Ўзбекистон Президенти ОИИБ билан стратегик шерикликнинг устувор йўналишларини белгилаб берди
Учрашув аввалида мамлакатимиз етакчиси ушбу нуфузли кўп томонлама молиявий институт раҳбарини лавозимга киришгани билан самимий табриклади.
Ўзбекистоннинг Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки билан стратегик шериклигини кенгайтиришнинг амалий масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Сўнгги йилларда банк билан кўп қиррали ҳамкорлик жадал ривожланмоқда. Амалдаги ва истиқболли қўшма лойиҳалар портфели 7 миллиард доллардан ошди. Ўтган йилнинг ўзида молиялаштириш ҳажми 1 миллиард доллардан зиёдни ташкил этди.
Ўзбекистон Президенти хусусий сектор, аёллар ва ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш, давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва илгари суриш, камбағалликни қисқартириш дастурини амалга оширишга кўмаклашиш, муқобил энергетика, энергия самарадорлиги, сув таъминоти, ижтимоий хизматни ривожлантириш каби устувор соҳаларда самарали ҳамкорликни кенгайтириш зарурлигини қайд этди.
ОИИБнинг минтақавий аҳамиятга эга йирик инфратузилмавий лойиҳаларда фаол иштирок этиши муҳимлиги таъкидланди.
Ўз навбатида, Цзоу Цзяи мамлакатимиздаги ўзгаришлар кўламини юқори баҳолаб, Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар дастурини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашда давом этишга тайёрлигини билдирди.

Президент Узбекистана определил приоритеты стратегического партнёрства с АБИИ
В начале встречи лидер нашей страны тепло поздравил главу этого авторитетного многостороннего финансового института с вступлением в должность.
Были предметно обсуждены практические вопросы расширения стратегического партнерства Узбекистана с Азиатским банком инфраструктурных инвестиций.
В последние годы многоплановое сотрудничество с банком динамично развивается. Портфель реализуемых и перспективных совместных проектов превысил 7 миллиардов долларов. Только в прошлом году объем финансирования составил более 1 миллиарда долларов.
Президент Узбекистана выступил за расширение продуктивного взаимодействия в таких приоритетных направлениях, как поддержка частного сектора, женского и молодежного предпринимательства, подготовка и продвижение проектов государственно-частного партнерства, содействие реализации программы по сокращению бедности, развитие альтернативной энергетики, энергоэффективности, водоснабжения, социальной сферы и других.
Подчеркнута важность активного участия АБИИ в крупных инфраструктурных проектах регионального значения.
В свою очередь, Цзоу Цзяи высоко оценила масштабы преобразований в нашей стране и заявила о готовности продолжить всемерную поддержку программы проводимых реформ в Новом Узбекистане.