Ўзбекистон Президенти ОИИБ билан стратегик шерикликнинг устувор йўналишларини белгилаб берди
Учрашув аввалида мамлакатимиз етакчиси ушбу нуфузли кўп томонлама молиявий институт раҳбарини лавозимга киришгани билан самимий табриклади.
Ўзбекистоннинг Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки билан стратегик шериклигини кенгайтиришнинг амалий масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Сўнгги йилларда банк билан кўп қиррали ҳамкорлик жадал ривожланмоқда. Амалдаги ва истиқболли қўшма лойиҳалар портфели 7 миллиард доллардан ошди. Ўтган йилнинг ўзида молиялаштириш ҳажми 1 миллиард доллардан зиёдни ташкил этди.
Ўзбекистон Президенти хусусий сектор, аёллар ва ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш, давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва илгари суриш, камбағалликни қисқартириш дастурини амалга оширишга кўмаклашиш, муқобил энергетика, энергия самарадорлиги, сув таъминоти, ижтимоий хизматни ривожлантириш каби устувор соҳаларда самарали ҳамкорликни кенгайтириш зарурлигини қайд этди.
ОИИБнинг минтақавий аҳамиятга эга йирик инфратузилмавий лойиҳаларда фаол иштирок этиши муҳимлиги таъкидланди.
Ўз навбатида, Цзоу Цзяи мамлакатимиздаги ўзгаришлар кўламини юқори баҳолаб, Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар дастурини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашда давом этишга тайёрлигини билдирди.

The President of Uzbekistan identifies priorities for a strategic partnership with the AIIB
Practical issues related to expanding the strategic partnership between Uzbekistan and the Asian Infrastructure Investment Bank were discussed in detail.
In recent years, multifaceted cooperation with the bank has been developing dynamically. The portfolio of implemented and prospective joint projects has exceeded $7 billion. Last year alone, financing volume exceeded $1 billion.
The President of Uzbekistan advocated for expanding productive interaction in such priority areas as support for the private sector, women’s and youth entrepreneurship, preparation and promotion of public-private partnership projects, assistance in implementing the poverty reduction programs, development of alternative energy, energy efficiency, water supply, the social sphere, and others.
The importance of the AIIB’s active participation in large-scale infrastructure projects of regional significance was emphasized.
In turn, Zou Jiayi highly praised the scale of the transformations underway in the country and expressed her readiness to continue providing comprehensive support for the ongoing reforms in New Uzbekistan.