O'zbekiston Islom sivilizatsiyasi markazida xattotlik maktabi tashkil etildi.
O'zbekiston Islom sivilizatsiyasi markazi xattotlik maktabi tashkil etilganini e'lon qildi. Ushbu muhim ilmiy va ma'rifiy loyiha buyuk sarkarda Amir Temur tavalludining 690 yilligiga bag'ishlangan "Temuriylar davri xattotlik merosi - an'analar davomiyligi" mavzusidagi seminarda e'lon qilindi.
Seminarda islom san'ati, tarixi va filologiyasi sohasidagi yetakchi mutaxassislar ishtirok etib, xattotlikning ma'naviy va madaniy ahamiyatini har tomonlama muhokama qilish uchun muhim maydon yaratdi.
— Islom sivilizatsiyasi markazida xattotlik maktabini ochish tashabbusi 2025-yil 29-yanvarda mamlakatimiz Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan edi. Bir yil o'tgach, ushbu tashabbus xalqaro tashkilotlar tomonidan keng qo'llab-quvvatlandi va loyiha Temuriylar sivilizatsiyasiga bag'ishlangan konferensiyada rasman ishga tushirildi. "Xattotlik maktabining tashkil etilishi mamlakatimiz madaniy merosini saqlash va targ'ib qilishga qaratilgan keng ko'lamli islohotlarning mantiqiy davomidir", deb ta'kidladi Firdavs Abduxoliqov tadbir ishtirokchilariga qilgan murojaatida.
Ta'kidlanganidek, Temuriylar davrida xattotlik o'zining eng yuqori rivojlanish darajasiga yetdi va madaniy taraqqiyot ramziga aylandi. Ilmiy ma'lumotlarga ko'ra, markazlashgan davlat tashkil etilgandan so'ng, Amir Temur poytaxtda turli hududlardan eng yaxshi xattotlarni to'pladi. Suls, nasta'liq va kufiy kabi yozuvlar o'zining eng yuqori cho'qqisiga chiqdi. Qur'onning mashhur "Boysungur" qo'lyozmasi kabi ajoyib asarlar yaratildi.
Xalqaro ekspertlar ushbu tashabbusni yuqori baholadilar. Xususan, IRCICA bosh direktori Mahmud Erol Qilich islom xattotligining global madaniyatdagi roli va uning yuksak estetik va ma'naviy qiymatini ta'kidladi. Turkiya qo'lyozmalar boshqarmasi raisi Coşkun Yilmaz Sulaymoniya kutubxonasida saqlanayotgan noyob qo'lyozmalar haqida ma'lumot berib, ularning katta qismi Markaziy Osiyo tarixi bilan bog'liqligini ta'kidladi. Al-Furqon Islom merosi jamg'armasi (Buyuk Britaniya) direktori Sali Shahsuvari Temuriylar davrini intellektual va madaniy uyg'onishning haqiqiy davri deb ta'rifladi.
Xattotlik maktabi nafaqat ta'lim muassasasi, balki ilmiy-tadqiqot va madaniy markaz sifatida ham faoliyat yuritishi ta'kidlangan. Uning faoliyati mutaxassislarni tayyorlash, qo'lyozma merosini saqlash va tiklash hamda xalqaro hamkorlikni rivojlantirishni o'z ichiga oladi.

В Центре исламской цивилизации в Узбекистане создана Школа каллиграфии
Центр исламской цивилизации в Узбекистане объявил о создании Школы каллиграфии. Этот важный научно-просветительский проект был объявлен в рамках семинара на тему «Каллиграфическое наследие эпохи Темуридов — преемственность традиций», посвящённого 690-летию со дня рождения великого полководца Амира Темура.
Семинар объединил ведущих специалистов в области исламского искусства, истории и филологии, став значимой площадкой для всестороннего обсуждения духовного и культурного значения искусства каллиграфии.
— Инициатива открытия Школы каллиграфии при Центре исламской цивилизации была выдвинута уважаемым Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым 29 января 2025 года. Спустя год данная инициатива получила широкую поддержку международных организаций, и в рамках конференции, посвящённой цивилизации Темуридов, был дан официальный старт этому проекту. Создание Школы каллиграфии является логическим продолжением масштабных реформ, направленных на сохранение и популяризацию культурного наследия нашей страны, — отметил Фирдавс Абдухаликов в своём выступлении перед участниками мероприятия.
Как было отмечено, в эпоху Темуридов каллиграфия достигла высочайшего уровня развития и стала символом культурного подъёма. Согласно представленным учёными данным, после создания централизованного государства Амир Темур собрал в столице лучших каллиграфов из различных регионов. Такие виды письма, как сулс, настаълик и куфический стиль, достигли своего расцвета. Были созданы выдающиеся произведения, в том числе знаменитая рукопись Корана «Бойсунгур».
Международные эксперты высоко оценили данную инициативу. В частности, генеральный директор IRCICA Махмуд Эрол Кылыч отметил роль исламской каллиграфии в мировой культуре, её высокую эстетическую и духовную ценность. Председатель Управления рукописей Турции Жошкун Йылмаз представил информацию о редких рукописях, хранящихся в библиотеке Сулеймание, подчеркнув, что значительная их часть связана с историей Центральной Азии. Директор фонда Al-Furqan Islamic Heritage Foundation Сали Шахсувари (Великобритания) охарактеризовал эпоху Темуридов как подлинный период интеллектуального и культурного возрождения.
Отмечается, что Школа каллиграфии будет функционировать не только как образовательное учреждение, но и как научно-исследовательский и культурный центр. В её рамках предусмотрены подготовка специалистов, сохранение и реставрация рукописного наследия, а также развитие международного сотрудничества.