Ўзбекистон ва Қозоғистон Президентлари сунъий интеллект бўйича хакатонга ташриф буюрдилар
Ушбу тадбир давлатимиз раҳбари ташаббуси билан Ўзбекистонда сунъий интеллект экотизимини ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган изчил сиёсат доирасида ташкил этилди.
Етакчиларга рақамлаштириш ва сунъий интеллект технологияларини жорий этиш борасидаги ишлар натижалари тақдимот қилинди. Хусусан, “Рақамли ҳукумат” тизими, транспорт, божхона, солиқ, соғлиқни сақлаш, ижтимоий ҳимоя, энергетика, геология, қурилиш ва қишлоқ хўжалиги соҳаларидаги ечимларни ўз ичига олган рақамли трансформация жараёнлари ҳақида ахборот берилди.
Мазкур соҳаларни рақамлаштириш давлат бошқаруви самарадорлигини ошириш ва аҳолининг ҳаёт сифатини яхшилашга хизмат қилаётгани таъкидланди.
Шунингдек, Ўзбекистон ва Қозоғистон стартапларини қўллаб-қувватлаш ва илгари суриш экотизими тақдимоти бўлиб ўтди. Давлат раҳбарлари “KPI-COM”, “OSON”, “DATOX” ва бошқа истиқболли стартап лойиҳалари фаолияти билан танишдилар ҳамда уларнинг ташаббускорлари билан мулоқот қилдилар.
Миллий ва хорижий акселераторлар, жумладан, “UZUM”, “TBC Bank”, “Aloqabank”, “HUMO”, “UZCARD” фаолияти тўғрисида маълумотлар тингланди.
Венчур инфратузилмасини янада ривожлантириш ва ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш муҳимлиги таъкидланди.
Банк соҳасининг ютуқлари, хусусан, рақамли банк хизматлари ва замонавий тўлов ечимларининг ривожига алоҳида эътибор қаратилди.
Давлат раҳбарларига хакатон ўтказиш концепцияси ва иштирокчиларнинг турли соҳалардаги долзарб муаммоларни ҳал қилишга қаратилган лойиҳалари тақдим этилди.
Очиқ мулоқот давомида ёшларда мазкур соҳага қизиқиши юқорилиги, йигит-қизларнинг ижодий салоҳияти ва сунъий интеллект технологияларини амалий қўллашга бўлган иштиёқи юқори баҳоланди.

Президенты Узбекистана и Казахстана посетили хакатон по искусственному интеллекту
Данное мероприятие проводится в рамках последовательной политики по развитию экосистемы искусственного интеллекта в Узбекистане, реализуемой по инициативе главы нашего государства.
Лидерам были представлены результаты проводимой работы в сфере цифровизации и внедрения технологий ИИ. В частности, продемонстрированы ключевые направления цифровой трансформации, охватывающие системы «Цифровое правительство», а также решения в транспортной, таможенной, налоговой сферах, здравоохранении, социальной защите, энергетике, геологии, строительстве и сельском хозяйстве.
Отмечено, что комплексная цифровизация данных отраслей способствует повышению эффективности государственного управления и улучшению качества жизни населения.
Также состоялась презентация экосистемы поддержки и продвижения стартапов Узбекистана и Казахстана. Главы государств ознакомились с деятельностью и пообщались с представителями таких перспективных стартап-проектов, как KPI-COM, OSON, DATOX и другими.
Была заслушана информация о работе национальных и зарубежных акселераторов, включая UZUM, TBC Bank, Aloqa Bank, HUMO, UZCARD.
Подчеркнута важность дальнейшего развития венчурной инфраструктуры и поддержки молодежного предпринимательства.
Отдельное внимание было уделено достижениям банковского сектора, включая развитие цифрового банкинга и современных платежных решений.
В ходе открытого диалога отмечены высокая вовлеченность молодежи, их креативный подход и стремление к практическому применению технологий искусственного интеллекта.
В завершение визита Президенты сделали совместное памятное фото с участниками хакатона и представителями стартап-сообщества.