Ўзбекистон Президенти Хитой билан технологик шерикликни кенгайтириш режаларини кўриб чиқди
Музокаралар давомида амалий ҳамкорликни кенгайтириш, энергетика соҳасида замонавий технологиялар ва муҳандислик ечимларини жорий этишга қаратилган ўзаро манфаатли кооперация лойиҳаларини илгари суриш масалалари муҳокама қилинди.
Хитой компанияларининг Ўзбекистонда лойиҳалар амалга оширишга қизиқиши ортиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Биргина жорий йилда Хитойдан 15 миллиард доллардан зиёд тўғридан-тўғри инвестицияларни ўзлаштириш режалаштирилган, қўшма лойиҳаларнинг умумий портфели эса қарийб 90 миллиард долларни ташкил этмоқда.
Кўп қиррали ҳамкорликнинг муҳим йўналиши сифатида энергетика соҳасига алоҳида эътибор қаратилди. Хитойлик шериклар иштирокида умумий қуввати қарийб 10 гигаватт, қиймати 9 миллиард доллардан ортиқ 30 дан зиёд лойиҳалар амалга оширилмоқда. Бугун қўшимча равишда қарийб 2 миллиард долларлик 14 та лойиҳа ишга туширилди.
“China Datang” компанияси президенти Джоу Юанлонг билан мавжуд фотоэлектр станцияларини кенгайтириш, янгиларини қуриш ва қўшимча сақлаш қувватларини барпо этиш режалари муҳокама қилинди.
Компаниянинг кадрлар тайёрлаш, илмий-тадқиқот лабораториясини очиш, қишлоқ хўжалиги ва чорвачиликда қайта тикланадиган энергия технологияларини жорий этиш бўйича ташаббуслари қўллаб-қувватланди.
“China Energy Engineering Corporation” компанияси раҳбари Сью Лью билан суҳбатда мамлакатимиз ҳудудларида қуёш электр станциялари ва энергия сақлаш тизимларини қуриш бўйича қўшма саъй-ҳаракатлар юқори баҳоланди.
Муқобил энергетика ва юқори кучланишли тармоқларни ривожлантириш лойиҳаларини илгари суриш муҳимлиги таъкидланди.
“Sinoma Energy” компанияси раиси Мэн Циньлин шамол электр станцияси ҳамда шамол турбиналари учун парракларни маҳаллийлаштириш учун завод қурилишининг бориши ҳақида ахборот берди. Шунингдек, кимё ва қурилиш саноатида чиқиндиларни тозалаш бўйича компания таклиф этаётган технологик ечимлар юзасидан фикр алмашилди. Ушбу лойиҳаларга доир ишларни жадаллаштириш зарурлиги таъкидланди.
“Universal Energy” компанияси бош директори Нан Йи билан мамлакатимиз ҳудудларида шамол электр станциялари қурилишини жадаллаштириш чоралари муҳокама қилинди.
“China General Technology” компанияси директорлар кенгаши раиси Кан Хубяо билан янги ишга туширилган когенерация станциясини самарали ишлатиш муҳокама қилинди. Компаниянинг Ўзбекистондаги инвестиция фаолиятини кенгайтириш бўйича келишувга эришилди.
Давлатимиз раҳбари “Poly Changda Engineering” компанияси бош директори Мяо Цзечуннинг келгуси йилда бугун ишга туширилган қуёш электр станциясининг мантиқий давоми сифатида энергия сақлаш тизимини қуриш бўйича режаларини қўллаб-қувватлади.

The President of Uzbekistan reviews plans to expand the technological partnership with China
During the talks, the parties discussed expanding practical cooperation and advancing mutually beneficial joint projects to introduce modern technologies and engineering solutions in the energy sector.
The growing interest of Chinese companies in implementing projects in Uzbekistan was noted with satisfaction. This year alone, more than $15 billion in direct investment from China is expected, while the total portfolio of joint projects amounts to nearly $90 billion.
Particular attention was given to the energy sector as a key area of multifaceted cooperation. Together with Chinese partners, more than 30 projects with a total capacity of nearly 10 gigawatts and a value exceeding $9 billion are being implemented. Today, an additional 14 projects worth almost $2 billion were launched.
In discussions with Zhou Yuanlong, President of China Datang, plans were reviewed to expand existing photovoltaic power plants, construct new ones, and increase storage capacity.
The company’s initiatives in personnel training, the establishment of a scientific laboratory, and the introduction of renewable energy technologies in the agricultural and livestock sectors were supported.
In a conversation with Xu Lu, the leadership of China Energy Engineering Corporation received high praise for the joint work on constructing solar power plants and energy storage systems in various regions of the country.
The importance of advancing alternative energy projects and developing high-voltage networks was emphasized.
Meng Qinglin, Chairman of the Board of Directors of Sinoma Energy, provided an update on the progress of constructing a wind power plant and a factory to localize the production of wind turbine blades. In addition, views were exchanged on the company’s technological solutions to reduce industrial emissions in the chemical and construction sectors. The need to accelerate work on these projects was underlined.
Measures to accelerate the construction of wind power plants nationwide were discussed with Nan Yi, Chairman of Universal Energy.
With Kang Hubiao, Chairman of the Board of Directors of China General Technology, issues related to the efficient operation of the newly commissioned cogeneration plant were reviewed. An agreement was reached on expanding the company’s investment activities in Uzbekistan.
The Head of State supported the plans presented by Miao Zechun, CEO of Poly Changda Engineering, to build an energy storage system next year, which will serve as a logical continuation of the solar power plant launched today.