Энергия ресурсларидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш ва улардан оқилона фойдаланиш
Ижобий ўзгаришллардан бири уй хўжаликларида маиший даражада энергия тежаш чораларини кенг жорий этиш бўлди.
Энг кенг тарқалган амалиёт LED-ёритиш мосламаларини ўрнатиш бўлиб, уй хўжаликларининг 87%и светодиодли ёритишга ўтган бўлса, Қорақалпоғистон Респубилкаси, Хоразм, Навоий ва Тошкент вилоятлари каби айрим ҳудудларда бундай оилалар сони 90%дан ошди.
Уй хўжаликларининг 44%и, айниқса, Қашқадарё (84%), Бухоро (69%) ва Хоразм (54%) вилоятларида пластик дераза ва эшикларни ўрнатиш орқали энергия самарадорлигини яхшилаган.
Шунингдек, 31% уй хўжаликлари энергия тежамкор маиший техника сотиб олган, бундай қарорларнинг энг катта улуши Жиззах (60%), Навоий (59%) вилоятларида ва Қорақалпоғистон Республикасида (54%) кузатилди.
Бундан ташқари, қайта тикланадиган энергия манбаларидан фойдаланишга қизиқиш ортиб бормоқда.
Қуёш панелларини ўрнатган уй-хўжаликларининг ярмидан кўпи эришилган натижалардан мамнун эканликларини, келгусида мазкур қурилмалар сонини кўпайтиришга қизиқиш билдиришган.
Таҳлил шуни кўрсатадики, аҳоли ўртасида тахминан 1,9 млн уй хўжаликларида қуёш панелларини ўрнатишга талаб мавжуд, бу эса қиймати 2,3 млрд доллардан ортиқ ички бозорни шакллантириш истиқболларини очади.
Шу билан бирга, хонадонларда самарадорлиги паст бўлган газ котеллари ва қўлбола печкалардан фойдаланилиши натижасида юқори энергия истеъмоли сақланиб қолмоқда.
Биноларнинг энергия самарадорлигини оширишдаги салоҳият
Ҳисоб-китобларга кўра, ушбу чора-тадбирлар, жумладан, ташқи деворларни изоляциялаш, иситиш тизимларини янгилаш, эскирган эшик ва деразаларни алмаштириш натижасида мамлакатнинг кўп хонадонли уй-жойларида йилига 60 млн доллардан ортиқ электр энергияси, табиий газ ҳамда иссиқлик энергиясини тежаш имконини беради.
Жаҳон банкининг ҳисоб-китобларга кўра, ижтимоий соҳа объектлари, жумладан, соғлиқни сақлаш муассасалари, мактабгача таълим муассасалари ва давлат мактабларида ҳам шундай салоҳият мавжуд. Ушбу объектларга энергия самарадорлигини оширишга қаратилаган мақсадли инвестициялар киритилиши орқали энергия истеъмолини 20-50%га тежаш ва истеъмолни йилига 7,1 млрд кВт/соатгача қисқартириш мумкин.
Шу тариқа, мамлакатимизда энергия самарадорлигини ошириш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар иқтисодий ўсишни таъминлашда муҳим омил бўлиб хизмат қилмоқда.

Improving Efficiency and the Rational Use of Energy Resources
One of the key changes has been the widespread adoption of energy-efficient solutions at the household level.
The most common practice has been the installation of LED lighting. Overall, 87% of households have switched to LED lighting. In some regions, such as the Republic of Karakalpakstan and Khorezm, Navoi, and Tashkent regions, this figure exceeded 90%.
A total of 44% of households improved the thermal insulation of windows and doors through the installation of plastic structures, with particularly high activity in Kashkadarya (84%), Bukhara (69%), and Khorezm (54%) regions.
Additionally, 31% of households purchased energy-efficient household appliances, with the highest shares observed in Jizzakh (60%), Navoi (59%), and the Republic of Karakalpakstan (54%).
There is also growing interest in the use of renewable energy sources. More than half of owner households expressed satisfaction with the results and interest in expanding generation capacity.
The analysis indicates that potential demand for solar panels among the population amounts to approximately 1.9 million households, opening prospects for the formation of a domestic market valued at over $2.3 bn.
At the same time, a share of consumption through less efficient heating sources remains, including outdated gas boilers and solid-fuel stoves.
Potential for Improving Building Energy Efficiency
According to estimates, insulating the exterior walls of apartment buildings, modernizing heating systems, and replacing doors and windows could yield savings of more than $60 mln per year.
According to the World Bank, similar potential exists in social facilities, healthcare institutions, preschools, and public schools. Targeted investments to improve the energy efficiency of these facilities could reduce energy consumption by 20–50%, equivalent to a reduction of up to 7.1 bn kWh per year.
Thus, the measures being implemented in Uzbekistan to enhance energy efficiency serve as an important driver of economic growth.