O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yilgi Murojaatnomasining lingvistik tahlili
2025-yil 26-dekabrda Prezident Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlis va O'zbekiston xalqiga murojaat qildi. Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (IISM) mutaxassislari davlat rahbari nutqining lingvistik mazmun tahlilini o'tkazdilar.
Tahlilda zamonaviy lingvistik usullar qo'llanildi va semantik ta'sirni, asosiy tushunchalarni va ularning o'zaro bog'liqligini aniqlashga qaratilgan edi. Davlat siyosatining ustuvor yo'nalishlarini aniq ko'rsatish uchun so'z bulutlari va diagrammalar ham yaratildi.
Tahlil (asl tildan)
Prezident o'z Murojaatida jami 9135 ta so'zdan foydalangan. So'z bulutini yaratish eng muhim mavzularni vizualizatsiya qilish va mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining ustuvor yo'nalishlari va yo'nalishlarini chuqurroq tushunish imkonini berdi.
Lingvistik tahlil shuni ko'rsatdiki, eng ko'p ishlatiladigan kalit so'zlar "mahalla" (49 marta), "aholi" (35 marta), "iqtisod" (28 marta), "bozor" (26 marta), "loyiha" (25 marta) va "texnologiya" (22 marta) bo'lgan. (1-rasm)
“Ta’lim”, “natija” va “daromad” kabi so‘zlar 20 martadan, “tadbirkor” va “sanoat” so‘zlari 19 martadan, “suv” so‘zlari 18 marta, “elektr energiyasi” va “hudud” so‘zlari 17 martadan, “yoshlar”, “infratuzilma” va “qurilish” so‘zlari 16 martadan ishlatilgan.
Ikki so‘zli iboralar tahlili shuni ko‘rsatdiki, “Markaziy Osiyo” (O‘rta Osiyo) iboralari 8 marta, “aholi daromadi” (aholi daromadi), “qishloq xo‘jaligi” (qishloq xo‘jaligi) va “yangi bosqich” (yangi bosqich) iboralari 7 marta, “yangi texnologilar” (yangi texnologiyalar) va Toshkent shahri (Toshkent) 6 martadan qo‘llangan. “Davlat xizmatlari”, “xorijiy investitsiyalar”, “yangi tizimi” (yangi tizim) iboralari har biri 5 martadan, “dual ta’lim” (ikki ta’lim), “ish o‘rni” (ish o‘rinlari), “viloyat markazlari” (viloyat markazlari), “tuman daroji” (tuman byudjeti) iboralari har biri 4 martadan qo‘llanilgan. Uch so'zli iboralar orasida eng ko'p ishlatiladigan iboralar "keyingi besh yil" (9 marta), "dual ta'limga asoslangan" (4 marta) va "suvni tejaydigan texnologiyalar" va "suv, elektr energiyasi" (har biri 3 martadan) edi.
Shunday qilib, tahlil shuni ko'rsatadiki, davlat siyosatining markazida mahalla, aholining farovonligi va iqtisodiy va texnologik o'zgarishlarga asoslangan yangi rivojlanish bosqichiga o'tish, keyingi besh yil uchun aniq belgilangan strategik maqsadlar bilan bog'liq.
Nutqning tematik tuzilishi
Quyida nutqning asosiy mavzular bo'yicha lug'at taqsimoti diagrammasi keltirilgan bo'lib, unda nutq mazmuni to'qqizta asosiy tematik bloklarga guruhlangan.
Diagrammada mahalla darajasida amalga oshiriladigan texnologik rivojlanish va inson manfaatlari davlat siyosatining markazida ekanligi aniq ko'rsatilgan. Barcha islohotlarning asosiy maqsadi barqaror iqtisodiy o'sish orqali aholining farovonligini ta'minlashdir (2-rasm).
Rivojlanish sohalarining o'zaro bog'liqligi
Ushbu tahlil kelgusi yillarda O'zbekiston davlat siyosatining turli sohalari o'rtasidagi o'zaro bog'liqlikni ko'rsatadigan kalit so'zlarni ta'kidlaydi. Texnologik va innovatsion o'sish modeliga iqtisodiy o'tish davlat siyosatining markaziy elementi bo'lib, yuqori texnologiyali sanoat foydasiga tovarga asoslangan modeldan voz kechishni o'z ichiga oladi. Bu soha "investitsiya", "texnologiya", "bozor" va "mahsulot" kabi tushunchalar bilan chambarchas bog'liq.
Iqtisodiy o'sish va farovonlik bo'limi so'nggi uch yil ichida 145 milliard dollargacha iqtisodiy o'sish va qashshoqlikning ikki baravar kamayishi kabi asosiy islohot natijalarini aks ettiradi. Bu to'g'ridan-to'g'ri "aholi", "iqtisodiyot", "mahalla" va "xizmatlar" bilan bog'liq.
Islohotlarning ijtimoiy poydevori mahalla va ijtimoiy birdamlikni rivojlantirish orqali shakllanadi. Bu soha "mahalla", "yoshlar", "jamiyat" va "qadriyatlar" tushunchalari bilan bog'liq. Lug'atni sohalar bo'yicha tuzish shuni ko'rsatdiki, nutq iqtisodiyotni texnologik modernizatsiya qilish va "mahallaboy" tizimiga asoslangan insonga yo'naltirilgan boshqaruv modeliga qaratilgan.
Iqtisodiy o'sish, farovonlikning oshishi va mahalliy infratuzilmani rivojlantirish o'rtasidagi o'zaro bog'liqlik, shuningdek, inson kapitalini mustahkamlash, bandlikni kengaytirish va davlat boshqaruvi samaradorligini oshirish ustuvorliklari ta'kidlangan.
Aniqlangan semantik bloklar ichki barqarorlikni rag'batlantirish maqsadlarini ham ta'kidlaydi. Tariq, uy-joy va turizmni rivojlantirish, transport tizimini modernizatsiya qilish, qishloq xo'jaligi mahsuldorligini oshirish va suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etish.
Qayta tiklanadigan energiyani rivojlantirish, "Yashil Makon" tashabbusini kengaytirish va iqlim xavflariga chidamlilikni oshirish kabi "yashil" kun tartibiga alohida e'tibor qaratilgan.
Tashqi siyosat bo'limida O'zbekistonning ochiqligi, yaxshi qo'shnichilik munosabatlarini mustahkamlash va global iqtisodiy tizimga integratsiyalashuvi ta'kidlangan.
Lingvistik tahlil davlat rahbarining nutqining asosiy qismi "inson qadri - mahalla - farovonlik" (inson qadri - mahalla - farovonlikning oshishi) bog'liqligi atrofida shakllanganligini tasdiqlaydi, bu yerda islohotlarning maqsadi barqaror o'sish, aholining hayot sifatini yaxshilash va O'zbekistonning mavqeini yanada mustahkamlash sifatida belgilangan.

Лингвистический анализ Послания Президента Республики Узбекистан на 2026 год
26 декабря 2025 г. Президент Шавкат Мирзиёев выступил с посланием Олий Мажлису и народу Узбекистана. Эксперты Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) провели лингвистический контент-анализ выступления главы государства.
Анализ выполнен с применением современных лингвистических методов и направлен на выявление смысловых акцентов, ключевых понятий и их взаимосвязей. Также подготовлены облако слов и диаграммы, которые наглядно отражают приоритетные направления государственной политики.
Анализ (с языка оригинала)
Президент в своем Послании использовал в общей сложности 9135 слов. Создание облака слов позволило визуализировать наиболее значимые темы и глубже понять приоритеты и направления социально-экономического развития страны.
Лингвистический анализ показал, что в качестве ключевых слов наиболее часто были использованы такие слова как «махалля» - 49 раз, «аҳоли» (население) - 35 раз, « иқтисодиёт» (экономика) - 28 раз, « бозор» (рынок) - 26 раз, «лойиҳа» (проект) - 25 раз, «технология» - 22 раза . (Рис.1)
Такие слова как «таълим» (образование), «натижа» (результат) и «даромад» (доход) употреблялись по 20 раз, «тадбиркор» (предприниматель) и «саноат» (промышленность) по 19 раз, «сув» (вода) - 18 раз, «электр» (электроэнергия) и «ҳудуд» (территория) по 17 раз, «ёшлар» (молодёжь), «инфратузилма» (инфраструктура) и « қурилиш» (строительство) - по 16 раз.
Анализ двусловных выражений показал, что словосочетание «Марказий Осиё» (Центральная Азия) использовалось 8 раз, «аҳоли даромади» (доходы населения), «қишлоқ хўжалиги» (сельское хозяйство) и «янги босқич» (новый этап) - по 7 раз, «янги технологиялар» (новые технологии) и «Тошкент шаҳри» (город Ташкент) - по 6 раз. Выражения «Давлат хизматлари» (государственные услуги), «хорижий инвестиция» (иностранные инвестиции) «янги тизим» (новая система) употреблялись по 5 раз, «дуал таълим» (дуальное образование), «иш ўрни» (рабочие места), «вилоят марказлари» (областные центры) и « туман бюджети» (районный бюджеты) по 4 раза.
Среди трёхсловных конструкций наиболее часто использовались формулировки как «предстоящие пять лет» - 9 раз, «на основе дуального образования» - 4 раза, «водосберегающие технологии», «вода, электроэнергия» - по 3 раза.
Таким образом, анализ показывает, что в центре государственной политики находятся махалля, благосостояние населения и переход к новому этапу развития на основе экономических и технологических преобразований, с чётко обозначенными стратегическими задачами на предстоящие пять лет.
Тематическая структура речи
Ниже представлена диаграмма распределения лексики выступления по основным направлениям, где содержание речи сгруппировано по 9 основням тематическим блокам.
Диаграмма наглядно демонстрирует, что в центре государственной политики находятся технологическое развитие и интересы человека, реализуемые на уровне махалли. Конечной целью всех реформ является обеспечение благосостояния населения за счёт устойчивого экономического роста (Рис.2)
Взаимосвязь направлений развития
В представленном анализе выделяются ключевые слова, которые показывают взаимосвязь между различными направлениями государственной политики Узбекистана в ближайшие годы.
Переход экономики к технологической и инновационной модели роста является центральным элементом государственной политики и предполагает отказ от сырьевой модели в пользу высокотехнологичной промышленности. Это направление тесно связано с такими понятиями, как «инвестиции», «технологии», «рынок» и «продукт».
В блоке экономического роста и благосостояния отражены ключевые результаты реформ, включая рост экономики до 145 млрд долларов и двукратное сокращение уровня бедности за последние три года и напрямую связан с «населением», «экономикой», «махаллей» и «услугами».
Социальный фундамент реформ формируется через развитие махалли и социальной солидарности. Это направление связано с понятиями «махалля», «молодёжь», «общество» и «ценности».
Структурирование лексики по направлениям показало, что в центре выступления находятся технологическая модернизация экономики и ориентированная на человека модель управления на основе системы «маҳаллабай».
Подчёркивается взаимосвязь экономического роста с улучшением благосостояния населения и развитием местной инфраструктуры, а также приоритеты по усилению человеческого капитала, расширению занятости и повышению эффективности государственного управления.
Рисунок 3. Взаимосвязь направлений развития
В числе выделенных смысловых блоков также обозначены задачи стимулирования внутреннего спроса, развития жилищного и туристического направления, модернизации транспортной системы, повышения производительности в сельском хозяйстве и внедрения водосберегающих технологий.
Отдельный акцент сделан на «зелёной» повестке, включая развитие возобновляемой энергетики, расширение инициативы «яшил макон», а также повышение устойчивости к климатическим рискам.
Во внешнеполитическом блоке подчёркнуты открытость Узбекистана, укрепление добрососедских отношений и интеграция в глобальную экономическую систему.
Лингвистический анализ подтверждает, что основа выступления главы государства формируется вокруг связки «инсон қадри – маҳалла – фаровонлик» (человеческое достоинство – махалля – рост благосостояния), где цель реформ обозначена как устойчивый рост, повышение качества жизни населения и дальнейшее укрепление позиций Узбекистана.