O‘zbekiston–Turkiya: atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi hamkorlikning rivojlanishi
O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi vakillari muntazam ravishda Turkiya Respublikasida xalqaro tuzilmalar tomonidan tashkil etiladigan seminar, o‘quv kurslari va boshqa tadbirlarda ishtirok etib kelmoqda. Bunday hamkorlik formatlari professional aloqalarni mustahkamlash va ekologik boshqaruv sohasidagi ilg‘or yondashuvlarni o‘zlashtirishga xizmat qiladi.
Hamkorlikning muhim bosqichlaridan biri Turkiyaning Yaqin Sharq sanoat va savdo markazi (OSTIM) huzuridagi qayta tiklanuvchi energetika va ekologiya sohasida texnologiyalarni klasterlashga ixtisoslashgan “OSTIM Energik” kompaniyasi delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘ldi. Muzokaralar davomida tomonlar atmosfera havasini tozalash tizimlari, suv tozalash inshootlarini qurish, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish, shuningdek, maishiy va qishloq xo‘jaligi chiqindilarini qayta ishlash bo‘yicha hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar.
Amaliy hamkorlikni rivojlantirish doirasida qo‘mita huzuridagi Davlat ekologik ekspertizasi markazi delegatsiyasining atrof-muhitga ta’sirni baholash sohasidagi ilg‘or xorijiy tajribani, jumladan, ekologik ekspertiza va monitoringning zamonaviy usullarini o‘rganish maqsadida xizmat safari tashkil etildi.
Shuningdek, Toshkentda Turkiyaning “Cengiz Group” kompaniyasi ishtirokida transport vositalari sonini qisqartirish va ular ustidan ekologik nazoratni kuchaytirish bo‘yicha qo‘shma tadbir o‘tkazildi. Ushbu tashabbus ifloslantiruvchi moddalar tashlanmasini kamaytirish va transport sektorida ekologik mas’uliyatni oshirishga qaratilgan edi.
Hamkorlikning alohida yo‘nalishi ilmiy-ta’limiy aloqalarni rivojlantirish bilan bog‘liq. Turkiya Davlat meteorologiya xizmati va O‘zbekiston Gidrometeorologiya ilmiy-tadqiqot instituti o‘rtasida Izmir shahridagi “EGE” universiteti Ekologiya fakulteti hamda Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universiteti bilan hamkorlikda sheriklik aloqalari yo‘lga qo‘yildi. Mazkur hamkorlik mutaxassislarni qayta tayyorlash hamda ularning atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim tadqiqotlari sohasidagi kasbiy ko‘nikmalarini oshirishga yo‘naltirilgan.
Ikki mamlakatning faol hamkorligi xalqaro maydonlarda ham davom etmoqda. Samarqandda o‘tkazilgan “Global iqlim muammolari va Markaziy Osiyo – umumiy farovonlik yo‘lida hamjihatlik” mavzusidagi iqlim forumi doirasida Turkiya vakillari ishtirokida yoshlar sessiyasi bo‘lib o‘tdi, bu esa yangi avlod ekologik yetakchilarini shakllantirishga qo‘shilgan muhim hissa bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ekologiya masalalari bo‘yicha maslahatchisi – Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi raisi Aziz Abduhakimov boshchiligidagi Ekologiya qo‘mitasi delegatsiyasining Istanbulda “Zero Waste Foundation” jamg‘armasi tomonidan tashkil etilgan “Zero Waste” (“Nol chiqindi”) xalqaro forumidagi ishtiroki ham muhim bosqich bo‘ldi. Forum davomida chiqindilarni qisqartirish, aylanma (sirkulyar) iqtisodiyotni rivojlantirish va barqaror iste’mol tamoyillarini joriy etish bo‘yicha global yondashuvlar muhokama qilindi.
Bundan tashqari, qo‘mita huzuridagi O‘rmon xo‘jaligi agentligi delegatsiyasi Turkiyaning o‘rmon xo‘jaligi, o‘rmon resurslarini barqaror boshqarish va ekotizimlar degradatsiyasining oldini olish sohasidagi eng yaxshi amaliyotlarini o‘rganish maqsadida Mug‘la viloyati va Antaliya shahriga tashrif buyurdi.
Xulosa qilib aytganda, O‘zbekiston va Turkiyaning ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi hamkorligi tizimli va ko‘p qirrali xususiyatga ega bo‘lib, texnologik, ilmiy, ta’limiy va institutsional yo‘nalishlarni qamrab oladi. Qo‘shma tashabbuslarning amalga oshirilishi zamonaviy ekologik yechimlarni joriy etish, tabiiy ekotizimlar barqarorligini oshirish va barqaror rivojlanish manfaatlarida xalqaro sheriklikni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Mahmud Haydarov,
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi Xalqaro hamkorlik va reytinglar boshqarmasi bosh mutaxassisi

Узбекистан–Турция: развитие взаимодействия в области охраны окружающей среды
Представители Национального комитета Республики Узбекистан по экологии и изменению климата на регулярной основе принимают участие в семинарах, учебных курсах и других мероприятиях, организуемых международными структурами в Турецкой Республике. Такие форматы взаимодействия способствуют укреплению профессиональных связей и освоению передовых подходов в области экологического управления.
Одним из важных этапов сотрудничества стала встреча с делегацией компании OSTIM Energik, действующей при Ближневосточном промышленном и торговом центре (OSTIM) Турции и специализирующейся на кластеризации технологий в сфере возобновляемой энергетики и экологии. В ходе переговоров стороны обсудили перспективы совместной работы по строительству систем очистки атмосферного воздуха, водоочистных сооружений, развитию возобновляемых источников энергии, а также переработке бытовых и сельскохозяйственных отходов.
В рамках развития практического взаимодействия была организована деловая поездка делегации Государственного центра экологической экспертизы при Комитете с целью изучения передового зарубежного опыта в области оценки воздействия на окружающую среду, включая современные методики экологической экспертизы и мониторинга.
Также в Ташкенте было проведено совместное мероприятие по сокращению количества транспортных средств и усилению экологического контроля за ними при участии турецкой компании Cengiz Group. Инициатива была направлена на снижение выбросов загрязняющих веществ и повышение экологической ответственности в транспортном секторе.
Отдельное направление взаимодействия связано с развитием научно-образовательного сотрудничества. Было налажено партнерство между Государственной метеорологической службой Турции и Научно-исследовательским гидрометеорологическим институтом Узбекистана в сотрудничестве с факультетом экологии Университета «EGE» в Измире, а также Центрально-Азиатским университетом по изучению окружающей среды и изменения климата. Данное сотрудничество ориентировано на переподготовку специалистов и повышение их профессиональных навыков в области охраны окружающей среды и климатических исследований.
Активное взаимодействие двух стран продолжается и на международных площадках. В рамках Самаркандского климатического форума «Глобальные климатические проблемы и Центральная Азия – консолидация ради общего процветания» состоялась молодежная сессия с участием представителей Турции, что стало важным вкладом в формирование нового поколения экологических лидеров.
Важным этапом стало участие делегации Комитета по экологии во главе с советником Президента Республики Узбекистан по вопросам экологии Азизом Абдухакимовым в международном форуме «Zero Waste» («Ноль отходов»), организованном фондом Zero Waste Foundation в Стамбуле. В ходе форума обсуждались глобальные подходы к сокращению отходов, развитию циркулярной экономики и внедрению принципов устойчивого потребления.
Кроме того, делегация Агентства по лесу при Комитете посетила регион Мугла и город Анталья с целью изучения лучших практик Турции в сфере лесного хозяйства, устойчивого управления лесными ресурсами и предотвращения деградации экосистем.
Таким образом, сотрудничество Узбекистана и Турции в сфере экологии и охраны окружающей среды носит системный и многоуровневый характер, охватывая технологические, научные, образовательные и институциональные направления. Реализация совместных инициатив способствует внедрению современных экологических решений, повышению устойчивости природных экосистем и укреплению международного партнерства в интересах устойчивого развития.
Махмуд Хайдаров,
Главный специалист отдела международного сотрудничества и рейтингов Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата