O'zbekiston Islom sivilizatsiyasi markazida xattotlik maktabi tashkil etildi.
O'zbekiston Islom sivilizatsiyasi markazi xattotlik maktabi tashkil etilganini e'lon qildi. Ushbu muhim ilmiy va ma'rifiy loyiha buyuk sarkarda Amir Temur tavalludining 690 yilligiga bag'ishlangan "Temuriylar davri xattotlik merosi - an'analar davomiyligi" mavzusidagi seminarda e'lon qilindi.
Seminarda islom san'ati, tarixi va filologiyasi sohasidagi yetakchi mutaxassislar ishtirok etib, xattotlikning ma'naviy va madaniy ahamiyatini har tomonlama muhokama qilish uchun muhim maydon yaratdi.
— Islom sivilizatsiyasi markazida xattotlik maktabini ochish tashabbusi 2025-yil 29-yanvarda mamlakatimiz Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan edi. Bir yil o'tgach, ushbu tashabbus xalqaro tashkilotlar tomonidan keng qo'llab-quvvatlandi va loyiha Temuriylar sivilizatsiyasiga bag'ishlangan konferensiyada rasman ishga tushirildi. "Xattotlik maktabining tashkil etilishi mamlakatimiz madaniy merosini saqlash va targ'ib qilishga qaratilgan keng ko'lamli islohotlarning mantiqiy davomidir", deb ta'kidladi Firdavs Abduxoliqov tadbir ishtirokchilariga qilgan murojaatida.
Ta'kidlanganidek, Temuriylar davrida xattotlik o'zining eng yuqori rivojlanish darajasiga yetdi va madaniy taraqqiyot ramziga aylandi. Ilmiy ma'lumotlarga ko'ra, markazlashgan davlat tashkil etilgandan so'ng, Amir Temur poytaxtda turli hududlardan eng yaxshi xattotlarni to'pladi. Suls, nasta'liq va kufiy kabi yozuvlar o'zining eng yuqori cho'qqisiga chiqdi. Qur'onning mashhur "Boysungur" qo'lyozmasi kabi ajoyib asarlar yaratildi.
Xalqaro ekspertlar ushbu tashabbusni yuqori baholadilar. Xususan, IRCICA bosh direktori Mahmud Erol Qilich islom xattotligining global madaniyatdagi roli va uning yuksak estetik va ma'naviy qiymatini ta'kidladi. Turkiya qo'lyozmalar boshqarmasi raisi Coşkun Yilmaz Sulaymoniya kutubxonasida saqlanayotgan noyob qo'lyozmalar haqida ma'lumot berib, ularning katta qismi Markaziy Osiyo tarixi bilan bog'liqligini ta'kidladi. Al-Furqon Islom merosi jamg'armasi (Buyuk Britaniya) direktori Sali Shahsuvari Temuriylar davrini intellektual va madaniy uyg'onishning haqiqiy davri deb ta'rifladi.
Xattotlik maktabi nafaqat ta'lim muassasasi, balki ilmiy-tadqiqot va madaniy markaz sifatida ham faoliyat yuritishi ta'kidlangan. Uning faoliyati mutaxassislarni tayyorlash, qo'lyozma merosini saqlash va tiklash hamda xalqaro hamkorlikni rivojlantirishni o'z ichiga oladi.

A School of Calligraphy has been established at the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan.
The Center for Islamic Civilization in Uzbekistan has announced the establishment of a School of Calligraphy. This important scientific and educational project was announced during a seminar entitled "Calligraphic Heritage of the Timurid Era – Continuity of Traditions," dedicated to the 690th anniversary of the birth of the great commander Amir Temur.
The seminar brought together leading experts in Islamic art, history, and philology, providing a significant platform for a comprehensive discussion of the spiritual and cultural significance of calligraphy.
— The initiative to open a School of Calligraphy at the Center for Islamic Civilization was put forward by the esteemed President of our country, Shavkat Mirziyoyev, on January 29, 2025. A year later, this initiative received widespread support from international organizations, and the project was officially launched at a conference dedicated to the Timurid civilization. "The establishment of the School of Calligraphy is a logical continuation of large-scale reforms aimed at preserving and promoting our country's cultural heritage," noted Firdavs Abdukhalikov in his address to the event participants.
As noted, during the Timurid era, calligraphy reached its highest level of development and became a symbol of cultural advancement. According to scholarly data, after the establishment of a centralized state, Amir Temur gathered the best calligraphers from various regions in the capital. Scripts such as suls, nasta'liq, and Kufic reached their peak. Outstanding works were created, including the famous "Boysungur" manuscript of the Quran.
International experts highly praised this initiative. In particular, IRCICA Director General Mahmud Erol Kılıç noted the role of Islamic calligraphy in global culture and its high aesthetic and spiritual value. Coşkun Yılmaz, Chairman of the Turkish Manuscripts Authority, presented information about the rare manuscripts housed in the Süleymaniye Library, emphasizing that a significant portion of them are related to the history of Central Asia. Sali Shahsuvari, Director of the Al-Furqan Islamic Heritage Foundation (UK), described the Timurid era as a true period of intellectual and cultural renaissance.
It is noted that the School of Calligraphy will function not only as an educational institution but also as a research and cultural center. Its activities include training specialists, preserving and restoring manuscript heritage, and developing international cooperation.