Ўзбекистон Президенти Япония Парламенти Маслаҳатчилар палатаси президенти билан учрашди
Учрашувда Ўзбекистон билан Япония ўртасидаги стратегик шериклик ва кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантиришда парламентлар муҳим ўрин тутиши таъкидланди. Маслаҳатчилар палатаси вакиллари жорий йилнинг апрель ойида Тошкентда бўлиб ўтган Парламентлараро иттифоқнинг 150 йиллигига бағишланган сессияда фаол иштирок этдилар.
Ёшларнинг парламентга оид ташаббусларини қўллаб-қувватлаш, жумладан, Ўзбекистон – Япония ёшлар парламентлари аъзолари форумини ўтказиш ҳамда 2026 йилда Самарқандда бўлиб ўтадиган Ёшлар парламентлари аъзолари глобал конференциясида Япония делегациясининг иштирок этишига алоҳида эътибор қаратилди.
Парламентлар олий даражада эришилган, энг аввало, савдо-иқтисодий, молиявий, инвестициявий, технологик ва маданий ҳамкорликни кенгайтириш бўйича келишувларни амалга оширишга ҳар томонлама кўмаклашиши муҳимлиги таъкидланди.

The President of the Republic of Uzbekistan holds a meeting with the President of the House of Councillors of Japan’s Parliament
At the meeting, the significant role of parliaments in promoting the strategic partnership and multifaceted cooperation between Uzbekistan and Japan was noted. Representatives of the House of Councillors actively participated in the Inter-Parliamentary Union’s 150th-anniversary session in Tashkent in April this year.
Particular attention was paid to supporting youth parliamentary initiatives, including hosting the Forum of Young Parliamentarians of Uzbekistan and Japan and the participation of the Japanese delegation at the Global Conference of Young Parliamentarians in Samarkand in 2026.
The importance of comprehensive parliamentary assistance in the practical implementation of high-level agreements has been emphasized, particularly in expanding trade, economic, financial, investment, technological, cultural, and humanitarian cooperation.