Ўзбекистон Президенти парламентдаги Дўстлик лигаси аъзоларини қабул қилди
Лига аъзолари ҳам қатнашган Ўзбекистон – Япония стратегик ҳамкорлик муносабатларини, жумладан, парламентлараро йўналишда янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Дўстлик лигаси, айниқса, унинг раиси Таро Асо Ўзбекистон билан Япония ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантиришга қўшаётган ҳиссаси юксак баҳоланди.
Парламентлараро алоқаларни янада мустаҳкамлаш ва қўшма ташаббусларни илгари суришда парламентлардаги дўстлик гуруҳларининг ролини кучайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Учрашув якунида 2026 йилда навбатдаги Парламентлараро форумни Ўзбекистонда ташкил этишга келишиб олинди.
Ўзбекистон билан дўстлик лигаси 2002 йилда ташкил этилган ва ҳозирги пайтда унинг аъзолари сони 40 нафардан ошган. Улар орасида Япониянинг таниқли сиёсат арбоблари, нуфузли депутат ва дипломатлари бор.

The President of the Republic of Uzbekistan receives members of the Parliamentary Friendship League
At the meeting, which also included members of the delegation, current issues related to the further expansion of the strategic partnership between Uzbekistan and Japan, including parliamentary cooperation, were discussed.
A high assessment was given to the Friendship League’s contribution, particularly its Chairman, Taro Aso, to promoting multifaceted cooperation between Uzbekistan and Japan.
The importance of further intensifying interparliamentary contacts and strengthening the role of parliamentary friendship groups in advancing joint initiatives was noted.
Following the meeting, an agreement was reached to organize the next Interparliamentary Forum in Uzbekistan in 2026.
The Friendship League with Uzbekistan was established in 2002 and currently has more than 40 members. Its membership includes prominent Japanese political figures, authoritative deputies, and diplomats.