FARG‘ONA vodiysi: BARQARAR RIVOJLANISH VA FAROVOVLIK STRATEGIYASIGA YANGILIK KO‘RISH
Farg'ona vodiysi tarixan mamlakatlar o'zaro resurslari va aholisi o'zaro yaqin aloqada bo'lgan yagona makonni ifodalagan. Asrlar davomida vodiy G'arb va Sharqni bog'laydigan asosiy savdo arteriyalarining chorrahasida turgan.
Farg‘ona vodiysida yaxshi qo‘shnichilik muhitining qaror topayotgani butun Markaziy Osiyoda ijobiy jarayonlarni aks ettiradi. Bu mohiyatan siyosiy iroda natijasi, mintaqada xavfsizlik va barqarorlikni saqlash boʻyicha barcha beshta davlat rahbarlarining birgalikdagi saʼy-harakatlarining jamlangan ifodasidir.
2025-yil 15-16-oktabr kunlari Farg‘ona shahrida bo‘lib o‘tadigan Farg‘ona tinchlik forumining o‘tkazilishi O‘zbekiston Prezidentining BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasida Markaziy Osiyoni o‘zgartirish to‘g‘risidagi tezislarini tasdiqlaydi.
tinchlik, yaxshi qo'shnichilik va sheriklik makoniga.
TANGLIQLIK ZONASIDAN ISHONCH MAKONIGA
Mustaqillikning dastlabki yillarida hal etilmagan chegara muammolari, ko‘plab etnik-hududiy anklavlarning mavjudligi mintaqani mojaro hududi sifatida ko‘rish uchun bahona bo‘ldi.
Biroq, bugun siyosiy iroda va davlat rahbarlarining birgalikdagi sa’y-harakatlari tufayli avvallari “chang bochka”, “Oxilles tovon”, “qaynoq nuqta” sifatida qabul qilingan Farg‘ona vodiysi tinchlik, barqaror taraqqiyot timsoli, imkoniyatlar maydoni sifatida namoyon bo‘lmoqda.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston diplomatiya va barqaror siyosiy aloqalarni yo‘lga qo‘yish borasida sezilarli yutuqlarga erishdi.
Milliy yetakchilarning tashriflari va mintaqaviy forumlarda ishtirok etishi
va ShHT va Markaziy Osiyo mintaqaviy gidroelektr stansiyasi (KVGCA) kabi tashkilotlar siyosiy va iqtisodiy aloqalarni chuqurlashtirishga hissa qo‘shmoqda. Ikki tomonlama rivojlanish
va ko‘p tomonlama siyosiy munosabatlar mintaqaviy integratsiya va o‘zaro yordam uchun mustahkam poydevor yaratishga yordam berdi.
Bundan tashqari, Markaziy Osiyoning barcha beshta davlati ham o'z hissasini qo'shmoqda
Farg‘ona vodiysining barqaror rivojlanishiga. Birgalikda gidroenergetika loyihalari amalga oshirilmoqda. 2023-yil yanvar oyida Oʻzbekiston, Qozogʻiston
va Qirgʻiziston oʻrtasida “Qambarota-1” GESi loyihasini amalga oshirish boʻyicha “Yoʻl xaritasi” imzolandi, 2024-yil iyun oyida esa loyihani amalga oshirishga tayyorgarlik koʻrish boʻyicha idoralararo kelishuv imzolandi.
2017-yilda Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti etib saylanishi bilan boshlangan mintaqaviy diplomatiyaning yangi bosqichi hal qiluvchi burilish nuqtasi bo‘ldi. Qo‘shni davlatlar bilan aloqalar sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarildi. Ochiqlik, hurmat va tenglik tamoyillariga asoslangan muloqot uzoq muddatli yaxshi qo‘shnichilikka asos soldi.
Uch davlat — O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston rahbarlarining siyosiy irodasi tufayli 2025-yilda tarixiy kelishuvlarga erishildi — uch davlat davlat chegaralarining tutash nuqtasi to‘g‘risidagi shartnoma va Abadiy do‘stlik to‘g‘risidagi Xo‘jand deklaratsiyasi imzolandi. Bu hujjatlar ishonch va ijodiy hamkorlikning yangi davri ramzi bo‘ldi. Shartnomada uch davlatning chegaralari Farg‘ona vodiysining ma’lum bir nuqtasida qonuniy ravishda belgilandi.
Bu yutuq to'satdan, tayyorgarliksiz sodir bo'lmadi. O‘tgan oylarda, 2025-yilning 13-martida Qirg‘iziston va Tojikiston o‘rtasida umumiy chegarani belgilash bo‘yicha muhim shartnoma imzolangan edi – bu uzoq davom etgan muzokaralarning yakuniy bosqichi.
Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov mintaqaviy integratsiya jadal rivojlanishda davom etayotgani, barcha sohalarda hamkorlikni mustahkamlash barqaror rivojlanishni kafolatlashini ta’kidladi.
va butun Markaziy Osiyo uchun farovonlik.
O‘z navbatida, Tojikiston prezidenti Imomali Rahmon uch davlat o‘rtasidagi yaxshi qo‘shnichilik, teng huquqlilik va o‘zaro hurmat tamoyillari asosidagi munosabatlarni rivojlantirishni Tojikiston tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri deb atadi.
“Chegara xalqlarimizni ajratmasligi, balki birlashtirishi kerak” degan yangi diplomatik yondashuv tashabbuskori O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning ajralmas rolini xalqaro hamjamiyat alohida ta’kidlamoqda.
Ushbu yondashuv tinch o'zgarishlar modelini yaratadi, unda tashqi emas, ichki omillar ishonch, do'stlik va yaxshi qo'shnichilik me'morchiligini shakllantiradi.
Barqarorlik va hamkorlik makonini shakllantirish
Farg‘ona vodiysida tashqi ishtirokisiz — uch davlat rahbarlarining kuchli siyosiy irodasi, bu mintaqa xalqlarining tinch-totuv yashashga intilishi, barqaror tinchlik uchun mustahkam poydevor yaratish istagi tufayligina amalga oshdi.
va farovonlik.
Farg‘ona vodiysi boshqa hududlarda davlatlararo munosabatlarni yo‘lga qo‘yish “namunasi”dir.
Farg‘ona vodiysi O‘rta Osiyoning noyob vohalaridan biri — O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston xalqlarining taqdirlari chambarchas bog‘langan joy.
Tana. Bundan ko'proq
Bu yerda 17 million kishi istiqomat qiladi, bu Markaziy Osiyoning taxminan 83 million aholisining 20 foizini tashkil qiladi.
Bugungi kunda vodiy asta-sekin yangi Markaziy Osiyo - chegaralar endi to'siq bo'lmagan mintaqaning ramziga aylanib bormoqda.
lekin o'zaro ta'sir ko'priklari. Transport, savdoni rivojlantirish,
Oʻzbekiston va Qirgʻiziston oʻrtasidagi gumanitar aloqalar,
Tojikiston esa umumiy farovonlik yo‘lida yagona hamkorlik makonini shakllantirishga yo‘l ochadi.
Qo‘shma infratuzilma va iqtisodiy loyihalar, avtomobil va temir yo‘llarni qayta tiklash, chegara logistika uzellarini rivojlantirish, chegara o‘tish joylarini modernizatsiya qilish aholi, tovarlar va g‘oyalarning erkin harakatlanishi uchun sharoit yaratmoqda.
Farg‘ona vodiysining tashqi dunyo bilan aloqalari faol rivojlanmoqda. Bugungi kunda u xalqaro multimodal transport yo‘laklariga integratsiyalashib, Sharq va G‘arbni bog‘lovchi mintaqalararo tranzit xab maqomini bosqichma-bosqich tiklab bormoqda.
Shu nuqtai nazardan Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li loyihasi ahamiyat kasb etmoqda. Amalga oshirilsa, u mintaqadagi barcha mamlakatlar iqtisodiyotiga multiplikativ ta'sir ko'rsatadi.
Yo‘l Fors ko‘rfazi va Tinch okeanidagi portlarga chiqish imkonini beradi, yangi bozorlarga chiqish imkonini beradi, shu orqali iqtisodiyotni diversifikatsiya qiladi va yangi ish o‘rinlari yaratadi.
Viza rejimlari soddalashtirilib, nazorat-o‘tkazish punktlari sig‘imi yaxshilanmoqda, bu esa fuqarolarning o‘zaro qatnovini oshirish imkonini bermoqda.
O‘zbekiston Turkmanistondan tashqari barcha Markaziy Osiyo davlatlari bilan vizasiz rejimni saqlab kelmoqda.
Xususan, hozirda O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasida 17 ta, Qirg‘iziston bilan 25 ta chegara o‘tkazish punktlari mavjud.
2016-yilda O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasida bor-yo‘g‘i 13 ta bo‘lib, barchasi cheklovlar bilan ishlagan. Misol uchun, ayni paytda O‘zbekiston-Qirg‘iziston chegarasidagi “Do‘stlik” nazorat-o‘tkazish punkti orqali kuniga 20 ming nafargacha kishi o‘tmoqda, bu 2016-yilga nisbatan 100 barobar ko‘p. Shu bilan birga, transport vositalarining o‘tkazuvchanligi o‘n baravar ortib, kuniga 700 taga yetdi.
Mingtepa va Xonobod chegara punktlari 2023-yilda, Uchqo‘rg‘on va Qorasuv chegara punktlari 2024-yilda ochilgan.Bu o‘tish joylari 2009-2010-yillardan beri yopilgan edi.
Hozirda O‘zbekiston va Qozog‘iston fuqarolari bir-birlariga 30 kun davomida ro‘yxatdan o‘tmasdan sayohat qilishlari mumkin. Oʻzbekiston va Qirgʻiziston 60 kungacha vizasiz rejim oʻrnatdi va 2023-yil 1-sentabrdan boshlab ikki davlat fuqarolari oʻzaro sayohat qilish uchun ID kartalaridan (pasport oʻrniga) foydalanishlari mumkin.
Yuk va yoʻlovchilarni tashish vaqti misli koʻrilmagan 8 daqiqaga qisqardi. Ayni paytda Tojikiston fuqarolari
O‘zbekiston esa bir-birining hududida 30 kungacha bo‘lishi mumkin
vizasiz. Bu, o‘z navbatida, Farg‘ona vodiysi xalqlari o‘rtasidagi o‘zaro munosabatlarning kuchayishiga, o‘zaro tushunishning yaxshilanishiga xizmat qilmoqda.
Umuman olganda, tarix davomida bo‘lgani kabi Farg‘ona vodiysida ham umumiy makon vujudga kelmoqda. Vodiy aloqalarining tiklanishi butun mintaqada barqarorlik va barqaror rivojlanishga yordam beradi.
Xalqaro hamjamiyatning ushbu jarayonlarga jiddiy e’tibor qaratayotgani Markaziy Osiyo tinchlik madaniyatini yuksaltirishning muhim markaziga aylanib borayotganini tasdiqlaydi. O‘zbekiston tomonidan ilgari surilgan tashabbuslar BMT, YXHT, Yevropa Ittifoqi va boshqa xalqaro hamkorlar tomonidan qo‘llab-quvvatlanib, mintaqaviy sa’y-harakatlarning qonuniyligi va barqarorligini mustahkamladi.
Bu jarayonda Farg‘ona tinchlik forumi alohida o‘rin tutadi.
nafaqat diplomatik uchrashuv, balki mintaqaviy hamkorlikning yangi falsafasini ishlab chiqish platformasi. Ushbu forum siyosiy yetakchilar, ekspertlar va jamoat arboblarini birlashtirib, Markaziy Osiyoda tinchlik, ishonch va barqaror rivojlanishni mustahkamlash bo‘yicha ochiq muloqotni taklif etadi.
Tadbir mintaqa mamlakatlariga o‘zaro hurmat va kelajak avlodlar uchun yaxshiroq kelajakka intilish asosida barqarorlik va barqaror rivojlanishning o‘z arxitekturasini mustaqil ravishda shakllantirish imkonini beradi.
XULOSA
Farg‘ona vodiysi asta-sekin tinchlik va totuvlik makoniga aylanib bormoqda, bu yerda odamlar til topishib, mintaqa barqarorligini birgalikda mustahkamlaydi.
Farg‘ona vodiysida do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik muhitining qaror topayotgani bugungi global notinchlik sharoitida mintaqada barqarorlikni ta’minlash amalga oshishi mumkin bo‘lgan maqsad ekanini ko‘rsatadi.
Bu jarayon sabr-toqat, donolik va oqilona murosaga tayyorlikni talab qiladi. O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston bu fazilatlarni va murakkab muammolarga qaramay, xavfsizlikni mustahkamlash va barqaror rivojlanish kabi umumiy maqsadlar yo‘lida birlashish qobiliyatini namoyon etdi.
Farg‘ona tinchlik forumi, o‘z navbatida, muloqotni mustahkamlashga qaratilgan doimiy platformaga aylanishi ko‘zda tutilgan.
ishonch va Farg‘ona vodiysining barqaror rivojlanishini ta’minlash, iqtisodiy salohiyatini yuzaga chiqarish, madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlash. Ushbu uchrashuvning o'tkazilishi umumiy rishtalarni o'rnatish uchun birgalikda ishlashga qat'iy qaror qilgan mintaqa davlatlarining birligini aks ettiradi.

ФЕРГАНСКАЯ ДОЛИНА: ОБЩЕЕ ВИДЕНИЕ СТРАТЕГИИ УСТОЙЧИВОГО РАЗВИТИЯ И ПРОЦВЕТАНИЯ
Ферганская долина исторически представляла собой единое пространство, где страны использование общие ресурсы, а население сохраняло тесные связи. Долина на протяжении веков находилась на перекрёстке ключевых торговых артерий, связывающих Запад с Востоком.
Утверждение атмосферы добрососедства в Ферганской долине отражает позитивные процессы во всей Центральной Азии. По сути, это результат политической воли, концентрированное выражение совместных усилий лидеров всех пяти стран по поддержанию безопасности и стабильности в регионе.
Проведение 15–16 октября 2025 года в городе Фергана Ферганского форума мира позволяет подтвердить озвученный на 80-ой сессии ГА ООН тезис Президента Узбекистана о трансформации Центральной Азии
в пространство мира, добрососедства и партнёрства.
ОТ ЗОНЫ НАПРЯЖЕННОСТИ К ПРОСТРАНСТВУ ДОВЕРИЯ
В первые годы независимости нерешённые пограничные вопросы и наличие многочисленных этнотерриториальных анклавов служили поводом для рассмотрения региона в качестве конфликтной формации.
Однако сегодня благодаря политической воле и совместным усилиям глав государств Ферганская долина, ранее воспринимавшаяся как «пороховая бочка», «Ахиллесова пята», «горячая точка», превращается в символ мира, устойчивого развития и пространство возможностей.
В последние годы Узбекистан, Таджикистан и Кыргызстан значительно продвинулись в области дипломатии и установления стабильных политических контактов.
Визиты лидеров стран, участие в региональных форумах
и организациях, таких как ШОС и КВГГЦА способствуют углублению политических и экономических связей. Развитие двусторонних
и многосторонних отношений в политической сфере способствовали созданию прочных основ для региональной интеграции и взаимной поддержки.
Более того, все пяти стран Центральной Азии вносят вклад
в устойчивое развитие Ферганской долины. Реализуются совместные водно-энергетические проекты. В январе 2023г. Узбекистан, Казахстан
и Кыргызстан подписали «Дорожную карту» по реализации проекта строительства Камбаратинской ГЭС-1, а июне 2024г. – межведомственное соглашение о подготовке к реализации проекта.
Решающим переломом стал новый этап региональной дипломатии, начавшийся в 2017 году с началом избрания Шавката Мирзиёева Президентом Республики Узбекистан. Отношения с соседними странами вышли на качественно новый уровень. Диалог, основанный на принципах открытости, уважения и равноправия, позволил заложить основу долгосрочного добрососедства.
Благодаря политической воле лидеров трёх государств — Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана — были достигнуты исторические договорённости в 2025 году — подписание Договора о точке стыка государственных границ трёх государств и Худжандской декларации о вечной дружбе. Эти документы стали символом новой эры доверия и созидательного партнёрства. Договор закрепил юридически границ трёх государств на конкретной точке в Ферганской долине.
Такой прорыв не появился внезапно, без подготовительной работы. В предыдущие месяцы, 13 марта 2025 года, Кыргызстан и Таджикистан подписали важное соглашение о демаркации общей границы — завершающий этап долгих переговоров.
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров отметил, что региональная интеграция продолжает активно развиваться, а укрепление сотрудничества во всех сферах станет залогом устойчивого развития
и процветания всей Центральной Азии.
В свою очередь, Президент Таджикистана Эмомали Рахмон назвал развитие взаимоотношений трёх стран на принципах добрососедства, равноправия и взаимного уважения одним из приоритетов внешней политики Таджикистан.
Мировое сообщество особо указывает на незаменимую роль Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, который выступил инициатором новой дипломатической линии: «границы должны
не разделять, а соединять наши народы».
Такой подход создаёт модель мирной трансформации, когда внутренние, а не внешние факторы формируют архитектуру доверия, дружбы и добрососедства.
Формирование пространства стабильности и сотрудничества
в Ферганской долине стало возможным без внешнего участия — исключительно за счёт твердой политической воли глав трех государств, сочетающейся со стремлением народов этого региона к мирному сосуществованию, создающего прочную основу для устойчивого мира
и процветания.
ФЕРГАНСКАЯ ДОЛИНА – «образцовая модель» выстраивания межгосударственных отношений в других регионах
Ферганская долина является одним из уникальных оазисов Центральной Азии — местом, где переплелись судьбы народов Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана. Здесь проживает более
17 миллионов человек, что составляет 20% от всех жителей Центральной Азии, количество которых порядка 83 млн.
Сегодня долина постепенно превращается в символ новой Центральной Азии — региона, где границы становятся не барьерами,
а мостами взаимодействия. Развитие транспортной, торговой
и гуманитарной связности между Узбекистаном, Кыргызстаном
и Таджикистаном открывает путь к формированию единого пространства взаимодействия во имя общего процветания.
Совместные инфраструктурные и экономические проекты, восстановление автомобильных и железнодорожных путей, развитие пограничных логистических хабов и модернизация пунктов пропуска создают условия для свободного передвижения людей, товаров и идей.
Активно развиваются коммуникации Ферганской долины с внешним миром. Сегодня она интегрируется в международные мультимодальные транспортные коридоры и постепенно возвращает свой статус межрегионального транзитного узла, соединяющего Восток и Запад.
В этом ключе важное значение обретает проект железной дороги «Китай-Кыргызстан-Узбекистан». В случае практической реализации он придаст мультипликативный эффект для экономик всех стран региона.
Дорога предоставит доступ к портам Персидского залива и Тихого океана, позволит выйти на новые рынки, тем самым диверсифицируя экономику и создавая новые рабочие места.
Упрощаются визовые режимы пребывания и улучшается пропускная способность в пунктах пропуска, что благоприятствует увеличению взаимных поездок граждан.
Узбекистан поддерживает безвизовый режим пребывания со всеми странами Центральной Азии, за исключением Туркменистана.
В частности, на сегодняшний день между Узбекистаном и Таджикистаном действует 17 пограничных пунктов пропуска, с Кыргызстаном – 25.
В 2016г. между Узбекистаном и Кыргызстаном было всего 13, и все работали с ограничениями. Например, в настоящее время только через КПП «Дустлик» на узбекско-кыргызской границе ежедневно проходит
до 20 тысяч человек – в 100 раз больше, чем в 2016 году. Вместе с тем, пропуск транспорта вырос в 10 раз и достигает 700 единиц в день.
В 2023г. был открыт пограничные пункты «Мингтепа» и «Ханабад»,
в 2024г.– «Учкурган» и «Карасу». Эти пункты были закрыты с 2009-2010гг.
Сегодня граждане Узбекистана и Казахстана имеют возможность совершать взаимные поездки со сроком 30 дней без регистрации. Между Узбекистаном и Кыргызстаном установлен безвизовый режим сроком до 60 дней, а с 1 сентября 2023г. стало возможным использование ID-карты (вместо заграничных паспортов) для взаимных поездок граждан двух государств.
Время прохождения грузов и людей сократилось
до беспрецедентных 8 минут. В свою очередь, граждане Таджикистана
и Узбекистана могут до 30 дней находиться на территории друг друга
без оформления визы. Это, в свою очередь, способствуют активизации взаимодействия и улучшению взаимопонимания между народами Ферганской долины.
В целом, в Ферганской долине формируется общее пространство, как это было на протяжении всей истории. Восстановление взаимосвязанности долины способствует обеспечению стабильности и устойчивого развития всего региона.
Большое внимание международного сообщества к этим процессам подтверждает, что Центральная Азия становится важным центром формирования культуры мира. Инициативы, выдвинутые Узбекистаном, получили поддержку ООН, ОБСЕ, ЕС и других международных партнёров, что укрепляет легитимность и устойчивость региональных усилий.
Особое место в этом процессе занимает Ферганский форум мира —
не просто дипломатическая встреча, а платформа для выработки новой философии регионального сотрудничества. Этот форум объединяет политических лидеров, экспертов и общественных деятелей, предлагая открытый диалог по вопросам укрепления мира, доверия и устойчивого развития в Центральной Азии.
Мероприятие позволит странам региона самостоятельно формировать собственную архитектуру стабильности и устойчивого развития, основанную на взаимном уважении и стремлении к лучшему будущему для новых поколений.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Ферганская долина постепенно превращается в пространство мира и согласия, где народы находят общий язык и совместно укрепляют устойчивость региона.
Утверждение атмосферы дружбы и добрососедства в Ферганской долине показывает, что сегодня в условиях глобальной турбулентности обеспечение стабильности в регионе является реализуемой задачей.
Данный процесс требует терпения, мудрости и готовности идти
на разумные компромиссы. Узбекистан, Кыргызстан и Таджикистан, показали наличие этих качеств и способность, несмотря на сложные вызовы, объединяться ради общих целей, таких как укрепление безопасности и устойчивое развитие.
В свою очередь Ферганский форум мира призван стать постоянно действующей платформой, направленной на укрепление диалога
и доверия, обеспечение устойчивого развития Ферганской долины, раскрытие экономического потенциала и укрепление культурно-гуманитарных связей. Проведение этой встречи отражает единство государств региона, которые твердо решили сообща формировать общее будущее.