O'ZBEKISTON VA MDH MAMLAKATLARI O'RTASIDA TURIZM MUNOSABATLARINING RIVOJLANISHI: DINAMIKASI VA KO'ZGA KELISHI
2024 va 2025-yil yanvar-avgust oylari statistikasiga ko'ra, O'zbekistonga tashrif buyuruvchi sayyohlarning umumiy soni 6,7 milliondan 7,5 milliondan oshdi, yillik o'sish sur'ati 15-20% ni tashkil etdi. 2025-yil oxiriga kelib, 11 milliondan ortiq xorijiy sayyoh kelishi prognoz qilinmoqda.
Qozog'iston, Qirg'iziston va Tojikiston MDH mamlakatlari orasida eng muhim sayyohlar manbalari bo'lib qolmoqda. 2024-yilda Qozog'iston yanvar-avgust oylarida O'zbekistonga 2,1 milliondan ortiq, Qirg'iziston taxminan 1,78 million va Tojikiston deyarli 1,6 million sayyoh yubordi. 2025-yilda Qirgʻiziston sayyohlar soni boʻyicha Qozogʻistondan biroz koʻproq mablagʻ sarfladi — 2,16 million va 1,77 million — bu ikki tomonlama turizm aloqalarini mustahkamlashda ijobiy tendentsiyani namoyish etadi. Tojikiston ham oʻsish koʻrsatdi, deyarli 1,7 million sayyoh tashrif buyurdi.
Anʼanaviy yetakchilardan tashqari, Turkmanistondan kelgan sayyohlar soni yanvar-avgust oylarida sezilarli darajada oshdi, 2024-yildagi 125 000 dan 2025-yilda 243 000 gacha. Bu oʻsish Oʻzbekistonning barcha qoʻshni davlatlar uchun sayyohlik yoʻnalishi sifatida jozibadorligi oshib borayotganini tasdiqlaydi.
Ozarbayjon, Belarus, Moldova, Armaniston, Ukraina va Rossiya kabi sayyohlar soni kamroq boʻlgan MDH mamlakatlari ham ijobiy tendentsiyalarni qayd etishdi. Ayniqsa, yanvar-avgust oylari oraligʻida rossiyalik sayyohlar kelishining 2024-yildagi 587 000 dan 2025-yilda 663 000 dan oshgani diqqatga sazovordir, bu ikki mamlakat oʻrtasidagi turizm va madaniy aloqalarning mustahkamlanishini aks ettiradi.
MDHdan sayyohlar kelishining o'sishi asosan O'zbekistonning infratuzilmani yaxshilash, viza tartiblarini soddalashtirish va turizm brendlarini faol ravishda targ'ib qilish bo'yicha keng qamrovli sa'y-harakatlari bilan bog'liq. Transport aloqalarining rivojlanishi, zamonaviy xizmatlarning joriy etilishi va turizm mahsulotlari turlarining kengayishi O'zbekistonni qo'shni mamlakatlardan kelgan sayyohlar uchun tobora jozibador qilmoqda.
O'zbekiston Buyuk Ipak yo'lining tarixiy markazi va durdonasi, jahon madaniyati va tsivilizatsiyalari chorrahasidir. Mamlakatda 8000 dan ortiq madaniy meros ob'ektlari mavjud bo'lib, ulardan 209 tasi YUNESKOning to'rtta Jahon merosi shahar muzeylarining bir qismidir.
Samarqand, Buxoro va Xiva qadimiy shaharlarining ulug'vor yodgorliklari mintaqaning boy merosini o'rganishga ishtiyoqmand ko'plab sayyohlarni o'ziga jalb qiladi. Buyuk sarkarda Amir Temur imperiyasining qadimiy poytaxti Samarqandda ulug'vor Registon majmuasi, Ulug'bek rasadxonasi va musulmonlar uchun diqqatga sazovor joy bo'lgan Imom al-Buxoriy majmuasi joylashgan. Islom olamida Bahouddin Naqshbandiy majmuasi, Ark qal'asi va Poi-Kalon majmuasi bilan mashhur bo'lgan ajoyib Buxoro shahri. Xorazmshohlar imperiyasining poytaxti Xiva ochiq osmon ostidagi muzey shahri Ichan-Qal'a bilan faxrlanadi. Va, albatta, u yerda Oq-Saroy saroyini qurgan Amir Temurning tug'ilgan joyi Shahrisabz shahri ham bor.
O'zbekiston poytaxti Toshkent Markaziy Osiyoning geografik markazi va eng yirik markazi, Sharq va G'arb o'rtasidagi ko'prikdir. Sayyohlar zamonaviy va qadimiy Sharq me'morchiligi kabi ko'plab qiziqarli diqqatga sazovor joylarga ega bo'lgan Toshkentda chinakam noyob va hayajonli tajribani boshdan kechirishlari mumkin. O'zbekiston nafaqat tarixiy shaharlar, balki ko'plab tabiiy diqqatga sazovor joylarga ham ega: G'arbiy Tyan-Shan va Pomir-Oloyning go'zal tog'lari, sirli g'orlar, cheksiz Qizilqum cho'li, ko'plab ko'llar, Ustyurt platosi va Qoraqalpog'istondagi Orol dengizi.
Shuni ta'kidlash kerakki, O'zbekiston xavfsizlik, tarixiy diqqatga sazovor joylar, oilaviy turizm, gastronomiya va boshqa ko'rsatkichlar bo'yicha global turizm reytingida yuqori o'rinni egallaydi. Turistik politsiya mamlakat bo'ylab barcha sayyohlik markazlarida faoliyat yuritib, xorijiy mehmonlarning har doim o'zlarini xavfsiz va himoyalangan his qilishlarini ta'minlaydi. Bundan tashqari, so'nggi 10 yil ichida O'zbekistonda sayyohlik xavfsizligi bilan bog'liq hech qanday hodisa uning sayyohlik imidjiga salbiy ta'sir ko'rsatishi mumkin bo'lgan hodisalar sodir bo'lmagan. Yoshlar turizmi mamlakatda katta e'tiborga sazovor bo'lib, tarixiy mavzular, ekoturizm, ekstremal turizm va sanoat turizmini taklif qiluvchi maxsus turlar, jumladan, turli sanoat ob'ektlariga tashriflar, yoshlar uchun kasbiy yo'naltirish vazifasini ham bajaradi.
O'zbekiston hukumati turizm salohiyati yuqori bo'lgan bir nechta hududlarni turizm sohasida faoliyat yurituvchi biznes uchun maxsus yaratilgan erkin turizm zonalari deb belgiladi. Turizm sohasiga xorijiy investitsiyalarni jalb qilish uchun sharoitlar yaratildi. Investorlarni rag'batlantirish maqsadida, Mehmonxona sektori, turistik majmualar qurish va infratuzilma uchun turli imtiyozlar joriy etildi. MDH mamlakatlaridan kelgan biznes vakillari eng faol investorlar bo'lib, O'zbekiston turizm sanoatida 100% xorijiy investitsiyalar bilan ham, qo'shma korxonalar bilan ham korxonalar tashkil qilmoqdalar. O'zbekiston rossiyalik investorlarni Chorvoq, Chimyon, Nanai, Boysun, Maydanak, Miraki, Parkent, Ohangaron, Angren, Akchako'l, To'daqul, Aydarko'l va boshqa turistik zonalarda qo'shma loyihalarda faol ishtirok etishga taklif qilmoqda.
MDH mamlakatlari bilan turizmni rivojlantirish nafaqat iqtisodiy o'sish omili, balki davlatlararo munosabatlar, madaniy almashinuv va xalqlar o'rtasidagi do'stlikni mustahkamlashning muhim elementiga aylanib bormoqda. Sayyohlar oqimining o'sishi yangi ish o'rinlarini yaratishga, kichik va o'rta biznesni rivojlantirishga va aholining turmush darajasini yaxshilashga yordam beradi.
O'zbekiston va MDH mamlakatlari o'rtasidagi turizm aloqalarini yanada rivojlantirish istiqbollari juda istiqbolli ko'rinadi. Hamkorlikni mustahkamlash, tajriba almashish va innovatsion yechimlarni joriy etish mintaqani Yevroosiyodagi eng jozibali va jadal rivojlanayotgan turistik yo'nalishlardan biriga aylantiradi. O'zbekiston Turizm Qo'mitasi mamlakatlarimiz turizm sohalarini qo'shma loyihalarni amalga oshirishda qo'llab-quvvatlashga va MDH mamlakatlaridan kelgan barcha toifadagi sayyohlar uchun qulay sayohat qilish uchun barcha zarur sharoitlarni yaratishga tayyor.

DEVELOPMENT OF TOURISM RELATIONS BETWEEN UZBEKISTAN AND CIS COUNTRIES: DYNAMICS AND PROSPECTS
According to statistics for January–August 2024 and 2025, there has been a steady increase in the total number of tourists visiting Uzbekistan, from 6.7 million to over 7.5 million, with an annual growth rate of 15-20%. By the end of 2025, the arrival of over 11 million foreign tourists is projected.
Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Tajikistan remain the most significant sources of tourists among the CIS countries. In 2024, Kazakhstan sent over 2.1 million tourists to Uzbekistan from January to August, Kyrgyzstan sent approximately 1.78 million, and Tajikistan sent almost 1.6 million. In 2025, Kyrgyzstan slightly outspent Kazakhstan in terms of visitor numbers—2.16 million versus 1.77 million—demonstrating a positive trend in strengthening bilateral tourism ties. Tajikistan also showed growth, with almost 1.7 million tourists.
Besides the traditional leaders, the number of tourists from Turkmenistan increased significantly from January to August, from 125,000 in 2024 to 243,000 in 2025. This growth confirms Uzbekistan's growing attractiveness as a tourist destination for all neighboring countries.
CIS countries with smaller tourist numbers, such as Azerbaijan, Belarus, Moldova, Armenia, Ukraine, and Russia, also reported positive trends. Particularly noteworthy is the increase in Russian tourist arrivals between January and August, from 587,000 in 2024 to over 663,000 in 2025, reflecting the strengthening of tourism and cultural ties between the two countries.
The growth in tourist arrivals from the CIS is largely due to Uzbekistan's comprehensive efforts to improve infrastructure, simplify visa procedures, and actively promote tourism brands. The development of transport links, the introduction of modern services, and the expansion of the range of tourism products are making Uzbekistan increasingly attractive to visitors from neighboring countries.
Uzbekistan is the historical center and pearl of the Great Silk Road, a crossroads of world cultures and civilizations. The country boasts over 8,000 cultural heritage sites, 209 of which are part of four UNESCO World Heritage City Museums.
The magnificent monuments of the ancient cities of Samarkand, Bukhara, and Khiva attract numerous tourists eager to explore the region's rich heritage. Samarkand, the ancient capital of the empire of the great commander Amir Temur, is home to the magnificent Registan complex, the Ulugh Beg observatory, and the Imam al-Bukhari complex, a landmark for Muslims. The fabulous city of Bukhara, renowned throughout the Islamic world for its Bahauddin Naqshbandi complex, the Ark fortress, and the Poi-Kalyan complex. Khiva, the capital of the Khorezmshah Empire, boasts the open-air museum city of Ichan-Kala. And of course, the city of Shakhrisabz, the birthplace of Amir Temur, who built the Oq-Saroy palace there.
The capital of Uzbekistan, Tashkent, is the geographic center and largest hub of Central Asia, a bridge between East and West. Tourists can experience a truly unique and exciting experience in Tashkent, which boasts numerous interesting sights, including modern and ancient Eastern architecture. Uzbekistan boasts not only historical cities but also a vast array of natural attractions: the picturesque mountains of the Western Tien Shan and Pamir-Alay, mysterious caves, the endless Kyzylkum Desert, numerous lakes, the Ustyurt Plateau, and the Aral Sea in Karakalpakstan.
It's worth noting that Uzbekistan ranks highly in global tourism rankings for safety, historical attractions, family tourism, gastronomy, and more. Tourist police operate in all tourist centers across the country, ensuring that foreign visitors feel safe and secure at all times. Furthermore, over the past 10 years, there have been no incidents related to tourist safety in Uzbekistan that could negatively impact its tourism image.
Youth tourism is receiving significant attention in the country, with special tours offering historical themes, ecotourism, extreme tourism, and industrial tourism, including visits to various industrial facilities, which also serve as career guidance for young people.
The Uzbek government has designated several areas with high tourism potential as free tourism zones, created specifically for businesses operating in the tourism sector. Conditions have been created to attract foreign investment in the tourism sector. To encourage investors, Various incentives have been introduced for the hotel sector, construction of tourist complexes, and infrastructure. Business representatives from CIS countries are the most active investors, establishing both enterprises with 100% foreign investment and joint ventures in the tourism industry of Uzbekistan. Uzbekistan invites Russian investors to actively participate in joint projects in the tourist zones of Charvak, Chimgan, Nanai, Baysun, Maidanak, Miraki, Parkent, Akhangaran, Angren, Akchakul, Tudaqul, Aydarkul, and others.
The development of tourism with CIS countries is becoming not only a factor in economic growth but also an important element in strengthening interstate relations, cultural exchange, and friendship between peoples. The growth of tourist flow contributes to the creation of new jobs, the development of small and medium-sized businesses, and an improvement in the standard of living of the population.
The prospects for the further development of tourism ties between Uzbekistan and the CIS countries look very promising. Strengthening cooperation, sharing experiences, and implementing innovative solutions will make the region one of the most attractive and dynamically developing tourist destinations in Eurasia. The Tourism Committee of Uzbekistan is ready to support the tourism industries of our countries in implementing joint projects and create all the necessary conditions for comfortable travel for tourists of all categories from the CIS countries.