Ўзбекистон Президентининг Покистонга давлат ташрифи бошланди
Покистон ҳаво ҳудудида олий мартабали меҳмоннинг самолётига ушбу мамлакат Ҳарбий ҳаво кучларининг қирувчи учоқлари ҳамроҳлик қилди.
“Нурхон” аэропортида давлатимиз раҳбарини Покистон Президенти Асиф Али Зардорий, Бош вазир Шаҳбоз Шариф ва бошқа расмий шахслар кутиб олди.
Икки мамлакатнинг давлат байроқлари кўтарилди, фахрий қоровул саф тортди.
Дастурга мувофиқ, бугун Мудофаа кучлари Олий Бош қўмондони – Қуролли Кучларнинг қуруқликдаги қўшинлар қўмондони, фельдмаршал Асим Мунир, Покистон Бош вазири Шаҳбоз Шариф билан музокаралар ва Олий даражадаги стратегик ҳамкорлик кенгашининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтади.

State visit of the President of Uzbekistan to Pakistan begins
In Pakistan’s airspace, the aircraft of the distinguished guest was escorted by fighter jets of the country’s Air Force.
At Nur Khan airport, the Head of State was welcomed by Asif Ali Zardari, President of Pakistan, Shehbaz Sharif, Prime Minister, and other officials.
The national flags of the two countries were raised and a guard of honor was lined up.
In accordance with the program, talks are scheduled today with Chief of the Army Staff of the Armed Forces of Pakistan, Field Marshal Asim Munir, and with Shehbaz Sharif, Prime Minister of Pakistan, as well as the first meeting of the High-Level Strategic Cooperation Council.
Tomorrow, February 6, a meeting with Asif Ali Zardari, President of Pakistan, and participation in the Uzbekistan – Pakistan Business Forum are planned.