“Оғир” туман ва “оғир” маҳаллаларга бюджетдан 3,6 трлн сўм маблағ йўналтирилди
Хусусан, қисқа вақт ичида 167 минг нафар аҳоли доимий иш ўринлари билан таъминланди. 737 минг нафар фуқаро даромадларини оширишга қаратилган аниқ хизматлар билан қамраб олинди, 241 минг нафар норасмий банд аҳолининг меҳнат фаолияти легаллаштирилди. Бу, энг аввало, аҳоли бандлигини таъминлаш ва яширин иқтисодиётни қисқартириш борасида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг амалий натижасидир.
Аҳолини манзилли қўллаб-қувватлаш бўйича дастурлар доирасида ҳам тизимли ишлар олиб борилмоқда. “Меҳнатсевар аёл” дастури орқали 26 минг нафар хотин-қизлар, “Барқарор келажак сари” дастури доирасида 58 минг нафар ёшлар даромадли меҳнат билан таъминланди. Бу эса ижтимоий ҳимоя ва иқтисодий фаолликни уйғунлаштиришга қаратилган ёндашувнинг самарасини кўрсатмоқда.
Шунингдек, 86 мингта камбағал оила билан манзилли иш олиб борилиб, “индивидуал режалар” асосида 105 мингта хизматлар кўрсатилди. Бу орқали ушбу оилаларнинг барқарор даромад манбалари шакллантирилмоқда.
Кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш иқтисодий ўсиш ва бандликни таъминлашнинг асосий омилларидан бири сифатида қаралмоқда. Шу мақсадда жами 35 трлн сўм маблағ йўналтирилиб, шундан 8 трлн сўм кредитлар тадбиркорлик дастурлари доирасида ажратилди.
Жумладан, Оилавий тадбиркорлик дастури доирасида 1,2 трлн сўм, “Кичик бизнесни узлуксиз қўллаб-қувватлаш” дастури бўйича 1,3 трлн сўм, “Бизнесга биринчи қадам” дастури доирасида 1,1 трлн сўм ҳамда “Маҳалла лойиҳаси” доирасида 4,2 трлн сўм маблағлар йўналтирилди.
Маҳалла даражасида иқтисодий фаолликни кучайтириш мақсадида 21 мингта микролойиҳа ишга туширилиб, 52 минг нафар аҳолининг даромадлари оширилди. Бу маҳалла иқтисодиётини ривожлантириш орқали аҳоли бандлигини таъминлашнинг самарали механизмига айланмоқда.
Ижтимоий жиҳатдан оғир ҳудудларни қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Хусусан, танлаб олинган 37 та “оғир” туман ва 903 та “оғир” маҳаллага республика бюджетидан 3,6 трлн сўм маблағлар ажратилди.
Шу билан бирга, “Янги Ўзбекистон қиёфаси” мақоми берилган 33 та туман (шаҳар) ва 330 та маҳаллага 4 трлн сўм маблағлар йўналтирилди. Бу ҳудудларда инфратузилмани яхшилаш ва иқтисодий фаолликни оширишга хизмат қилади.
Қайд этилган натижалар камбағалликни қисқартириш ва аҳоли бандлигини таъминлаш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири эканини ҳамда бу борадаги ишлар аниқ натижалар бераётганини яққол кўрсатади.

В Узбекистане «сложным» районам и махаллям выделено 3,6 трлн сумов в 1-квартале 2026 года
В Узбекистане продолжается реализация комплексных мер по повышению занятости населения, росту доходов семей и расширению экономической активности в регионах. В I квартале текущего года постоянной работой были обеспечены 167 тыс. человек. Одновременно 737 тыс. граждан получили услуги, направленные на создание дополнительных источников дохода и улучшение материального положения.
Важным направлением остается сокращение масштабов неформальной занятости. За отчетный период деятельность 241 тыс. неформально занятых граждан была выведена в легальный сектор экономики. Это создает дополнительные возможности для социальной защиты, доступа к финансовым услугам и устойчивой занятости.
Адресные программы поддержки населения также демонстрируют высокую эффективность. В рамках программы «Меҳнатсевар аёл» доходной занятостью обеспечены 26 тыс. женщин. По программе «Барқарор келажак сари» постоянные и доходные возможности получили 58 тыс. молодых граждан.
Особое внимание уделяется поддержке малообеспеченных семей. Для 86 тыс. нуждающихся семей на основе индивидуальных планов развития оказано 105 тыс. различных услуг, направленных на трудоустройство, обучение, запуск собственного дела и повышение доходов.
Значительный объем ресурсов направлен на развитие малого и среднего бизнеса. В I квартале субъектам предпринимательства выделено кредитных ресурсов на сумму 35 трлн сумов, в том числе 8 трлн сумов — в рамках государственных программ поддержки бизнеса.
В разрезе программ финансирование распределено следующим образом: в рамках программы «Оилавий тадбиркорлик дастури» направлено 1,2 трлн сумов, программы «Кичик бизнесни узлуксиз қўллаб-қувватлаш» — 1,3 трлн сумов, программы «Бизнесга биринчи қадам» — 1,1 трлн сумов, программы «Маҳалла лойиҳаси» — 4,2 трлн сумов.
Продолжается работа по углублению специализации махаллей и запуску локальных инициатив. За отчетный период реализовано 21 тыс. микропроектов, благодаря которым доходы выросли у 52 тыс. жителей.
Для ускоренного развития территорий с повышенными социально-экономическими вызовами 37 отобранным сложным районам и 903 сложным махаллям из республиканского бюджета выделено 3,6 трлн сумов.
Дополнительная поддержка оказывается территориям, получившим статус «Новый облик Узбекистана». Для 33 районов и городов, а также 330 махаллей с данным статусом направлено 4 трлн сумов.
Реализуемые меры формируют устойчивую основу для дальнейшего снижения бедности, расширения предпринимательской активности и повышения благосостояния населения во всех регионах страны.