Ўзбекистон-Қатар: кўп қиррали ҳамкорлик барқарор ривожлантирилмоқда
Бундай фаол мулоқотнинг ривожланиши томонларнинг ҳам икки томонлама муносабатларни кенгайтириш, ҳам Марказий ва Жануби-Шарқий Осиё ўртасидаги минтақавий алоқаларни мустаҳкамлашдан юқори манфаатдорлиги билан изоҳланади.
Зеро, мамлакатимиз Қатарни Яқин Шарқдаги истиқболли иқтисодий ҳамкор деб билади. Ўзбекистон ҳам, Қатар ҳам бу борада ҳали фойдаланилмаган улкан салоҳиятга эга ва жорий муносабатларни фаоллаштириш икки давлатнинг бугунги кун тартибидан ўрин олган.
Ўзбекистон ва Қатар Марказий Осиёни Кўрфаз араб мамлакатлари билан боғловчи энг қисқа, ишончли ва хавфсиз транспорт-логистика йўлакларини шакллантиришдан манфаатдор.
Шу билан бирга, икки давлатнинг тарихи, маданияти ва диний муштараклиги, бой маънавий мероси маданиятлараро мулоқотни янада ривожлантириш учун мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилмоқда.
Қатар замонавий Ўзбекистон ҳудудида яшаб ижод қилган буюк мутафаккир ва олимларнинг ислом цивилизацияси ривожига қўшган ҳиссасини, Арабистон ярим ороли ва Мовароуннаҳр ўртасидаги тарихий алоқаларни юксак қадрлайди.
Ушбу жиҳатлар маданиятлараро мулоқотни янада ривожлантиришга хизмат қилади ва сайёҳлик, жумладан, зиёрат туризми соҳасидаги ўзаро ҳамкорлик учун яхши истиқболларни очади.
2021 йилнинг 1 мартидан Қатар фуқароларининг Ўзбекистонга кириши учун 10 кунлик визасиз режим жорий этилди, 2023 йил июнь ойида эса бу муддат 30 кунгача узайтирилди. Бу эса ўз навбатида ўз навбатида мамлакатимизга ишбилармонлик ва туризм мақсадларида ташриф буюрувчилар сонинг бир неча баробар ортишига туртки берди.
Икки давлат ўртасида ҳаво ҳаракатини мувофиқлаштириш бўйича имзоланган келишувга биноан 2024 йил 2 июндан бошлаб, “Qatar airways” авиакомпанияси Доха – Тошкент – Доха йўналишида тўғридан – тўғри қатновларни йўлга қўйди. Бугунги кунда авиакомпания мазкур йўналишда ҳафтасига 4 маротаба қатновларни амалга оширмоқда.
Мазкур битим нафақат пойтахтлар балки республиканинг бошқа ҳудудлари билан ҳам тўғридан-тўғри қатновларни амалга оширишни назарда тутади. Келгусида “Qatar airways” авиакомпанияси йўловчилар талаб ва истакларидан келиб чиқиб, Самарқанд, Бухоро ва Хива каби туристик манзилларга ҳам рейсларни йўлга қўйишни режалаштирган.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати билан Қатар Давлати Ҳукумати ўртасида ҳаво қатнови тўғрисида 2021 йил 9 июнда имзоланган Битим қоидаларига мувофиқ “My Freighter” (Centrum Air) авиакомпанияси Тошкент – Доха – Тошкент йўналишида мунтазам ҳаво қатновларини амалга ошириш учун тайинланган ташувчи сифатида белгиланган.
Бугунги кунда Ўзбекистоннинг “Centrum Air” авиакомпанияси Тошкент – Доҳа – Тошкент йўналишида талаб ва таклифга асосан чартер қатновларини амалга оширмоқда.
Ҳеч муболағасиз айтиш мумкинки, бугунги кунда Ўзбекистон ва Қатар барча йўналишларда ўрнатилган мулоқот даражасини муттасил оширишга интилмоқда. Бу эса, шубҳасиз, самарали ўзаро манфаатли ҳамкорликни давом эттириш ва ривожлантириш учун икки томонлама муносабатлар пойдеворини янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Узбекистан-Катар: устойчивое развитие многопланового сотрудничества
Развитие такого активного диалога объясняется высокой заинтересованностью сторон, как в расширении двусторонних отношений, так и в укреплении региональных связей между Центральной и Юго-Восточной Азией.
Наша страна рассматривает Катар как перспективного экономического партнера на Ближнем Востоке. И Узбекистан, и Катар обладают огромным неиспользованным потенциалом в этом отношении. Активизация текущих отношений находится в повестке дня двух стран.
Узбекистан и Катар заинтересованы в формировании кратчайших, надежных и безопасных транспортно-логистических коридоров, соединяющих Центральную Азию с арабскими странами Персидского залива.
Вместе с тем история, культура и религия, богатое духовное наследие двух стран служат прочной основой для дальнейшего развития межкультурного диалога.
Катар высоко ценит вклад в развитие исламской цивилизации великих мыслителей и ученых, которые жили и занимались творчеством на территории современного Узбекистана, исторические связи между Аравийским полуостровом и Мавераннахром.
Эти аспекты служат дальнейшему развитию межкультурного взаимодействия и открывают хорошие перспективы для обоюдного сотрудничества в сфере туризма, в том числе паломнического туризма.
С 1 марта 2021 года был введен 10-дневный безвизовый режим для въезда граждан Катара в Узбекистан, а в июне 2023 года этот срок был продлен до 30 дней. Это, в свою очередь, привело к многократному увеличению числа посетителей нашей страны в деловых и туристических целях.
В соответствии с подписанным соглашением о воздушном сообщении между двумя странами, с 2 июня 2024 года авиакомпания "Qatar Airways" запустила прямое авиасообщение по маршруту Доха – Ташкент – Доха. На сегодняшний день авиакомпания выполняет рейсы по данному маршруту 4 раза в неделю.
Данное соглашение предусматривает осуществление прямых рейсов не только со столицей, но и с другими регионами республики. В будущем авиакомпания "Qatar Airways" планирует запустить рейсы в такие туристические направления, как Самарканд, Бухара и Хива, исходя из потребностей и пожеланий пассажиров.
Также, в соответствии с положениями Соглашения о воздушном сообщении между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Государства Катар от 9 июня 2021 года, авиакомпания "My Freighter" (Centrum Air) определена в качестве назначенного перевозчика для выполнения регулярных рейсов по маршруту Ташкент – Доха – Ташкент.
В настоящее время узбекская авиакомпания Centrum Air выполняет чартерные рейсы по маршруту Ташкент - Доха - Ташкент в зависимости от спроса и предложения.
Можно без преувеличения сказать, что сегодня Узбекистан и Катар стремятся неуклонно повышать уровень взаимодействия, установленного по всем направлениям. Это, несомненно, послужит дальнейшему укреплению основы двусторонних отношений для продолжения и развития эффективного взаимовыгодного сотрудничества.