Ўзбекистон Президентининг Покистонга давлат ташрифи якунланди
Давлатимиз раҳбари Исломободда Покистон Ислом Республикаси Президенти Асиф Али Зардорий ва Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Шаҳбоз Шариф билан батафсил музокаралар ўтказди. Ўзбекистон – Покистон дўстлик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш ҳамда сиёсат, савдо-иқтисодиёт, инвестиция, транспорт, логистика ва гуманитар соҳалардаги амалий ҳамкорликни кенгайтириш билан боғлиқ асосий масалалар муҳокама қилинди.
Олий даражадаги музокаралар якунида устувор соҳаларда ҳамкорликни чуқурлаштириш ва қўшма лойиҳаларни амалга оширишга қаратилган икки томонлама ҳужжатларнинг салмоқли тўплами имзоланди.
Шунингдек, Покистон Мудофаа кучлари Бош қўмондони – Қуролли Кучларнинг Қуруқликдаги қўшинлари қўмондони Асим Мунир, Бош вазир ўринбосари, ташқи ишлар вазири Исҳоқ Дор билан учрашувлар бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари икки кунлик ташриф давомида Ўзбекистон – Покистон бизнес форумида иштирок этди ва Покистоннинг етакчи ишбилармон доиралари вакиллари билан учрашди.
“Айвони Садр” қароргоҳида Ўзбекистон Республикаси Президентига Покистоннинг олий давлат мукофоти – “Нишони Покистон” орденини топшириш маросими бўлиб ўтди.
Бундан ташқари, давлатимиз раҳбарига Покистоннинг етакчи олий таълим муассасаларидан бирининг фахрий доктори ва профессори унвонлари берилди.
Покистон пойтахтидаги кўчалардан бирига Тошкент, янги барпо этилаётган боққа эса Заҳириддин Муҳаммад Бобур номи берилгани тарихий мерос муштараклиги, Ўзбекистон ва Покистон халқларини янада яқинлашганининг рамзи бўлди.
Давлат ташрифи якунлангач, Президентимиз Тошкентга жўнаб кетди. “Нурхон” аэропортида олий мартабали меҳмонни Покистон Бош вазирининг махсус маслаҳатчиси – саноат ва ишлаб чиқариш вазири Ҳорун Ахтар ва бошқа расмийлар кузатиб қўйди.

State visit of the President of Uzbekistan to Pakistan concludes
During his stay in Islamabad, the President of Uzbekistan held substantive talks with the President of the Islamic Republic of Pakistan Asif Ali Zardari and the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Shehbaz Sharif. Key issues related to further strengthening friendship and strategic partnership between Uzbekistan and Pakistan were considered, along with expanding practical cooperation in the political, trade and economic, investment, transport and logistics, and humanitarian spheres.
Following the high-level talks, a solid package of bilateral documents was signed to deepen cooperation in priority areas and implement joint projects.
Meetings were also held with the Chief of the Army Staff of the Armed Forces of Pakistan, Field Marshal Asim Munir, and Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs Ishaq Dar.
During the two-day visit, the Head of State participated in the Uzbekistan – Pakistan Business Forum and held meetings with representatives of Pakistan’s leading business circles.
At the Aiwan-e-Sadr residence, a solemn ceremony was held to present the President of the Republic of Uzbekistan with Pakistan’s highest state award, the Order of Nishan-e-Pakistan.
Furthermore, the President of Uzbekistan was awarded the honorary titles of doctor and professor by one of Pakistan’s leading higher educational institutions.
In Pakistan’s capital, one of the streets was named “Tashkent”, while a newly established park was named after Babur, symbolizing the shared historical heritage and the continued rapprochement between the peoples of Uzbekistan and Pakistan.
Following the visit, the Head of State departed for Tashkent. At Nur Khan Airport, the distinguished guest was seen off by the Special Assistant to the Prime Minister (SAPM) on Industries and Production of Pakistan Haroon Akhtar and other officials.