Ўзбекистон Президенти Қирғизистон билан энергетика соҳасидаги лойиҳаларни илгари суриш муҳимлигини қайд этди
Учрашув аввалида олий мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаровнинг самимий саломини етказди.
Ўзбекистон билан Қирғизистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини, шу жумладан, энергетика соҳасида янада мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди.
Икки томонлама муносабатлар юқори суръатда ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Жорий йил бошидан товар айирбошлаш 17 фоизга ошиб, юк ташиш ҳажми ортиб бормоқда. Иқтисодиётнинг устувор тармоқларида кооперация лойиҳалари муваффақиятли амалга оширилмоқда.
Энергетика соҳасида ўзаро манфаатли ҳамкорлик йўлга қўйилган. Электр энергияси барқарор етказиб берилмоқда ва транзит қилинмоқда, “яшил” энергетикада истиқболли лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда.
Ўзбекистон етакчиси сув энергетикаси соҳасидаги ҳамкорликни чуқурлаштириш, минтақавий аҳамиятга молик қўшма лойиҳаларни, энг аввало, “Қамбар-ота ГЭС-1”ни қуриш лойиҳасини самарали илгари суриш муҳим эканини таъкидлади.

The President of Uzbekistan highlights the importance of advancing energy projects with Kyrgyzstan
The distinguished guest conveyed the sincere greetings of the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov to the President of Uzbekistan.
The issues related to strengthening friendship, good-neighborliness, and strategic partnership between Uzbekistan and Kyrgyzstan, including in the energy sector, were discussed.
The high momentum in the development of bilateral relations was noted with satisfaction. Since the beginning of the year, trade turnover has increased by 17 percent, and freight transportation continues to grow. Cooperative projects in priority sectors of the economy are being successfully implemented.
Mutually beneficial cooperation in the energy sector has been established. Stable supplies of electricity and its transmission are underway, and promising green energy projects are being developed.
The Leader of Uzbekistan emphasized the importance of deepening collaboration in hydropower and effectively advancing joint projects of regional significance, primarily the Kambarata HPP-1.