Kelajak avlodlar uchun hamkorlik
O'zbekistonning Yaponiya bilan munosabatlari chuqur tarixiy ildizlarga ega. Asrlar davomida Samarqand Buyuk Ipak yo'lining markazi bo'lgan va qadimgi Yaponiya poytaxti Nara uning sharqiy boshlanishi bo'lgan. Ipak yo'li bo'ylab, jumladan, O'zbekiston va Yaponiya o'rtasidagi savdo va bilim almashinuvi xalqaro savdo va madaniy o'zaro ta'sirni rivojlantirishda muhim rol o'ynadi, tsivilizatsiyalar o'rtasida madaniy ko'priklarni shakllantirdi. Samarqand va Nara hozirda birodarlashgan shaharlardir.
O'zbekiston mustaqillikka erishganidan beri O'zbekiston va Yaponiya o'zaro manfaatli hamkorlikning ishonchli va barqaror munosabatlarini rivojlantirdilar. Diplomatik munosabatlar o'rnatilgandan beri Yaponiya O'zbekistonning asosiy texnologiya va investitsiya sheriklaridan biri bo'lib kelgan.
Iqtisodiy hamkorlik dinamikasi
Ammo iqtisodiy hamkorlik so'nggi yillarda, O'zbekistonda tub iqtisodiy islohotlar boshlanganidan beri eng jadal rivojlandi. Yaponiya Tashqi Savdo Tashkiloti (JETRO), Yaponiya Xalqaro Hamkorlik Agentligi (JICA) va Yaponiya Xalqaro Hamkorlik Banki (JBIC) O'zbekiston-Yaponiya iqtisodiy hamkorligini rivojlantirishda muhim rol o'ynaydi.
So'nggi yillarda Yaponiya Xalqaro Hamkorlik Agentligi bilan hamkorlik strategik sheriklik darajasiga ko'tarildi. Agentlik bilan loyihalar portfeli 8 milliard dollardan oshdi va sog'liqni saqlash, energetika, transport, ta'lim, sanoat va boshqa sohalarda 3 milliard dollardan ortiq tashabbuslar ishlab chiqilmoqda. Yaqinda bo'lib o'tgan tashrif davomida ushbu tashkilot bilan iqtisodiy zonalarni rivojlantirish, qishloq xo'jaligi, tibbiy uskunalar yetkazib berish va tadbirkorlikni qo'llab-quvvatlash bo'yicha yangi shartnomalar imzolandi. Yaponiya investorlari uchun yapon modeli va standartlariga muvofiq ishlab chiqilayotgan maxsus iqtisodiy zonani yaratish loyihasini ishga tushirish ham kelishib olindi.
Yaponiya Xalqaro Hamkorlik Banki bilan hamkorlik ham jadal rivojlanmoqda, hozirda neft-kimyo, energetika, telekommunikatsiya, infratuzilma va yengil sanoat kabi sohalarda umumiy loyihalar portfeli 5 milliard dollardan oshadi. Ushbu tashrif davomida 10 milliard dollardan ortiq qiymatga ega yangi loyihalarni ishlab chiqish va mavjudlarini takomillashtirish masalalari muhokama qilindi.
Savdo aloqalari ham dinamik o'sishni ko'rsatmoqda. 2017-2024 yillar oralig'ida O'zbekiston va Yaponiya o'rtasidagi savdo aylanmasi ikki baravardan ko'proqqa, 166,2 million dollardan 388,5 million dollarga oshdi. Bu o'sish 2024-yilda tezlashdi va 2023-yilgi darajadan oshdi. 236,8 million dollardan 388,6 million dollargacha 64,1% ga o'sdi. Yaponiyadan import qilinadigan mahsulotlarning 90% dan ortig'ini mashina va uskunalar tashkil etadi, xizmatlar va kimyoviy o'g'itlar, shuningdek, meva-sabzavotlar, to'qimachilik mahsulotlari, radioaktiv elementlar va reaktiv yoqilg'i esa O'zbekiston eksportining katta qismini tashkil qiladi.
Investitsiya hamkorligi ham faol rivojlanmoqda. So'nggi sakkiz yil ichida O'zbekistonda faoliyat yuritayotgan yapon kompaniyalarining soni o'n baravar oshdi va umumiy loyihalar portfeli 20 milliard dollardan oshdi. Sojitz, Toyota Tsusho, Sumitomo, Itochu, Kyoto Plaza, Balcom va Shikoku Electric kabi yetakchi yapon kompaniyalari O'zbekistonda faol ish olib bormoqda, energetika, geologiya, turizm, infratuzilmani rivojlantirish, IT va boshqa sohalarda muhim loyihalarni amalga oshirmoqda.
Xususan, Sojitz Corporation O'zbekistonda loyihalarni amalga oshirmoqda, jumladan, Sirdaryo viloyatida bug'-gaz elektr stansiyasi, ko'p tarmoqli kasalxona, Toshkentda yangi xalqaro aeroport, shamol elektr stansiyasi va boshqa loyihalar. Tashrif davomida kompaniyaning tibbiy klinikalar va ta'lim muassasalarini modernizatsiya qilish, transchegaraviy "yashil" energiya yo'lagini yaratish, gaz kompressor stansiyalarini modernizatsiya qilish va yapon investorlari uchun maxsus iqtisodiy zonani yaratishda ishtirok etish rejalari qo'llab-quvvatlandi.
Sumitomo Corporation O'zbekistonning Samarqand viloyatida ikkita quyosh elektr stansiyasi va energiya saqlash tizimlarini qurmoqda. Shamol elektr stansiyalari bilan bog'liq shunga o'xshash loyiha Qoraqalpog'iston Respublikasida ham rejalashtirilgan. Tashrif davomida O'zbekiston rahbari korporatsiya bilan 2030-yilgacha hamkorlik dasturini qabul qilishni taklif qildi.
O'zbekiston ITOCHU Corporation bilan mashinasozlik, geologiya va infratuzilma sohalarida katta tajribaga ega va kompaniya bilan Yaponiyaga muhim minerallarni eksport qilish bo'yicha uzoq muddatli kelishuvlarga erishdi. Ushbu tashrif davomida kompaniya bilan hamkorlikning yangi yo'nalishlari muhokama qilindi.
Suvni tozalash, avtomobil ishlab chiqarish, havo harakatini boshqarish tizimini modernizatsiya qilish va ijtimoiy sohada davlat-xususiy sheriklik loyihalarini amalga oshirish kabi sohalar.
JOGMEC, ITOCHU Corporation bilan birgalikda, O'zbekistonning Navoiy va Qashqadaryo viloyatlarida uran konlarini o'zlashtirmoqda. Tashrif davomida kompaniyalarning O'zbekiston hududlaridagi istiqbolli konlarda qimmatbaho metallarni qazib olish rejalari ham muhokama qilindi va tasdiqlandi.
Muzokaralar va tashrif natijalari
Tashrif davomida bo'lib o'tgan muzokaralar davomida hukumatlararo hamkorlikning barcha sohalarini qamrab oluvchi O'zbekiston-Yaponiya strategik sherikligini yanada chuqurlashtirish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, parlament do'stlik guruhlari, iqtisodiy hamkorlik qo'mitalari va ustuvor sohalardagi sektoral uchrashuvlarni o'z ichiga olgan mavjud hamkorlik formatlarini faollashtirishning ahamiyati ta'kidlandi. O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Yaponiya Bosh vaziri Sanae Takayche o'rtasidagi muzokaralar davomida Yaponiya bilan strategik sheriklikni rivojlantirishning bir qator asosiy yo'nalishlari, jumladan, yashil energiya va sanoat dekarbonizatsiyasi, axborot texnologiyalari, muhim minerallar, mashinasozlik sohasidagi hamkorlik va sog'liqni saqlash va turizm infratuzilmasini modernizatsiya qilish belgilab olindi.
O'tgan tashrif uchun tayyorlangan 12 milliard dollardan ortiq qiymatdagi yangi hamkorlik loyihalarini amalga oshirish uchun O'zbekiston rahbari qo'shma investitsiya platformasini yaratishni taklif qildi. Shuningdek, Samarqand viloyatida yapon modeli va standartlariga asoslangan maxsus iqtisodiy zonani yaratish rejalari belgilab olindi va hozirda O'zbekistonda yaponiyalik hamkorlar bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan "Bir qishloq - bitta mahsulot" dasturini kengaytirish taklifi bildirildi. Ikki mamlakat mintaqalarining birinchi forumi kelasi yili Samarqandda o'tkazilishi taklif qilinmoqda. O'zbekiston Prezidenti va Yaponiya iqtisodiyot, sanoat va savdo vaziri Ryosei Akazava o'rtasidagi uchrashuvda Yaponiya tashqi savdo tashkiloti (JETRO) va Mustaqil Davlatlar Hamdo'stligi bilan savdo assotsiatsiyasi (ROTOBO) faol ishtirokida biznes aloqalarini yanada mustahkamlash bo'yicha tadbirlar dasturini ishlab chiqish to'g'risida kelishuvga erishildi.
Tashrif kun tartibining asosiy qismi Prezident Shavkat Mirziyoyev va yirik yapon kompaniyalarining biznes rahbarlari o'rtasidagi uchrashuv bo'ldi. Ushbu uchrashuvda Prezident O'zbekiston va Yaponiya o'rtasidagi hamkorlik so'nggi yillarda sifat jihatidan yangi tus olganini ta'kidladi. Yaponiya kompaniyalari ilgari asosan pudrat loyihalarida ishtirok etgan bo'lsa, bugungi kunda ular mamlakat iqtisodiyotiga faol investitsiya kiritmoqdalar, qo'shma korxonalar tashkil etmoqdalar, boshqaruvda ishtirok etmoqdalar, texnologiyalarni o'tkazmoqdalar va milliy kadrlarni tayyorlashga hissa qo'shmoqdalar. “Ushbu sifat oʻzgarishlari natijasida Yaponiya Oʻzbekistonning asosiy iqtisodiy va texnologik sheriklaridan biriga aylandi”, deb taʼkidladi Prezident. Ushbu baholashlar asosida u Yaponiya ishbilarmon doiralari bilan hamkorlikni yanada rivojlantirishning ustuvor yoʻnalishlarini, jumladan, energiya barqarorligi va yashil oʻtishni taʼminlash, qayta tiklanadigan energiya manbalari va saqlash tizimlarini rivojlantirish va Oʻzbekiston iqtisodiyotining uglerod zichligini kamaytirishni belgilab berdi. Muhim minerallarni ilgʻor qayta ishlashga, toʻliq qiymat zanjirini yaratishga alohida eʼtibor qaratildi.
Istiqbolli yoʻnalishlar qatoriga zamonaviy, yuqori texnologiyali sanoat iqtisodiyotini shakllantirish uchun mashinasozlik va sanoat uskunalarini rivojlantirish ham kirdi. Sunʼiy intellekt va raqamlashtirish sohasidagi dasturlarni amalga oshirishni oʻz ichiga olgan axborot texnologiyalarini rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Yana bir muhim yoʻnalish yuqori texnologiyali va eksportga yoʻnaltirilgan ishlab chiqarish markazlariga, shuningdek, ishlab chiqarish jarayonlarini avtomatlashtirish va raqamli boshqaruv tizimlarini joriy etish orqali sanoat kooperatsiyasi markazlariga aylanishi moʻljallangan zamonaviy maxsus iqtisodiy zonalarni yaratish boʻldi.
Biznes vakillari bilan uchrashuvdagi nutqini yakunlab, Shavkat Mirziyoyev Oʻzbekiston Yaponiyani nafaqat investor, balki kelajak sanoatini qurishda strategik sherik sifatida ham koʻrishini taʼkidladi. Tashrifning asosiy natijasi Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Yaponiya Bosh vaziri Sanae Takayche tomonidan Kelajak avlodlar uchun kengaytirilgan strategik sheriklik toʻgʻrisidagi qoʻshma bayonot imzolanishi boʻldi, bu esa Oʻzbekiston-Yaponiya munosabatlarini sifat jihatidan yangi bosqichga koʻtaradi. Taʼlim, sogʻliqni saqlash, ekologiya, suv resurslari, transport, shaharsozlik, turizm, qishloq xoʻjaligi va tabiiy ofatlar xavfini kamaytirish sohalarida ham keng qamrovli kelishuvlar toʻplami qabul qilindi.
Hamkorlik salohiyatini chuqurlashtirish
Oʻzbekistonning texnologik oʻzgarishlari va innovatsion rivojlanishi bilan Yaponiya bilan savdo, investitsiya va investitsiya sohalarida iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish uchun katta salohiyat mavjud.

Partnership for Future Generations
Uzbekistan’s relations with Japan have deep historical roots. For centuries, Samarkand served as one of the key centers of the Great Silk Road, while Nara, the ancient capital of Japan, was its eastern gateway. Trade and the exchange of knowledge along the Great Silk Road, including between Uzbekistan and Japan, played a significant role in the development of international commerce and cultural interaction, forming lasting cultural bridges between civilizations. Today, Samarkand and Nara are twin cities.
Since Uzbekistan gained independence, reliable and stable relations of mutually beneficial cooperation have developed between Uzbekistan and Japan. Since the establishment of diplomatic relations, Japan has been one of Uzbekistan’s key technological and investment partners.
Economic cooperation dynamics
The most dynamic growth in economic cooperation has taken place in recent years, following the launch of comprehensive economic reforms in Uzbekistan. The Japan External Trade Organization (JETRO), the Japan International Cooperation Agency (JICA), and the Japan Bank for International Cooperation (JBIC) play an important role in advancing Uzbek-Japanese economic cooperation.
Cooperation with JICA has, in recent years, reached the level of strategic partnership. The value of the project portfolio has exceeded $8 billion, and additional initiatives worth more than $3 billion are under consideration in areas such as healthcare, energy, transport, education, industry, and other sectors. During the visit, new agreements were signed with JICA concerning the development of economic zones, agriculture, supply of medical equipment, and support for entrepreneurship, as well as the launch of a special economic zone for Japanese investors, to be developed in line with Japanese models and standards.
Cooperation with JBIC is also developing dynamically. Today, the total project portfolio with the bank exceeds $5 billion in sectors such as petrochemicals, energy, telecommunications, infrastructure, and light industry. During the visit, discussions focused on preparing new projects and improving the effectiveness of existing initiatives worth over $10 billion.
Trade relations are also growing dynamically. Between 2017 and 2024, Uzbekistan’s trade turnover with Japan more than doubled, increasing from $166.2 million to $388.5 million. In 2024, growth accelerated, rising by 64.1% compared with 2023, from $236.8 million to $388.6 million. More than 90% of imports from Japan consist of machinery and equipment, while Uzbekistan’s exports to Japan are dominated by services and chemical fertilizers, as well as fruit and vegetable products, textiles, radioactive elements, and jet fuel.
Investment cooperation is expanding as well. Over the past eight years, the number of Japanese enterprises operating in Uzbekistan has increased tenfold, while the combined project portfolio has exceeded $20 billion. Leading Japanese companies such as Sojitz, Toyota Tsusho, Sumitomo, Itochu, Kyoto Plaza, Balcom, and Shikoku Electric are actively operating in Uzbekistan, implementing major projects in energy, geology, tourism, infrastructure development, IT, and other sectors.
For example, Sojitz Corporation is implementing projects including the construction of a combined-cycle power plant in Syrdarya region, a multidisciplinary hospital, a new international airport in Tashkent, and a wind power plant. During the visit, support was expressed for the company’s plans to modernize medical clinics and educational facilities, create a transboundary “green” energy corridor, upgrade gas compressor stations, and participate in establishing a special economic zone for Japanese investors.
Sumitomo Corporation is constructing two solar power plants and energy storage systems in Samarkand region, with a similar wind-power-based project also planned in the Republic of Karakalpakstan. During the visit, the President of Uzbekistan proposed adopting a Cooperation Program with the corporation through 2030.
Uzbekistan has longstanding cooperation with ITOCHU Corporation in mechanical engineering, geology, and infrastructure. Long-term agreements have been reached on the export of critical minerals to Japan. During the visit, new areas of cooperation were discussed, including water purification, automotive manufacturing, modernization of air traffic control systems, as well as implementation of public-private partnership projects in the social sphere.
JOGMEC, together with ITOCHU Corporation, is developing uranium deposits in Navoi and Kashkadarya regions. During the visit, plans by these companies to develop precious-metal deposits at promising sites in Uzbekistan were also reviewed and approved.
Negotiations and outcomes of the visit
During the negotiations, the sides discussed further deepening of the strategic partnership between Uzbekistan and Japan, covering all areas of interstate cooperation. The importance of strengthening existing cooperation formats, including parliamentary friendship groups, economic cooperation committees, and sectoral mechanisms in priority areas, was emphasized.
During the talks between President Shavkat Mirziyoyev and Prime Minister Sanae Takaichi, a number of priority areas for advancing strategic partnership were identified, including green energy and industrial decarbonization, information technology, critical minerals, cooperation in mechanical engineering, modernization of healthcare, and tourism infrastructure.
To implement more than $12 billion worth of new cooperation projects prepared for the visit, the President of Uzbekistan proposed establishing a joint investment platform. Plans were also announced to create a special economic zone in Samarkand region based on Japanese standards and practices, as well as to scale up the “One Village – One Product” program implemented jointly with Japanese partners. It was proposed to hold the first Uzbekistan-Japan Regional Forum in Samarkand next year.
At the meeting between the President of Uzbekistan and Japan’s Minister of Economy, Trade and Industry Ryosei Akazawa, an agreement was reached to develop an action plan to further strengthen business cooperation with the active involvement of JETRO and the Japan Association for Trade with Russia and NIS (ROTOBO).
A key element of the visit was the President’s meeting with leading representatives of Japanese business. The President emphasized that in recent years cooperation between Uzbekistan and Japan has acquired a qualitatively new character. Whereas Japanese companies previously mainly participated as contractors, today they are actively investing in Uzbekistan’s economy, establishing joint ventures, participating in management, transferring technologies, and contributing to human capital development. “As a result of these qualitative shifts, Japan has become one of Uzbekistan’s key economic and technological partners,” the President stressed.
Based on these assessments, priority areas for further cooperation with Japanese business were outlined. These include ensuring energy resilience and advancing the green transition, development of renewable energy sources and storage systems, and reducing the carbon intensity of Uzbekistan’s economy. Particular emphasis was placed on deep processing of critical minerals and establishing full value chains.
Promising areas also include the development of mechanical engineering and industrial equipment to build a modern high-tech industrial economy. Special focus was placed on advancing information technologies, including the implementation of artificial intelligence and digitalization programs.
Another important direction is the creation of modern special economic zones designed to become centers for high-tech, export-oriented industries and platforms for industrial cooperation through automation and digital control systems.
Concluding his speech to the business community, President Mirziyoyev emphasized that Uzbekistan regards Japan not only as an investor, but as a strategic partner in building the industry of the future.
The main outcome of the visit was the signing by President Shavkat Mirziyoyev and Prime Minister Sanae Takaichi of the Joint Statement on Expanded Strategic Partnership for Future Generations, which elevates Uzbek-Japanese relations to a fundamentally new level. A wide package of agreements was also adopted in education, healthcare, environmental protection, water management, transport, urban development, tourism, agriculture, and disaster-risk reduction.
Expanding cooperation potential
Against the backdrop of Uzbekistan’s ongoing technological transformation and innovative development, there is substantial potential to further expand economic cooperation with Japan in trade, investment, and scientific-technical exchange. The agreements reached during the visit form a solid foundation for advancing cooperation to a qualitatively new level.
According to the Center for Economic Research and Reforms, Uzbekistan has significant untapped export potential with respect to Japan. Promising export categories include copper and copper products, textile and apparel goods including home textiles, aluminum and aluminum products, fruits and nuts, as well as electrical equipment and devices.
Japan’s experience in developing innovation clusters may serve as a valuable model for Uzbekistan. In this context, promising areas include the creation of joint venture funds and startup accelerators, support for technology transfer, and commercialization of scientific developments.
Japan’s experience in smart agriculture and agricultural education is also highly relevant for Uzbekistan. Cooperation in this area offers opportunities to modernize agriculture, increase water efficiency, boost productivity, and implement sustainable farming practices.
Thus, the President’s visit to Japan has already become an important driver in deepening and expanding economic cooperation between our two countries, contributing to fuller realization of partnership potential, modernization of Uzbekistan’s economy, and strengthening the presence of Japanese business in Uzbekistan. The strengthened strategic partnership will improve quality of life and broaden opportunities for future generations.