Ўзбекистон Президентининг Покистонга давлат ташрифи якунланди
Давлатимиз раҳбари Исломободда Покистон Ислом Республикаси Президенти Асиф Али Зардорий ва Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Шаҳбоз Шариф билан батафсил музокаралар ўтказди. Ўзбекистон – Покистон дўстлик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш ҳамда сиёсат, савдо-иқтисодиёт, инвестиция, транспорт, логистика ва гуманитар соҳалардаги амалий ҳамкорликни кенгайтириш билан боғлиқ асосий масалалар муҳокама қилинди.
Олий даражадаги музокаралар якунида устувор соҳаларда ҳамкорликни чуқурлаштириш ва қўшма лойиҳаларни амалга оширишга қаратилган икки томонлама ҳужжатларнинг салмоқли тўплами имзоланди.
Шунингдек, Покистон Мудофаа кучлари Бош қўмондони – Қуролли Кучларнинг Қуруқликдаги қўшинлари қўмондони Асим Мунир, Бош вазир ўринбосари, ташқи ишлар вазири Исҳоқ Дор билан учрашувлар бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари икки кунлик ташриф давомида Ўзбекистон – Покистон бизнес форумида иштирок этди ва Покистоннинг етакчи ишбилармон доиралари вакиллари билан учрашди.
“Айвони Садр” қароргоҳида Ўзбекистон Республикаси Президентига Покистоннинг олий давлат мукофоти – “Нишони Покистон” орденини топшириш маросими бўлиб ўтди.
Бундан ташқари, давлатимиз раҳбарига Покистоннинг етакчи олий таълим муассасаларидан бирининг фахрий доктори ва профессори унвонлари берилди.
Покистон пойтахтидаги кўчалардан бирига Тошкент, янги барпо этилаётган боққа эса Заҳириддин Муҳаммад Бобур номи берилгани тарихий мерос муштараклиги, Ўзбекистон ва Покистон халқларини янада яқинлашганининг рамзи бўлди.
Давлат ташрифи якунлангач, Президентимиз Тошкентга жўнаб кетди. “Нурхон” аэропортида олий мартабали меҳмонни Покистон Бош вазирининг махсус маслаҳатчиси – саноат ва ишлаб чиқариш вазири Ҳорун Ахтар ва бошқа расмийлар кузатиб қўйди.

Государственный визит Президента Узбекистана в Пакистан завершился
Во время пребывания в Исламабаде глава нашего государства провел обстоятельные переговоры с Президентом Исламской Республики Пакистан Асифом Али Зардари и Премьер-министром Исламской Республики Пакистан Шахбазом Шарифом. Были рассмотрены ключевые вопросы дальнейшего укрепления узбекско-пакистанских отношений дружбы и стратегического партнёрства, а также расширения практического взаимодействия в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-логистической и гуманитарной сферах.
По итогам переговоров на высшем уровне подписан солидный пакет двусторонних документов, направленных на углубление сотрудничества в приоритетных направлениях и реализацию совместных проектов.
Состоялись также встречи с Главнокомандующим Силами обороны – командующим Сухопутными войсками Вооруженных Сил Пакистана фельдмаршалом Асимом Муниром и заместителем Премьер-министра, министром иностранных дел Исхаком Даром.
В ходе двухневного визита глава нашего государства принял участие в узбекско-пакистанском бизнес-форуме, провел встречи с представителями ведущих деловых кругов Пакистана.
В резиденции «Айван-е-Садр» состоялась торжественная церемония вручения Президенту Республики Узбекистан высшей государственной награды Пакистана — ордена «Нишан-е-Пакистан» («Знак Пакистана»).
Кроме того, Президенту нашей страны были присвоены почётные звания доктора и профессора одного из ведущих высших учебных заведений Пакистана.
В столице Пакистана одной из улиц было присвоено название «Ташкент», а вновь создаваемому парку – имя Бабура, что стало символом общности исторического наследия и дальнейшего сближения народов Узбекистана и Пакистана.
По завершении программы государственного визита Президент Узбекистана вылетел в Ташкент. В аэропорту «Нурхан» высокого гостя проводили специальный советник Премьер-министра – министр промышленности и производства Пакистана Харун Ахтар и другие официальные лица.