O'zbekiston, Qozog'iston va Ozarbayjon "Yashil yo'lak" loyihasi orqali Yevropaga yashil energiya eksport qiladi.
O'zbekistonning "Yashil rivojlanish strategiyasi"
So'nggi yillarda O'zbekiston qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanish bo'yicha keng ko'lamli va intensiv islohotlarni amalga oshirmoqda. Bugungi kunga qadar mamlakatning turli hududlarida umumiy quvvati 5582 MVt bo'lgan 15 ta quyosh va beshta shamol elektr stantsiyalari ishga tushirildi, bu aholi va iqtisodiyot uchun yashil energiya ishlab chiqaradi. Shunisi e'tiborga loyiqki, quyosh fotoelektr stantsiyalarining quvvati 3930 MVt, shamol elektr stantsiyalarining quvvati esa 1652 MVt. Barqaror elektr ta'minotini ta'minlash uchun umumiy quvvati 1545 MVt bo'lgan qo'shimcha 12 ta energiya saqlash tizimlari ishga tushirildi.
Faqat 2025-yilda quyosh va shamol elektr stansiyalari 10,5 milliard kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqardi. 2026-yil boshidan 15-aprelgacha bu ko'rsatkich 2,5 milliard kVt/soatdan oshdi va yil oxiriga kelib uni 15 milliard kVt/soatgacha oshirish rejalashtirilgan. 2030-yilga kelib O'zbekiston yashil energiyaning haqiqiy markaziga aylanadi: quyosh va shamol elektr stansiyalarining umumiy quvvati 21 GVt ga yetadi va mamlakatning umumiy elektr energiyasining 54 foizi qayta tiklanadigan manbalardan olinadi. Natijada har yili 18 milliard kub metr tabiiy gaz tejaladi va 25 million tonna zararli gaz chiqindilarining oldini olinadi. Mintaqaviy birdamlik: birodarlar uchun strategik tanlov
Bunday yuksak maqsadlarga erishishda mintaqaviy mamlakatlar, xususan, yaqin qo'shnimiz va strategik hamkorimiz Qozog'iston bilan munosabatlar juda muhimdir. Qozogʻiston Prezidenti Qosim-Jomart Tokayevning yaqinda Oʻzbekistonga tashrifi chogʻida ikki mamlakat rahbarlari sanoatni rivojlantirishning ustuvor yoʻnalishlarini, xususan, energetika sohasidagi sohalarni belgilab oldilar. Ushbu doʻstona munosabatlar nafaqat ikki mamlakat, balki butun mintaqa uchun energiya barqarorligini kafolatlaydi.
Uch mamlakat – Oʻzbekiston, Qozogʻiston va Ozarbayjon rahbarlarining istiqbolga yoʻnaltirilgan siyosati va doʻstligi tufayli “Yashil yoʻlak” loyihasi amalga oshirilmoqda. 2024-yil may oyida Oʻzaro anglashuv memorandumi bilan boshlangan bu yoʻl oʻsha yilning noyabr oyida Bokuda boʻlib oʻtgan COP29 xalqaro sammitida uch mamlakat prezidentlari tomonidan imzolangan strategik sheriklik shartnomasi bilan yanada mustahkamlandi. Ushbu tarixiy hujjat nafaqat energiya ishlab chiqarishda, balki uni uzatishda ham yangi davrni boshlab berdi.
“Yashil yoʻlak” – kelajakka amaliy qadamlar
Loyihaning amaliy bosqichlari izchil davom etmoqda. 2024-yil 27-dekabrda imzolangan taʼsis shartnomasiga muvofiq, Oʻzbekiston, Qozogʻiston va Ozarbayjonning milliy operatorlari – Oʻzbekiston milliy elektr tarmoqlari, KEGOC va Azerenergy – umumiy maqsad yoʻlida birlashdilar. 2025-yil boshida Saudiya Arabistoni Qirolligi Energetika vazirligi vakillari bilan Toshkentda o'tkazilgan muzokaralar loyihaning xalqaro mavqeini yana bir bor tasdiqladi.
2025-yil 1-iyulda Bokuda "Yashil yo'lak alyansi" MChJning tashkil etilishi loyiha uchun institutsional asos yaratdi. Dunyoga mashhur italyan kompaniyasi CESI loyihaning texnik-iqtisodiy asosini ishlab chiqish uchun jalb qilindi va Osiyo taraqqiyot banki bilan imzolangan shartnomaga ko'ra, ushbu hujjat 2027-yil boshiga qadar taqdim etiladi. Hozirda uch mamlakat mutaxassislari CESI bilan loyihaning to'liq texnik-iqtisodiy asosini ishlab chiqish ustida ishlamoqda. Xulosa qilib aytganda, ushbu strategik sheriklik nafaqat Yevropaga yashil energiya eksporti uchun, balki Markaziy Osiyo va Kaspiy mintaqasining yagona, ekologik toza va raqamli energiya tizimiga o'tishi uchun ham muhim ustundir. Shubhasiz, davlat rahbarlarining do'stona irodasi va mintaqaviy birdamlik ruhi O'zbekistonni kelajakda global energetika bozoridagi eng ishonchli va yirik o'yinchilardan biriga aylantiradi.

Узбекистан, Казахстан и Азербайджан будут экспортировать "зеленую" энергию в Европу через проект "Зеленый коридор"
Стратегия «зеленого» развития Узбекистана
В последние годы в Узбекистане проводятся масштабные и интенсивные реформы по использованию возобновляемых источников энергии. На сегодняшний день в различных регионах страны введены в эксплуатацию 15 солнечных и 5 ветряных электростанций общей мощностью 5 582 МВт, которые производят «зеленую» энергию для населения и экономики страны. Примечательно, что мощность солнечных фотоэлектрических станций составляет 3 930 МВт, а ветряных электростанций – 1 652 МВт. В целях обеспечения стабильности энергоснабжения дополнительно введены в эксплуатацию 12 систем хранения энергии общей мощностью 1 545 МВт.
Если обратиться к цифрам, то только в 2025 году солнечные и ветряные электростанции смогли произвести 10,5 млрд кВт ч электроэнергии. С начала 2026 года до 15 апреля этот показатель превысил 2,5 млрд кВт ч, а к концу года планируется довести его до 15 млрд кВт ч. К 2030 году Узбекистан станет настоящим центром «зеленой» энергетики: общая мощность солнечных и ветряных электростанций достигнет 21 ГВт, а 54 процентов общей электроэнергии, вырабатываемой в стране, будет приходиться именно на возобновляемые источники. В результате будет сэкономлено 18 млрд кубометров природного газа в год и предотвращен выброс в атмосферу 25 млн тонн вредных газов.
Региональная солидарность: стратегический выбор братьев
В достижении таких высоких рубежей решающее значение имеют отношения со странами региона, особенно с близким соседом и стратегическим партнером - Казахстаном. В ходе недавнего визита Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева в Узбекистан лидеры двух стран определили приоритетные направления развития отраслей, в частности, энергетики. Эти дружественные отношения гарантируют энергетическую стабильность не только двух стран, но и всего региона.
Благодаря дальновидной политике и дружбе глав трех стран - Узбекистана, Казахстана и Азербайджана - реализуется проект «Зеленый коридор». Этот путь, начавшийся с Меморандума о взаимопонимании в мае 2024 года, еще больше укрепился соглашением о стратегическом партнерстве, подписанным президентами трех стран на международном саммите COP-29 в Баку в ноябре того же года. Этот исторический документ открыл новую эру не только в производстве энергии, но и в ее передаче.
«Зеленый коридор» - практические шаги к будущему
Последовательно продолжаются практические этапы проекта. В рамках учредительного договора, подписанного 27 декабря 2024 года, национальные операторы Узбекистана, Казахстана и Азербайджана - АО "Национальные электрические сети Узбекистана, «АО "KEGOC» и ОАО «Азерэнержи» - объединились ради единой цели. Переговоры, состоявшиеся в начале 2025 года в Ташкенте с участием представителей Министерства энергетики Королевства Саудовская Аравия, еще раз подтвердили международный авторитет проекта.
Создание 1 июля 2025 года в городе Баку общества с ограниченной ответственностью "Green Corridor Alliance" создало институциональную основу проекта. Для разработки технико-экономического обоснования проекта привлечена всемирно известная итальянская компания "CESI," и согласно договору, подписанному с Азиатским банком развития, этот документ будет представлен до начала 2027 года. В настоящее время специалисты трех стран совместно с компанией «CESI» работают над совершенной моделью (технико-экономическим обоснованием) проекта.
В заключение можно сказать, что это стратегическое партнерство является важнейшей опорой не только для экспорта «зеленой» энергии в Европу, но и для перехода Центральной Азии и Каспийского региона к единой, экологически чистой и цифровой энергетической системе. Несомненно, дружеская воля глав государств и дух региональной солидарности в будущем превратят Узбекистан в одного из самых надежных и крупных игроков на мировом энергетическом рынке.