Шунинг учун Амир Темурнинг ибратли ҳаёти ва давлатдорлик иқтидори ва фаолияти, салтанати тарихи, ундаги илм-фан ва маданиятни ўрганиш тарихшуносликнинг йирик илмий йўналишларидан бири сифатида доимо жаҳон олимлари, давлат раҳбарлари, сиёсатчилар диққат-эътиборида бўлиб келган ва шундай бўлиб қолмоқда. Шунингдек, Темурийлар тарихига оид манбалар жаҳон миқёсида турли тилларга таржима қилинган ҳамда илмий тадқиқотлар амалга оширилган.
Дунё тарихшунослигида Амир Темур даврини ўрганишга оид нашрлар кун сайин ортиб бормоқда. Пировардида, жаҳон жамиятшунослигида “Темуршунослик” мустақил илмий йўналиши шаклланди.
Бугун Амир Темур ва Темурийлар сулоласининг дунё цивилизацияси ривожига, инсониятнинг илмий, сиёсий-ҳуқуқий, маънавий-ғоявий, маданий ва тафаккур даражасининг кескин кўтарилишига қўшган ҳиссаси беқиёслиги ҳеч кимда шубҳа уйғотмайди. Темурийлар Уйғониш даврини бутун дунё тан олганлигини алоҳида қайд этиш лозим. Француз олими Венсан Фурниё “Темурийлар даври Ренессанси” иборасини биринчи бўлиб қўллаганининг ўзи ҳам шундан далолатдир.
Жаҳон ҳамжамияти Темурийлар даврини илм-фан, маданият, санъат ва адабиёт тараққиёти ҳамда улуғ кашфиёт ва ихтироларда ўз аксини топган давр, халқимизни эса – шу пайтгача икки маротаба Ренессансга асос солган халқ сифатида эътироф этади. Яъни, халқимиз ҳақли равишда том маънода кам сонли “Ренессанс ярата олган халқлар” сирасига киргани таҳсинга лойиқдир.
Шу маънода, Президент Шавкат Мирзиёевнинг мамлакатда кенг кўламли демократик ўзгаришлар, жумладан, илм-фан ва таълим-тарбия соҳасидаги ислоҳотлар орқали Янги Ўзбекистонда янги Уйғониш даври, яъни Учинчи Ренессанс пойдеворини яратиш борасидаги саъй-ҳаракатлари кутилган натижалар беришига тўла асос бор деб баҳоланмоқда.
Миллат Сардорининг халқимиз олдидаги энг буюк хизматларидан бири ҳам айнан ўз юртига эгаликдан мосуво бўлган, фаровон ва яхши яшашдан умидини узган, келажакка ишонмай қўйган халқимизнинг қадди-қоматини ва синдирилган миллий ғурури тикланиши, Янги Ўзбекистонга хос онги шаклланиши, сўнган руҳи кўтарилиши, маънавий-маърифий қадриятлар ва тарихий шахсларга бўлган ҳурмат-эътибор қайтарилиши, деб қаралмоқда.
Ўзбекистон Республикаси тараққиётининг янги босқичида давлат ва жамиятнинг ҳар бир соҳасида тубдан янгиланиш ва юксалишлар билан бир қаторда миллий давлатчиликни мустаҳкамлаш, мамлакатимиз сиёсий-ҳуқуқий ва иқтисодий-ижтимоий ҳаётини барқарор изга тушириш ва ривожлантириш бўйича кенг қамровли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Жумладан, тарихшуносликда ҳам аждодларимиз тарихини ўрганиш, уларга тўғри ва холис илмий баҳо бериш, шу асосда миллий қадриятларимизни тиклаш учун кенг йўл очилди. Зеро, Ўзбекистон Президенти таъкидлаганидек: “Бизнинг ҳавас қилса арзийдиган улуғ тарихимиз бор. Ҳавас қилса арзийдиган улуғ аждодларимиз бор”.
Амир Темур: «Салом ва тинчлик эълон қиламан!»
Янги Ўзбекистон тараққиётининг ҳозирги босқичида ўзбек дипломатиясининг қадимги замонлардан бошлаб бугунги кунгача – мустақил Ўзбекистон дипломатияси шаклланиши ва тараққий этишигача бўлган даври атрофлича ва тизимли равишда ўрганилаётгани жуда муҳим. Хусусан, 2022 йилда чоп этилган “Ўзбекистон дипломатияси тарихи” китоби “Ўзбекистон тарихи” кўпжилдлигининг VII жилди ҳисобланади. Китоб Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил январда Ўзбекистон дипломатлари билан учрашувда айтилган таклифларига амалий жавобдир.
Ўзбекистон дипломатияси тарихи ҳақида китоб чоп этилгани – катта сиёсий воқеа. Давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, “бизнинг миллий давлатчилигимиз неча минг йиллик қадимий тарих ва бой маданиятга эга. Бинобарин, дипломатик муносабатлар ҳам тарихимизнинг энг чуқур қатламларига бориб тақалади. Бу ҳақиқат нафақат мамлакатимиз, балки дунё олимлари томонидан кенг эътироф этилган”.
Буюк аждодимиз Соҳибқирон Амир Темурнинг энг ёрқин фазилатларидан бири шуки, у зот бундан олти аср аввал давлатлараро манфаатли ҳамкорликни ривожлантириш, узоқ ва яқин халқлар ўртасида дўстлик ва ҳамжиҳатлик ришталарини мустаҳкамлаш ўз салтанати истиқболини таъминлашнинг муҳим омили эканини теран англаган. Шу боис, Европа ва Осиёни боғлашга хизмат қилган улкан ишларни амалга оширган. Бир томондан – Хитой, Ҳиндистон, иккинчи томондан – Франция, Испания, Англия ва бошқа давлатлар билан алоқа ўрнатган ва шу муносабатларни мустаҳкамлашга интилган.
Мамлакатимиз олимлари ва хорижлик мутахассислар томонидан илмий асосда эътироф этилганидек, Амир Темур тарихда ўз даврининг энг моҳир дипломати сифатида ҳам чуқур из қолдирган. Соҳибқирон буюк давлат арбоби сифатида ўз мақсадларига эришишда дипломатиянинг тинч йўли ва ҳарбий тадбирларни моҳирона қўшиб олиб борган.
Амир Темур барпо этган буюк салтанат ўша даврдан бошлаб нафақат қўшни мамлакатлар ва уларнинг подшоларини, балки узоқ юртлар ҳукмдорларини ҳам ўзига жалб этиб келган. Тарихий ҳужжатлар далолат беришича, XIV асрнинг 70-йиллариданоқ Европа давлатлари вакиллари Мовароуннаҳрга келиб, бу ердаги янги, мустақил давлатнинг қудрати ва салоҳияти билан жиддий қизиққанлар.
Соҳибқирон ҳам, ўз навбатида, айниқса, қудратли салтанат шакллангач, ўша даврнинг деярли барча йирик давлатлари ва уларнинг ҳукмдорлари билан фаол дипломатик алоқа ўрнатган. Турли давлатларга ўз Элчиларини юборган, шунингдек, унинг ҳузурига йўлланган хориж Элчиларини қабул қилган.
Амир Темур Кастилия ва Леон қироли Дон Энрике III (айрим манбаларда – Испания қироли Генрих III), Франция ҳукмдори Шарл VI (айрим манбаларда – Карл VI), Англия қироли Генрих IV саройига Элчилар юборгани, ўз навбатида, испаниялик, франциялик, англиялик, хитойлик ва бошқа бир қатор – жами 20 дан ортиқ хорижий давлат Элчиларини ўз пойтахти Самарқандда қабул қилгани ҳақида атрофлича баён этилган кўплаб тарихий ва илмий асарлар бу фикрни яққол тасдиқлайди.
Тарихий манбаларда ёзилишича, 1402 йил 28 июлда Амир Темур ҳузурида ҳозир бўлган Кастилия ва Леон Қироли Дон Энрике III Элчилари сафида – Пайо де Сото Майор ва Эрнан Санчес де Паласуэлос ҳам бор бўлган. Элчиларнинг қайтиш пайти келганида Соҳибқирон икки давлат ўртасидаги алоқаларни янада мустаҳкамлаш мақсадида улар билан бирга қобилиятли беклардан Муҳаммад Кешийни ҳам мактуб ва совғалар билан Кастилияга Элчи қилиб жўнатади. Муҳаммад Кеший у ерга эсон-омон етиб бориб, мактуб ва совғаларни Дон Энрике III га топширади.
Маълумки, Амир Темур Насаф ва Кеш олимлари, диний ва дунёвий илмлардан хабардор, хорижий тилларни биладиган қобилиятли шахсларни ўз саройига ишга жалб этган. Улар турли лавозимлар қатори Элчилик вазифасини ҳам адо этишган. Масалан, Муҳаммад Кеший Соҳибқироннинг Элчиси сифатида маълум муддат Испанияда яшаб келган бўлса, Мавлоно Абдуллоҳ Кеший Амир Темур томонидан Миср султони Фаражга Элчи қилиб юборилади.
Амир Темур одатда Европа мамлакатларига масиҳийлик дини пешволарини Элчи қилиб юборган. Мусулмон дипломатлардан фақат Муҳаммад Кешийгина Европага боришга муяссар бўлган. Бу ҳам унинг қобилиятидан, бир неча тилларни, эҳтимол, Европа тилларидан бирини билганлигидан далолат беради.
Ўша даврда Амир Темурнинг шуҳрати бутун Европага тарқалган эди. Шу сабабли Муҳаммад Кеший Кастилия Қироли Дон Энрике III ҳузурида катта ҳурмат-эътибор билан кутиб олинади. У Қирол саройидаги ва йирик зодагонлар қасридаги қабулларда иштирок этади. Қирол унга Руи Гонсалес де Клавихо бошчилигидаги ўз Элчиларини қўшиб, ҳурмат-эҳтиром билан Самарқандга кузатиб қўяди.
Амир Темур дипломатиясининг ўзига хос томонларидан бири – у ўзининг барча мурожаатларида, ҳатто қатъий талаб шаклида ёзилган номаларида ҳам Шарқ дипломатияси этикетларига риоя қилган. Айрим юртлар хукмдорларининг қўпол шаклда, баъзи ҳолларда жаҳл ва жаҳолат билан ёзилган номаларига ҳам Соҳибқирон ҳамма вақт ўз фикрини аниқ баён қилган ҳолда маданият ва одоб билан жавоб қилганини ўша даврлардан мерос бўлиб қолган тарихий хатлар орқали билиб олиш қийин эмас. Амир Темурнинг Франция қироли Шарл VI га йўллаган мактубида «Салом ва тинчлик эълон қиламан!», деган сўзлар битилгани буни яққол тасдиқлайди.
Амир Темурнинг дипломатик ёзишмалари
Амир Темур ва Темурийларнинг моҳирона дипломатик фаолиятига ўша даврдан ҳозиргача сақланиб қолган ёзишмалар яққол гувоҳлик беради. Ҳозирги кунда Франциянинг миллий архивида 4 та хат сақланмоқда:
биринчиси, Амир Темурнинг Франция қироли Шарль IV га форс тилида ёзган хатининг асл нусхаси;
иккинчиси, шу хатнинг архиепископ Иоаннинг ўзи ёки унинг бирон замондоши лотин тилига таржима қилган нусхаси;
учинчиси, Франция қироли Шарль IV нинг Амир Темурга лотин тилида ёзган хатининг нусхаси;
тўртинчиси, Мироншоҳ Мирзонинг Европанинг уч қиролига йўллаган хатининг лотин тилига таржима қилинган нусхаси. Унинг асл нусхасини Иоанн ўзида сақлаган ва кейинчалик Англия қиролига кўрсатган.
Амир Темур ва Европа ўртасидаги муносабатларнинг собиқ иттифоқ даврида ўрганилиши ҳақида сўз борганда, И.Умняковнинг «XV аср бошларида Ўрта Осиёнинг халқаро муносабатлари. Амир Темурнинг Византия ва Франция билан алоқалари» мавзусидаги мақоласи ва бошқа асарлари анча мазмунли эканини қайд этиш ўринлидир.
Амир Темур Ғарбий Европанинг олис давлатлари, хусусан, Валуа династияси намояндаси – Франция қироли Шарль VI (1380—1422-йиллар) ва Англия қироли Генрих IV (1399—1413-йиллар) билан ҳам дипломатик ёзишмалар олиб борган. Амир Темур ва Шарль VI ўртасидаги 1402—1403-йиллар ёзишмаларига доир дастлабки мухтасар маълумотни XIХ аср бошларида яшаб ўтган француз тарихчиси Флоссан 1811 йили нашрдан чиққан тадқиқотида келтирган.
Амир Темурнинг Шарль VI га мактуби форсий тилда, Шарқ ҳукмдорларининг услубига ўхшамайдиган, ноодатий усулда ёзилган. Мактубда «ваъзхон руҳоний Франциск» Франция қиролидан Амир Темурга мактублар олиб келгани ҳақида сўз боради.
Билишимизча, Амир Темур билан Шарль VI ўртасида Кастилия қироли Генрих III ўртасида бўлгани каби расмий Элчилар алмашуви бўлмаган. Айни чоғда, мактуб матнидан шундай мазмун келиб чиқадики, Амир Темур илгари ҳам Франциядан мактублар олиб турган. Лекин бу хатлар бизгача етиб келмаган.
Мазкур мактубнинг асл нусха эканига ҳеч қандай шубҳа йўқ. Буни хатнинг икки жойига Амир Темурнинг мўъжаз муҳри босилгани ҳам яққол тасдиқлайди. Хатдаги муҳрнинг ҳақиқатан ҳам Соҳибқиронга тегишли экани аксарият тарихчилар, шу жумладан, Элчи Клавихо ва муаррих ибн Арабшоҳ томонидан исботланган.
Аҳамиятли жиҳати шундаки, Клавихо – Амир Темурни кўриб, у билан бевосита суҳбатлари асосида хотиралар ёзган саноқли, яъни тўрт кишидан бири. Бу ҳолат Ибн Арабшоҳ, Ибн Халдун, архиепископ Иоанн яратган хотиралар каби испан Элчиси кундаликларининг ҳам ҳаққонийлигини янада оширади. Бинобарин, ҳаққонийлик – ҳақиқат ва адолатга элтувчи йўлдир.
Париждаги Миллий кутубхонада Амир Темурнинг Шарль VI га юборган иккинчи мактуби сақланмоқда. Бу хатнинг лотинча таржимаси бизгача етиб келган бўлиб, илк бор Сильвестр де Саси томонидан чоп этилган.
Шу билан бирга, Шарль VI томонидан Амир Темурга юборилган мактубнинг лотинча таржимаси ҳам мавжуд. Бу Франция қиролининг Соҳибқиронга йўллаган хатлари орасидан бугунги кунгача сақланиб келаётган ягона мактуб сифатида алоҳида қимматга эга бўлган ноёб ҳужжатдир. Амир Темурнинг ҳар иккала мактубига 1402 йил 1 август санаси қўйилган бўлса, Шарль VI мактубига 1403 йил 15 июнь санаси битилган.
Амир Темур ҳазратларининг ташқи сиёсати, дипломатик ёзишмалари дунё олимлари, шу жумладан, мамлакатимиз мутахассислари томонидан атрофлича ўрганилган ва ўрганилмоқда. Бундан бир муддат олдин Франциянинг таниқли шарқшунос, бобуршунос олими Жан-Луи Бакэ-Граммон билан Парижда учрашганимизда, у менга руминиялик тарихчи ва туркшунос олим Мария-Матильда Александреску-Дерска хоним қаламига мансуб «Амир Темурнинг Анатолияга юриши (1402)» номли китобининг 1942 йилда нашр этилган нодир нусхасини тақдим этганди.
Амир Темур мактублари бундан қарийб етти аср аввал ёзилганига қарамай, улардаги айрим жиҳатлар худди бугунги кунимизнинг ўта муҳим даъвати каби жаранглаб турибди: дунё тожирлар билан ободлиги, салтанатнинг улуғворлиги аввало ўзга салтанатлар улуғворлигини эътироф этиш, расмий ва ғайрирасмий тафовутларга қарамай, фуқароларнинг иззат-икромини бажо келтириш, инсоний ҳуқуқ ва эркинликларга қатъий амал қилиш билан белгиланиши англаб етилмокда.
Бундан ташқари, Темурийларнинг дипломатик ёзишмаларига ашёвий далил тариқасида Амир Темур ва унинг учинчи ўғли — Ғарбий Эрон, Ироқ ва Озарбайжон ҳокими Мироншоҳ Мирзо билан Франция, Англия, Кастилия ва бошқа мамлакатлар қироллари ўртасидаги мактубларни кўрсатиш мумкин. Ушбу мактублардан айримлари Франция миллий архивида, Британия музейида ва Испания архивларида сақланмоқда.
Амир Темур ва Темурийларнинг дипломатик ёзишмалари, биринчидан, Европа ўзидан анча аввал уйғонган Шарққа ҳамиша қўл чўзиб келганини, иккинчидан, Шарқ ҳам бу ўлкалар билан алоқа боғлашга, ҳамкорлик қилишга, савдо-сотиқ ишларини йўлга қўйишга, эътиқодий тафовутларга қарамасдан тужжорларни иззатлашга, уларнинг ҳуқуқларини ҳимоя этишга ҳаракат қилганини яққол кўрсатиб турибди.

АМИР ТЕМУР И ДИПЛОМАТИЯ
Поэтому изучение образцовой жизни и государственного управления Амира Темура, истории его правления, науки и культуры в этот период, как одно из главных научных направлений историографии, всегда было и остается в центре внимания мировых ученых, глав государств и политиков. Кроме того, источники по истории Тимуридов были переведены на различные языки, и научные исследования проводились по всему миру.
Число публикаций по изучению эпохи Амира Темура в мировой историографии растет с каждым днем. В конечном итоге в мировой социальной науке сформировалось самостоятельное научное направление «темуроведение».
Сегодня никто не сомневается в неизмеримом вкладе Амира Тимура и династии Тимуридов в развитие мировой цивилизации, в резкий подъем научного, политико-правового, духовно-идеального, культурного и интеллектуального уровня человечества. Следует отметить, что Тимуридское Возрождение было признано всем миром. Об этом свидетельствует тот факт, что французский ученый Винсент Фурнье первым использовал фразу «Тимуридское Возрождение».
Мировое сообщество признает эпоху Тимуридов как эпоху, отразившуюся в развитии науки, культуры, искусства и литературы, а также в великих открытиях и изобретениях, и наш народ как народ, дважды основавший Возрождение. То есть, похвально, что наш народ по праву принадлежит к небольшому числу «народов, способных создать Возрождение» в полном смысле этого слова.
В этом смысле считается, что есть все основания полагать, что усилия Президента Шавката Мирзиёева по созданию нового Возрождения в Новом Узбекистане, то есть по закладке основы Третьего Возрождения, посредством масштабных демократических преобразований в стране, включая реформы в области науки и образования, принесут ожидаемые результаты.
Одной из величайших заслуг Вождя Нации перед нашим народом является восстановление достоинства и утраченной национальной гордости нашего народа, потерявшего надежду на владение собственной страной, потерявшего надежду на процветающую и достойную жизнь, потерявшего веру в будущее, формирование самосознания, специфичного для Нового Узбекистана, последующее возвышение его духа и возвращение уважения к духовным и воспитательным ценностям и историческим личностям.
На новом этапе развития Республики Узбекистан, наряду с радикальным обновлением и улучшением во всех сферах государства и общества, предпринимаются комплексные меры по укреплению национальной государственности, установлению стабильного пути и развитию политической, правовой, экономической и социальной жизни нашей страны.
В частности, в историографии открылся широкий путь для изучения истории наших предков, для её правильной и объективной научной оценки и на этой основе для восстановления наших национальных ценностей. Потому что, как подчеркнул Президент Узбекистана: «У нас великая история, достойная восхищения. У нас великие предки, достойные восхищения».
Амир Темур: «Я провозглашаю мир и спокойствие!»
На нынешнем этапе развития нового Узбекистана очень важно, чтобы период узбекской дипломатии от древних времён до наших дней — от формирования и развития независимой узбекской дипломатии — изучался всесторонне и систематически. В частности, книга «История дипломатии Узбекистана», изданная в 2022 году, является VII томом многотомного труда «История Узбекистана». Книга является практическим ответом на предложения, сделанные Президентом Шавкатом Мирзиёевым на встрече с узбекскими дипломатами в январе 2018 года.
Издание книги по истории узбекской дипломатии — важное политическое событие. Как отметил глава нашего государства: «Наша национальная государственность имеет историю и богатую культуру, насчитывающую тысячи лет. Поэтому дипломатические отношения также уходят корнями в самые глубокие пласты нашей истории. Эта истина широко признана не только в нашей стране, но и мировыми учеными».
Одно из самых ярких качеств нашего великого предка, Сахибкирана Амира Тимура, заключается в том, что шесть веков назад он глубоко понимал, что развитие взаимовыгодного сотрудничества между государствами, укрепление уз дружбы и солидарности между далекими и близкими народами является важным фактором обеспечения перспектив его империи. Поэтому он совершил великие дела, которые служили связи между Европой и Азией. С одной стороны, он установил контакты с Китаем, Индией, с другой — с Францией, Испанией, Англией и другими странами и стремился укрепить эти отношения.
Как признают наши ученые и зарубежные эксперты на научной основе, Амир Тимур оставил глубокий след в истории как самый искусный дипломат своего времени. Как великий государственный деятель, он умело сочетал мирный путь дипломатии и военные меры для достижения своих целей. Великая империя, созданная Амиром Тимуром, с тех пор завоевала не только соседние страны и их царей, но и правителей дальних земель. Его также привлекали. Исторические документы свидетельствуют о том, что с 70-х годов XIV века в Трансоксиану приезжали представители европейских стран, проявлявшие серьезный интерес к мощи и потенциалу нового, независимого государства.
Сахибкиран, в свою очередь, особенно после образования могущественного королевства, установил активные дипломатические отношения почти со всеми крупными государствами того времени и их правителями. Он посылал своих послов в различные страны, а также принимал иностранных послов, направленных к нему.
Эта идея ясно подтверждается многочисленными историко-научными трудами, подробно описывающими, как Амир Тимур посылал послов ко двору короля Генриха III Кастильского и Леонского (по некоторым источникам — короля Генриха III Испанского), правителя Франции Карла VI (по некоторым источникам — Карла VI) и короля Англии Генриха IV, который, в свою очередь, принимал в своей столице Самарканде послов более чем 20 иностранных государств — испанских, французских, английских, китайских и ряда других. Согласно историческим источникам, 28 июля 1402 года среди послов короля Генриха III Кастильского и Леонского, присутствовавших при дворе эмира Темура, были Пайо де Сото Майор и Эрнан Санчес де Паласуэлос. Когда пришло время возвращения послов, Сахибкиран отправил с ними одного из способных беев, Мухаммада Кеши, в качестве посла в Кастилию с письмами и подарками, чтобы еще больше укрепить отношения между двумя государствами. Мухаммад Кеши благополучно прибыл туда и передал письма и подарки Дону Энрике III.
Известно, что эмир Темур привлек ко двору ученых из Насафа и Кеша, способных людей, сведущих в религиозных и светских науках и владеющих иностранными языками. Они также выполняли обязанности послов, среди прочих должностей. Например, Мухаммад Кеши некоторое время жил в Испании в качестве посла Сахибкирана, а Мевлана Абдулла Кеши был направлен Амиром Темуром в качестве посла к египетскому султану Фараджу.
Амир Темур обычно отправлял христианских религиозных лидеров в европейские страны в качестве послов. Из мусульманских дипломатов только Мухаммаду Кеши удалось побывать в Европе. Это также свидетельствует о его способностях, знании нескольких языков, вероятно, одного из европейских.
В то время слава Амира Темура распространилась по всей Европе. Поэтому Мухаммад Кеши был принят с большим уважением королем Кастилии Доном Энрике III. Он участвовал в приемах в Королевском дворце и во дворцах знатных дворян. Король сопровождал его в Самарканд со своими послами во главе с Руи Гонсалесом де Клавихо и почтительно сопровождал его.
Одной из отличительных черт дипломатии Амира Темура было то, что во всех своих обращениях, даже в письмах, написанных в форме строгих требований, он придерживался этикета восточной дипломатии. Из сохранившихся исторических писем тех времен нетрудно понять, что Сахибкиран всегда отвечал на письма правителей некоторых стран, написанные грубо, а в некоторых случаях с гневом и невежеством, с культурой и приличиями, ясно выражая свое мнение. Это ясно подтверждают слова «Я объявляю мир и приветствия!» в письме Амира Тимура французскому королю Карлу VI.
Дипломатическая переписка Амира Тимура
Сохранившаяся с тех времен до наших дней переписка ясно свидетельствует об умелой дипломатической деятельности Амира Тимура и Тимуридов. Сегодня в Национальном архиве Франции хранятся 4 письма:
первое — оригинал письма Амира Тимура французскому королю Карлу IV на персидском языке;
второе — копия этого письма, переведенная на латынь самим архиепископом Иоанном или одним из его современников;
третье — копия письма французского короля Карла IV Амиру Тимуру на латыни;
Четвертый документ — копия письма Мираншаха Мирзы трем королям Европы, переведенная на латынь. Иоанн сохранил оригинал и позже показал его королю Англии.
Что касается изучения отношений Амира Тимура с Европой в бывшем советском периоде, стоит отметить, что статья И. Умнякова «Международные отношения Центральной Азии в начале XV века. Отношения Амира Тимура с Византией и Францией» и другие работы весьма информативны.
Амир Тимур также вел дипломатическую переписку с отдаленными государствами Западной Европы, в частности, с представителями династии Валуа — королем Франции Карлом VI (1380-1422) и королем Англии Генрихом IV (1399-1413). Первые краткие сведения о переписке между Амиром Темуром и Карлом VI в 1402-1403 годах были предоставлены французским историком Флоссаном, жившим в начале XIX века, в его исследовании, опубликованном в 1811 году.
Письмо Амира Темура Карлу VI было написано на персидском языке, в необычном стиле, не похожем на стиль восточных правителей. В письме упоминается, что «проповедник Франциск» приносил Амиру Темуру письма от короля Франции.
Насколько нам известно, официального обмена послами между Амиром Темуром и Карлом VI, как это было между королем Генрихом III Кастильским, не существовало. При этом из текста письма вытекает следующее содержание. Оказывается, Амир Темур ранее получал письма из Франции. Но эти письма до нас не дошли.
Нет сомнений в подлинности этого письма. Это также ясно подтверждается тем фактом, что чудесная печать Амира Темура была проставлена в двух местах письма. Тот факт, что печать на письме действительно принадлежит Сахибкирану, доказан большинством историков, включая посла Клавихо и историка Ибн Арабшаха.
Важно отметить, что Клавихо — один из немногих, то есть один из четырех человек, которые видели Амира Темура и написали мемуары, основанные на непосредственных беседах с ним. Этот факт еще больше повышает подлинность дневников испанского посла, а также мемуаров, созданных Ибн Арабшахом, Ибн Халдуном и архиепископом Иоанном. Следовательно, подлинность — это путь к истине и справедливости.
Второе письмо Амира Темура Карлу VI хранится в Национальной библиотеке в Париже. До нас дошёл латинский перевод этого письма, впервые опубликованный Сильвестром де Саси.
В то же время существует и латинский перевод письма, отправленного Карлом VI Амиру Тимуру. Это уникальный документ, представляющий особую ценность, поскольку это единственное письмо французского короля к Сахибкирану, сохранившееся до наших дней. Оба письма Амира Тимура датированы 1 августа 1402 года, а письмо Карла VI — 15 июня 1403 года.
Внешняя политика и дипломатическая переписка Амира Тимура подробно изучались и изучаются мировыми учёными, в том числе специалистами из нашей страны. Некоторое время назад, когда я встречался в Париже с Жан-Луи Баке-Граммоном, известным французским востоковедом и исследователем, он подарил мне редкий экземпляр книги «Поход Амира Тимура в Анатолию (1402)», написанной румынским историком и тюркологом Марией-Матильдой Александреску-Дерска и изданной в 1942 году.
Несмотря на то, что письма Амира Тимура были написаны почти семь веков назад, некоторые их аспекты звучат как чрезвычайно важный призыв для нашего времени: мир процветает благодаря торговцам, величие королевства определяется прежде всего признанием величия других королевств, уважением к гражданам, независимо от официальных и неофициальных различий, и строгим соблюдением прав и свобод человека.
Кроме того, в качестве материального свидетельства дипломатической переписки Тимуридов можно привести письма между Амиром Тимуром и его третьим сыном, правителем Западного Ирана, Ирака и Азербайджана, Мираншахом Мирзой, а также королями Франции, Англии, Кастилии и других стран. Некоторые из этих писем хранятся в Национальном архиве Франции, Британском музее и архивах Испании.
Дипломатическая переписка Амира Тимура и Тимуридов ясно показывает, во-первых, что Европа всегда стремилась к Востоку, который пробудился задолго до неё, и, во-вторых, что Восток также стремился установить контакты с этими странами, сотрудничать, налаживать торговлю и коммерцию и, несмотря на религиозные различия, оказывать почести купцам и защищать их права.