Ўзбекистон Президенти Япония бизнеси билан амалий ҳамкорликни кенгайтиришга чақирди
Давлатимиз раҳбари учрашув иштирокчиларига мурожаат қилар экан, япон ишбилармонларининг бундай нуфузли таркиби томонларнинг бир-бирига бўлган юксак ишончи ва иқтисодий шерикликни янада ривожлантиришга доимий қизиқишидан далолат эканини билдирди.
Таъкидлаш жоиз, сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Япония ўртасидаги ҳамкорлик сифат жиҳатидан янги мазмун касб этди.
Япония компаниялари илгари асосан пудрат лойиҳаларида иштирок этган бўлса, бугунги кунда мамлакат иқтисодиётига фаол инвестиция киритиб, қўшма корхоналар яратмоқда, бошқарув, технологиялар трансфери ва миллий кадрларни тайёрлашга ўз ҳиссасини қўшмоқда.
Сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилган мазкур ўзгаришлар натижасида Япония Ўзбекистоннинг асосий иқтисодий ва технологик шерикларидан бирига айланди.
Савдо-иқтисодий кўрсаткичларда ҳам ижобий суръат кузатилмоқда: охирги саккиз йилда товар айирбошлаш 2 баравар, Ўзбекистонда фаолият юритаётган япон компанияларининг сони эса 10 карра ошди.
Энергетика, соғлиқни сақлаш, геология, ахборот технологиялари, инфратузилма ва бошқа устувор соҳаларда мустаҳкам кооперация ўрнатилди.
Учрашувда Президентимиз мамлакатимиз ижтимоий-иқтисодий ривожланишининг асосий йўналишларига тўхталиб ўтди.
Қайд этилганидек, сўнгги 8 йил ичида Ўзбекистоннинг ялпи ички маҳсулоти 2 бараварга ошди. 2030 йилга қадар мамлакатни ўрта даражадан юқори даромадли давлатлар қаторига киритиш вазифаси қўйилган.
Давлатимиз раҳбари Япония ишбилармонларини саноатлашувни тезлаштириш, илғор технологияларни жорий этиш, ишлаб чиқариш самарадорлигини ошириш ва экспорт салоҳиятини кенгайтиришга қаратилган Ўзбекистон иқтисодиётини модернизация қилиш жараёнларида фаол иштирок этишга таклиф қилди.
Шу маънода, Япония ишбилармон доиралари билан ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг устувор йўналишлари белгилаб олинди.
Энергетик барқарорликни таъминлаш ва “яшил иқтисодиёт”га ўтиш, хусусан, қайта тикланадиган энергия манбалари ва захиралаш тизимларини ривожлантириш, иқтисодиётда “углерод изи”ни камайтириш шулар жумласидан.
Қўшилган қийматнинг тўлиқ занжирини шакллантирган ҳолда ўта муҳим минералларни чуқур қайта ишлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, машинасозлик ва саноат ускуналарини ривожлантириш, замонавий юқори технологияли саноатлашган иқтисодиётни шакллантириш истиқболли йўналишлар қаторида қайд этилди.
Ахборот технологияларини ривожлантириш, жумладан, сунъий интеллект ва рақамлаштириш дастурларини амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Яна бир муҳим йўналиш – замонавий махсус иқтисодий зоналарни яратиб, ишлаб чиқариш жараёнларини автоматлаштириш ва рақамли бошқарув тизимларини жорий этиш орқали уларни юқори технологияли ва экспортга йўналтирилган ишлаб чиқариш ҳамда саноат кооперацияси марказларига айлантириш.
Мисол учун, JICA кўмагида Япония модели ва стандартлари асосида махсус иқтисодий зона барпо этиш лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда.
Давлатимиз раҳбари сўзининг якунида Ўзбекистон Японияни нафақат инвестор, балки келажак саноатини барпо этишда ўзининг стратегик ҳамкори сифатида билишини таъкидлади.
Ўз навбатида, Япония ишбилармон доиралари вакиллари Ўзбекистондаги фаолиятини кенгайтиришга қатъий интилишини билдирди ҳамда устувор йўналишлардаги қўшма лойиҳаларни амалга оширишда иштирок этиш борасидаги режаларини баён этди.

Президент Узбекистана выступил за расширение практического сотрудничества с японским бизнесом
В мероприятии приняли участие министр экономики, торговли и промышленности Японии Рёсэй Аказава, а также топ-менеджеры крупных корпораций и компаний, финансовых учреждений и банков, таких как Sojitz, Sumitomo, Toyota, ITOCHU, Mitsubishi, Marubeni, Daito Trust Construction, NEC, SBI Holdings, Ajinomoto, Japan Tobacco, Hitachi, Mitsui, Balcom, NEC, Eurus Energy, Chubu Electric Power, Shikoku Electric, Shimizu, Hankyu Travel International, Японская организация по обеспечению безопасности в сфере металлов и энергетики (JOGMEC), Японский банк международного сотрудничества (JBIC), Японское агентство международного сотрудничества (JICA), Японская компания
по страхованию экспорта и инвестиций (NEXI), Японская организация по развитию внешней торговли (JETRO), Японская ассоциация по торговле со странами СНГ (ROTOBO), банки Norinchukin, SBI Shinsei, Японская ассоциация туристических агентств и другие.
Обращаясь к участникам встречи, глава нашего государства отметил, что столь представительное участие японского бизнеса является наглядным свидетельством высокого уровня взаимного доверия и устойчивого интереса сторон к дальнейшему развитию экономического партнерства.
Следует отметить, что за последние годы сотрудничество между Узбекистаном и Японией приобрело качественно новый характер.
Если ранее японские компании преимущественно участвовали в подрядных проектах, то сегодня они активно инвестируют в экономику страны, создают совместные предприятия, участвуют в управлении, передают технологии, вносят вклад в подготовку национальных кадров.
В результате этих качественных изменений Япония стала одним из ключевых экономических и технологических партнеров Узбекистана.
Положительная динамика отражается и в торгово-экономических показателях: за последние 8 лет товарооборот увеличился в 2 раза, а число японских предприятий, работающих в Узбекистане, возросло в 10 раз.
Налажена прочная кооперация в сферах энергетики, здравоохранения, геологии, информационных технологий, инфраструктуры и других приоритетных направлениях.
В ходе встречи Президент остановился на ключевых ориентирах социально-экономического развития страны.
Отмечено, что за последние 8 лет валовой внутренний продукт Узбекистана удвоился. К 2030 году поставлена задача вывести страну в категорию государств с уровнем дохода выше среднего.
Глава государства пригласил японский бизнес к активному участию в процессах модернизации экономики Узбекистана, направленных на ускорение индустриализации, внедрение передовых технологий, рост производительности и расширение экспортных возможностей.
В данном контексте были определены приоритетные сферы дальнейшего сотрудничества с японскими деловыми кругами.
В их числе – обеспечение энергетической устойчивости и «зеленый» переход, включая развитие возобновляемых источников энергии и систем накопления, а также снижение углеродной интенсивности экономики.
Отдельное внимание уделено вопросам глубокой переработки критически важных минералов с формированием полной цепочки добавленной стоимости.
К перспективным направлениям также отнесены развитие машиностроения и промышленного оборудования, формирование современной высокотехнологичной индустриальной экономики.
Особый акцент был сделан на развитии информационных технологий, включая реализацию программ в сфере искусственного интеллекта и цифровизации.
Другим важным направлением названо создание современных специальных экономических зон, которые призваны стать центрами размещения высокотехнологичных и экспортоориентированных производств, а также промышленной кооперации за счет автоматизации производственных процессов и внедрения цифровых систем управления.
Так, при содействии JICA готовится проект создания специальной экономической зоны по японской модели и стандартам.
В завершение глава нашего государства подчеркнул, что Узбекистан рассматривает Японию не только в качестве инвестора, но и как стратегического партнера в построении индустрии будущего.
В свою очередь, представители деловых кругов Японии выразили приверженность расширению присутствия в Узбекистане и озвучили планы по участию в реализации совместных проектов по приоритетным направлениям.
По итогам встречи в присутствии Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и министра Рёсэя Аказавы состоялась церемония обмена двусторонними соглашениями.