати муваффақиятли ўтказилди.
Ўзбекистонда ФИФАнинг йирик мусобақалари ва тадбирларини ташкил этишга алоҳида эътибор қаратилди.
Тошкент шаҳрида ФИФАнинг Марказий Осиё мамлакатлари учун минтақавий офисини очиш юзасидан келишувга эришилди.
Учрашув якунида Ўзбекистон Президенти ўзбек футболини ривожлантириш ва халқаро майдонда илгари суришга қўшган шахсий ҳиссаси учун ФИФА раҳбари Жанни Инфантинога давлатимизнинг юксак мукофоти – “Дўстлик” орденини топширди.

The President of Uzbekistan emphasized the importance of expanding the partnership with FIFA
At the beginning of the meeting, the FIFA President once again warmly congratulated the leader and people of Uzbekistan on a historic achievement – the national team’s qualification for the final stage of the 2026 FIFA World Cup in the United States. It was emphasized that this well-deserved success is the practical result of effective reforms, attention, and comprehensive support for the development of sports in the country.
The discussions focused on expanding Uzbekistan’s productive partnership with this prestigious international organization, particularly in the areas of transforming the system of football organization and management, supporting the development of young talent, and providing international-level training for coaches, referees, managers, sports doctors, and technical specialists.
It was noted with great satisfaction that close cooperation continues in the implementation of joint programs to promote football, especially among young people.
With FIFA’s technical support, a modern National Football Center has been established, including a digital football situation center with the introduction of innovative solutions.
Last year, the Futsal World Cup was successfully held in Uzbekistan.
Special attention was given to the organization of major FIFA tournaments and events in Uzbekistan.
An agreement was reached to open a FIFA regional office for Central Asian countries in Tashkent. Following the meeting, in recognition of his personal contribution to the development and promotion of Uzbek football on the international stage, the President of Uzbekistan presented FIFA President Gianni Infantino with a high state award – the “Dustlik” (Friendship) Order.