Марказий Осиё минтақавий транспорт имкониятларини кенгайтириш – мамлакатларнинг жаҳон иқтисодиётига интеграциялашувининг энг муҳим омили
Хусусан, давлатимиз томонидан азалий ва ягона тарихий илдизларга эга бўлган Марказий Осиё мамлакатлари билан бўлган муносабатлар янги босқичга кўтарилди.
Бу борада Марказий Осиё давлатлари раҳбарлари ҳамкорликни чуқурлаштириш, конструктив ва ўзаро манфаатли муносабатларни мустаҳкамлашга устувор аҳамият бериб, минтақада транспорт салоҳиятини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратмоқдалар.
Айниқса, минтақада яхши қўшничилик ва ишонч муҳитининг мустаҳкамланиши, транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқлик ва интеграциянинг чуқурлашиб бораётгани транспорт соҳасидаги стратегик инфратузилмавий лойиҳаларни ҳамкорликда амалга ошириш имконини яратмоқда.
Мамлакатимиз раҳбари ташаббуси билан минтақавий ҳамкорликнинг янги механизмлари ташкил этилди. Бунга мисол қилиб, Марказий Осиё давлат раҳбарларининг Маслаҳатлашув учрашувларини келтириш мумкин.
Ушбу институт минтақавий муаммоларни биргаликда муҳокама қилишнинг муҳим механизмига айланди, деб айтиш мумкин. Ушбу муҳим платформа транспорт ва логистика соҳасидаги амалий ҳамкорликни кенгайтиришнинг таъсирчан механизми сифатида ўзининг долзарблигини яққол кўрсатди.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон қўшни давлатлар билан транспорт соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш ва янги босқичга кўтариш бўйича қатор чора-тадбирларни амалга ошириб келмоқда. 2016 йилдан бошлаб Тошкент қўшни республикалар билан транспорт-коммуникация алоқаларини тиклади ва ривожлантирди.
2016 – 2024 йилларда Ўзбекистон ва Марказий Осиё мамлакатлари ўртасидаги авиақатновлар сони деярли 2 баробарга, йўловчилар сони эса 2,1 баробарга ошди. Бундан ташқари, мамлакатларимиз ўртасида янги йўловчи автобус йўналишлари очилди ва эски йўналишлар қайта тикланди. Бу эса сўнгги 8 йил ичида Ўзбекистон ва қўшни давлатлар ўртасидаги бундай рейслар сонининг бир неча бор кўпайишига олиб келди.
2017 йилда Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасида Амударё устидан ўтган Туркманобод – Фораб темир йўл ва автомобиль кўприкларининг очилиши муҳим воқеалардан бири бўлди. 2018 йилда Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасида Сурхондарё ва Хатлон вилоятларини боғловчи “Ғалаба – Амузанг” темир йўл линиясининг очилиши эса тарихий воқеа сифатида қайд этилди.
Республиканинг экспорт ва импорт юк ташувларининг 42,5 фоизи
(9,3 млн тонна) чегарадош мамлакатлар (Қозоғистон – 6,8 млн тонна, Қирғизистон – 1,5 млн тонна, Тожикистон – 0,6 млн тонна, Афғонистон – 1,3 млн тонна, Туркманистон – 0,4 млн тонна), қолган 57,5 фоизи (12,6 млн тонна) бошқа давлатлар билан халқаро транспорт коридорлари орқали ташилмоқда.
Ўзбекистон Президенти томонидан тасдиқланган "Ўзбекистон–2030" стратегиясида айниқса, транспорт-коммуникация соҳасида яқин минтақавий ҳамкорликни кучайтириш орқали Марказий Осиёдаги амалий ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш бўйича аниқ вазифалар белгиланган.
Бугунги кунда қўшни мамлакатлар Ўзбекистоннинг транспорт-транзит лойиҳаларини фаол қўллаб-қувватламоқда. Бу лойиҳаларнинг амалга оширилиши Марказий Осиёнинг Шарқ – Ғарб ва Шимол – Жануб халқаро йўлаклари транзит маркази сифатидаги жозибадорлигини оширишга хизмат қилади.
Масалан, "Хитой – Марказий Осиё – Кавказ – Европа", "Беларусь – Россия – Қозоғистон – Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон", "Ўзбекистон – Туркманистон – Эрон – Туркия" мультимодал транспорт йўлакларини ривожлантириш, "Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон", "Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон" темир йўл линияларини қуриш шулар жумласидандир.
Ушбу лойиҳалар Марказий Осиё мамлакатларига Ҳинд океани портларига энг қисқа чиқиш йўлларини таъминлаб, Жанубий Осиёни Марказий Осиё, Россия, Хитой ҳамда Европа бозорлари билан боғлайди. Уларнинг амалга оширилиши Марказий Осиё мамлакатларининг транзит салоҳиятини сезиларли даражада ошириш имконини беради.
Шуни таъкидлаш жоизки, айнан транспорт соҳасидаги ҳамкорлик Марказий Осиёнинг барча давлатлари учун стратегик аҳамият касб этмоқда. Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон Марказий Осиё мамлакатлари ва яқин ҳамкорлари кўмагида фаол транспорт дипломатиясини давом эттирмоқда.
Бу эса минтақа давлатларининг миллий лойиҳаларини Шимол – Жануб ва Ғарб – Шарқ халқаро транспорт йўлаклари билан уйғунлаштириш ҳамда Марказий Осиёни минтақалараро ўзаро боғлиқликнинг муҳим бўғинига айлантириш имконини беради.
Инфратузилмани яратиш билан бир қаторда, товарларнинг божхона расмийлаштируви ва чегараларни кесиб ўтиш тартиб-қоидаларини уйғунлаштириш ва рақамлаштириш бўйича саъй-ҳаракатларни бирлаштириш муҳимдир. Бу, шубҳасиз, транспорт соҳасидаги ўзаро боғлиқликни янада чуқурлаштириш учун ижобий таъсир кўрсатади.
Ушбу йўналишда Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида E-PERMIT рақамли платформаси асосида рухсатнома бланкаларини электрон алмашишга тўлиқ ўтилганини алоҳида таъкидлаб ўтиш лозим.
Бундан ташқари, Ўзбекистон бевосита Қозоғистон, Қирғизистон ва Тожикистон билан юк автотранспорт воситаларига чегараларни тўсиқсиз кесиб ўтиш имконини берувчи "рақамли-ТИР" тизимини муваффақиятли синовдан ўтказди ва яқин келажакда бу тизимни Туркманистон билан ҳам жорий этишни режалаштирмоқда.
Марказий Осиё минтақаси азалдан Европа, Яқин Шарқ, Жанубий ва Шарқий Осиёни боғловчи ноёб кўприк вазифасини ўтаб келган. Бугун мамлакатларимиз ва Марказий Осиё давлатларининг бошқа минтақалар билан транспорт алоқаларини янада ривожлантириш учун катта имкониятлар ва фойдаланилмаган захиралар мавжудлигини кўриб турибмиз.
Кенг тармоқли транспорт-коммуникация тизимини шакллантириш бўйича ҳамкорлик қуйидаги сабабларга кўра Марказий Осиёнинг транспорт-транзит салоҳиятини тўлиқ рўёбга чиқариш имконини беради.
Биринчидан, БМТ ҳисоб-китобларига кўра, 2050 йилга бориб дунёда юк ташишга бўлган талаб 3 баробар ошади. Бундай тенденция денгизга чиқиш имкониятига эга бўлмаган Марказий Осиё мамлакатлари учун жиддий муаммо ҳисобланади.
Иккинчидан, БМТнинг Савдо ва тараққиёт бўйича конференцияси (YUNKTAD) маълумотларига кўра, денгиздан узоқда жойлашган мамлакатларнинг маҳсулотлари халқаро савдо бозорларида деярли учрамайди ва бу давлатлар улушига жаҳон экспортининг 1 фоиздан камроғи тўғри келади.
Марказий Осиё давлатларида юкларни ташиш харажатларининг улуши товарларнинг якуний қийматининг 50 фоизигача етади, бу деярли дунёдаги ўртача кўрсаткичдан 5 баробар юқоридир.
Шуни инобатга олиб, Ўзбекистон Марказий Осиё мамлакатларининг транспорт салоҳиятини янада ошириш мақсадида қуйидаги таклифларни илгари сурмоқда:
- Хитой, Жанубий Осиё ва Яқин Шарқ мамлакатлари, Европа Иттифоқи бозорларига чиқишда бизнес учун қулай бўлган ягона тарифларни қўллаган ҳолда самарали транспорт йўлакларини илгари суришнинг аниқ механизмларини ишлаб чиқиш;
- Минтақамиз мамлакатлари учун ягона транспорт стратегиясини тайёрлаш;
- Халқаро ташишларнинг интеграциялашган рақамли платформасини яратиш.
Шубҳасиз, ушбу ташаббусларнинг амалга оширилиши Марказий Осиёдаги ҳар бир давлат олдида турган долзарб вазифаларни ҳал этишда муҳим ёрдам бўлади. Мамлакатларимиз ҳудудидан ўтадиган халқаро транспорт йўналишлари бўйлаб божхона ва бошқа тартиб-таомиллар такомиллаштирилади ва уйғунлаштирилади. Энг муҳим халқаро бозорлар ва денгиз портларига чиқишни таъминлайдиган ишончли транспорт-коммуникация тизимини яратиш бўйича умумий ёндашувлар келишиб олинади.
БМТ экспертларининг ҳисоб-китобларига кўра, товарларнинг жаҳон денгиз портларига чиқишини таъминлаш бўйича барча вазифаларни ҳал этиш 10 йил ичида Марказий Осиё мамлакатлари ялпи ички маҳсулотини камида 2 баробар ошириши мумкин.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев БМТ Бош Ассамблеясининг 75-сессиясидаги нутқида бугунги кунда Марказий Осиё давлатлари олдида минтақавий бозорнинг жаҳон иқтисодий, транспорт ва транзит йўлакларига чуқур интеграциялашувини таъминлаш бўйича муҳим стратегик вазифа турганини таъкидлади. Шу муносабат билан БМТ ҳомийлигида Транспорт ва коммуникацияларни ривожлантириш минтақавий марказини ташкил этиш таклиф этилди.
Ушбу Минтақавий марказ фаолияти доирасида мавжуд транспорт йўлакларини фаоллаштириш ва янгиларини шакллантириш, минтақанинг халқаро транспорт тизимига чуқур интеграциялашувини таъминлаш бўйича кўзланган натижаларга тўлиқ эришиш мумкин.
Минтақавий марказ транспорт соҳасидаги ўзаро манфаатли ва самарали ҳамкорликни кенгайтириш имконини беради, бу эса ўз навбатида товар айирбошлаш ҳажмининг ўсишини таъминлайди ва шубҳасиз, Марказий Осиё мамлакатларининг манфаатларига хизмат қилади.
Ўзбекистон ва Марказий Осиё давлатлари ўртасидаги транспорт-логистика ҳамкорлиги бугунги кунда минтақанинг барқарор иқтисодий ўсиши, савдо ҳажмининг кенгайиши ва геоиқтисодий интеграцияси учун муҳим омилга айланган.
Минтақада йўл, темирйўл, ҳаво ва мультимодал транспорт тармоқларини модернизация қилиш, “Транс-Каспий”, “Транс-Афғон”, “Хитой–Қирғизистон–Ўзбекистон”, “Шимол–Жануб” каби коридорлар орқали халқаро транзит оқимини диверсификация қилиш йўналишида кенг кўламли лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Бу жараёнларда Ўзбекистон марказий геостратегик ҳудуд сифатида асосий боғловчи ҳалқа бўлиб, қўшни Қозоғистон, Туркманистон, Тожикистон ва Қирғизистон билан транспорт инфратузилмасини уйғунлаштириш, божхона ва чегаравий жараёнларни рақамлаштириш ҳамда юк ташиш харажатларини камайтириш йўналишида муҳим ташаббуслар илгари сурмоқда.
Шу орқали минтақада ягона логистика маконини шакллантириш, экспорт-импорт салоҳиятини ошириш ва халқаро савдо занжирларида рақобатбардошликни мустаҳкамлаш истиқболлари очилмоқда.

Expanding regional transport capabilities in Central Asia is a key factor in integrating countries into the global economy
In particular, our country's relations with the countries of Central Asia, which have ancient and common historical roots, have reached a new level.
In this regard, the heads of state of Central Asia are focusing on deepening cooperation and strengthening constructive and mutually beneficial relations. A particular priority is the development of the region's transport potential.
In particular, fostering a sense of community and trust within the region, along with enhancing transport connectivity and integration, presents opportunities for the joint implementation of strategic infrastructure projects in the transport sector.
Following the initiative of the head of our state, new mechanisms for regional cooperation have been established. For instance, the Consultative Meetings of the Heads of State of Central Asia.
It is evident that this institution has evolved into a pivotal platform for collaborative regional dialogue. This significant platform has evidently demonstrated its relevance as an effective mechanism for expanding practical cooperation in the field of transport and logistics.
In recent years, Uzbekistan has been implementing a number of measures to develop transport cooperation with neighbouring countries to a new level. Since 2016, Tashkent has been engaged in the restoration and development of transport and communication links with neighbouring republics.
Between 2016 and 2024, the number of flights between Uzbekistan and Central Asian countries increased almost twofold, and the number of passengers increased by 2.1 times. Furthermore, new passenger bus routes between our countries have been established, and previous routes have been reinstated. This has resulted in a significant increase in the number of such flights between Uzbekistan and neighbouring countries over the past eight years.
A significant development was the inauguration in 2017 of the Turkmenabad-Farab railway and road bridges across the Amu Darya between Uzbekistan and Turkmenistan. The opening of the Galaba-Amuzang railway line in 2018, which connects the Surkhandarya and Khatlon regions of Uzbekistan and Tajikistan, was a significant event in the region's history.
42.5 per cent of the republic's export and import cargo transportation (9.3 million tonnes) is destined for neighbouring countries (Kazakhstan - 6.8 million tonnes, Kyrgyzstan - 1.5 million tonnes, Tajikistan - 0.6 million tonnes, Afghanistan - 1.3 million tonnes, and Turkmenistan - 0.4 million tonnes). The remaining 57.5 per cent (12.6 million tonnes) is carried out via international transport corridors with other countries.
The “Uzbekistan–2030” strategy, approved by the President of Uzbekistan, outlines specific objectives to enhance practical cooperation in Central Asia, particularly through the strengthening of regional collaboration in the transport and communications sector.
At present, neighbouring countries are playing an active role in supporting Uzbekistan's transport and transit projects. The implementation of these projects will contribute to increasing the attractiveness of Central Asia as a transit centre for East-West and North-South international corridors.
These include the development of multimodal transport corridors “China – Central Asia – Caucasus – Europe”, “Belarus – Russia – Kazakhstan – Uzbekistan – Afghanistan – Pakistan”, “Uzbekistan – Turkmenistan – Iran – Turkey”, as well as the construction of the “China – Kyrgyzstan – Uzbekistan” and “Uzbekistan – Afghanistan – Pakistan” railway lines.
These projects will provide Central Asian countries with the shortest access to Indian Ocean ports and establish a connection between South Asia and the markets of Central Asia, Russia, China and Europe. The implementation of these measures will have a substantial impact on the transit potential of Central Asian countries.
It is important to note that cooperation in the transport sector is of strategic importance for all Central Asian states. From this perspective, Uzbekistan, with the support of Central Asian countries and its closest partners, continues to pursue active transport diplomacy.
This will harmonise national projects in the region with the North-South and West-East international transport corridors and establish Central Asia as a significant link in interregional connectivity.
Alongside the creation of infrastructure, it is important to combine efforts to harmonise and digitise customs clearance procedures and border crossings. It is clear that this will have a positive impact on transport connectivity.
In this regard, it should be noted that Uzbekistan and Kazakhstan have completely switched to electronic exchange of permit forms based on the E-PERMIT digital platform.
In addition, Uzbekistan has successfully tested the 'digital TIR' system, which allows freight vehicles to cross borders directly with Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan without hindrance, and plans to introduce this system with Turkmenistan in the near future.
The Central Asian region has long served as a unique bridge connecting Europe, the Middle East, South and East Asia. Today, we see great opportunities and untapped reserves for the further development of transport links between our countries and the states of Central Asia with other regions.
Cooperation in the formation of an extensive transport and communications system will allow the transport and transit potential of Central Asia to be fully realised for the following reasons.
Firstly, according to UN estimates, global demand for freight transport will increase threefold by 2050. This trend poses a serious problem for the landlocked countries of Central Asia.
Secondly, according to data from the United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD), the products of landlocked countries are virtually absent from international trade markets, and these states account for less than 1% of global exports.
In Central Asian countries, the share of freight transport costs accounts for 50% of the final cost of goods, which is almost five times higher than the global average.
In this regard, Uzbekistan is proposing the following measures with a view to further enhancing the transport potential of Central Asian countries:
- Develop specific mechanisms for promoting efficient transport corridors with the application of uniform tariffs that are convenient for businesses entering the markets of China, South Asia, the Middle East and the European Union.
- Develop a coordinated transportation strategy for the countries of our region.
The creation of an integrated digital platform for international transport is required.
Undoubtedly, the implementation of these initiatives will be an important aid in solving the pressing problems facing every state in Central Asia. We are committed to enhancing and harmonising customs and other procedures along international transport routes that cross our countries' borders. A consensus will be reached on the most common approaches to establishing a reliable transport and communications system, with the aim of facilitating access to key international markets and seaports.
According to estimates by UN experts, resolving all issues related to ensuring the access of goods to world seaports could increase the GDP of Central Asian countries by at least twofold within 10 years.
At the 75th session of the UN General Assembly, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, emphasised that the Central Asian states currently face a significant strategic challenge in ensuring the deep integration of the regional market into global economic, transport and transit corridors. In this regard, a proposal was made to establish a Regional Centre for Transport and Communications Development under the auspices of the UN.
Within the framework of the Regional Centre's activities, it is possible to fully achieve the planned results in terms of activating existing and forming new transport corridors. This will ensure the region's deep integration into the international transport system.
The Regional Centre will facilitate the expansion of mutually beneficial and effective cooperation in the transport sector, which will ensure growth in trade turnover and undoubtedly serve the interests of the countries of Central Asia.
Transport and logistics cooperation between Uzbekistan and the countries of Central Asia has today become an important factor in sustainable economic growth, expansion of trade volumes and geo-economic integration in the region.
Large-scale projects are being implemented in the region to modernise road, rail, air and multimodal transport networks and diversify international transit flows along corridors such as the Trans-Caspian, Trans-Afghan, China-Kyrgyzstan-Uzbekistan, and North-South.
In these processes, Uzbekistan, as a central geostrategic territory, plays a pivotal role by proposing key initiatives to harmonise transport infrastructure with neighbouring countries, namely Kazakhstan, Turkmenistan, Tajikistan and Kyrgyzstan. These initiatives include the digitalisation of customs and border processes, with the aim of reducing freight costs.
This creates opportunities for the establishment of a unified logistics hub in the region, thereby enhancing export and import capabilities and reinforcing the region's competitiveness in global trade networks.