26-27 март кунлари Тожикистон Президенти давлат ташрифи билан Ўзбекистонда бўлади
Давлатимиз раҳбари матбуот хизмати маълумотига кўра, ташриф доирасида олий даражадаги музокаралар ҳамда Ўзбекистон ва Тожикистон етакчилари раислигида Олий давлатлараро кенгашнинг биринчи йиғилиши бўлиб ўтади.
Бўлажак тадбирлар кун тартибидан Ўзбекистон–Тожикистон дўстлик ва яхши қўшничилик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлаш масалалари ўрин олган.
Сиёсий мулоқотни мустаҳкамлаш, савдо-иқтисодий ва ҳудудлараро ҳамкорликни кенгайтириш, саноат кооперацияси ҳамда транспорт соҳасида ўзаро боғлиқликни ривожлантириш, сув ва энергетика хавфсизлигини таъминлаш ҳамда кенг кўламли маданий ва гуманитар алмашинувларни давом эттиришга алоҳида эътибор қаратилади.
Давлат раҳбарлари халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар ҳамда кўп томонлама форматлар доирасидаги ҳамкорлик юзасидан фикр алмашадилар.
Шунингдек, бир қатор янги қўшма лойиҳаларни ишга тушириш кўзда тутилган, кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган икки томонлама ҳужжатларнинг салмоқли тўплами имзоланиши режалаштирилган

26-27 марта Президент Таджикистана посетит Узбекистан с государственным визитом
По информации пресс-службы главы нашего государства, в рамках программы пребывания состоятся переговоры на высшем уровне и первое заседание Высшего межгосударственного совета под председательством лидеров Узбекистана и Таджикистана.
Ключевыми темами насыщенной повестки предстоящих мероприятий станут вопросы дальнейшего укрепления узбекско-таджикских отношений дружбы и добрососедства, стратегического партнерства и союзничества.
Отдельное внимание будет уделено укреплению политического диалога, расширению торгово-экономического и межрегионального сотрудничества, углублению промышленной кооперации, транспортной взаимосвязанности, обеспечению водно-энергетической безопасности, продолжению обширных культурно-гуманитарных обменов.
Главы государств обменяются мнениями по актуальным аспектам международной и региональной повестки, взаимодействия в рамках многосторонних форматов.
Предусматривается также запуск ряда новых совместных проектов, подписание солидного пакета двусторонних документов, нацеленных на дальнейшее развитие многопланового сотрудничества.