Ўзбекистон ва Қатар етакчилари телефон орқали мулоқот қилдилар
Ўзбекистон – Қатар стратегик шериклик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларининг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари яқинда Исроил томонидан Қатар пойтахти Доҳа шаҳрига уюштирилган ракета зарбаларини кескин қоралади. Қатар мустақиллиги ва суверенитетини бузадиган, унинг хавфсизлигига таҳдид соладиган бундай номақбул хатти-ҳаракатлар Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Низоми, халқаро ҳуқуқнинг асосий қоида ва тамойилларига зид экани қайд этилди.
Ўзбекистон халқаро муносабатларда куч ишлатишнинг ҳар қандай шаклига ва Яқин Шарқдаги вазиятнинг янада кескинлашишига олиб келадиган қадамларга қарши экани таъкидланди.
Ўзбекистон Президенти Қатар ташаббуси билан чақирилаётган навбатдан ташқари араб-ислом саммитининг муваффақиятли ўтишини тилади.
Қатар Давлати Амири, ўз навбатида, кўрсатилган бирдамлик ва қўллаб-қувватлов учун чуқур миннатдорлик билдирди.
Телефон мулоқоти чоғида фаол сиёсий алоқаларни давом эттириш ва икки мамлакат етакчи компанияларининг кооперация лойиҳаларини жадаллаштириш бўйича ўзаро мувофиқлашган чоралар кўриш масалалари ҳам муҳокама қилинди.

Leaders of Uzbekistan and Qatar hold a telephone conversation
Current issues of strategic partnership and multifaceted cooperation between Uzbekistan and Qatar were reviewed.
At the beginning of the conversation, the President of Uzbekistan strongly condemned the recent Israeli missile strikes on the Qatari capital Doha. It was noted that such unacceptable actions, which violate independence and sovereignty and pose a threat to Qatar’s security, are contrary to the Charter of the United Nations and the fundamental norms and principles of international law.
It was emphasized that Uzbekistan opposes any use of force in international relations and steps that could lead to further escalation of the situation in the Middle East.
The President of Uzbekistan wished success to the emergency Arab-Islamic summit convened at the initiative of Qatar.
In turn, the Amir of Qatar expressed his deep gratitude for the solidarity and support.
During the telephone conversation, the issues of continuing active political contacts and taking coordinated measures to accelerate the implementation of cooperation projects between leading companies of the two countries were also discussed.