Бизнинг энг катта бойлигимиз – Ўзбекистонни ўзи учун ягона Ватан деб биладиган кўпмиллатли буюк халқимиздир
Ўзбекистон азалдан бағрикенглик, ҳамжиҳатлик ва аҳил-иноқлик макони бўлган. Ери, суви, тўйи-ю маъракаси битта бўлган турли миллат ва элат вакиллари асрлар оша бирдамликда яшаб келган. “Бағрикенг Ўзбекистон!”, “Бағрикенг ўзбек халқи” каби иборалар бежиз пайдо бўлмаган.
Кўп миллатли ва кўп динли давлатда миллатлараро тотувлик ва конфессиялараро ҳамжиҳатлик – барқарорлик ва тараққиётга мустаҳкам замин яратувчи, унинг истиқболини белгилаб берувчи муҳим омил саналади.
Бугун юртимиз жадал суръатларда ривожланаётгани, олиб борилаётган ислоҳотлар ўз мевасини бераётгани, эл-юрт фаровонлиги тобора ортаётганининг асосий сабабларидан бири ҳам бу юртда 130 дан ортиқ миллат ва элат ҳамда 16 та диний конфессия вакиллари Ўзбекистоннинг ягона халқи сифатида аҳил-иноқ бўлиб яшаб келаётганидадир.
Конституциямизда Ўзбекистон Республикаси ўз ҳудудида истиқомат қилувчи миллат ва элатларнинг тиллари, урф-одатлари ва анъаналари ҳурмат қилинишини таъминлаши, уларнинг ривожланиши учун шароит яратиши мустаҳкамлаб қўйилгани эса бу борадаги ислоҳотларнинг қомусий асоси ҳисобланади.
Бугунги кунда мактабларда таълим 7 тилда олиб борилаётгани юртимизда турли миллат вакилларига мансуб ўқувчиларнинг ўз она тилида таълим олиши учун шароит яратмоқда. Миллий теле ва радиоканаллар 12 тилда эфир олиб бораётгани, газета ва журналлар 14 та тилда чоп этилаётгани барчага тенг шароитлар яратган ҳолда ахборотни она тилида олиш имконини бермоқда.
Мамлакатимизда яшаётган турли миллат ва элат вакиллари Ўзбекистоннинг ягона халқи сифатида ўзларининг фаол ва фидокорона меҳнатлари билан юртимиз тараққиёти ҳисса қўшмоқда, биргина давлат фуқаролик хизматида 5 мингга яқин 35 дан ортиқ миллат вакиллари меҳнат қилмоқда.
Айниқса, мамлакатнинг сиёсий институтлари ҳисобланган Олий Мажлис Қонунчилик палатасида 12,7 фоиз, маҳаллий Кенгашларда 11,2 фоиз депутатларимиз турли миллат ва элатлар вакиллари ҳисобланади. Бундай ютуқларнинг чегараси йўқ, жамиятнинг ҳар бир жабҳасида миллатлараро тотувлик, ҳамжиҳатлик ўз аксини топганлигини кузатмоқдамиз.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев юртимиз заминида қадимги даврлардан буён давом этиб келаётган этник хилма-хилликни ноёб ижтимоий ҳодиса сифатида баҳолаб, миллатлар ва элатлар, конфессиялар ўртасидаги тотувликни асраш, уни янада мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратмоқда. Юртбошимизнинг донишмандлик, инсонпарварлик ва адолатпарварлик тамойиллари асосида юритаётган оқилона сиёсати натижасида мамлакатимизда умуммиллий бирдамлик янада мустаҳкамланмоқда, барчамиз учун азиз ва мўътабар бўлган Ватанимиз инсон қадри ва бахти улуғланадиган тинчлик, дўстлик ва меҳр-оқибат диёрига айланиб бормоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2023 йил 8 май куни бўлиб ўтган Олий Мажлис палаталари аъзолари, сиёсий партиялар ва жамоатчилик вакиллари билан учрашувдаги нутқида алоҳида таъкидлаганидек: “Бизнинг энг катта бойлигимиз – Ўзбекистонни ўзи учун ягона Ватан деб биладиган кўпмиллатли буюк халқимиздир. Жонажон юртимизда қарор топган миллатлараро дўстлик ва аҳилликни – мана шундай бебаҳо хазинамизни кўз қорачиғидек асраб-авайлаш барчамизнинг олий бурчимиздир”.
Дарҳақиқат, Янги Ўзбекистонда аждодлар маънавий меросига содиқлик асосида миллатлар ва конфессиялараро тотувлик ва ўзаро бир-бирини тушуниш, ёш авлодни бағрикенглик, миллий ва умумбашарий қадриятларга ҳурмат, ватанпарварлик руҳида тарбиялаш давлат сиёсатининг энг муҳим устувор йўналишларидан бирига айланди.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан жамият ҳаётининг барча соҳаларида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар миллатлараро ва конфессиялараро муносабатлар йўналишида ҳам янги марралар, ташаббусларни белгилаб берди.
Шу маънода Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил март ойида қабул қилинган “Умуммиллий тотувлик ва хориждаги ватандошлар билан алоқаларни мустаҳкамлашни янги босқичга олиб чиқишга оид чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармони ҳамда “Ўзбекистон Республикаси Миллатлараро муносабатлар ва хориждаги ватандошлар масалалари бўйича қўмитаси фаолиятини самарали ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори бу йўналишдаги ишларни сифат жиҳатдан бутунлай янги босқичга олиб чиқишга хизмат қилмоқда.
Ушбу ҳужжатларга мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси негизида Ўзбекистон Республикаси Миллатлараро муносабатлар ва хориждаги ватандошлар масалалари бўйича қўмитаси ташкил этилди.
Миллатлараро муносабатларни уйғунлаштириш, жамиятда дўстлик, ҳамжиҳатлик, бағрикенглик ва бирдамликни мустаҳкамлаш, ягона фуқаровий ўзликни шакллантириш, барча миллат ва элатларнинг умуммиллий тараққиётга дахлдорлигини кучайтириш, хориждаги ватандошларнинг миллий ўзлигини сақлашга кўмаклашиш ҳамда уларнинг ижтимоий ва иқтисодий салоҳиятини Ватанимиз ривожига сафарбар этиш, миллатлараро тотувликка салбий таъсир кўрсатувчи омилларни барвақт аниқлаш ҳамда уларнинг олдини олишга кўмаклашиш Қўмитанинг асосий вазифалари этиб белгиланди.
Шунингдек, умуммиллий бирдамликни таъминлаш соҳасида ва хориждаги ватандошлар билан алоқаларни мустаҳкамлаш соҳасида давлат сиёсати концепциялари лойиҳаларини ишлаб чиқилиши белгиланганлиги ушбу йўналишдаги ишларни изчил давом эттирилишидан далолат беради.
Аввало умуммиллий тотувликни таъминлашнинг муҳим элементи сифатида Ўзбекистонда истиқомат қиладиган барча миллатлар ва элатларнинг маданияти, тили, урф-одатлари, қадрият ва анъаналарини сақлаш ҳамда ёш авлодга етказиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Маълумки, бу йўналишда ишларни тизимли амалга оширишда миллий маданий марказларнинг ўрни жуда муҳим. Бугунги кунда мамлакатимизда 157 та миллий маданий марказ фаолият кўрсатмоқда. Улар фаолияти давлатимиз томонидан доимий равишда қўллаб-қувватлаб келинмоқда. Президентимизнинг ташаббуслари асосида 2021 йилдан бошлаб ушбу марказлар фаолият кўрсатиши, маданияти, тили, урф-одатлари, қадрият ва анъаналарини тарғиб қилишга қаратилган тадбирларини амалга ошириши учун давлат субсидиялари ажратиб келинмоқда.
Ҳудудларда фаолият кўрсатаётган “Дўстлик уйлари”дан жой ажратилган ва улар бу жойлардан мутлақо бепул асосда фойдаланиб келмоқдалар. Тошкент шаҳрининг марказида жойлашган Миллатлараро муносабатлар қўмитасининг биносида ҳам республика ҳамда Тошкент шаҳри даражасидаги 27 та миллий маданий марказ тўлақонли фаолият кўрсатиши учун барча шароитлар яратилган.
Айниқса, жорий йил июль ойида Миллатлараро муносабатлар қўмитаси жойлашган бино яқинида умуммиллий тотувликнинг ўзига хос рамзи бўлган Миллий маданий марказлар павильонининг барпо этилиши, у ерда 22 та миллатга хос бўлган уйлар барпо этилгани миллий маданий марказларга Ўзбекистон Республикаси Президентининг катта совғаси бўлди. Ушбу павильонни ҳеч иккиланмасдан умуммиллий тотувлик маскани дейишимиз мумкин.
30 июль Халқлар дўстлиги куни муносабати билан жорий йил 25-31 июль кунлари юртимиз бўйлаб ўтказилган “Дўстлик” фестивали ушбу миллий маданий марказлар павильонининг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Унда Олий Мажлис Сенати аъзолари ва Қонунчилик палатаси депутатлари, вазирлик ва идоралар, кенг жамоатчилик ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари, Қозоғистон, Қирғизистон, Хитой каби давлатлардан меҳмонлар, шунингдек 30 та давлат ва халқаро ташкилотнинг Ўзбекистондаги дипломатик ваколатхоналари раҳбар ва ходимлари иштирок этди.
Тадбир иштирокчилари ушбу павильоннинг барпо этилишини ноёб ҳодиса сифатида баҳолашиб, у Ўзбекистонда яшаб келаётган миллатлар ва элатларнинг ўз маданияти ва урф-одатлари, анъаналарини сақлаб қолиш, уларни ривожлантириш учун яна бир улкан имконият эшикларини очишини, мамлакатимизда миллатлараро тотувлик ва умуммиллий ҳамжиҳатлик борасида амалга оширилаётган улкан ислоҳотларни ўзида тўла ифодалашини, ўзаро маданий алмашинув майдони вазифасини бажаришини таъкидлашди.
Тадбирда иштирок этган БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили Акико Фужи Ўзбекистонда турли миллат ва элат вакилларига нисбатан бўлган ҳурмат ва эътиборни юксак қадрлашини, миллий маданий марказлар павильони очилиши ҳақиқий инсоний ва илғор ғоя деб ҳисоблашини айтиб ўтди.
Президентимизнинг қатъий сиёсий иродалари туфайли хорижда истиқомат қилаётган Ватандошлар билан яқиндан ишлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бундай лойиҳалардан бири “Uz Global Think” форумидир. Ушбу лойиҳа тадбиркорлик платформаларини яратиш, жамият ҳаётини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, экологик барқарорлик, сифатли таълим каби масалаларда ўзаро фикр-мулоҳаза алмашиш мақсадида экспертлик ва илмий доиралар вакиллари ҳисобланган хориждаги ватандошларнинг доимий мулоқоти кўринишида амалга оширилади.
Шунингдек, хориждаги ватандошлар орасида академик доирадаги шахслар, уларнинг ҳаёт йўли, муваффақиятлари, Янги Ўзбекистон тараққиётига хизмат қиладиган тавсиялари тўғрисида фикр алмашувчи платформа йўлга қўйилмоқда.
Бундан ташқари БМТ Тараққиёт дастурининг “Хориждаги ватандошлар орқали билимларни трансфер қилиш” дастури намунасида хориждаги ватандошларнинг Янги Ўзбекистон иқтисодий қудратига қўшаётган ҳиссасини янада ошириш мақсадида инновaцион ижтимоий-иқтисодий ривожланиш ва экологик барқарорликни таъминлашга хизмат қиладиган инсон капитали трансферини амалга ошириш устида ишлар олиб борилмоқда.
Хорижий ўқув юртларини битириб, хорижий давлат ҳудудида яшаб, ишлаб келаётган ватандошларни бирлаштирувчи, уларни қўллаб қувватловчи “Ўзбекистонлик битирувчилар” дастури ишлаб чиқилмоқда.
Ушбу вазифаларнинг барчаси хориждаги ватандошлар иштирокида Ўзбекистонни янада тараққий эттиришга хизмат қилади.
Инсоннинг энг муҳим эркинликларидан бири бу шак-шубҳасиз виждон эркинлигидир. 2021 йилда “Виждон эркинлиги ва диний ташкилотлар тўғрисида”ги Қонуннинг янги таҳрирда қабул қилиниши юртимизда виждон эркинлигини институционал жиҳатдан мустаҳкамлаш йўлидаги навбатдаги муҳим қадам бўлди. Ушбу қонун бағрикенглик тамойилларини, барча конфессиялар фаолияти учун барқарор ҳуқуқий асосни янада мустаҳкамлади.
Бугунги кунда Ўзбекистонда 16 та конфессияга мансуб 2361 та диний ташкилотлар эркин фаолият юритмоқда. Уларнинг 2164 таси исломий, 197 таси ноисломий, 180 та христиан, 8 та яҳудий, 7 та баҳоий, шунингдек, буддавийлик ибодатхонаси, кришнаитлар маркази ва конфессиялараро библия жамиятидир. Биргина 2017-2024 йилларда 108 та янги диний ташкилот рўйхатдан ўтказилган. Янги масжид, христиан черкови ва ибодатхоналари қурилди, мавжудлари таъмирланди. Бу эса барча конфессияларга ҳурмат кўрсатишнинг амалдаги тасдиғидир.
Шу билан бирга, жорий йил 25 февралда “Ўзбекистон Республикасида фуқароларнинг виждон эркинлигини таъминлаш ва диний соҳадаги давлат сиёсати концепцияси” Қонун билан қабул қилиниши жамият ҳаётида катта воқеа бўлди, деб айтишга барча асосларимиз бор.
Концепция кўпмиллатли ва кўпконфессияли Ўзбекистон халқига умумжамият манфаатларини рўёбга чиқаришга, тенглик, ижтимоий адолат ва бирдамлик асосида ўзаро тотувликда яшашини таъминлашга хизмат қилади.
Мақолани Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 30 июль – Халқлар дўстлиги куни муносабати билан байрам табригидаги қуйидаги сўзлар билан якунламоқчиман:
“Дунёнинг турли минтақаларида миллий ва диний асосда турли низолар давом этаётган ҳозирги ўта таҳликали шароитда ягона Ўзбекистон ғояси асосида энг катта бойлигимиз – юртимиздаги осойишталик ва барқарорлик, ўзаро ҳурмат ва тотувлик муҳитини янада мустаҳкамлаш, ёшларни миллий ва умуминсоний қадриятлар, билим-маърифат, касб-ҳунарлар эгаси этиб тарбиялаш, инклюзивлик тамойилларини чуқурлаштириш борасидаги ишларимизни келгусида ҳам изчил давом эттирамиз.
Ўзбекистон фуқароси эканидан фахрланадиган барча миллат ва конфессиялар вакиллари ҳамда хориждаги ватандошларимизнинг ҳуқуқ ва манфаатларини Конституция ва қонунларимиз талаблари асосида ҳамма жойда қатъий ҳимоя қилиш учун бор куч ва имкониятларимизни сафарбар этамиз”.
Қаҳрамон САРИЕВ,
Ўзбекистон Республикаси Миллатлараро муносабатлар ва хориждаги ватандошлар масалалари бўйича қўмитаси раиси

Наше главное богатство — это великий многонациональный народ, считающий Узбекистан своей единственной и священной родиной
Узбекистан всегда был местом толерантности, согласия и дружбы. Представители разных национальностей народностей, проживающие на одной земле, пьющие воду из одного ручья, разделяющие счастье и горе вместе, веками живут бок о бок. Недаром появились такие выражения, как «Толерантный Узбекистан!» и «Великодушный узбекский народ».
В многонациональном и многоконфессиональном государстве межнациональное согласие и межконфессиональная гармония являются важными факторами, создающими прочную основу стабильности и развития, определяющими его перспективы.
Одним из основных факторов того, почему сегодня наша страна стремительно развивается, проводимые реформы приносят свои плоды, а благосостояние народа постоянно растет, является то, что в нашей стране дружно проживают представители более 130 национальностей и народностей, 16 религиозных конфессий, как единый народ Узбекистана.
Фундаментальной основой реформ в этом направлении является то, что в нашей Конституции закреплено, что Республикой Узбекистан обеспечивается уважительное отношение к языкам, обычаям и традициям национальностей и народностей, проживающих на ее территории, создаются условия для их развития.
Сегодня обучение в школах ведется на 7 языках, что создает условия для получения образования на родном языке учащимися разных национальностей нашей страны. Национальные теле- и радиоканалы вещают на 12 языках, а газеты и журналы издаются на 14 языках, создавая равные условия для получения информации на родном языке.
Представители разных национальностей и народностей, проживающие в нашей стране, являясь единым народом Узбекистана, своим активным и самоотверженным трудом вносят вклад в развитие нашей страны. Только на государственной службе работают около 5 тысяч представителей более 35 национальностей.
В частности, в таких политических институтах страны как Законодательная палата Олий Мажлиса – 12,7 процента депутатов и местные Кенгаши – 11,2 процента депутатов являются представителями разных национальностей и народностей. И таких достижений бесконечно, мы видим, как межнациональное согласие и единство отражаются во всех аспектах жизни общества.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев рассматривает этническое многообразие, издревле существующее на земле нашей страны, как уникальное общественное явление и уделяет особое внимание сохранению и дальнейшему укреплению согласия между национальностями, народностями и конфессиями. В результате мудрой политики главы нашего государства, основанной на принципах рассудительности, гуманизма и справедливости, в нашей стране крепнет общенациональное единство, а всеми нами драгоценная и любимая Родина становится местом мира, дружбы и взаимоуважения, где царит человеческое достоинство и счастье.
Как подчеркнул Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в своем выступлении на встрече с депутатами палат Олий Мажлиса, представителями политических партий и общественности 8 мая 2023 года: «Наше главное богатство — наш великий многонациональный народ, считающий Узбекистан своей единственной Родиной. Высший долг каждого из нас — бережно хранить, как зеницу ока, бесценное сокровище — межнациональную дружбу и согласие, которые утвердились в нашей любимой стране».
Действительно, в Новом Узбекистане межнациональное и межконфессиональное согласие и взаимопонимание, основанные на верности духовному наследию предков, воспитание подрастающего поколения в духе толерантности, уважения к национальным и общечеловеческим ценностям и патриотизма, стали одним из важнейших приоритетов государственной политики.
Масштабные реформы, реализуемые во всех сферах общественной жизни по инициативе главы государства, также обозначили новые вехи и инициативы в области межнациональных и межконфессиональных отношений.
В этом смысле Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по выведению на новый этап укрепления общенационального согласия и связей с соотечественниками за рубежом», принятый в марте 2025 года, и Постановление «О мерах по эффективной организации деятельности Комитета Республики Узбекистан по вопросам межнациональных отношений и соотечественников за рубежом» выводят работу в этом направлении на качественно новый уровень.
В соответствии с этими документами на базе Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Министерстве культуры Республики Узбекистан был создан Комитет по вопросам межнациональных отношений и соотечественников за рубежом Республики Узбекистан.
Основными задачами Комитета были определены гармонизация межнациональных отношений, укрепление дружбы, согласия, толерантности и единства в обществе, формирование единой гражданской идентичности, усиление сопричастности всех национальностей и народностей в общенациональном развитии, содействие сохранению национальной идентичности соотечественников за рубежом и мобилизация их социального и экономического потенциала для развития нашей Родины, а также содействие предупреждению и выявлению факторов, негативно влияющих на межнациональное согласие.
Также тот факт, что планируется разработка проектов концепций государственной политики в сфере обеспечения общенационального единства и укрепления связей с соотечественниками за рубежом, свидетельствует о том, что работа в этом направлении будет последовательно продолжена.
В первую очередь, как важный элемент обеспечения общенационального единства особое внимание уделяется сохранению и передаче молодому поколению культуры, языка, обычаев, ценностей и традиций всех национальностей и народностей, проживающих в Узбекистане.
Как известно, роль национальных культурных центров весьма важна в системной реализации работы в этом направлении. Сегодня в нашей стране действуют 157 национальных культурных центров. Их деятельность постоянно поддерживается государством. На основании инициатив Президента, начиная с 2021 года, для функционирования данных центров, осуществления ими мероприятий, направленных на популяризацию культуры, языка, обычаев, ценностей и традиций, выделяются государственные субсидии.
Для национальных культурных центров, функционирующих в регионах, выделены помещения в «Домах дружбы», где они пользуются данными местами совершенно бесплатно. Также, в здании Комитета по межнациональным отношениям, расположенном в центре Ташкента, созданы все условия для работы 27 национальных культурных центров республиканского и городского уровня.
В частности, возведение в июле текущего года рядом со зданием Комитета по межнациональным отношениям Павильона национальных культурных центров — уникального символа общенационального согласия, где построены национальные дома 22 национальностей, стало большим подарком Президента Республики Узбекистан национальным культурным центрам. Этот павильон можно смело назвать местом общенационального согласия.
Торжественное открытие павильона национальных культурных центров состоялось в рамках фестиваля «Дружбы», который проходил по всей нашей стране с 25 по 31 июля этого года, в честь Дня дружбы народов, отмечаемого 30 июля. В мероприятии приняли участие члены Сената Олий Мажлиса и депутаты Законодательной палаты, представители министерств и ведомств, общественности и средств массовой информации, гости из Казахстана, Кыргызстана и Китая, а также руководители и сотрудники дипломатических представительств 30 государств и международных организаций в Узбекистане.
Участники мероприятия оценили строительство данного павильона как уникальное событие, подчеркнув, которое открывает перед национальностями и народностями, проживающими в Узбекистане, ещё одну прекрасную возможность сохранять и развивать свою культуру, обычаи и традиции, в полной мере отражает масштабные реформы, проводимые в нашей стране в сфере межнационального согласия и общенационального единства, и служит площадкой для взаимного культурного обмена.
Постоянный представитель ПРООН в Узбекистане Акико Фудзии, принявшая участие в мероприятии, отметила, что высоко ценит уважение и внимание, оказываемое представителям разных национальностям и народностям в Узбекистане, и считает открытие павильона национальных культурных центров поистине вниманием к человеку и прогрессивной идеей.
Благодаря сильной политической воле нашего Президента особое внимание уделяется тесному сотрудничеству с соотечественниками, проживающими за рубежом. Одним из таких проектов является форум «Uz Global Think». Этот проект реализуется в форме постоянного диалога соотечественников, проживающих за рубежом, – представителей экспертных и научных кругов – с целью создания деловых площадок, обмена мнениями по таким вопросам, как социально-экономическое развитие общества, экологическая устойчивость и качественное образование.
Также создается площадка для обмена мнениями среди соотечественников за рубежом о личностях в академических кругах, их жизненном пути, успехах и рекомендациях, которые послужат развитию Нового Узбекистана.
Кроме того, в целях дальнейшего увеличения вклада соотечественников за рубежом в экономическую мощь нового Узбекистана, по примеру программы ПРООН «Трансфер знаний через соотечественников за рубежом», ведется работа по осуществлению передачи человеческого капитала, который будет способствовать обеспечению инновационного социально-экономического развития и экологической устойчивости.
Разрабатывается программа «Выпускники-узбекистанцы», которая объединит и поддержит соотечественников, окончивших зарубежные учебные заведения, проживающих и работающих на территории зарубежных государств.
Все эти задачи служат дальнейшему развитию Узбекистана с участием соотечественников за рубежом.
Одной из важнейших свобод человека, несомненно, является свобода совести. Принятие в 2021 году новой редакции Закона «О свободе совести и религиозных организациях» стало очередным важным шагом на пути к институциональному укреплению в нашей стране свободы совести. Этот закон еще больше укрепил принципы толерантности и создал прочную правовую основу для деятельности всех конфессий.
Сегодня в Узбекистане свободно действуют 2361 религиозная организация, принадлежащая 16 конфессиям. Из них 2164 исламских, 197 неисламских: 180 христианских, 8 иудейских, 7 бахаи, а также буддийский храм, кришнаитский центр и межконфессиональное библейское общество. Только в 2017–2024 годах было зарегистрировано 108 новых религиозных организаций. Были построены новые мечети, христианские церкви и храмы, а также отремонтированы существующие. Это практическое подтверждение уважения ко всем конфессиям.
В то же время, у нас есть все основания говорить, что принятие 25 февраля текущего года Закона «О Концепции обеспечения свободы совести граждан и государственной политики в религиозной сфере в Республике Узбекистан» явилось важнейшим событием в жизни общества.
Концепция послужит многонациональному и многоконфессиональному народу Узбекистана для реализации интересов общества в целом, обеспечения его гармоничного сосуществования на основе равенства, социальной справедливости и единства.
Хотелось бы завершить статью следующими словами из праздничного поздравления Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева по случаю 30 июля — Дня дружбы народов:
«В сложившейся крайне опасной ситуации, когда в разных регионах мира продолжаются различные конфликты на национальной и религиозной почве, мы продолжим работу по дальнейшему укреплению нашего величайшего достояния — мира и стабильности, атмосферы взаимного уважения и согласия в нашей стране — на основе идеи единого Узбекистана, воспитания молодежи как обладателей национальных и общечеловеческих ценностей, знаний, профессий, углубления принципов инклюзивности.
Мы мобилизуем все свои силы и возможности для надёжной защиты прав и интересов представителей всех национальностей и конфессий, гордящихся быть гражданами Узбекистана, а также наших соотечественников за рубежом, повсюду, в соответствии с требованиями нашей Конституции и законов».