Ўзбекистон Президенти Саудия Арабистонининг етакчи компаниялари раҳбарларини қабул қилди
Томонлар амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш ва устувор қўшма лойиҳаларни жадаллаштириш масалаларини муҳокама қилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон “яшил” энергетика соҳасининг стратегик инвестори ҳисобланган “ACWA Power” компанияси билан самарали ҳамкорлик жадал ривожланиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этди.
Бугун бир нечта қўшма лойиҳаларни ишга тушириш маросими бўлиб ўтди: 752 мегаватт қувватга эга 4 та шамол электр станцияси электр тармоғига уланди, Қорақалпоғистон Республикаси ва Бухоро вилоятида умумий қуввати 2,3 гигаваттни ташкил этадиган 5 та электр станцияси ҳамда 300 мегаваттли энергия сақлаш тизимининг қурилиши бошланди.
Бундан ташқари, Самарқанд вилоятини Тошкент вилояти билан ва Қорақалпоғистон Республикасини Бухоро вилояти билан боғлайдиган умумий узунлиги 1790 километрлик 500 киловольт кучланишли электр узатиш тармоғини барпо этиш бошланди.
Учрашув давомида энергетика ва транспорт инфратузилмасини модернизация қилиш, ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш, соғлиқни сақлаш, қишлоқ хўжалиги ва бошқа соҳалардаги кооперация лойиҳаларини илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Узбекистана принял руководителей ведущих компаний Саудовской Аравии
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения практического сотрудничества и ускорения приоритетных совместных проектов.
Глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил динамичное развитие плодотворного партнtрства с «ACWA Power», являющейся стратегическим инвестором в сфере «зелёной» энергетики Узбекистана.
Сегодня состоялась церемония запуска ряда совместных проектов: подключены к сети 4 ветроэлектростанции мощностью 752 мегаватт, дан старт строительству 5 электростанций совокупной мощностью 2,3 гигаватт и системы хранения электроэнергии на 300 мегаватт в Республике Каракалпакстан и Бухарской области.
Кроме этого, начаты работы по строительству линии электропередачи 500 киловольт общей протяжtнностью 1790 километров, связывающей Самаркандскую область с Ташкентской областью, а также Республику Каракалпакстан с Бухарской областью.
В ходе встречи особое внимание уделено продвижению проектов кооперации в сфере модернизации энергетической и транспортной инфраструктуры, развития информационно-коммуникационных технологий, здравоохранения, сельского хозяйства и других направлениях.