Олий мартабали меҳмонга ҳудудларни ривожлантириш ва бошқаришнинг замонавий ёндашувлари тақдимот қилинди
Мамлакатимизда жойлардаги ижро этувчи ҳокимият органлари ишини уларни ягона манзилда жамлаган ҳолда ташкил этишга қаратилган маҳаллий давлат бошқарувининг янги модели изчил жорий этилмоқда. Бундай ёндашув идоралар фаолиятининг ўзаро мувофиқлашувини ошириш, қарорлар қабул қилишни тезлаштириш ва аҳолини ўйлантираётган муаммоларни янада самаралироқ ҳал қилишга хизмат қилади.
Вилоят бошқарувининг интеллектуал ўзагига айланган замонавий ситуацион марказ Бухоронинг янги маъмурий марказида ташкил этилди. Бу ерда дастлабки босқичда вилоят ва шаҳар ҳокимликлари, вилоят прокуратураси, ички ишлар бошқармаси ҳамда бошқа тузилмалар жойлашган.
Марказда ижтимоий-иқтисодий ривожланишдан тортиб, инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш, коммунал ва транспорт инфратузилмаси, жамоат хавфсизлиги ҳолати, фуқаролар мурожаатлари билан ишлашгача, умуман, вилоят ҳаётининг барча жабҳалари бўйича маълумотлар реал вақт режимида шаклланади, қайта ишланади ва тизимли равишда таҳлил қилинади.
Олий мартабали меҳмонга марказнинг ҳудудлар кесимида вазиятни комплекс мониторинг қилиш, муаммоли нуқталарни барвақт аниқлаш, жойлардаги иш самарадорлигини холис баҳолаш ва белгиланган вазифаларнинг бажарилишини қатъий назорат қилиш бўйича имкониятлари аниқ мисоллар асосида кўрсатиб берилди.
Шундан сўнг етакчилар ҳокимлик ходимлари учун яратилган шароитларни кўздан кечирдилар. Янги бино замонавий иш жойлари, мажлислар заллари, рақамли инфратузилма билан жиҳозланиб, давлат идораларининг самарали ва уйғун бўлиб ишлаши учун барча зарур қулайликлар таъминланган.
Ташриф давомида Қозоғистон Президентига ноёб архив материалларининг нусхалари ҳам кўрсатилди. Бу Ўзбекистонда аниқланган, Туркистонда жойлашган Хожа Аҳмад Яссавий ва Мирзо Улуғбекнинг қизи Робия Султонбегим мақбараларига алоқадор 1920–1950 йилларга оид қимматли ҳужжатлар, чизмалар ва фотоматериаллардир.
Қардош қозоқ халқига ва икки мамлакатнинг умумий тарихига ҳурмат белгиси сифатида ушбу архив ҳужжатларининг нусхалари Қозоғистон томонига ҳадя қилинди.
Ҳозирги кунга қадар аксарияти илмий муомалага киритилмаган бу материаллар катта тарихий ва илмий аҳамиятга эга экани қайд этилди. Ноёб меъморчилик ёдгорликлари бўлган Аҳмад Яссавий ва Робия Султонбегим мақбаралари Марказий Осиё халқларининг умумий тарихий-маданий меросида алоҳида ўрин тутиши таъкидланди.

Высокому гостю представлены современные подходы к управлению развитием региона
В нашей стране последовательно внедряется новая модель государственного управления на местах, основанная на концентрации органов исполнительной власти в едином пространстве. Такой подход направлен на повышение согласованности работы ведомств, ускорение принятия решений и более эффективное решение вопросов, волнующих население.
В новом административном центре Бухары, где на первом этапе размещены областной и городской хокимияты, органы прокуратуры, внутренних дел и другие структуры, создан современный ситуационный центр, ставший интеллектуальным ядром управления регионом.
Здесь в режиме реального времени аккумулируются, обрабатываются и системно анализируются данные по ключевым направлениям жизнедеятельности области – от социально-экономического развития, реализации инвестиционных проектов и состояния коммунальной инфраструктуры до транспортной ситуации, общественной безопасности и работы с обращениями граждан.
Высокому гостю на конкретных примерах продемонстрировали возможности центра по комплексному мониторингу обстановки в разрезе территорий, раннему выявлению проблемных точек, объективной оценке эффективности работы на местах и обеспечению строгого контроля за исполнением поставленных задач. Было подчеркнуто, что такие цифровые механизмы позволяют вывести качество управления на новый уровень, повысить адресность решений и усилить персональную ответственность руководителей.
Затем лидеры ознакомились с созданными условиями для сотрудников хокимията. В новом здании предусмотрены современные рабочие пространства, залы совещаний, цифровая инфраструктура и все необходимые условия для результативной и слаженной деятельности государственных органов.
В ходе посещения Президенту Казахстана были также представлены копии уникальных архивных материалов. Речь идет о выявленных в Узбекистане ценных документах, чертежах и фотоматериалах 1920–1950-х годов, относящихся к расположенным в Туркестане мавзолеям Ходжи Ахмада Яссави и дочери Мирзо Улугбека Рабии Султанбегим.
В знак уважения к братскому народу Казахстана и общей истории двух стран копии этих архивных документов были переданы в дар казахстанской стороне.
Было отмечено, что эти материалы, многие из которых до настоящего времени не вводились в научный оборот, имеют большую историческую и научную ценность. Подчеркнуто, что мавзолей Ахмада Яссави и мавзолей Рабии Султанбегим, являющиеся уникальными памятниками архитектуры, занимают особое место в общем историко-культурном наследии народов Центральной Азии.