Ўзбекистон Президенти Қирғизистон билан энергетика соҳасидаги лойиҳаларни илгари суриш муҳимлигини қайд этди
Учрашув аввалида олий мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаровнинг самимий саломини етказди.
Ўзбекистон билан Қирғизистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини, шу жумладан, энергетика соҳасида янада мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди.
Икки томонлама муносабатлар юқори суръатда ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Жорий йил бошидан товар айирбошлаш 17 фоизга ошиб, юк ташиш ҳажми ортиб бормоқда. Иқтисодиётнинг устувор тармоқларида кооперация лойиҳалари муваффақиятли амалга оширилмоқда.
Энергетика соҳасида ўзаро манфаатли ҳамкорлик йўлга қўйилган. Электр энергияси барқарор етказиб берилмоқда ва транзит қилинмоқда, “яшил” энергетикада истиқболли лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда.
Ўзбекистон етакчиси сув энергетикаси соҳасидаги ҳамкорликни чуқурлаштириш, минтақавий аҳамиятга молик қўшма лойиҳаларни, энг аввало, “Қамбар-ота ГЭС-1”ни қуриш лойиҳасини самарали илгари суриш муҳим эканини таъкидлади.

Президент Узбекистана отметил важность продвижения проектов в сфере энергетики с Кыргызстаном
В начале встречи высокий гость передал главе нашего государства искренние приветствия Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-кыргызских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства, в том числе в энергетической сфере.
С удовлетворением отмечена высокая динамика развития двусторонних отношений. С начала года товарооборот увеличился на 17 процентов, растут грузоперевозки. Успешно реализуются проекты кооперации в приоритетных отраслях экономики.
Налажено взаимовыгодное сотрудничество в сфере энергетики. Осуществляются стабильные поставки и транзит электроэнергии, прорабатываются перспективные проекты в «зеленой» энергетике.
Лидер Узбекистана подчеркнул важность углубления взаимодействия в области водной энергетики, эффективного продвижения совместных проектов регионального значения, прежде всего Камбаратинской ГЭС-1.