“Оғир” туман ва “оғир” маҳаллаларга бюджетдан 3,6 трлн сўм маблағ йўналтирилди
Хусусан, қисқа вақт ичида 167 минг нафар аҳоли доимий иш ўринлари билан таъминланди. 737 минг нафар фуқаро даромадларини оширишга қаратилган аниқ хизматлар билан қамраб олинди, 241 минг нафар норасмий банд аҳолининг меҳнат фаолияти легаллаштирилди. Бу, энг аввало, аҳоли бандлигини таъминлаш ва яширин иқтисодиётни қисқартириш борасида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг амалий натижасидир.
Аҳолини манзилли қўллаб-қувватлаш бўйича дастурлар доирасида ҳам тизимли ишлар олиб борилмоқда. “Меҳнатсевар аёл” дастури орқали 26 минг нафар хотин-қизлар, “Барқарор келажак сари” дастури доирасида 58 минг нафар ёшлар даромадли меҳнат билан таъминланди. Бу эса ижтимоий ҳимоя ва иқтисодий фаолликни уйғунлаштиришга қаратилган ёндашувнинг самарасини кўрсатмоқда.
Шунингдек, 86 мингта камбағал оила билан манзилли иш олиб борилиб, “индивидуал режалар” асосида 105 мингта хизматлар кўрсатилди. Бу орқали ушбу оилаларнинг барқарор даромад манбалари шакллантирилмоқда.
Кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш иқтисодий ўсиш ва бандликни таъминлашнинг асосий омилларидан бири сифатида қаралмоқда. Шу мақсадда жами 35 трлн сўм маблағ йўналтирилиб, шундан 8 трлн сўм кредитлар тадбиркорлик дастурлари доирасида ажратилди.
Жумладан, Оилавий тадбиркорлик дастури доирасида 1,2 трлн сўм, “Кичик бизнесни узлуксиз қўллаб-қувватлаш” дастури бўйича 1,3 трлн сўм, “Бизнесга биринчи қадам” дастури доирасида 1,1 трлн сўм ҳамда “Маҳалла лойиҳаси” доирасида 4,2 трлн сўм маблағлар йўналтирилди.
Маҳалла даражасида иқтисодий фаолликни кучайтириш мақсадида 21 мингта микролойиҳа ишга туширилиб, 52 минг нафар аҳолининг даромадлари оширилди. Бу маҳалла иқтисодиётини ривожлантириш орқали аҳоли бандлигини таъминлашнинг самарали механизмига айланмоқда.
Ижтимоий жиҳатдан оғир ҳудудларни қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Хусусан, танлаб олинган 37 та “оғир” туман ва 903 та “оғир” маҳаллага республика бюджетидан 3,6 трлн сўм маблағлар ажратилди.
Шу билан бирга, “Янги Ўзбекистон қиёфаси” мақоми берилган 33 та туман (шаҳар) ва 330 та маҳаллага 4 трлн сўм маблағлар йўналтирилди. Бу ҳудудларда инфратузилмани яхшилаш ва иқтисодий фаолликни оширишга хизмат қилади.
Қайд этилган натижалар камбағалликни қисқартириш ва аҳоли бандлигини таъминлаш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири эканини ҳамда бу борадаги ишлар аниқ натижалар бераётганини яққол кўрсатади.

Uzbekistan Allocated 3.6 Trillion Soums to “Challenging” Districts and Mahallas in Q1 2026
Comprehensive measures aimed at increasing employment, raising household incomes, and broadening economic activity across the regions remain underway. During the first quarter of the year, 167 thousand people were provided with permanent jobs. At the same time, 737 thousand citizens received services aimed at creating additional income sources and improving their financial well-being.
Reducing the scale of informal employment remains an important priority. During the reporting period, the activities of 241 thousand informally employed citizens were brought into the formal economy. This creates additional opportunities for social protection, access to financial services, and sustainable employment.
Targeted social support programs also demonstrated strong effectiveness. Under the “Mehnatsevar Ayol” program, 26 thousand women were provided with income-generating employment opportunities. Under the “Barqaror Kelajak Sari” program, 58 thousand young citizens gained permanent and income-generating opportunities.
Special attention is being given to low-income families. For 86 thousand vulnerable households, 105 thousand different services were delivered on the basis of individual development plans aimed at employment, training, launching small businesses, and increasing incomes.
A significant volume of resources was directed to the development of small and medium-sized businesses. In Q1, business entities received credit resources totaling 35 trillion soums, including 8 trillion soums under state business support programs.
By program, financing was distributed as follows: 1.2 trillion soums under the “Oilaviy Tadbirkorlik Dasturi” program, 1.3 trillion soums under the “Kichik Biznesni Uzluksiz Qo‘llab-Quvvatlash” program, 1.1 trillion soums under the “Biznesga Birinchi Qadam” program, and 4.2 trillion soums under the “Mahalla Loyihasi” program.
Work also continued to deepen mahalla specialization and launch local initiatives. During the reporting period, 21 thousand microprojects were implemented, helping increase incomes for 52 thousand residents.
To accelerate development in territories facing heightened socio-economic challenges, 3.6 trillion soums was allocated from the republican budget to 37 selected challenging districts and 903 challenging mahallas.
Additional support is being provided to territories granted the status of “New Image of Uzbekistan.” A total of 4 trillion soums was allocated to 33 districts and cities, as well as 330 mahallas with this status.
The measures being implemented are creating a sustainable foundation for further poverty reduction, expanding entrepreneurial activity, and improving living standards in all regions of the country.