O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yilgi Murojaatnomasining lingvistik tahlili
2025-yil 26-dekabrda Prezident Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlis va O'zbekiston xalqiga murojaat qildi. Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (IISM) mutaxassislari davlat rahbari nutqining lingvistik mazmun tahlilini o'tkazdilar.
Tahlilda zamonaviy lingvistik usullar qo'llanildi va semantik ta'sirni, asosiy tushunchalarni va ularning o'zaro bog'liqligini aniqlashga qaratilgan edi. Davlat siyosatining ustuvor yo'nalishlarini aniq ko'rsatish uchun so'z bulutlari va diagrammalar ham yaratildi.
Tahlil (asl tildan)
Prezident o'z Murojaatida jami 9135 ta so'zdan foydalangan. So'z bulutini yaratish eng muhim mavzularni vizualizatsiya qilish va mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining ustuvor yo'nalishlari va yo'nalishlarini chuqurroq tushunish imkonini berdi.
Lingvistik tahlil shuni ko'rsatdiki, eng ko'p ishlatiladigan kalit so'zlar "mahalla" (49 marta), "aholi" (35 marta), "iqtisod" (28 marta), "bozor" (26 marta), "loyiha" (25 marta) va "texnologiya" (22 marta) bo'lgan. (1-rasm)
“Ta’lim”, “natija” va “daromad” kabi so‘zlar 20 martadan, “tadbirkor” va “sanoat” so‘zlari 19 martadan, “suv” so‘zlari 18 marta, “elektr energiyasi” va “hudud” so‘zlari 17 martadan, “yoshlar”, “infratuzilma” va “qurilish” so‘zlari 16 martadan ishlatilgan.
Ikki so‘zli iboralar tahlili shuni ko‘rsatdiki, “Markaziy Osiyo” (O‘rta Osiyo) iboralari 8 marta, “aholi daromadi” (aholi daromadi), “qishloq xo‘jaligi” (qishloq xo‘jaligi) va “yangi bosqich” (yangi bosqich) iboralari 7 marta, “yangi texnologilar” (yangi texnologiyalar) va Toshkent shahri (Toshkent) 6 martadan qo‘llangan. “Davlat xizmatlari”, “xorijiy investitsiyalar”, “yangi tizimi” (yangi tizim) iboralari har biri 5 martadan, “dual ta’lim” (ikki ta’lim), “ish o‘rni” (ish o‘rinlari), “viloyat markazlari” (viloyat markazlari), “tuman daroji” (tuman byudjeti) iboralari har biri 4 martadan qo‘llanilgan. Uch so'zli iboralar orasida eng ko'p ishlatiladigan iboralar "keyingi besh yil" (9 marta), "dual ta'limga asoslangan" (4 marta) va "suvni tejaydigan texnologiyalar" va "suv, elektr energiyasi" (har biri 3 martadan) edi.
Shunday qilib, tahlil shuni ko'rsatadiki, davlat siyosatining markazida mahalla, aholining farovonligi va iqtisodiy va texnologik o'zgarishlarga asoslangan yangi rivojlanish bosqichiga o'tish, keyingi besh yil uchun aniq belgilangan strategik maqsadlar bilan bog'liq.
Nutqning tematik tuzilishi
Quyida nutqning asosiy mavzular bo'yicha lug'at taqsimoti diagrammasi keltirilgan bo'lib, unda nutq mazmuni to'qqizta asosiy tematik bloklarga guruhlangan.
Diagrammada mahalla darajasida amalga oshiriladigan texnologik rivojlanish va inson manfaatlari davlat siyosatining markazida ekanligi aniq ko'rsatilgan. Barcha islohotlarning asosiy maqsadi barqaror iqtisodiy o'sish orqali aholining farovonligini ta'minlashdir (2-rasm).
Rivojlanish sohalarining o'zaro bog'liqligi
Ushbu tahlil kelgusi yillarda O'zbekiston davlat siyosatining turli sohalari o'rtasidagi o'zaro bog'liqlikni ko'rsatadigan kalit so'zlarni ta'kidlaydi. Texnologik va innovatsion o'sish modeliga iqtisodiy o'tish davlat siyosatining markaziy elementi bo'lib, yuqori texnologiyali sanoat foydasiga tovarga asoslangan modeldan voz kechishni o'z ichiga oladi. Bu soha "investitsiya", "texnologiya", "bozor" va "mahsulot" kabi tushunchalar bilan chambarchas bog'liq.
Iqtisodiy o'sish va farovonlik bo'limi so'nggi uch yil ichida 145 milliard dollargacha iqtisodiy o'sish va qashshoqlikning ikki baravar kamayishi kabi asosiy islohot natijalarini aks ettiradi. Bu to'g'ridan-to'g'ri "aholi", "iqtisodiyot", "mahalla" va "xizmatlar" bilan bog'liq.
Islohotlarning ijtimoiy poydevori mahalla va ijtimoiy birdamlikni rivojlantirish orqali shakllanadi. Bu soha "mahalla", "yoshlar", "jamiyat" va "qadriyatlar" tushunchalari bilan bog'liq. Lug'atni sohalar bo'yicha tuzish shuni ko'rsatdiki, nutq iqtisodiyotni texnologik modernizatsiya qilish va "mahallaboy" tizimiga asoslangan insonga yo'naltirilgan boshqaruv modeliga qaratilgan.
Iqtisodiy o'sish, farovonlikning oshishi va mahalliy infratuzilmani rivojlantirish o'rtasidagi o'zaro bog'liqlik, shuningdek, inson kapitalini mustahkamlash, bandlikni kengaytirish va davlat boshqaruvi samaradorligini oshirish ustuvorliklari ta'kidlangan.
Aniqlangan semantik bloklar ichki barqarorlikni rag'batlantirish maqsadlarini ham ta'kidlaydi. Tariq, uy-joy va turizmni rivojlantirish, transport tizimini modernizatsiya qilish, qishloq xo'jaligi mahsuldorligini oshirish va suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etish.
Qayta tiklanadigan energiyani rivojlantirish, "Yashil Makon" tashabbusini kengaytirish va iqlim xavflariga chidamlilikni oshirish kabi "yashil" kun tartibiga alohida e'tibor qaratilgan.
Tashqi siyosat bo'limida O'zbekistonning ochiqligi, yaxshi qo'shnichilik munosabatlarini mustahkamlash va global iqtisodiy tizimga integratsiyalashuvi ta'kidlangan.
Lingvistik tahlil davlat rahbarining nutqining asosiy qismi "inson qadri - mahalla - farovonlik" (inson qadri - mahalla - farovonlikning oshishi) bog'liqligi atrofida shakllanganligini tasdiqlaydi, bu yerda islohotlarning maqsadi barqaror o'sish, aholining hayot sifatini yaxshilash va O'zbekistonning mavqeini yanada mustahkamlash sifatida belgilangan.

Linguistic Analysis of the President of the Republic of Uzbekistan’s 2026 State of the Nation Address
On 26 December 2025, President Shavkat Mirziyoyev delivered his Address to the Oliy Majlis and the people of Uzbekistan. Experts of the Center for Economic Research and Reforms (CERR) conducted a linguistic content analysis of the President’s speech.
The analysis was carried out using modern linguistic methods and is aimed at identifying semantic priorities, key concepts and their connections. A word cloud and diagrams were also prepared to visually demonstrate the priority directions of state policy.
Analysis (from the original language)
In total, the President used 9,135 words in his Address. The creation of a word cloud made it possible to visualize the most significant themes and gain a deeper understanding of the priorities and directions of the country’s socio-economic development.
The linguistic analysis showed that the most frequently used key words included “mahalla” – 49 times, “aholi” (population) – 35 times, “iqtisodiyot” (economy) – 28 times, “bozor” (market) – 26 times, “loyiha” (project) – 25 times, and “technology” – 22 times (Fig. 1).
Words such as “ta’lim” (education), “natija” (result) and “daromad” (income) were each used 20 times; “tadbirkor” (entrepreneur) and “sanoat” (industry) – 19 times each; “suv” (water) – 18 times; “elektr” (electricity) and “hudud” (territory) – 17 times each; “yoshlar” (youth), “infratuzilma” (infrastructure) and “qurilish” (construction) – 16 times each.
The analysis of two-word expressions showed that the phrase “Markaziy Osiyo” (Central Asia) was used eight times; “aholi daromadi” (household income), “qishloq xo‘jaligi” (agriculture) and “yangi bosqich” (new stage) – seven times; “yangi texnologiyalar” (new technologies) and “Toshkent shahri” (city of Tashkent) – six times each. Expressions such as “Davlat xizmatlari” (public services), “xorijiy investitsiya” (foreign investment) and “yangi tizim” (new system) were used five times, while “dual ta’lim” (dual education), “ish o‘rni” (jobs), “viloyat markazlari” (regional centers) and “tuman byudjeti” (district budgets) were used four times each.
Among three-word combinations, the most frequent expressions included “the next five years” – nine times; “based on dual education” – four times; and “water-saving technologies” and “water, electricity” – three times each.
Thus, the analysis shows that at the core of state policy are the mahalla, public welfare, and the transition to a new stage of development based on economic and technological transformation, with clearly defined strategic objectives for the next five years.
Thematic structure of the speech
The diagram below shows the distribution of the speech’s vocabulary by key directions, where the content is grouped into nine main thematic blocks.
The diagram clearly demonstrates that technological development and human interests, implemented at the level of the mahalla, are at the center of state policy. The ultimate goal of all reforms is to ensure public welfare through sustainable economic growth (Fig. 2).
Interconnection of development directions
The analysis highlights key words that demonstrate the interconnection between various directions of Uzbekistan’s state policy in the coming years.
The transition of the economy to a technological and innovation-based growth model is a central element of state policy and implies a shift away from a raw-materials model toward high-tech industry. This direction is closely linked with such concepts as “investment,” “technology,” “market,” and “product.”
The block on economic growth and welfare reflects the key outcomes of reforms, including the increase of the economy to $145 bn and a twofold reduction in poverty over the past three years. It is directly associated with the concepts of “population,” “economy,” “mahalla,” and “services.”
The social foundation of reforms is built through the development of the mahalla and social solidarity. This direction is associated with “mahalla,” “youth,” “society,” and “values.”
Structuring vocabulary by thematic areas shows that the core of the President’s speech is technological modernization of the economy and a human-centered governance model based on the “mahallabay” system.
It emphasizes the interconnection between economic growth, improvement of public welfare and the development of local infrastructure, as well as priorities such as strengthening human capital, expanding employment and increasing the efficiency of public administration.
Figure 3. Interconnection of development directions
Among the highlighted semantic blocks are also tasks related to stimulating domestic demand, developing the housing and tourism sectors, modernizing the transport system, increasing productivity in agriculture and introducing water-saving technologies.
Special emphasis is placed on the “green” agenda, including the development of renewable energy, expansion of the “Yashil Makon” (“Green Space”) initiative, and strengthening resilience to climate risks.
In the foreign policy dimension, the analysis highlights Uzbekistan’s openness, strengthening of good-neighborly relations, and integration into the global economic system.
The linguistic analysis confirms that the idea at the core of the President’s speech is built around the triad “inson qadri – mahalla – farovonlik” (human dignity – mahalla – welfare), where the goal of reforms is sustainable growth, improved quality of life, and the further strengthening of Uzbekistan’s position.