Ўзбекистон Президенти Саудия Арабистонининг етакчи компаниялари раҳбарларини қабул қилди
Томонлар амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш ва устувор қўшма лойиҳаларни жадаллаштириш масалаларини муҳокама қилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон “яшил” энергетика соҳасининг стратегик инвестори ҳисобланган “ACWA Power” компанияси билан самарали ҳамкорлик жадал ривожланиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этди.
Бугун бир нечта қўшма лойиҳаларни ишга тушириш маросими бўлиб ўтди: 752 мегаватт қувватга эга 4 та шамол электр станцияси электр тармоғига уланди, Қорақалпоғистон Республикаси ва Бухоро вилоятида умумий қуввати 2,3 гигаваттни ташкил этадиган 5 та электр станцияси ҳамда 300 мегаваттли энергия сақлаш тизимининг қурилиши бошланди.
Бундан ташқари, Самарқанд вилоятини Тошкент вилояти билан ва Қорақалпоғистон Республикасини Бухоро вилояти билан боғлайдиган умумий узунлиги 1790 километрлик 500 киловольт кучланишли электр узатиш тармоғини барпо этиш бошланди.
Учрашув давомида энергетика ва транспорт инфратузилмасини модернизация қилиш, ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш, соғлиқни сақлаш, қишлоқ хўжалиги ва бошқа соҳалардаги кооперация лойиҳаларини илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.

The President of Uzbekistan receives executives of leading Saudi Arabian companies
The President of Uzbekistan expressed deep satisfaction with the dynamic development of a productive partnership with ACWA Power, which is a strategic investor in Uzbekistan’s green energy sector.
Today, a launch ceremony was held for several joint projects: four wind power plants with a total capacity of 752 megawatts were connected to the grid, and construction began on five power plants with a combined capacity of 2.3 gigawatts, as well as a 300-megawatt energy storage system in the Republic of Karakalpakstan and Bukhara region.
In addition, work commenced on the construction of a 500-kilovolt transmission line totaling 1,790 kilometers, connecting Samarkand and Tashkent regions, as well as the Republic of Karakalpakstan with Bukhara region.
At the meeting, particular attention was given to advancing cooperation projects in modernizing energy and transport infrastructure, developing information and communication technologies, healthcare, agriculture, and other sectors.