Ўзбекистон Президенти Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтадиган БМТ Бош Ассамблеясининг 80-сессиясида иштирок этади
Ўзбекистон Президенти матбуот хизмати маълумотига кўра, давлатимиз раҳбари БМТ Бош Ассамблеяси ялпи сессияси умумий мунозараларининг биринчи кунида нутқ сўзлайди.
Таъкидлаш жоизки, Бош Ассамблеянинг бу йилги юбилей сессиясида глобал хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш, Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш, БМТ тизими ва халқаро молия архитектурасини ислоҳ қилиш, иқлим ўзгариши оқибатлари ва бошқа замонавий хатарларга қарши курашишнинг долзарб масалалари кўриб чиқилади.
Саммит доирасида Ўзбекистон етакчиси БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш, хорижий давлатлар ва ҳукуматлар, нуфузли халқаро молиявий институтлар раҳбарлари билан музокаралар ўтказади.
Ташриф дастурининг ишбилармонлик қисмидан АҚШнинг етакчи компаниялари ва молиявий-инвестиция тузилмалари иштирокида учрашув ва тадбирлар ўрин олган. Янги келишув ва шартномалар тўплами имзоланиши кутилмоқда.

President of Uzbekistan to participate in the 80th session of the United Nations General Assembly in New York
On September 20-24, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay a working visit to the city of New York to attend the events of the 80th jubilee session of the United Nations General Assembly.
According to the press service of the Head of our state, President of Uzbekistan will deliver a keynote address on the first day of organizing the general debate of the UN General Assembly plenary session.
It’s noteworthy that during the current jubilee session of the UNGA topical issues of ensuring global security and stability, achieving Sustainable Development Goals, reforming the system of the UN and international financial architecture, combatting the consequences of climate change and other modern challenges, will be reviewed.
On the sidelines of the summit, the Leader of Uzbekistan will hold talks with the UN Secretary-General António Guterres, heads of foreign states and governments, leaders of authoritative international financial institutions.
In the framework of the business program in the United States, it’s planned to hold meetings and events with participation of the leading American companies and financial-investment structures. It’s planned to sign a package of new agreements and contracts.