O'zbekistonning Belgiya vektori
So‘nggi yillarda O‘zbekiston hozirgi geosiyosiy keskinlik va iqtisodiy beqarorlik sharoitida barqarorlikning muhim elementi sifatida Yevropa bilan munosabatlarning yangi konfiguratsiyasini jadal rivojlantirmoqda. O‘zbekiston bilan Yevropa davlatlari o‘rtasidagi aloqalar yildan-yilga kengayib, hamkorlik yo‘nalishlari kengayib borayotgani mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarga xizmat qilmoqda.
Aloqalarning yangi tarixini shakllantirish
O‘zbekiston mustaqillikka erishganidan so‘ng uning Yevropa Ittifoqi bilan aloqalari ancha jadal rivojlandi. 1992-yilda Oʻzbekiston hukumati va Yevropa Ittifoqi komissiyasi oʻrtasida oʻzaro anglashuv memorandumi imzolandi, 1994-yilda Yevropa Ittifoqi bilan diplomatik munosabatlar oʻrnatildi.1996-yil iyun oyida imzolangan va 1999-yilda kuchga kirgan Sheriklik va hamkorlik toʻgʻrisidagi bitim (SHK) hamkorlikka asos boʻlib xizmat qildi. Biroq O‘zbekistonda demokratik islohotlar yetarli darajada olib borilmayotganligi sababli ma’lum vaqt davomida Yevropa davlatlari bilan o‘zaro hamkorlik muayyan qiyinchiliklarga duch keldi.
Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston Prezidenti etib saylanishi bilan vaziyat tubdan o‘zgardi. 2017-yilda Yevropa komissiyasining xalqaro rivojlanish va hamkorlik bo‘yicha bosh direktori Stefano Manservisi Toshkentga tashrif buyurib, “YeI O‘zbekistonga strategik sherik sifatida qarashini” ta’kidlagan edi. Mamlakatda boshlangan keng ko‘lamli demokratik va iqtisodiy islohotlar ilgari hal qilib bo‘lmaydigan ko‘plab muammolarni tezkorlik bilan hal etish imkonini berdi. Majburiy mehnatga butunlay barham berildi, paxtachilik sohasidagi islohotlar paxta eksportidan butunlay voz kechish imkonini berdi.
O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar jarayonida Yevropa davlatlari bilan munosabatlarning huquqiy asoslari ham jadal kengaydi. O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi avvalroq PCA doirasida bir-biriga eng qulay davlat rejimini taqdim etgan bo‘lsa, 2021-yil aprel oyida Yevropa Ittifoqi O‘zbekistonga Umumiy imtiyozlar tizimi (GSP+) bo‘yicha benefisiar maqomini berdi va 2022-yilda Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi yangi Bitim paraflandi.
O‘zbekistonda islohotlar boshlanishi bilan nafaqat ichki siyosat, balki xalqaro munosabatlar arxitekturasi ham tubdan o‘zgardi. Mintaqadagi qo‘shni davlatlar – Markaziy Osiyo davlatlari bilan yaqindan hamkorlik qilish ustuvor vazifaga aylandi va Yevropa davlatlari bilan faol hamkorlik hamkorlikning asosiy yo‘nalishi, so‘nggi yillarda izchil kengayib borayotgan vektor sifatida belgilandi.
Joriy yilning o‘zida tegishli tashriflar chog‘ida Fransiya, Italiya va Slovakiya bilan strategik hamkorlik aloqalari o‘rnatildi, Vengriya bilan strategik sheriklikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Bundan tashqari, O‘zbekiston Prezidenti Sloveniyaga, Italiya Bosh vaziri va Bolgariya Prezidenti O‘zbekistonga tashrif buyurdi.
Joriy yilning aprel oyi boshida Samarqand shahrida Shavkat Mirziyoyev raisligida bo‘lib o‘tgan “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” birinchi sammiti O‘zbekiston bilan Yevropa, shuningdek, Yevropa va butun Markaziy Osiyo o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlashdagi muhim voqea bo‘ldi. Sammitda O‘zbekiston Markaziy Osiyo va Yevropa o‘rtasidagi mintaqaviy hamkorlikning yangi modelini ishlab chiqish bo‘yicha keng ko‘lamli tashabbuslarni taqdim etdi.
Bular sarmoyalarni himoya qilish va rag‘batlantirish bo‘yicha ko‘p tomonlama bitim tuzish; Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi qo‘shma Savdo palatasining ishga tushirilishi; kichik va o‘rta biznes va ayollar tadbirkorligi loyihalarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shma hududiy dasturni qabul qilish; yashil energiya, innovatsiyalar, transport, infratuzilma va qishloq xo‘jaligi sohalarida mintaqaviy loyihalarni ilgari surish uchun investitsiya platformasini ishga tushirish.
Samarqand sammiti juda samarali bo‘ldi. Ikki mintaqa oʻrtasida savdo, transport, energetika, raqamli aloqa, suv xoʻjaligi kabi sohalarda strategik sheriklik oʻrnatishni nazarda tutuvchi Qoʻshma deklaratsiya qabul qilindi. Yevropa Komissiyasi prezidenti Ursula fon der Leyen Yevropa Ittifoqi Global Gateway dasturi doirasida Markaziy Osiyo davlatlari uchun 12 milliard yevrolik sarmoya paketi tayyorlaganini ma’lum qildi.
Iqtisodiy hamkorlik traektoriyasi
So‘nggi yillarda O‘zbekistonda amalga oshirilgan chuqur demokratik o‘zgarishlar O‘zbekiston bilan Yevropa davlatlari o‘rtasidagi munosabatlarning sezilarli yaxshilanishiga olib keldi. Bundan tashqari, amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar O‘zbekiston iqtisodiyotining raqobatbardoshligini oshirdi, bu esa sarmoyadorlar va yevropalik biznes vakillarining O‘zbekiston bilan hamkorlikni kengaytirishga qiziqishini oshirdi.
Iqtisodiy o'zgarishlarning ko'rsatkichlari hayratlanarli. Masalan, so‘nggi sakkiz yilda O‘zbekiston yalpi ichki mahsuloti ikki baravar oshdi. barobar, 2024-yilda 115 milliard dollarga yetdi. 2017-yildan boshlab asosiy kapitalga investitsiyalar hajmi 240 milliard dollarga yetdi, shu jumladan xorijiy investitsiyalar 130 milliard dollardan oshdi. Valyuta zaxiralari O‘zbekiston tarixida birinchi marta 48 milliard dollardan oshdi. Ammo iqtisodiy islohotlarning eng ko'zga ko'ringan natijasi iqtisodiyotni tarkibiy o'zgartirish bo'ldi. 2017-2024-yillarda iqtisodiyotda sanoatning ulushi 20 foizdan 26 foizga, xizmat ko‘rsatish sohasi 44 foizdan 47 foizga oshdi. Xuddi shu davrda mehnat unumdorligi (xodimga to'g'ri keladigan yalpi ichki mahsulot) 45 foizga oshdi.
O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan o‘zgarishlar natijasida ham o‘zbek, ham Yevropa biznesi uchun o‘zaro manfaatli hamkorlik uchun ko‘proq imkoniyatlar paydo bo‘ldi. Shunday qilib, 2017-2024 yillar oralig‘ida... O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqi bilan tovar ayirboshlash hajmi 2,4 barobar oshib, 6,4 milliard dollarni, eksport hajmi 3,6 barobarga oshib, 1,7 milliard dollarni, importi esa 2,2 barobarga oshib, 4,7 milliard dollarni tashkil etdi. 2024-yilda Yevropa Ittifoqining O‘zbekiston tashqi savdosidagi ulushi umumiy savdoning 9,7 foizini, eksportning 6,3 foizini va importning 12 foizini tashkil etdi. Yevropa Ittifoqi Oʻzbekistonning savdo hamkorlari orasida Xitoy va Rossiyadan keyin uchinchi oʻrinni egalladi.
Bundan tashqari, xuddi shu davrda O‘zbekistonning umumiy eksportidagi YeI ulushi 3,8 foizdan 6,3 foizga o‘sdi. Bu o'sishning asosiy omili O'zbekistonning GSP+ benefitsiar guruhiga qo'shilishi bo'lib, u O'zbekiston tovarlariga taxminan 6200 tarif liniyalari bo'yicha Yevropa Ittifoqi bozoriga bojsiz kirish imkonini berdi. GSP+ imtiyozlaridan foydalanish huquqiga ega O‘zbekiston importining ulushi 59 foizni, imtiyozli foydalanish darajasi esa 84 foizga yetdi, bu esa imtiyozli foydalanishning yuqori darajasini ko‘rsatmoqda.
2024-yil yakuniga ko‘ra, O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqiga eksportining asosiy qismini kimyo (52,1 foiz), to‘qimachilik, qora va rangli metall mahsulotlari, minerallar, oziq-ovqat mahsulotlari tashkil etdi. O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqidagi savdo hamkorlari orasida birinchi o‘rinni Fransiya (eksportdagi ulushi 47,2 foiz), uchinchi o‘rinni Litva (10 foiz) va Latviya (6,9 foiz) egalladi. O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqidan importi eksportidan sezilarli darajada oshib bormoqda, bu O‘zbekiston iqtisodiyotini texnologik modernizatsiya qilish zarurati bilan izohlanadi. O‘zbekistonning mashina, asbob-uskunalar va transport vositalari importining taxminan 16% Yevropa Ittifoqi mamlakatlari hissasiga to‘g‘ri keladi.
O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqi davlatlari bilan sarmoyaviy hamkorligi ham faol rivojlanmoqda. Xorijiy investitsiyalar va kreditlar hajmi (Yevropa Ittifoqi mamlakatlari moliya institutlarini hisobga olgan holda) 2024 yilda 77 foizga oshib, 4,1 milliard dollarni tashkil etdi (2023 yildagi 2,3 milliard dollarga nisbatan). Eng faol sarmoya kiritgan davlatlar Germaniya (1,37 milliard dollar), Niderlandiya (1,05 milliard dollar), Kipr (858,9 million dollar), Chexiya (137,8 million dollar), Italiya (99,8 million dollar), Shvetsiya (97,5 million dollar) bo‘ldi. Ayni paytda O‘zbekistonda Yevropa Ittifoqi kapitali ishtirokida 1000 ga yaqin korxona faoliyat yuritmoqda, investitsiya loyihalari umumiy hajmi 30 milliard yevroni tashkil etadi.
YeTTB so‘nggi yillarda investitsiya jarayonlarida muhim rol o‘ynadi, O‘zbekiston hozirda uning eng yirik benefitsiaridir. YeTTBning O‘zbekiston iqtisodiyotiga kiritgan jami sarmoyalari hozirda 5 milliard yevrodan oshadi, jumladan, 2024-yil oxirigacha taxminan 1 milliard yevro. Bankning asosiy moliyaviy yordami xususiy sektorga yo‘naltiriladi.
Shunday qilib, O‘zbekistondagi islohotlar Yevropa Ittifoqi bilan savdo-iqtisodiy hamkorlikning salmoqli salohiyatini kengaytirish va amalga oshirishning asosiy omiliga aylandi.
O'zbekiston - Belgiya
Bo‘lajak tashrif chog‘ida O‘zbekiston va Belgiya o‘rtasidagi munosabatlarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratish lozim. 1993 yilda Bryusselda O‘zbekiston elchixonasi ochilganidan so‘ng mamlakatlarimiz o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatildi. 1996-yilda ikki tomonlama soliqqa tortishning oldini olish toʻgʻrisidagi shartnoma, 1998-yilda esa investitsiyalarni oʻzaro himoya qilish va ragʻbatlantirish toʻgʻrisida bitim imzolandi. Bu shartnomalar har ikki davlat investorlari uchun huquqiy kafolatlar beradi.
O‘zbekiston va Belgiya o‘rtasidagi ishbilarmonlik aloqalari faol islohotlar davrida faollashdi. 2019 va 2022-yillardagi tashriflar infratuzilma, energetika va raqamli iqtisodiyot uchun kun tartibini belgilab beradi. Joriy hajmlardan ko'ra muhimroq narsa uzoq muddatli hamkorlik uchun barqaror asosni tashkil etuvchi Yevropa Ittifoqi hamkorlari tomonidan islohotlarni tan olish va qo'llab-quvvatlashdir. 2024-yilda tovar ayirboshlash hajmi qariyb 62,3 million dollarni tashkil etdi, shundan O‘zbekiston eksporti 7,3 million dollarni, importi esa 55 million dollarni tashkil etdi. Mamlakatda Belgiya kapitali ishtirokidagi bir necha o‘nlab kompaniyalar, jumladan, 100 foiz ishtirok etgan kompaniyalar faoliyat yuritayotgan sarmoyaviy hamkorlik jadal rivojlanmoqda. Texnologiyalar ishga tushirilib, mahalliylashtirilmoqda. Jaga Climate Designers kompaniyasi isitish va ventilyatsiya tizimlari bo‘yicha qo‘shma korxonada ishtirok etmoqda, Picanol Group esa yuqori texnologiyali to‘qimachilik mashinalarini yig‘ishni mahalliylashtirmoqda. Belcolade va Prefamac brendlari keyinchalik mahalliylashtirish bilan shokolad ishlab chiqarishni tashkil qilishni o'rganmoqda.
Shu bilan birga, iqtisodiy hamkorlikning nisbatan oddiy darajasiga qaramay, qator sohalarda hamkorlikni kengaytirish uchun keng imkoniyatlar mavjud.
Belgiyaning etakchi mavqeini hisobga olgan holda O‘zbekistonning Yevropada farmatsevtika mahsulotlari ishlab chiqarish va biotibbiyot tadqiqotlari bo‘yicha mustahkam mavqeini, shuningdek, uning jadal rivojlanayotgan farmatsevtika bozorini hisobga olgan holda, farmatsevtika sohasida qo‘shma korxonalar yoki ishlab chiqarish klasterlarini tashkil etish mumkin, ularda Belgiya farmatsevtika kompaniyalari, UCB va Janssen Pharmaceutica bo‘linmalari ishtirok etishi mumkin.
O‘zbekistonda meva va sabzavotlarni qayta ishlash bo‘yicha qo‘shma korxonalarni tashkil etish istiqbolli bo‘lib, Belgiya logistika markazlari (Antverpen porti va ulgurji bozorlar) orqali Yevropa Ittifoqiga eksportni yo‘naltiradi. Potentsial hamkorlar orasida Greenyard yoki Puratos kabi kompaniyalar mavjud.
Belgiyada mavsumiy tanqislik davrida yangi mevalarning to'g'ridan-to'g'ri etkazib berilishi, xususan, kuz va qishda uzum, shuningdek, ekologik toza segmentdagi quritilgan sabzavotlar, ziravorlar va organik mahsulotlarni ko'paytirish mumkin. Yengil sanoatda Yevropa sifat va xavfsizlik talablariga javob beradigan holda tayyor trikotaj va maishiy to‘qimachilik mahsulotlari eksportini kengaytirish maqsadga muvofiq bo‘ladi. Bu quvvatni Belgiyaning kiyim-kechak importi tasdiqlaydi, bu 2024 yilda taxminan 7,9 milliard dollarni tashkil etdi.
Logistika va standartlar asosiy cheklovdir. Belgiya Yevropa Ittifoqining dengiz markazi sifatida faoliyat yuritadi, uning markazi Antverpenda joylashgan, O‘zbekistondan to‘g‘ridan-to‘g‘ri yo‘nalishlar cheklangan. Yaqin kelajakdagi ustuvorliklar qatoriga sifat va kuzatuvchanlik kafolatlariga ega boʻlgan tajriba taʼminot zanjirlari, sovuq zanjirli logistikani rivojlantirish, Yevropa Ittifoqining texnik reglamentlari va sanitariya meʼyorlari boʻyicha sertifikatlashtirish, Benilüks mintaqasida konsolidatsiya markazlaridan foydalanish va KOʻB uchun savdoni moliyalashtirish vositalari kiradi. O'rta yo'lak bo'ylab yangi quruqlik aloqalari joriy etilishi bilan xarajatlar va etkazib berish muddatlarini oshirmasdan yuqori qo'shimcha qiymat bilan eksportni ishonchli tarzda oshirish mumkin bo'ladi.
Xulosa
Xulosa qilib aytganda, O‘zbekiston o‘z taraqqiyotining hozirgi bosqichida Yevropa Ittifoqi bilan iqtisodiy hamkorlikni yanada chuqurlashtirishdan manfaatdor. O‘zbekiston iqtisodiyotida amalga oshirilayotgan modernizatsiya va raqamli transformatsiya jarayonida Yevropa sarmoyasi va texnologiyalari, shuningdek, ta’lim, kadrlar tayyorlash va ilmiy tadqiqotlar sohasidagi Yevropa tajribasi bu jarayonlarda muhim rol o‘ynashi mumkin. O‘zbekiston ham sanoat mahsulotlari sifati yaxshilangani sari eksport hajmini oshirishdan manfaatdor.
Shu bilan birga, O‘zbekiston yosh, tez o‘sib borayotgan aholiga ega dinamik rivojlanayotgan bozordir. Uning aholisi allaqachon 38 million kishiga yetdi, bu 2017-yilga nisbatan 18 foizga o‘sdi. Har yili qariyb 700 ming iqtisodiy faol kishi mehnat bozoriga kirib keladi, bu esa iqtisodiyot, jumladan, qo‘shma korxonalar uchun muhim ishchi kuchini ifodalaydi.
Uning qashshoqlikka qarshi siyosati tufayli aholi turmush darajasi yaxshilanmoqda, daromadlar ortib bormoqda. Ilgari mamlakat aholisining uchdan bir qismi qashshoqlik chegarasida yashagan bo‘lsa, so‘nggi yillarda 7,5 million kishi qashshoqlikdan qutulgan. 2024 yilga kelib qashshoqlik darajasi 8,9 foizga tushirilgan bo‘lsa, joriy yilda bu ko‘rsatkich 6 foizga yetishi kutilmoqda. Bu siyosat nafaqat ijtimoiy muammolarni hal qiladi, balki daromadlar va ichki talabning oshishiga olib keladi, yevropalik tadbirkorlarning O‘zbekiston bozoriga kirishga qiziqishini oshiradi.
Shunday qilib, O‘zbekiston, Yevropa Ittifoqi va Belgiya o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni yanada chuqurlashtirish, shubhasiz, o‘zaro manfaatli jarayon bo‘lib, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirzievning Belgiyaga bo‘lajak tashrifi muvaffaqiyatini oldindan belgilab beradi. Erishilgan kelishuvlar barqaror energetika va infratuzilma, Markaziy Osiyo va Yevropa o‘rtasidagi transport va texnologik aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha qo‘shma loyihalarni ilgari surishi kutilmoqda. Yevropa O‘zbekistonning uzoq muddatli rivojlanishi va modernizatsiyasi uchun asosiy hududga aylanishi mumkin.

Бельгийский вектор Узбекистана
В последние годы Узбекистан динамично выстраивает новую конфигурацию взаимоотношений с Европой, как важным элементом устойчивости в современных условиях геополитической напряженности и экономической нестабильности. С каждым годом связи между Узбекистаном и европейскими государствами расширяются, а направления сотрудничества диверсифицируются, чему способствуют проводимые в стране реформы.
Формирование новой истории отношений
После обретения Узбекистаном независимости его отношения с ЕС развивались достаточно динамично. В 1992 году был подписан Меморандум о взаимопонимании между Правительством Узбекистан и Комиссией ЕС, а в 1994 году установлены дипломатические отношения с ЕС. Основой для сотрудничества стало подписанное в июне 1996 года «Соглашение о партнёрстве и сотрудничестве» (СПС), которое вступило в силу в 1999 году. Однако, в определенный период, взаимодействие с европейскими странами испытывало определенные сложности в связи с недостаточным уровнем демократических преобразований в Узбекистане.
С избранием Шавката Мирзиёева Президентом Узбекистана ситуация кардинально изменилась. Уже в 2017 году, посетивший Ташкент генеральный директор по международному развитию и сотрудничеству Европейской комиссии Стефано Мансервизи заявил, что «ЕС рассматривает Узбекистан в качестве стратегического партнёра». Начатые в стране крупномасштабные демократические и экономические реформы позволили в сжатые сроки решить множество нерешаемых ранее проблем. Принудительный труд был полностью искоренен, а реформы в хлопковом секторе позволили полностью отказаться от экспорта хлопка.
По ходу поступательного продвижения реформ в Узбекистане быстро расширялась и нормативно-правовая база отношений с европейскими странами. Если ранее Узбекистан и ЕС предоставляли друг другу режим наибольшего благоприятствования в соответствии с СПС, то в апреле 2021 года Евросоюз предоставил Узбекистану статус бенефициара «Всеобщей системы преференций GSP+», а в 2022 г. было парафировано новое «Соглашение о расширенном партнёрстве и сотрудничестве».
С началом реформ в Узбекистане резко изменилась не только внутренняя политика, но и архитектура международных отношений. На первый план вышло более тесное взаимодействие с соседями по региону – странами Центральной Азии, а также в числе важнейших направления было определено активное взаимодействие со странами Европы и именно этот вектор сотрудничества в последние годы неуклонно расширялся.
Только в текущем году в ходе соответствующих визитов были установлены отношения стратегического партнерства с Францией, Италией, Словакией, а с Венгрией уже рассматривались вопросы дальнейшего расширения стратегического партнерства. Кроме того, Президент Узбекистана посетил Словению, Премьер-министр Италии и Президент Болгарии посещали Узбекистан.
Ключевым событием в укреплении отношений Узбекистана с Европой, а также Европы с Центральной Азии в целом, стал первый саммит ЕС — Центральная Азия, прошедший вначале апреля текущего года в Самарканде под председательством Шавката Мирзиёева, на котором Узбекистан представил широкий ряд инициатив по формированию новой модели региональной кооперации Центральной Азии с Европой.
В их числе заключение многостороннего Соглашения о защите и поощрении инвестиций; запуск совместной Торговой палаты «Центральная Азия — ЕС»; принятие совместной региональной программы поддержки проектов малого и среднего бизнеса и женского предпринимательства; запуск инвестиционной платформы для продвижения региональных проектов в области «зелёной» энергетики, инноваций, транспорта, инфраструктуры и аграрного сектора.
Саммит в Самарканде прошел весьма результативно. Была принята Совместная декларация, предусматривающая установление стратегического партнёрства между двумя регионами в таких сферах, как торговля, транспорт, энергетика, цифровая связь и управление водными ресурсами. Глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен объявила, что Европейский союз подготовил для стран Центральной Азии пакет инвестиций на 12 млрд. евро в рамках программы «Глобальные ворота».
Траектория экономического сотрудничества
Глубокие демократические преобразования в Узбекистане последних лет обусловили значительное улучшение в отношениях Узбекистана с европейскими странами. С другой стороны, проводимые экономические реформы обеспечили повышение конкурентоспособности узбекской экономики, что определило растущий интерес инвесторов и европейского бизнеса к расширению сотрудничества с Узбекистаном.
Показатели экономических преобразований впечатляют. Так, за последние восемь лет ВВП Узбекистана вырос в 2 раза, достигнув в 2024 году $115 млрд. Начиная с 2017 года объем инвестиций в основной капитал составил $240 млрд., в том числе иностранные инвестиции превысили $130 млрд. Золотовалютные резервы впервые в истории Узбекистана превысили 48 миллиардов долларов. Но наиболее заметным результатом экономических реформ стала структурная трансформация экономики. В 2017–2024 годах доля промышленности в экономике выросла с 20% до 26%, а сферы услуг — с 44% до 47%. За тот же период производительность труда в экономике (объём ВВП на одного занятого) увеличилась на 45%.
В результате происходящих перемен в Узбекистане появилось больше возможностей взаимовыгодного сотрудничества как для узбекского, так и для европейского бизнеса. Так, за период 2017-2024 гг. товарооборот Узбекистана со странами ЕС вырос в 2,4 раза до $6,4 млрд., экспорт в 3,6 раза до $1,7 млрд., импорт в 2,2 раза с до $4,7 млрд. В 2024 г. доля ЕС во внешней торговле Узбекистана составила в товарообороте — 9,7%, экспорте — 6,3%, импорте — 12%, а Евросоюз в рейтинге стран торговых партнёров Узбекистана занял 3-е место после Китая и России.
При этом за тот же период доля стран ЕС в общем экспорте Узбекистана выросла с 3,8% до 6,3%. Важную роль в этом сыграло присоединение Узбекистана к группе стран бенефициаров GSP+, благодаря чему узбекские товары получили беспошлинный доступ на рынок ЕС примерно по 6200 тарифным линиям. Доля импорта из Узбекистана, на который распространяются преференции GSP+, составляет 59%, а коэффициент использования преференций достиг 84%, что свидетельствует о высокой степени применения льготных условий.
По итогам 2024 года основной объём узбекского экспорта в страны ЕС составляла химическая (52,1%), а также текстильная продукция, изделия из черных и цветных металлов, минеральные и пищевые продукты, а среди торговых партнёров Узбекистана из стран ЕС по экспорту первое место занимала Франция (доля в экспорте 47,2%), второе - Литва (10%), третье - Латвия (6,9%). Если говорить об импорте Узбекистана из стран ЕС, то он значительно превышает экспорт, что обусловлено необходимостью технологической модернизации узбекской экономики. На страны Евросоюза приходится порядка 16% общего импорта Узбекистана машин, оборудования и транспортных средств.
Активно развивается и инвестиционное сотрудничество Узбекистана со странами ЕС, объём иностранных инвестиций и кредитов, из которых (включая финансовые организации стран ЕС) вырос в 2024 году на 77% и составил $4,1 млрд. (в 2023 г. — $2,3 млрд.). Наиболее активны в инвестиционном плане были Германия — $1,37 млрд., Нидерланды — $1,05 млрд., Кипр — $858,9 млн., Чехия — $137,8 млн., Италия —$99,8 млн., Швеция — $97,5 млн. В настоящее время в Узбекистане действуют порядка одной тысячи предприятий с капиталом стран ЕС, а общий объём инвестиционных проектов составляет 30 млрд. евро.
Особо стоит отметить значительную роль в инвестиционных процессах последних лет ЕБРР, крупнейшим бенефициаром которого в настоящее время является Узбекистан. В настоящее время совокупные инвестиции ЕБРР в экономику Узбекистана превысили 5 млрд. евро, в том числе порядка 1 миллиарда евро по итогам 2024 года. Основной объём финансовой поддержки банка приходится на частный сектор.
Таким образом, реформы в Узбекистане стали основным фактором расширения и реализации значительного потенциала торгово-экономического взаимодействия с Европейским Союзом.
Узбекистан — Бельгия
В ходе предстоящего визита, необходимо остановиться на развитии отношений Узбекистана с Бельгией. После открытия посольства Узбекистана в Брюсселе в 1993 году между нашими странами были установлены дипломатические отношения. В 1996 г. было подписано соглашение об избежании двойного налогообложения, в 1998 г. – соглашение о взаимной защите и поощрении инвестиций. Наличие этих соглашений обеспечивает правовые гарантии инвесторам обеих стран.
Деловые контакты Узбекистана с Бельгией оживились на фоне активных реформ. Визиты 2019 и 2022 годов задали повестку по инфраструктуре, энергетике и цифровой экономике. Важнее текущих объёмов, стало признание и поддержка преобразований со стороны партнёров в ЕС, что формирует устойчивую основу долгосрочного взаимодействия.
В 2024 году товарооборот составил около $62,3 млн, из них экспорт Узбекистана $7,3 млн и импорт $55 млн. При этом, инвестиционное сотрудничество набирает динамику, в стране действуют несколько десятков компаний с бельгийским капиталом, включая предприятия со 100-процентным участием. Запускаются и локализуются технологии, в частности Jaga Climate Designers участвует в создании СП по системам отопления и вентиляции, Picanol Group реализует локализацию сборки высокотехнологичных текстильных станков. Бренды Belcolade и Prefamac изучают организацию производства шоколадной продукции с последующей локализацией.
В то же время, несмотря на достаточно скромный уровень экономического взаимодействия, имеются широкие возможности для расширения сотрудничества по ряду направлений.
Учитывая, что Бельгия занимает лидирующие позиции в Европе по производству фармацевтической продукции и медико-биологических разработок, а также динамично растущий рынок лекарств в Узбекистане, возможно создание совместных предприятий или производственных кластеров в сфере фармацевтики, в которых могли бы принять участие такие бельгийские фармкомпании, как UCB и подразделения Janssen Pharmaceutica.
Перспективно создание совместных предприятий по переработке плодоовощной продукции в Узбекистане с ориентиром на экспорт в ЕС через бельгийские логистические узлы (порт Антверпен, оптовые рынки). В качестве потенциальных партнёров могут быть такие компании, как Greenyard или Puratos.
Можно наращивать прямые поставки свежих фруктов в сезонные окна дефицита в Бельгии, прежде всего винограда осенью и зимой, также сушёные овощи, пряности и органическую продукции в сегменте экологичных товаров. По лёгкой промышленности целесообразно расширять экспорт готового трикотажа и домашнего текстиля при соблюдении европейских требований по качеству и безопасности. Ёмкость подтверждается импортом одежды в Бельгию, который составил около $7,9 млрд в 2024 году.
Главным ограничителем выступает логистика и стандарты. Бельгия работает как морской узел ЕС с центром в Антверпене, тогда как прямые маршруты из Узбекистана ограничены. Приоритет на ближайшее время — это пилотные цепочки поставок с гарантиями качества и прослеживаемости, развитие холодовой логистики, сертификация по техрегламентам и санитарным нормам ЕС, использование консолидационных хабов в Бенилюксе и инструментов торгового финансирования для МСП. По мере ввода новых сухопутных связок на Срединном коридоре появится возможность уверенно наращивать экспорт с большей добавленной стоимостью без роста издержек и сроков доставки.
В заключение следует сказать, что Узбекистан на современном этапе своего развития заинтересован в дальнейшем углублении экономического взаимодействия с Евросоюзом. В ходе продолжающейся модернизации и цифровой трансформации узбекской экономики значительную роль в этих процессах могут сыграть европейские инвестиции и технологии, европейский опыт образования, подготовки кадров и научных исследований. Также Узбекистан заинтересован в наращивании экспорта своей промышленной продукции по мере роста уровня ее качественных характеристик.
В то же время, Узбекистан представляет собой динамично растущий рынок с молодым быстро растущим населением. Население Узбекистана уже достигло 38 млн. человек, увеличившись на 18% по сравнению с 2017 годом. Ежегодно на рынок труда выходит около 700 тыс. экономически активных человек, которые представляют собой серьезный трудовой ресурс экономики, в том числе и для совместных предприятий.
В ходе политики борьбы с бедностью, повышается уровень жизни и растут доходы населения. Если ранее треть населения страны жила за чертой бедности, то за последние годы из бедности было выведено 7,5 миллиона человек, в 2024 году уровень бедности снижен до 8,9%, а в этом году предполагается довести этот показатель до 6%. Проводимая политика решает не только социальные проблемы, но и ведет к росту доходов населения и внутреннего спроса, повышая заинтересованность европейского бизнеса к выходу на рынок Узбекистана.
Таким образом, дальнейшее углубление экономического взаимодействия Узбекистана с ЕС и Бельгией, объективно взаимовыгодный процесс, что и предопределяет успешность предстоящего визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёва в Бельгию. Предполагается, что достигнутые соглашения позволят продвигать совместные проекты в области устойчивой энергетики и инфраструктуры, укрепляя транспортные и технологические связи между Центральной Азией и Европой, а Европа может стать одним из ключевых направлений долгосрочного роста и модернизации Узбекистана.