Ўзбекистон Президенти Санкт-Петербург билан ҳамкорлик бўйича “йўл харитаси”ни амалга ошириш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон – Россия ўзаро манфаатли ҳамкорлигини янада кенгайтириш, энг аввало, Санкт-Петербург шаҳри билан иқтисодий кооперация лойиҳалари ва маданий-гуманитар алмашинув дастурларини амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Ўзаро товар айирбошлаш кўрсаткичлари ўсаётгани мамнуният билан қайд этилди – ўтган йил якунларига кўра ҳудудлар даражасидаги экспорт-импорт ҳажми 20 фоизга ошди. Пойтахтимизда Ишбилармонлик маркази фаолиятини йўлга қўйиш, шунингдек, Янги Тошкент ҳудудида “Петербург мавзеси”ни барпо этиш лойиҳасини тайёрлаш ишлари олиб борилмоқда.
Россия делегациясининг бу галги ташрифи чоғида металлургия, ускунасозлик, йўл қурилиши, фармацевтика ва соғлиқни сақлаш, озиқ-овқат саноати, қишлоқ хўжалиги, логистика ҳамда бошқа соҳаларда 23 та кооперация лойиҳасини амалга ошириш бўйича “йўл харитаси” қабул қилинди.
Хусусий тиббиёт, таълим, коммунал хўжалик, рақамли технологиялар, миграция ва туризм соҳаларида амалий ҳамкорликни кенгайтириш бўйича аниқ таклифлар қўллаб-қувватланди.
Фаол гуманитар алоқаларни давом эттириш ва қўшма маданий тадбирларни мунтазам ташкил этишга алоҳида эътибор қаратилди.
Жорий йил октябрь ойида икки мамлакат ҳудудлари кенгашининг иккинчи йиғилишини самарали ўтказишга қаратилган чора-тадбирларни кўришга келишиб олинди.

The President of Uzbekistan emphasizes the importance of the practical implementation of the roadmap for cooperation with Saint Petersburg
Issues of expanding mutually beneficial cooperation between Uzbekistan and Russia were considered, primarily the implementation of economic cooperation projects and cultural-humanitarian exchange programs with the city of Saint Petersburg.
The growth of mutual trade turnover was noted with satisfaction – last year, the volume of export-import operations at the regional level increased by 20 percent. Work is underway to launch the activities of a Business Center in Tashkent, as well as to prepare a project for the construction of the Saint Petersburg Neighborhood in New Tashkent.
During the current visit of the Russian delegation, a roadmap was adopted for the implementation of 23 cooperation projects in various sectors, including metallurgy, instrument engineering, road construction, pharmaceuticals and healthcare, the food industry, agriculture, logistics, and others.
Specific proposals were supported to expand practical cooperation in the development of private medicine, education, public utilities, digital technologies, migration, and tourism.
Particular attention was given to maintaining active humanitarian contacts and regularly organizing joint cultural events.
An agreement was reached on taking measures to ensure the effective holding of the second meeting of the Council of Regions of the two countries in October of this year.