2026 йилнинг 13–15 май кунлари Бухоро шаҳрида II Осиё хотин-қизлар форуми бўлиб ўтади
Йиғилишда Ташкилий қўмита аъзолари, сенаторлар, тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари, нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари томонидан БМТ Бош Ассамблеясининг 80-сессиясида (2025 йил 23–29 сентябрь) Осиё хотин-қизлари форумини доимий платформага айлантириш таклифи илгари сурилган эди.
Шу мақсадда мазкур анжуманни “БМТ–аёллар” тузилмаси ва БМТ Аҳолишунослик жамғармаси (ЮНФПА) билан биргаликда жорий йил 13–15 май кунлари Бухоро шаҳрида ўтказиш белгиланди.
Форум доирасида минтақа хотин-қизларининг сиёсат, иқтисодиёт, соғлиқни сақлаш ва таълим, ижтимоий ҳимоя, иқлим, экология ва бошқарув соҳаларидаги ҳуқуқ ҳамда имкониятларини кенгайтириш масалалари муҳокама этилади. Бу борадаги глобал ва минтақавий ҳамкорлик янада мустаҳкамланади ва ўзаро тажриба алмашилади.
Форум орқали давлатимиз раҳбари бошчилигида Ўзбекистонда хотин-қизларни қўллаб-қувватлашга қаратилган ислоҳотлар, ижтимоий-иқтисодий имкониятлар, бандлик, тадбиркорлик, таълим ва ижтимоий ҳимоя соҳаларида яратилган шарт-шароитлар, обод маҳаллалар ва фаровон оилалар ҳаёти, туризм салоҳияти ҳамда илғор миллий тажриба хорижий иштирокчиларга етказилади.
Шунингдек, БМТнинг Хотин-қизлар камситилишининг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги конвенцияси, Хавфсизлик Кенгашининг 1325-резолюцияси, Пекин декларацияси ва Ҳаракатлар платформаси қоидаларини ҳамда Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилади.
Йиғилиш давомида тадбирни ўтказиш билан боғлиқ ташкилий жиҳатлар, форум кун тартиби, унинг мазмуни ҳамда хорижий мамлакатлар делегациялари билан икки томонлама учрашувларни ташкил этиш масалалари муҳокама қилинди.
Йиғилиш якунида форумни юқори савияда ўтказиш бўйича вазирлик ва идоралар масъуллари олдида аниқ вазифалар қўйилди.

13-15 мая 2026 года в городе Бухаре пройдет II Азиатский форум женщин
В совещании приняли участие члены Организационного комитета, сенаторы, руководители соответствующих министерств и ведомств, представители негосударственных некоммерческих организаций.
Следует отметить, что глава государства 23-29 сентября 2025 года на 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН предложил превратить Азиатский форум женщин в постоянную платформу.
С этой целью было решено провести данный форум совместно со структурой «ООН-женщины» и Фондом ООН в области народонаселения (ЮНФПА) 13-15 мая текущего года в городе Бухаре.
В рамках форума будут обсуждаться вопросы расширения прав и возможностей женщин региона в области политики, экономики, здравоохранения и образования, социальной защиты, климата, экологии и управления. Глобальное и региональное взаимодействие в данной сфере станет более тесным, при этом будет активно осуществляться обмен опытом.
Форум станет площадкой для доведения до зарубежных участников информации о реализуемых в Узбекистане под руководством главы государства реформах по поддержке женщин, социально-экономических возможностях, условиях, созданных в сферах занятости, предпринимательства, образования и социальной защиты, а также о благоустроенных махаллях, благополучии семей, туристическом потенциале и передовом национальном опыте.
Особое внимание будет уделено реализации положений Конвенции ООН о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин, резолюции 1325 Совета Безопасности, Пекинской декларации и Платформы действий, а также Целей устойчивого развития.
В ходе совещания обсуждены организационные аспекты, связанные с проведением мероприятия, повестка дня форума, его содержание, а также вопросы организации двусторонних встреч с делегациями зарубежных стран.
По завершении совещания ответственным министерствам и ведомствам даны конкретные задачи по проведению форума на высоком уровне.