26-27 март кунлари Тожикистон Президенти давлат ташрифи билан Ўзбекистонда бўлади
Давлатимиз раҳбари матбуот хизмати маълумотига кўра, ташриф доирасида олий даражадаги музокаралар ҳамда Ўзбекистон ва Тожикистон етакчилари раислигида Олий давлатлараро кенгашнинг биринчи йиғилиши бўлиб ўтади.
Бўлажак тадбирлар кун тартибидан Ўзбекистон–Тожикистон дўстлик ва яхши қўшничилик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлаш масалалари ўрин олган.
Сиёсий мулоқотни мустаҳкамлаш, савдо-иқтисодий ва ҳудудлараро ҳамкорликни кенгайтириш, саноат кооперацияси ҳамда транспорт соҳасида ўзаро боғлиқликни ривожлантириш, сув ва энергетика хавфсизлигини таъминлаш ҳамда кенг кўламли маданий ва гуманитар алмашинувларни давом эттиришга алоҳида эътибор қаратилади.
Давлат раҳбарлари халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар ҳамда кўп томонлама форматлар доирасидаги ҳамкорлик юзасидан фикр алмашадилар.
Шунингдек, бир қатор янги қўшма лойиҳаларни ишга тушириш кўзда тутилган, кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган икки томонлама ҳужжатларнинг салмоқли тўплами имзоланиши режалаштирилган

On March 26–27, the President of Tajikistan will pay a state visit to Uzbekistan
According to the press service of the Head of our state, the visit program includes high-level talks and the first meeting of the Supreme Interstate Council, to be co-chaired by the leaders of Uzbekistan and Tajikistan.
Key topics on the agenda will focus on further strengthening Uzbek–Tajik relations of friendship and good-neighborliness, as well as strategic partnership and alliance.
Special attention will be paid to strengthening political dialogue, expanding trade, economic, and interregional cooperation, deepening industrial collaboration, enhancing transport connectivity, ensuring water and energy security, and continuing broad cultural and humanitarian exchanges.
The heads of state will exchange views on topical aspects of the international and regional agenda, as well as on cooperation within multilateral formats.
The launch of several new joint projects and the signing of a comprehensive package of bilateral documents aimed at further developing multifaceted cooperation are also planned.