Ўзбекистон Президенти Хитой билан технологик шерикликни кенгайтириш режаларини кўриб чиқди
Музокаралар давомида амалий ҳамкорликни кенгайтириш, энергетика соҳасида замонавий технологиялар ва муҳандислик ечимларини жорий этишга қаратилган ўзаро манфаатли кооперация лойиҳаларини илгари суриш масалалари муҳокама қилинди.
Хитой компанияларининг Ўзбекистонда лойиҳалар амалга оширишга қизиқиши ортиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Биргина жорий йилда Хитойдан 15 миллиард доллардан зиёд тўғридан-тўғри инвестицияларни ўзлаштириш режалаштирилган, қўшма лойиҳаларнинг умумий портфели эса қарийб 90 миллиард долларни ташкил этмоқда.
Кўп қиррали ҳамкорликнинг муҳим йўналиши сифатида энергетика соҳасига алоҳида эътибор қаратилди. Хитойлик шериклар иштирокида умумий қуввати қарийб 10 гигаватт, қиймати 9 миллиард доллардан ортиқ 30 дан зиёд лойиҳалар амалга оширилмоқда. Бугун қўшимча равишда қарийб 2 миллиард долларлик 14 та лойиҳа ишга туширилди.
“China Datang” компанияси президенти Джоу Юанлонг билан мавжуд фотоэлектр станцияларини кенгайтириш, янгиларини қуриш ва қўшимча сақлаш қувватларини барпо этиш режалари муҳокама қилинди.
Компаниянинг кадрлар тайёрлаш, илмий-тадқиқот лабораториясини очиш, қишлоқ хўжалиги ва чорвачиликда қайта тикланадиган энергия технологияларини жорий этиш бўйича ташаббуслари қўллаб-қувватланди.
“China Energy Engineering Corporation” компанияси раҳбари Сью Лью билан суҳбатда мамлакатимиз ҳудудларида қуёш электр станциялари ва энергия сақлаш тизимларини қуриш бўйича қўшма саъй-ҳаракатлар юқори баҳоланди.
Муқобил энергетика ва юқори кучланишли тармоқларни ривожлантириш лойиҳаларини илгари суриш муҳимлиги таъкидланди.
“Sinoma Energy” компанияси раиси Мэн Циньлин шамол электр станцияси ҳамда шамол турбиналари учун парракларни маҳаллийлаштириш учун завод қурилишининг бориши ҳақида ахборот берди. Шунингдек, кимё ва қурилиш саноатида чиқиндиларни тозалаш бўйича компания таклиф этаётган технологик ечимлар юзасидан фикр алмашилди. Ушбу лойиҳаларга доир ишларни жадаллаштириш зарурлиги таъкидланди.
“Universal Energy” компанияси бош директори Нан Йи билан мамлакатимиз ҳудудларида шамол электр станциялари қурилишини жадаллаштириш чоралари муҳокама қилинди.
“China General Technology” компанияси директорлар кенгаши раиси Кан Хубяо билан янги ишга туширилган когенерация станциясини самарали ишлатиш муҳокама қилинди. Компаниянинг Ўзбекистондаги инвестиция фаолиятини кенгайтириш бўйича келишувга эришилди.
Давлатимиз раҳбари “Poly Changda Engineering” компанияси бош директори Мяо Цзечуннинг келгуси йилда бугун ишга туширилган қуёш электр станциясининг мантиқий давоми сифатида энергия сақлаш тизимини қуриш бўйича режаларини қўллаб-қувватлади.

Президент Узбекистана рассмотрел планы расширения технологического партнерства с Китаем
В ходе переговоров были рассмотрены вопросы расширения практического сотрудничества и продвижения взаимовыгодных проектов кооперации, направленных на внедрение современных технологий и инженерных решений в сфере энергетики.
С удовлетворением отмечен растущий интерес китайских компаний к реализации проектов в Узбекистане. Только в текущем году планируется освоение более 15 миллиардов долларов прямых инвестиций из Китая, а совокупный портфель совместных проектов составляет почти 90 миллиардов долларов.
Особое внимание уделено энергетике как ключевому направлению многопланового сотрудничества. С участием китайских партнёров реализуется свыше 30 проектов общей мощностью почти 10 гигаватт на сумму более 9 миллиардов долларов. Сегодня дополнительно запущены 14 проектов почти на 2 миллиарда долларов.
С президентом компании China Datang Джоу Юанлонгом обсуждены планы по расширению действующих и строительству новых фотоэлектрических станций, а также созданию дополнительных накопительных мощностей.
Поддержаны инициативы компании по подготовке кадров, открытию научной лаборатории, а также внедрению технологий возобновляемой энергетики в агросекторе и животноводстве.
В беседе с руководством China Energy Engineering Corporation Сью Льюем дана высокая оценка совместной работе по строительству солнечных электростанций и систем хранения энергии в регионах нашей страны.
Подчеркнута важность дальнейшего продвижения проектов альтернативной энергетики и развития высоковольтных сетей.
Председатель совета директоров Sinoma Energy Мэн Циньлин представил информацию о ходе строительства ветровой электростанции и завода по локализации лопастей для ветряных турбин. Кроме того, состоялся обмен мнениями о технологических решениях компании, способствующих очистке производственных выбросов в химической и строительной промышленности. Подчеркнута необходимость ускорения работ по данным проектам.
С генеральным директором Universal Energy Нан Йием обсуждены меры по ускорению строительства ветряных электростанций в регионах нашей страны.
С председателем совета директоров China General Technology Кан Хубяо рассмотрены вопросы эффективной эксплуатации введенной в строй когенерационной станции. Достигнута договоренность о расширении инвестиционной деятельности компании в Узбекистане.
Глава государства поддержал озвученные генеральным директором Poly Changda Engineering Мяо Цзечунем планы компании по строительству в следующем году системы накопления энергии, которая станет логическим продолжением запущенной сегодня солнечной электростанции.