O'ZBEKISTON VA MDH MAMLAKATLARI O'RTASIDA TURIZM MUNOSABATLARINING RIVOJLANISHI: DINAMIKASI VA KO'ZGA KELISHI
2024 va 2025-yil yanvar-avgust oylari statistikasiga ko'ra, O'zbekistonga tashrif buyuruvchi sayyohlarning umumiy soni 6,7 milliondan 7,5 milliondan oshdi, yillik o'sish sur'ati 15-20% ni tashkil etdi. 2025-yil oxiriga kelib, 11 milliondan ortiq xorijiy sayyoh kelishi prognoz qilinmoqda.
Qozog'iston, Qirg'iziston va Tojikiston MDH mamlakatlari orasida eng muhim sayyohlar manbalari bo'lib qolmoqda. 2024-yilda Qozog'iston yanvar-avgust oylarida O'zbekistonga 2,1 milliondan ortiq, Qirg'iziston taxminan 1,78 million va Tojikiston deyarli 1,6 million sayyoh yubordi. 2025-yilda Qirgʻiziston sayyohlar soni boʻyicha Qozogʻistondan biroz koʻproq mablagʻ sarfladi — 2,16 million va 1,77 million — bu ikki tomonlama turizm aloqalarini mustahkamlashda ijobiy tendentsiyani namoyish etadi. Tojikiston ham oʻsish koʻrsatdi, deyarli 1,7 million sayyoh tashrif buyurdi.
Anʼanaviy yetakchilardan tashqari, Turkmanistondan kelgan sayyohlar soni yanvar-avgust oylarida sezilarli darajada oshdi, 2024-yildagi 125 000 dan 2025-yilda 243 000 gacha. Bu oʻsish Oʻzbekistonning barcha qoʻshni davlatlar uchun sayyohlik yoʻnalishi sifatida jozibadorligi oshib borayotganini tasdiqlaydi.
Ozarbayjon, Belarus, Moldova, Armaniston, Ukraina va Rossiya kabi sayyohlar soni kamroq boʻlgan MDH mamlakatlari ham ijobiy tendentsiyalarni qayd etishdi. Ayniqsa, yanvar-avgust oylari oraligʻida rossiyalik sayyohlar kelishining 2024-yildagi 587 000 dan 2025-yilda 663 000 dan oshgani diqqatga sazovordir, bu ikki mamlakat oʻrtasidagi turizm va madaniy aloqalarning mustahkamlanishini aks ettiradi.
MDHdan sayyohlar kelishining o'sishi asosan O'zbekistonning infratuzilmani yaxshilash, viza tartiblarini soddalashtirish va turizm brendlarini faol ravishda targ'ib qilish bo'yicha keng qamrovli sa'y-harakatlari bilan bog'liq. Transport aloqalarining rivojlanishi, zamonaviy xizmatlarning joriy etilishi va turizm mahsulotlari turlarining kengayishi O'zbekistonni qo'shni mamlakatlardan kelgan sayyohlar uchun tobora jozibador qilmoqda.
O'zbekiston Buyuk Ipak yo'lining tarixiy markazi va durdonasi, jahon madaniyati va tsivilizatsiyalari chorrahasidir. Mamlakatda 8000 dan ortiq madaniy meros ob'ektlari mavjud bo'lib, ulardan 209 tasi YUNESKOning to'rtta Jahon merosi shahar muzeylarining bir qismidir.
Samarqand, Buxoro va Xiva qadimiy shaharlarining ulug'vor yodgorliklari mintaqaning boy merosini o'rganishga ishtiyoqmand ko'plab sayyohlarni o'ziga jalb qiladi. Buyuk sarkarda Amir Temur imperiyasining qadimiy poytaxti Samarqandda ulug'vor Registon majmuasi, Ulug'bek rasadxonasi va musulmonlar uchun diqqatga sazovor joy bo'lgan Imom al-Buxoriy majmuasi joylashgan. Islom olamida Bahouddin Naqshbandiy majmuasi, Ark qal'asi va Poi-Kalon majmuasi bilan mashhur bo'lgan ajoyib Buxoro shahri. Xorazmshohlar imperiyasining poytaxti Xiva ochiq osmon ostidagi muzey shahri Ichan-Qal'a bilan faxrlanadi. Va, albatta, u yerda Oq-Saroy saroyini qurgan Amir Temurning tug'ilgan joyi Shahrisabz shahri ham bor.
O'zbekiston poytaxti Toshkent Markaziy Osiyoning geografik markazi va eng yirik markazi, Sharq va G'arb o'rtasidagi ko'prikdir. Sayyohlar zamonaviy va qadimiy Sharq me'morchiligi kabi ko'plab qiziqarli diqqatga sazovor joylarga ega bo'lgan Toshkentda chinakam noyob va hayajonli tajribani boshdan kechirishlari mumkin. O'zbekiston nafaqat tarixiy shaharlar, balki ko'plab tabiiy diqqatga sazovor joylarga ham ega: G'arbiy Tyan-Shan va Pomir-Oloyning go'zal tog'lari, sirli g'orlar, cheksiz Qizilqum cho'li, ko'plab ko'llar, Ustyurt platosi va Qoraqalpog'istondagi Orol dengizi.
Shuni ta'kidlash kerakki, O'zbekiston xavfsizlik, tarixiy diqqatga sazovor joylar, oilaviy turizm, gastronomiya va boshqa ko'rsatkichlar bo'yicha global turizm reytingida yuqori o'rinni egallaydi. Turistik politsiya mamlakat bo'ylab barcha sayyohlik markazlarida faoliyat yuritib, xorijiy mehmonlarning har doim o'zlarini xavfsiz va himoyalangan his qilishlarini ta'minlaydi. Bundan tashqari, so'nggi 10 yil ichida O'zbekistonda sayyohlik xavfsizligi bilan bog'liq hech qanday hodisa uning sayyohlik imidjiga salbiy ta'sir ko'rsatishi mumkin bo'lgan hodisalar sodir bo'lmagan. Yoshlar turizmi mamlakatda katta e'tiborga sazovor bo'lib, tarixiy mavzular, ekoturizm, ekstremal turizm va sanoat turizmini taklif qiluvchi maxsus turlar, jumladan, turli sanoat ob'ektlariga tashriflar, yoshlar uchun kasbiy yo'naltirish vazifasini ham bajaradi.
O'zbekiston hukumati turizm salohiyati yuqori bo'lgan bir nechta hududlarni turizm sohasida faoliyat yurituvchi biznes uchun maxsus yaratilgan erkin turizm zonalari deb belgiladi. Turizm sohasiga xorijiy investitsiyalarni jalb qilish uchun sharoitlar yaratildi. Investorlarni rag'batlantirish maqsadida, Mehmonxona sektori, turistik majmualar qurish va infratuzilma uchun turli imtiyozlar joriy etildi. MDH mamlakatlaridan kelgan biznes vakillari eng faol investorlar bo'lib, O'zbekiston turizm sanoatida 100% xorijiy investitsiyalar bilan ham, qo'shma korxonalar bilan ham korxonalar tashkil qilmoqdalar. O'zbekiston rossiyalik investorlarni Chorvoq, Chimyon, Nanai, Boysun, Maydanak, Miraki, Parkent, Ohangaron, Angren, Akchako'l, To'daqul, Aydarko'l va boshqa turistik zonalarda qo'shma loyihalarda faol ishtirok etishga taklif qilmoqda.
MDH mamlakatlari bilan turizmni rivojlantirish nafaqat iqtisodiy o'sish omili, balki davlatlararo munosabatlar, madaniy almashinuv va xalqlar o'rtasidagi do'stlikni mustahkamlashning muhim elementiga aylanib bormoqda. Sayyohlar oqimining o'sishi yangi ish o'rinlarini yaratishga, kichik va o'rta biznesni rivojlantirishga va aholining turmush darajasini yaxshilashga yordam beradi.
O'zbekiston va MDH mamlakatlari o'rtasidagi turizm aloqalarini yanada rivojlantirish istiqbollari juda istiqbolli ko'rinadi. Hamkorlikni mustahkamlash, tajriba almashish va innovatsion yechimlarni joriy etish mintaqani Yevroosiyodagi eng jozibali va jadal rivojlanayotgan turistik yo'nalishlardan biriga aylantiradi. O'zbekiston Turizm Qo'mitasi mamlakatlarimiz turizm sohalarini qo'shma loyihalarni amalga oshirishda qo'llab-quvvatlashga va MDH mamlakatlaridan kelgan barcha toifadagi sayyohlar uchun qulay sayohat qilish uchun barcha zarur sharoitlarni yaratishga tayyor.

РАЗВИТИЕ ТУРИСТИЧЕСКИХ ОТНОШЕНИЙ УЗБЕКИСТАНА СО СТРАНАМИ СНГ: ДИНАМИКА И ПЕРСПЕКТИВЫ
По данным статистики за январь–август 2024 и 2025 годов, наблюдается устойчивый прирост общего числа туристов с 6,7 млн., посещающих Узбекистан до более чем 7,5 млн с ежегодным приростом в 15-20% в год. По итогам 2025 года прогнозируется прибытие более 11 млн иностранных туристов.
Наиболее значимыми источниками туристов среди стран СНГ остаются Казахстан, Кыргызстан и Таджикистан. В 2024 году Казахстан направил в Узбекистан в период январь – август более 2,1 миллиона туристов, Кыргызстан — около 1,78 миллиона, а Таджикистан — почти 1,6 миллиона. В 2025 году Кыргызстан немного превзошёл Казахстан по числу посетителей — 2,16 миллиона против 1,77 миллиона, что свидетельствует о положительной тенденции укрепления двусторонних связей в сфере туризма. Таджикистан также показал рост — почти 1,7 миллиона туристов.
Кроме традиционных лидеров, за период январь – август заметно увеличилось количество туристов из Туркменистана — с 125 тысяч в 2024 году до 243 тысяч в 2025 году. Такой рост подтверждает растущую привлекательность Узбекистана как туристического направления для всех соседних стран.
Страны СНГ с меньшим числом туристов, такие как Азербайджан, Беларусь, Молдова, Армения, Украина и Россия, также отмечают позитивную динамику. Особенно примечателен рост числа российских туристов в период январь – август — с 587 тысяч в 2024 году до более 663 тысяч в 2025 году, что отражает укрепление туристических и культурных связей между двумя странами.
Рост туристического потока из СНГ во многом связан с комплексной работой Узбекистана по улучшению инфраструктуры, упрощению визовых процедур, а также активным продвижением туристических брендов. Развитие транспортных связей, внедрение современных сервисов и расширение спектра туристических продуктов делают Узбекистан все более привлекательным для гостей из соседних стран.
Узбекистан является историческим центром и жемчужиной Великого Шелкового Пути, перекрестком мировых культур и цивилизаций. В стране насчитывается более 8 тысяч объектов культурного наследия. 209 из них входят в состав четырех городов-музеев, включенных в список Всемирного наследия ЮНЕСКО.
Великолепные памятники древних городов Самарканда, Бухары, Хивы привлекают множество туристов, желающих познакомиться с богатым наследием региона. Самарканд - древняя столица империи великого полководца Амир Темура, в котором расположены прекраснейший ансамбль Регистан, обсерватория Улугбека и важнейший для мусульман комплекс Имам Аль-Бухари, сказочный город Бухара, известный во всем исламском мире с его комплексом Бахауддин Накшбанди, крепостью Арк и ансамблем Пои–Калян, столица Государства Хорезмшахов Хива с городом – музеем под открытом небом Ичан-Калой, и конечно же город Шахрисабз, в котором родился Амир Темур и построивший там дворец Ок-Сарой.
Столица Узбекистана город Ташкент является географическим центром и крупнейшим хабом Центральной Азии, связующим мостом между Востоком и Западом. Туристы могут получить огромные эмоции и впечатления от пребывания в Ташкенте в которых множество интересных достопримечательностей, включающие в себя архитектору современности и древнего востока.
Узбекистан – это не только исторические города, но и огромное количество природных достопримечательностей: живописные горы Западного Тянь-Шаня и Памиро-Алая, таинственные пещеры, бескрайняя пустыня Кызылкум, огромное количество озер, плато Устюрт и Аральское море в Каракалпакстане.
Необходимо отметить что Узбекистан занимает высокие места в мировых туристических рейтингах, в области безопасности, исторических достопримечательностей, семейного туризма, гастрономии и др. Во всех туристических центрах страны функционирует туристическая полиция, благодаря которой все иностранные посетители чувствуют себя в постоянной безопасности. При этом за последние 10 лет в Узбекистане не было каких-либо инцидентов связанных с безопасностью туристов в стране, что могло бы негативно сказаться на туристическом имидже Узбекистана.
Молодежному туризму удаляется огромное внимание в стране, сформированы специальные туры исторической тематики, экотуризма, экстремального туризма, промышленного туризма по посещению различных производственных объектов, которые также служат их последующей профессиональной ориентации.
Правительство Узбекистана определило несколько территорий с высоким туристическим потенциалом как свободные туристические зоны, создающиеся специально для бизнеса, работающего в сфере туризма. Созданы условия для привлечения иностранных инвестиций в сферу туризма. Чтобы стимулировать инвесторов, введены различные стимулы для гостиничного сектора, строительства туристических комплексов и инфраструктуры. Представители бизнеса стран СНГ являются наиболее активными инвесторами создающие как предприятия с 100 иностранными инвестициями, так и в виде совместных предприятий в индустрии туризма Узбекистана. Узбекистан приглашает российских инвесторов принять активное участие в совместных проектах на территориях туристических зон Чарвак, Чимган, Нанай, Байсун, Майданак, Мираки, Паркент, Ахангаран, Ангрен, Акчакул, Тудакул, Айдаркул и других.
Развитие туризма со странами СНГ становится не только фактором экономического роста, но и важным элементом укрепления межгосударственных отношений, культурного обмена и дружбы народов. Рост туристического потока способствует созданию новых рабочих мест, развитию малого и среднего бизнеса и повышению уровня жизни населения.
Перспективы дальнейшего развития туристических связей между Узбекистаном и странами СНГ выглядят очень многообещающими. Усиление сотрудничества, обмен опытом и внедрение инновационных решений позволят сделать регион одним из самых привлекательных и динамично развивающихся туристических направлений в Евразии.
Комитет по туризму Узбекистана готов поддержать туристический бизнес наших стран в реализации совместных проектов, и создавать все необходимые условия для комфортного путешествия туристов всех категорий из стран СНГ.