O‘zbekiston va Finlyandiya yetakchilari ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlarini muhokama qildilar
O‘zbekiston bilan Finlyandiya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni, eng avvalo, savdo-iqtisodiy va gumanitar sohalarda yanada kengaytirish masalalari Finlyandiya Prezidentining mamlakatimizga bo‘lajak tashrifiga tayyorgarlik nuqtai nazaridan atroflicha ko‘rib chiqildi.
Konstruktiv siyosiy muloqotlar va parlamentlararo almashinuvlar davom etayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. 2024 yilda tovar ayirboshlash 24 foizga oshdi. 2022 yildan mamlakatimizda Finlyandiyaning "Nordik" universiteti muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda, maktab ta’limini rivojlantirish bo‘yicha loyihalar amalga oshirilmoqda.
Qishloq xo‘jaligi, kimyo, energetika, konchilik, telekommunikatsiya va boshqa innovatsion tarmoqlarda kooperatsiyani yo‘lga qo‘yish, jumladan, ta’lim tizimiga ilg‘or texnologiyalarni joriy etish imkoniyatlariga alohida e’tibor qaratildi.
Aniq loyihalarni tayyorlash uchun Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va ikki mamlakat yetakchi kompaniyalari ishtirokida biznes forumini o‘tkazish taklif qilindi.
Xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi. Nizolarni xalqaro huquq normalari asosida tinch yo‘l bilan hal etish muhimligi ta’kidlandi.

Лидеры Узбекистана и Финляндии обсудили возможности расширения двустороннего сотрудничества
Были обстоятельно рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-финского многопланового сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической и гуманитарной сферах, в контексте подготовки к предстоящему визиту Президента Финляндии в Узбекистан.
С удовлетворением отмечены продолжающиеся конструктивные политические контакты и межпарламентские обмены. В 2024 году товарооборот вырос на 24 процента. С 2022 года в нашей стране успешно действует финский университет «Нордик», реализуются проекты в области развития школьного образования.
Особое внимание обращено на возможности налаживания кооперации в таких сферах, как сельское хозяйство, химическая, энергетическая, добывающая, телекоммуникационная и другие инновационные отрасли, включая внедрение передовых технологий в систему образования.
Для подготовки конкретных проектов предложено провести заседание Межправительственной комиссии и бизнес-форум с участием ведущих компаний двух стран.
Состоялся обмен мнениями по актуальной международной повестке. Подчеркнута важность мирного урегулирования конфликтов на основе норм международного права.