Олий мартабали меҳмонга ҳудудларни ривожлантириш ва бошқаришнинг замонавий ёндашувлари тақдимот қилинди
Мамлакатимизда жойлардаги ижро этувчи ҳокимият органлари ишини уларни ягона манзилда жамлаган ҳолда ташкил этишга қаратилган маҳаллий давлат бошқарувининг янги модели изчил жорий этилмоқда. Бундай ёндашув идоралар фаолиятининг ўзаро мувофиқлашувини ошириш, қарорлар қабул қилишни тезлаштириш ва аҳолини ўйлантираётган муаммоларни янада самаралироқ ҳал қилишга хизмат қилади.
Вилоят бошқарувининг интеллектуал ўзагига айланган замонавий ситуацион марказ Бухоронинг янги маъмурий марказида ташкил этилди. Бу ерда дастлабки босқичда вилоят ва шаҳар ҳокимликлари, вилоят прокуратураси, ички ишлар бошқармаси ҳамда бошқа тузилмалар жойлашган.
Марказда ижтимоий-иқтисодий ривожланишдан тортиб, инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш, коммунал ва транспорт инфратузилмаси, жамоат хавфсизлиги ҳолати, фуқаролар мурожаатлари билан ишлашгача, умуман, вилоят ҳаётининг барча жабҳалари бўйича маълумотлар реал вақт режимида шаклланади, қайта ишланади ва тизимли равишда таҳлил қилинади.
Олий мартабали меҳмонга марказнинг ҳудудлар кесимида вазиятни комплекс мониторинг қилиш, муаммоли нуқталарни барвақт аниқлаш, жойлардаги иш самарадорлигини холис баҳолаш ва белгиланган вазифаларнинг бажарилишини қатъий назорат қилиш бўйича имкониятлари аниқ мисоллар асосида кўрсатиб берилди.
Шундан сўнг етакчилар ҳокимлик ходимлари учун яратилган шароитларни кўздан кечирдилар. Янги бино замонавий иш жойлари, мажлислар заллари, рақамли инфратузилма билан жиҳозланиб, давлат идораларининг самарали ва уйғун бўлиб ишлаши учун барча зарур қулайликлар таъминланган.
Ташриф давомида Қозоғистон Президентига ноёб архив материалларининг нусхалари ҳам кўрсатилди. Бу Ўзбекистонда аниқланган, Туркистонда жойлашган Хожа Аҳмад Яссавий ва Мирзо Улуғбекнинг қизи Робия Султонбегим мақбараларига алоқадор 1920–1950 йилларга оид қимматли ҳужжатлар, чизмалар ва фотоматериаллардир.
Қардош қозоқ халқига ва икки мамлакатнинг умумий тарихига ҳурмат белгиси сифатида ушбу архив ҳужжатларининг нусхалари Қозоғистон томонига ҳадя қилинди.
Ҳозирги кунга қадар аксарияти илмий муомалага киритилмаган бу материаллар катта тарихий ва илмий аҳамиятга эга экани қайд этилди. Ноёб меъморчилик ёдгорликлари бўлган Аҳмад Яссавий ва Робия Султонбегим мақбаралари Марказий Осиё халқларининг умумий тарихий-маданий меросида алоҳида ўрин тутиши таъкидланди.

The distinguished guest was briefed on modern approaches to regional development governance
A new model of local public administration, based on consolidating executive authorities within a single integrated space, is being systematically implemented across the country. This approach aims to enhance interagency coordination, accelerate decision-making, and more effectively address issues of public concern.
At the new administrative center of Bukhara, which in its initial phase houses the regional and city hokimiyats, prosecutor’s offices, internal affairs bodies, and other institutions, a modern Situation Center has been established as the intellectual hub of regional governance.
Here, data on key aspects of the region’s life are collected, processed, and systematically analyzed in real time – covering socio-economic development, the implementation of investment projects, the state of municipal infrastructure, traffic conditions, public safety, and the handling of citizens’ appeals.
The distinguished guest was briefed, using specific examples, on the center’s capabilities for comprehensive territorial monitoring, early identification of problem areas, objective assessment of local performance, and strict oversight of task implementation. It was emphasized that such digital mechanisms elevate the quality of governance, enable more targeted decision-making, and strengthen officials’ personal accountability.
The leaders then became familiar with the working conditions for hokimiyat staff. The new building features modern workspaces, meeting facilities, advanced digital infrastructure, and all the necessary conditions to ensure the effective and coordinated functioning of government bodies.
During the visit, the President of Kazakhstan was also presented with copies of unique archival materials, including valuable documents, drawings, and photographs from the 1920s-1950s discovered in Uzbekistan, relating to the mausoleums of Khoja Ahmed Yasawi and of Rabia Sultan Begim, the daughter of Mirzo Ulugbek, both located in Turkestan.
As a gesture of respect for the fraternal people of Kazakhstan and the shared history of the two countries, copies of these archival materials were presented to the Kazakh side.
It was noted that many of these materials, previously not introduced into scholarly circulation, have significant historical and scientific value. It was emphasized that the mausoleums of Khoja Ahmed Yasawi and Rabia Sultan Begim, as unique architectural monuments, hold a special place in the shared historical and cultural heritage of the peoples of Central Asia.