Бухоронинг янги маъмурий маркази – халққа яқинлик сиёсати ифодаси
Мажмуа Қашқадарё вилояти Кўкдала туманида синовдан ўтган бошқарув органларини интеграциялаш тажрибасининг давомидир. У ерда 38 та давлат идораси бир жойда жамланиб, аҳоли учун катта қулайлик яратилган. Авваллари турли юмуш билан олис масофаларни босиб, бошқа туман идораларига қатнаган фуқаролар барча хизматларни ўзига яқин жойда олиш имкониятига эга бўлди.
Президентимиз ўтган йили Кўкдалага ташрифи чоғида бундай ёндашув барча туманлар учун намуна эканини таъкидлаган эди. Ўтган даврда бошқа ҳудудларда ҳам ушбу тажриба асосида бунёдкорлик ишлари бошланган.
Хусусан, Бухородаги маъмурий марказ 14 гектар майдонни эгаллаган бўлиб, биринчи босқичда вилоят ва шаҳар ҳокимликлари, вилоят прокуратура ҳамда ички ишлар бошқармалари каби давлат идоралари бир ҳудудда жамланган. Бу, энг аввало, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органларининг ўзаро мувофиқлашувини яхшилаш, мурожаатлар билан ишлашни тезлаштириш ва давлат хизматлари сифатини оширишга хизмат қилади.
Мажмуа фақат маъмурий бинолардан иборат эмас. Бу ерда фуқароларнинг мазмунли ҳордиқ чиқариши учун хиёбонлар, фавворалар ва яшил ҳудудлар барпо этилмоқда.
Президентимиз вилоят ҳокимлигининг янги биносидаги бунёдкорлик ишлари билан танишди.
Одамларга қулайлик яратиш, фуқаролар турли масалалар юзасидан ҳар хил манзилларга бориб юрмасдан, зарур хизматларни бир ҳудуднинг ўзида олишини таъминлаш мақсадида давлат идораларини ягона маъмурий марказларга бирлаштириш ишларини изчил давом эттириш зарурлиги таъкидланди.
Шу ернинг ўзида давлатимиз раҳбарига ҳудудни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳолига янада қулай шарт-шароитлар яратиш борасида амалга оширилаётган ишлар тақдимот қилинди.
Жумладан, банклар томонидан сунъий интеллектдан фойдаланган ҳолда ҳудуд ва маҳаллалар кесимида таҳлил ўтказилиб, Бухоро тумани мисолида ўсиш нуқталари аниқлангани ҳақида ахборот берилди. Бу таҳлиллар ер, сув, меҳнат ресурслари, бозор талаби, инфратузилма ва мавжуд ишлаб чиқариш қувватларини ўзаро боғлиқ ҳолда баҳолаш имконини берди. Натижада Бухоро туманида агробизнес, туризм, саноат ва йўл бўйи хизматлари энг истиқболли йўналишлар сифатида белгиланган.
Хусусан, 15 минг гектар ерни ўзлаштириш, 500 гектар янги узумзорлар барпо этиш, энотуризмни кенгайтириш, шунингдек, нефть-газ, кимё, қурилиш ва озиқ-овқат тармоқларида янги лойиҳаларни амалга ошириш имкониятлари кўрсатиб ўтилди. Таҳлиллар шуни кўрсатдики, 2026–2031 йилларда ушбу йўналишларда 7,4 триллион сўмлик лойиҳаларни амалга ошириш ва 15 мингта янги иш ўрни яратиш мумкин.
Шунингдек, тумандаги 36 та маҳаллани 6 та драйвер йўналиш – узумчилик, мева-сабзавотчилик, чорвачилик, боғдорчилик, туризм ва сервисга ихтисослаштириш мумкинлиги қайд этилди. Лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва амалга оширишни жадаллаштириш мақсадида маҳаллалар учун ресурс базасини шакллантириш, бизнес-режаларни автоматик тайёрлаш, маблағлар ҳаракати ва натижаларни реал вақт режимида назорат қилиш бўйича сунъий интеллект асосидаги ечимлар ишлаб чиқилмоқда.
Президентимиз сунъий интеллект имкониятларидан фойдаланиб, ҳар бир ҳудуднинг салоҳиятини очиш, лойиҳаларни натижага қаратилган ҳолда шакллантириш ва аҳоли бандлиги ҳамда даромадини оширишга хизмат қиладиган ташаббусларни қўллаб-қувватлаш муҳимлигини таъкидлади.

Новый административный центр Бухары – воплощение политики близости к народу
Этот комплекс стал продолжением практики интеграции органов управления, ранее апробированной в Кукдалинском районе Кашкадарьинской области. Там в одном месте были размещены 38 государственных учреждений, что создало большие удобства для населения. Граждане, которым прежде приходилось преодолевать значительные расстояния и обращаться в различные инстанции, получили возможность решать все вопросы в одном, близком и удобном месте.
Во время поездки в Кукдалу в прошлом году Президент отмечал, что такой подход должен стать образцом для всех районов. За прошедшее время на основе этого опыта созидательные работы начались и в других регионах.
В частности, административный центр в Бухаре занимает площадь 14 гектаров. На первом этапе здесь сосредоточены областной и городской хокимияты, областные прокуратура и управление внутренних дел и другие ведомства. Это, прежде всего, служит повышению согласованности работы местных органов исполнительной власти, ускорению рассмотрения обращений и улучшению качества государственных услуг.
Комплекс не ограничивается только административными зданиями. Здесь создаются аллеи, фонтаны и зеленые зоны для содержательного отдыха жителей и гостей города.
Президент ознакомился с созидательной работой в новом здании областного хокимията.
Было подчеркнуто, что необходимо последовательно продолжать работу по объединению государственных органов в единые административные центры, чтобы создавать людям удобства и обеспечивать получение необходимых услуг в одном месте, без необходимости ездить по разным адресам.
Здесь же главе нашего государства была представлена информация о проводимой работе по социально-экономическому развитию территории и созданию еще более благоприятных условий для населения.
В частности, сообщалось, что банками с использованием искусственного интеллекта проведен анализ в разрезе махаллей, в результате чего были определены точки роста на примере Бухарского района. Такой анализ позволил в увязке оценить земельные, водные и трудовые ресурсы, рыночный спрос, инфраструктуру и имеющиеся производственные мощности. В итоге наиболее перспективными направлениями для Бухарского района определены агробизнес, туризм, промышленность и придорожные услуги.
В частности, были указаны возможности по освоению 15 тысяч гектаров земель, созданию 500 гектаров новых виноградников, расширению энотуризма, а также реализации новых проектов в нефтегазовой, химической, строительной и пищевой отраслях. Как показал анализ, в 2026–2031 годах в этих отраслях можно реализовать проекты на 7,4 триллиона сумов и создать 15 тысяч новых рабочих мест.
Кроме того, отмечалось, что 36 махаллей района можно специализировать на 6 драйверных направлений – виноградарство, плодоовощеводство, животноводство, садоводство, туризм и сервис. Для ускорения разработки и реализации проектов для махаллей разрабатываются решения на базе ИИ по формированию ресурсной базы, автоматической подготовке бизнес-планов, направлению финансирования и контролю результатов в режиме реального времени.
Президент подчеркнул важность использования возможностей искусственного интеллекта для раскрытия потенциала каждой территории, формирования проектов с ориентацией на конкретный результат и поддержки инициатив, способствующих росту занятости и доходов населения.