Ўзбекистон Президенти Япония Парламенти Маслаҳатчилар палатаси президенти билан учрашди
Учрашувда Ўзбекистон билан Япония ўртасидаги стратегик шериклик ва кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантиришда парламентлар муҳим ўрин тутиши таъкидланди. Маслаҳатчилар палатаси вакиллари жорий йилнинг апрель ойида Тошкентда бўлиб ўтган Парламентлараро иттифоқнинг 150 йиллигига бағишланган сессияда фаол иштирок этдилар.
Ёшларнинг парламентга оид ташаббусларини қўллаб-қувватлаш, жумладан, Ўзбекистон – Япония ёшлар парламентлари аъзолари форумини ўтказиш ҳамда 2026 йилда Самарқандда бўлиб ўтадиган Ёшлар парламентлари аъзолари глобал конференциясида Япония делегациясининг иштирок этишига алоҳида эътибор қаратилди.
Парламентлар олий даражада эришилган, энг аввало, савдо-иқтисодий, молиявий, инвестициявий, технологик ва маданий ҳамкорликни кенгайтириш бўйича келишувларни амалга оширишга ҳар томонлама кўмаклашиши муҳимлиги таъкидланди.

Президент Республики Узбекистан провел встречу с президентом Палаты советников Парламента Японии
На встрече отмечалось, что парламенты занимают значимую роль в продвижении узбекско-японского стратегического партнерства и многопланового сотрудничества. Представители Палаты советников приняли активное участие в юбилейной 150-й сессии Межпарламентского союза в Ташкенте в апреле этого года.
Особое внимание уделено поддержке молодежных парламентских инициатив, в том числе проведению Форума молодых парламентариев Узбекистана и Японии, участию японской делегации в Глобальной конференции молодых парламентариев в Самарканде в 2026 году.
Подчеркнута важность всестороннего содействия парламентами практической реализации договоренностей на высшем уровне, прежде всего по расширению торгово-экономического, финансового, инвестиционно-технологического и культурно-гуманитарного сотрудничества.