O'zbekistonning tez iqtisodiy o'sishi
O'zbekistonning birinchi chorakdagi iqtisodiy o'sishi xalqaro kutilganidan oshib ketdi. Osiyo taraqqiyot banki (OTB) dastlab birinchi chorakda 6,7% o'sishni prognoz qilgan edi. Jahon banki dastlab 6% ni prognoz qilgan edi, ammo aprel oyida prognozini 6,4% ga qayta ko'rib chiqdi. XVJ ham aprel oyida prognozini 6,2% dan 6,8% gacha oshirdi.
Aslida, O'zbekiston iqtisodiyoti 8,7% ga o'sdi. Joriy narxlarda yalpi ichki mahsulot 36,9 milliard dollarni tashkil etdi. Yil boshida birinchi chorakda iqtisodiy o'sishni 7% ga prognoz qilgan Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazining (O'zbekiston) prognozi erishilgan natijaga eng yaqin bo'ldi.
Qurilish eng yuqori o'sish sur'atlarini ta'minladi, yalpi qo'shilgan qiymat 15,0% ga oshdi. Xizmat ko'rsatish sohasi umuman olganda 8,8% ga o'sdi va iqtisodiyotning eng yirik segmenti maqomini saqlab qoldi. Sanoat 8,0% ga o'sdi. Qishloq xo'jaligi 5,1% ga o'sdi.
Neftni qayta ishlashda sezilarli o'sish qayd etildi, bu 129,5% ga o'sdi. Yengil sanoatda kiyim-kechak va to'qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarish 15,3% ga, trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarish esa 26,9% ga o'sdi. Avtomobilsozlik sanoatida mahsulot ishlab chiqarish 12,5% ga, jumladan, avtobuslar 64,7% ga va yuk mashinalari 46,6% ga o'sdi. Xizmat ko'rsatish sohasida eng yuqori o'sish sur'atlari ta'lim (22,5%) va moliyaviy xizmatlar (22,4%) tomonidan namoyish etildi.
Kuzatilmagan iqtisodiyotni qisqartirish bo'yicha chora-tadbirlar ham erishilgan iqtisodiy o'sish ko'rsatkichlariga sezilarli hissa qo'shdi, uning ulushi 24,8% dan 22,9% gacha pasaydi, qonuniylashtirilgan ish hajmlari esa o'sish ko'rsatkichlarini oshirdi.
Shuningdek, mamlakatda faol amalga oshirilgan bozor islohotlarining iqtisodiy o'sishni tezlashtirishga qo'shgan salmoqli hissasini ta'kidlash joiz. Bu yilgi Iqtisodiy Erkinlik Indeksi O'zbekistonni allaqachon e'tirof etdi, u 14 pog'ona yuqoriga ko'tarildi va birinchi marta o'rtacha erkin iqtisodiyotga ega mamlakatlar qatoridan joy oldi.
Inflyatsiya muammolarini yengib o'tish
Tashqi muammolar ichki bozorda narxlarga qo'shimcha bosim o'tkazmoqda. Yil boshidan beri global neft narxlari 40 foizga oshdi. Geosiyosiy keskinliklar logistika yo'laklariga ta'sir qilmoqda, bu esa eksport va import yuklarini tashish xarajatlarining 25-30 foizga oshishiga olib keldi. Masalan, logistika uzilishlari natijasida O'zbekistonga qoramol importi birinchi chorakda ikki baravar kamaydi, bu esa oziq-ovqat xavfsizligi uchun xavfli muammo tug'dirdi.
Oziq-ovqat narxlarini barqarorlashtirish uchun havo orqali naslli qoramol va go'sht mahsulotlarini import qilish xarajatlarini qisman qoplash joriy etildi. Mo'g'ulistondan 100 000 ta naslli qo'y va echki import qilish rejalashtirilgan, transport xarajatlarining 50 foizi qoplanadi.
Yil boshidan beri O'zbekiston inflyatsiyani boshqarish va narxlar barqarorligining yangi tizimini faol ravishda joriy etmoqda. 2026-yil uchun barcha mas'ul mansabdor shaxslar va mintaqaviy rahbarlar uchun asosiy maqsad sifatida belgilangan.
Tashqi omillarga qaramay, oziq-ovqat narxlarini barqarorlashtirish bo'yicha ko'rilgan choralar natijasida birinchi chorakdagi inflyatsiya holati sezilarli darajada yaxshilandi. Masalan, iste'mol narxlari yanvardan martgacha 1,93% ga oshdi. Mart oyi oxirida oylik inflyatsiya 0,6% ni tashkil etdi va yillik sur'at birinchi marta 7,1% ga tushdi, o'tgan yilgi 10,34% ga nisbatan.
Mintaqaviy rivojlanishda byudjet siyosati
Bunday dinamik iqtisodiy o'sish tufayli O'zbekiston davlat byudjeti daromadlari ham birinchi chorakda barqaror o'sdi va o'tgan yilning shu davriga nisbatan 35% ga oshdi. Soliq tushumlari o'tgan yilga nisbatan 24% ga, bojxona to'lovlari esa 20% ga oshdi.
Mahalliy byudjetlarda qolgan mablag'lar 21% ga oshdi. Bundan tashqari, yer sotish va xususiylashtirish jarayonlari natijasida mahalliy byudjetlarga qo'shimcha 572 milliard so'm mablag' ajratildi. Shu bilan birga, hududlarni qo'llab-quvvatlash uchun milliy byudjetdan mahalliy byudjetlarga 1,1 trillion so'm o'tkazildi. Natijada, tuman va mahalliy byudjetlarda 1,4 trillion so'm saqlanib qoldi, bu o'tgan yilning shu davridagi 346 milliard so'mdan qariyb 4,2 baravar ko'p.
Shunday qilib, byudjet siyosati mintaqalarning moliyaviy avtonomiyasini kengaytirish siyosatini izchil davom ettirmoqda, bu esa mintaqaviy salohiyatni to'liq ro'yobga chiqarish va ularning dinamik rivojlanishiga hissa qo'shadi.
Investitsiya istiqbollari
Birinchi chorakda O'zbekistonda investitsiya faoliyati rekord darajaga yetdi. Asosiy kapital va rivojlanish loyihalariga investitsiyalar 12,85 milliard dollarni tashkil etdi, bu 41,5% ga o'sdi. To'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalar 45,7% ga o'sdi va Xorijiy investitsiyalar 8,84 milliard dollarga yetdi. Chorak davomida mamlakatda 1,185 milliard dollarlik 1508 ta yangi loyiha ishga tushirildi, bu esa taxminan 28 000 ta yangi ish o'rinlarini yaratdi.
Birinchi chorakda 50 ta shahar va tumanda investitsiyalar 50 million dollardan oshdi, ulardan 21 tasi 100 million dollarga yetdi, bu mintaqalarda investitsiya faoliyatining kengayganidan dalolat beradi. Xorijiy investitsiyalar manbalari bo'yicha Xitoy 6,4 milliard dollar bilan yetakchilik qildi. Undan keyin Rossiya 1,1 milliard dollar, undan keyin Turkiya 975 million dollar, BAA 824 million dollar va Germaniya 342 million dollar bilan yetib keldi.
Umuman olganda, 2026-yilga qadar xalqaro moliya institutlari va xorijiy hukumat moliya tashkilotlari ishtirokida 5,1 milliard dollar jalb qilingan 125 ta loyiha rejalashtirilgan. Birinchi chorakda ushbu manbalar allaqachon 947 million dollarlik xorijiy kreditlarni jalb qildi, bu avval kutilgan prognozlardan 120% ga ko'p. Ushbu investitsiya loyihalari infratuzilmani rivojlantirish va yashash sharoitlarini yaxshilashda aniq natijalarga erishdi.
Investitsiyalarni jalb qilishning keyingi muhim bosqichi davlat aktivlarining xalqaro bozorga kirishi bo'lishi mumkin. Yig'ilishda so'zga chiqqan O'zbekiston Prezidenti yaqin orada davlat aktivlarining 30 foizi, ya'ni 2,4 milliard dollar birinchi marta xalqaro fond bozorlarida ro'yxatga olinishini ma'lum qildi. Bu Milliy investitsiya jamg'armasining tashkil etilishi va 13 ta strategik korxonani boshqarish nufuzli Franklin Templeton kompaniyasiga o'tkazilishi bilan bog'liq.
Jami bo'lib, bu yilgi maqsad 53 milliard dollarlik xorijiy investitsiyalarni jalb qilishdir. Yig'ilishda rasmiylarga ma'lum hududlar uchun loyihalarni optimal tanlash uchun yechimlarni taqdim etadigan sun'iy intellektga asoslangan platformani joriy etish topshirildi. Investorlar va konsalting kompaniyalari ushbu platformaga yagona oyna orqali kirish imkoniyatiga ega bo'ladilar. Eksport salohiyatining o'sishi
Tovarlar va xizmatlarning umumiy eksporti birinchi chorakda barqaror o'sish tendentsiyasini namoyish etdi va 5,8 milliard dollarga yetdi, bu o'tgan yilning shu davriga nisbatan 26% yoki 1,2 milliard dollarga ko'pdir. Eksport o'sishi respublika bo'ylab 147 ta tuman va shaharda ta'minlandi. Natijada eksport qiluvchi korxonalarning umumiy soni 4000 taga yetdi.
Xususan, tabiiy uran eksporti 402,6 million dollarni tashkil etdi, bu 95% ga oshgan. Rangli metall eksporti 248,7 million dollarga yetdi, bu ikki baravar ko'p. Neft va gaz eksporti 160 million dollarni tashkil etdi, bu 15% ga oshgan.
Qayta ishlash sanoatida ham ijobiy dinamika kuzatildi. Xususan, to'qimachilik eksporti 731 million dollarga yetdi, bu 18% ga oshgan. Qurilish materiallari eksporti 304 million dollarga yetdi, bu 75% ga oshgan. Zargarlik buyumlari eksporti 214 million dollarga yetdi, bu 54% ga oshgan.
Qishloq xo'jaligi va oziq-ovqat eksportida ham barqaror o'sish kuzatildi. Meva-sabzavot eksporti 320 million dollarga yetdi, bu 12% ga oshgan. Oziq-ovqat eksporti 282 million dollarga yetdi, bu 120% ga oshgan. Xizmatlar sohasida ham yuqori o'sish sur'atlariga erishildi. Hisobot davrida xizmatlar eksporti 2,2 milliard dollarni tashkil etdi, bu o'tgan yilga nisbatan 35% ga yoki 573 million dollarga oshgan.
Eksport geografiyasi kengayishda davom etmoqda. Joriy yilning yanvar-mart oylarida 140 dan ortiq mahsulot toifasidagi 162 million dollarlik ilgari eksport qilinmagan tovarlar AQSh, Avstriya, Belarus, Polsha, Janubiy Koreya, Eron, Qozog'iston va Afg'oniston kabi 86 ta davlatga jo'natildi.
Ushbu yutuqlarga qaramay, tashqi bozordagi qiyinchiliklar hali ham mahalliy biznesning eksport faoliyatiga salbiy ta'sir ko'rsatmoqda. Shunday qilib, Prezident yig'ilishda so'nggi olti oy ichida xorijiy sheriklar bilan vaziyatning o'zgarishi tufayli ular bilan 3,6 milliard dollarlik shartnomalar imzolagan 908 tadbirkor eksportni boshlay olmaganini ta'kidladi.
Tadbirkorlikni qo'llab-quvvatlash
Birinchi chorakda kichik va o'rta biznesni rivojlantirishni faol qo'llab-quvvatlash davom etdi. Bu yil banklar orqali bu maqsadda 140 trillion so'm ajratilmoqda. Birinchi chorakda biznesga 35 trillion so'm kredit ajratildi, jumladan, davlat biznesni qo'llab-quvvatlash dasturlari doirasida 8 trillion so'm. 21 000 ta mikroloyiha amalga oshirildi, natijada 52 000 nafar aholining daromadi oshdi.
Biroq, bu jarayonda ham ma'lum kamchiliklar mavjud. Barcha tuman va shaharlar ham ushbu kreditlar bilan doimiy ish o'rinlarini samarali yaratishda bir xil darajada muvaffaqiyatga erisha olmaydi va farqlar juda katta. Bu sohadagi vaziyatni yaxshilash uchun Prezident kredit resurslarini taqsimlashda sun'iy intellektdan foydalanish zarurligini ta'kidladi va banklarga "AI maslahatchisi" platformasini ishga tushirishni topshirdi.
Yig'ilishda shuningdek, davlat idoralari ma'muriyatlarini optimallashtirish va biznes uchun yangi joylar yaratish masalalari ham muhokama qilindi. Tumanlardagi markaziy va gavjum ko'chalarning katta qismi 19 ta tuman va shaharda davlat idoralari o'z ofislarini birlashtirilgan ma'muriy markazlarga ko'chirishni boshladilar va bo'shagan joylar biznesga o'tkazilmoqda. Ushbu chora-tadbirlarni butun mamlakat bo'ylab kengaytirish biznes uchun 5 million kvadrat metr maydonni bo'shatadi.
Ijtimoiy siyosat
Birinchi chorakda kuchli ijtimoiy siyosat va qashshoqlikni kamaytirish va bandlikni oshirish bo'yicha proaktiv choralar amalga oshirishda davom etdi.
Birinchi chorakda 167 000 kishi doimiy ish bilan ta'minlandi va 737 000 fuqaro qo'shimcha daromad manbalarini yaratish va moliyaviy ahvolini yaxshilashda yordam oldi. Muhimi, 241 000 norasmiy ish bilan band fuqarolar rasmiy iqtisodiyotga jalb qilindi, bu ularga ijtimoiy himoya, moliyaviy xizmatlardan foydalanish va barqaror ish bilan ta'minlash uchun qo'shimcha imkoniyatlar yaratdi.
Ijtimoiy yordam sohasida kam ta'minlangan oilalarni qo'llab-quvvatlashga alohida e'tibor qaratilmoqda. 86 000 muhtoj oila ishga joylashish, o'qitish, o'z biznesini ochish va daromadlarini oshirishga qaratilgan 105 000 ta turli xizmatlarni oldi. Ayollarni qoʻllab-quvvatlash dasturi doirasida 26 000 ayol, Yoshlarni qoʻllab-quvvatlash dasturi doirasida esa 58 000 yosh fuqaro ish bilan taʼminlandi.
Ijtimoiy-iqtisodiy qiyin sharoitlarga ega hududlarni rivojlantirishni jadallashtirish uchun milliy byudjetdan 3,6 trillion soʻm ajratildi. Shuningdek, "Oʻzbekistonning yangi qiyofasi" deb belgilangan hududlarga qoʻshimcha yordam koʻrsatildi va 4 trillion soʻm olindi.
Bu sohada olib borilayotgan siyosat qashshoqlikni yanada kamaytirish va aholining farovonligini oshirishga xizmat qilmoqda va ijtimoiy koʻrsatkichlar ijobiy tendentsiyalarni koʻrsatmoqda. Birinchi chorakda qashshoqlik darajasi 5,0% ga tushdi, ishsizlik darajasi 4,7% ni tashkil etdi va ikkala koʻrsatkich ham yilning birinchi yarmiga kelib 4,3% gacha pasayishi prognoz qilinmoqda.
Xalqaro moliya institutlarining faol ishtirokida ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish va turmush sharoitlarini yaxshilashga ham katta eʼtibor qaratilmoqda. Shunday qilib, birinchi chorakda 89 km ichimlik suvi taʼminoti tarmoqlari, 8,2 km kanalizatsiya tarmoqlari va 40 km yoʻllar qurildi. Amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar O'zbekistonning barcha mintaqalarida qashshoqlikni yanada kamaytirish, bandlikni oshirish, farovonlikni oshirish va turmush sharoitini yaxshilash uchun barqaror poydevor yaratadi.
Kelajak uchun kutilgan natijalar
Xulosa qilib aytganda, O'zbekistonning birinchi chorakdagi iqtisodiy o'sishini butun jahon iqtisodiyoti va boshqa mamlakatlar bilan taqqoslash qiziqarli.
XVJ aprel oyidagi prognozida global iqtisodiy o'sishni yanvar oyidagi 3,3% dan aprel oyida 3,1% gacha pasaytirdi. Rivojlangan mamlakatlarda o'sish 1,5-1,6% ni, rivojlanayotgan mamlakatlarda esa taxminan 4%+ ni tashkil qiladi. AQShda o'sish 2,0-2,1% ni, Yevropa esa eng zaif mintaqa bo'ladi; masalan, Buyuk Britaniyaning o'sishi 0,8% gacha qayta ko'rib chiqildi.
XVJ Hindistonni 7,3% o'sish prognozi bilan eng tez rivojlanayotgan yirik iqtisodiyot deb atadi. Biroq, O'zbekistonda birinchi chorakda o'sish bu ko'rsatkichdan oshib, 8,7% ga yetdi. Bu, birinchi navbatda, amalga oshirilayotgan islohotlarning puxta o'ylanganligi va samaradorligini, shuningdek, iqtisodiyotni yuqori sifatli operatsion boshqarishni namoyish etadi, bunda muammo yuzaga kelganda uni hal qilish uchun darhol choralar ko'riladi.
Bu yil O'zbekiston yuqori iqtisodiy o'sish sur'atlarini saqlab qolishi kutilmoqda. 2026-yil oxiriga kelib real YaIM o'sishi 8,3–8,7% oralig'ida bo'lishi prognoz qilinmoqda, xizmatlar sohasidagi o'sish 9,1%, sanoatda 8,7% va qurilishda 11,5% bo'lishi kutilmoqda.
Biroq, bunday optimistik taxminlarga qaramay, Prezident yig'ilishda birinchi chorakda erishilgan natijalar oldida xotirjamlik mutlaqo qabul qilinishi mumkin emasligini ta'kidladi, chunki global keskinlikning kuchayib borayotgan hozirgi sharoitida global iqtisodiyot avvalgidek "tinch" bo'lmaydi. Bu yil iqtisodiy o'sishni ta'minlash, inflyatsiyani jilovlash, ish o'rinlarini yaratish, eksportni ko'paytirish va investitsiyalar sifatini yaxshilashga alohida e'tibor qaratishni talab qiladi.

Стремительная динамика экономического роста Узбекистана
Достигнутые темпы экономического роста в Узбекистане в первом квартале превысили ожидания международных организаций. АБР прогнозировал в первом квартале рост 6,7%. Всемирный банк первоначально прогнозировал 6%, но в апреле пересмотрел прогноз до 6,4%. МВФ также повысил свой прогноз в апреле с 6,2% до 6,8%.
На самом деле экономика Узбекистана выросла на 8,7%. Объем ВВП в текущих ценах составил $36,9 млрд. При этом наиболее близким к достигнутому результату оказался прогноз Центра экономических исследований и реформ (Узбекистан), который прогнозировал в самом начале года экономический рост в 1 квартале до 7%.
Наиболее высокие темпы роста обеспечило строительство, где валовая добавленная стоимость увеличилась на 15,0%. Сектор услуг, в целом, вырос на 8,8%, сохранив статус крупнейшего сегмента экономики. Промышленность увеличилась на 8,0%. Сельское хозяйство выросло на 5,1%.
Существенный рост зафиксирован в нефтепереработке — 129,5%. В легкой промышленности производство одежды и текстиля выросло на 15,3%, трикотажной продукции — на 26,9%. В автомобилестроении выпуск вырос на 12,5%, включая автобусы — на 64,7% и грузовые автомобили — на 46,6%. В секторе услуг наиболее высокие темпы роста продемонстрировали образование — 22,5% и финансовые услуги — 22,4%.
Существенный вклад в достигнутые показатели экономического роста внесли также меры по сокращению ненаблюдаемой экономики, доля которой снизилась с 24,8% до 22,9%, а легализированные объемы работ повысили показатели роста.
Также стоит отдельно отметить весомый вклад в ускорение экономического роста активно проводимых в стране рыночных реформ, уже отмеченный в текущем году в Индексе экономической свободы, в котором Узбекистан поднялся на 14 позиций и впервые занял место среди государств с умеренно свободной экономикой.
Преодолевая вызовы инфляции
Внешние вызовы приводят к дополнительному давление на ценообразование на внутреннем рынке. Мировые цены на нефть с начала года выросли на 40 процентов. Геополитическая напряженность воздействует на логистические коридоры, что приводит к увеличению транспортных расходов на экспортно-импортные перевозки на 25-30 процентов. Так, в результате сбоев в логистике импорт крупного рогатого скота в Узбекистан первом квартале сократился в два раза, что являлось опасным вызовом для продовольственной безопасности.
Для стабилизации продовольственных цен были введено частичное возмещение расходов на импорт племенного скота и мясной продукции воздушным транспортом, предусмотрен ввоз 100 тыс. голов племенных овец и коз из Монголия с компенсацией 50% транспортных расходов.
В Узбекистане с начала года активно внедрялась новая система управления инфляцией и ценовой стабильностью. Для всех ответственных руководителей и глав областей ключевой задачей на 2026 год определено обеспечение стабильности цен на основные продовольственные товары и недопущение превышения годовой инфляции выше 6,5%.
В результате принятых мер по стабилизации продовольственных цен, несмотря на внешние факторы, инфляционная ситуация в первом квартале заметно улучшилась. Так, за январь–март потребительские цены выросли на 1,93%. По итогам марта текущего года месячная инфляция составила 0,6%, а годовой показатель впервые снизился до 7,1% против 10,34% годом ранее.
Бюджетная политика в развитии регионов
Благодаря столь динамичному экономическому росту доходы Государственного бюджета Узбекистана в первом квартале также устойчиво росли, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 35%. Налогов в бюджет поступило на 24% больше, а таможенных платежей на 20%, больше, чем в прошлом году.
Средства, оставшиеся в распоряжении местных бюджетов, при этом увеличились на 21%. Кроме того, в результате продажи земельных участков и процессов приватизации в распоряжении местных бюджетов дополнительно оказалось 572 млрд сумов. При этом одновременно в целях поддержки регионов из республиканского бюджета в местные бюджеты было перечислено 1,1 трлн сумов. В результате в распоряжении районных местных бюджетов осталось 1,4 трлн сумов, что почти в 4,2 раза больше по сравнению с 346 млрд сумов за аналогичный период прошлого года.
Таким образом в сфере бюджетной политики продолжает последовательно выдерживаться курс на расширение финансовой самостоятельности регионов, что способствует более полному раскрытию регионального потенциала и их динамичному развитию.
Инвестиционные перспективы
В первом квартале инвестиционная активность в Узбекистане достигла рекордного уровня. Объем инвестиций в основной капитал и проекты развития составил $12,85 млрд, увеличившись на 41,5%. Прямые иностранные инвестиции выросли на 45,7% и достигли $8,84 млрд. В течение квартала в стране запущено 1 508 новых проектов общей стоимостью $1,185 млрд., за счет чего было создано около 28 тыс. новых рабочих мест.
В первом квартале в 50 городах и районах объем освоенных инвестиций превысил $50 млн, при этом в 21 из них данный показатель достиг $100 млн, что свидетельствует о расширении инвестиционной активности в регионах. По источникам иностранных инвестиций лидировал Китай — $6,4 млрд. За ним следует Россия — $1,1 млрд, далее Турция — $975 млн, ОАЭ — $824 млн и Германия — $342 млн.
В целом же в 2026 году при участии международных финансовых институтов и зарубежных государственных финансовых организаций планируется реализовать 125 проектов и привлечь в их рамках $5,1 млрд. В первом квартале за счет этих источников уже привлечено $947 млн иностранных кредитов, что превысило ранее ожидаемые прогнозные показатели на 120%. В рамках этих инвестиционных проектов достигнуты конкретные результаты по развитию инфраструктуры и улучшению условий жизни населения.
Следующим важным шагом в привлечении инвестиций может стать выход государственных активов на международный рынок. Выступая на совещании, Президент Узбекистана сказал, что вскоре 30 процентов государственных активов на сумму 2,4 миллиарда долларов впервые будут размещены на международных фондовых рынках. Это связано с созданием Национального инвестиционного фонда и передачей управления 13 стратегическими предприятиями авторитетной компании «Franklin Templeton».
Всего же в текущем году поставлена цель привлечь 53 миллиарда долларов иностранных инвестиций. На совещании ответственным лицам было поручено внедрить платформу, которая на базе искусственного интеллекта будет предоставлять решения об оптимальном выборе проектов для тех или иных регионов. Для инвесторов и консалтинговых компаний будут созданы условия для доступа к данной платформе по принципу «единого окна».
Растущий экспортный потенциал
Совокупный экспорт товаров и услуг в первом квартале продемонстрировал устойчивую тенденцию роста и составил $5,8 млрд, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 26%, или на $1,2 млрд. Рост экспортных объёмов обеспечен в 147 районах и городах республики. В результате общее число предприятий-экспортёров достигло 4 тыс.
В частности, экспорт природного урана составил $402,6 млн, увеличившись на 95%. Экспорт цветных металлов достиг $248,7 млн, зафиксирован двукратный рост. Экспорт нефтегазовой продукции составил $160 млн, или на 15%.
Положительная динамика наблюдалась и в перерабатывающей промышленности. В частности, экспорт текстильной продукции достиг $731 млн, увеличившись на 18%. Экспорт строительных материалов составил $304 млн, увеличившись на 75%. Экспорт продукции ювелирной промышленности достиг $214 млн, увеличившись на 54%.
Устойчивый рост также показал экспорт сельскохозяйственной и продовольственной продукции. Экспорт плодоовощной продукции достиг $320 млн, увеличившись на 12%. Экспорт продовольственных товаров составил $282 млн, увеличившись на 120%. Высокие темпы роста были обеспечены и в сфере услуг. За отчётный период экспорт услуг составил $2,2 млрд, увеличившись по сравнению с прошлым годом на 35%, или на $573 млн.
Продолжает расширяться география экспорта. В январе–марте текущего года в 86 государств, включая США, Австрию, Беларусь, Польшу, Южную Корею, Иран, Казахстан и Афганистан, были впервые поставлены ранее не экспортировавшиеся товары на сумму $162 млн по более чем 140 товарным позициям.
Несмотря на достигнутые успехи, вызовы внешнего рынка все-таки оказывают негативное влияние на экспортную деятельность отечественного бизнеса. Так, Президентом на совещании было отмечено, что за последние шесть месяцев из-за изменения ситуации у зарубежных партнеров 908 предпринимателей, уже заключивших с ними контракты на сумму 3,6 миллиарда долларов, так и не смогли начать свой экспорт.
Поддержка предпринимательства
В первом квартале продолжалась активная поддержка развития малого и среднего бизнеса. В этом году на это через банки направляется 140 триллионов сумов. В I квартале субъектам предпринимательства выделено кредитных ресурсов на сумму 35 трлн сумов, в том числе 8 трлн сумов — в рамках государственных программ поддержки бизнеса. Было реализовано 21 тыс. микропроектов, благодаря которым доходы выросли у 52 тыс. жителей.
Однако, в этом процессе имеют место и определенные недостатки. Не во всех районах и городах выделяемые кредиты в равной степени ведут к эффективному созданию постоянных рабочих мест, и разница довольно значительная. Для улучшения положения дел в этой сфере Президентом на совещании была подчеркнута необходимость использования возможностей искусственного интеллекта в распределении кредитных ресурсов и поручено запустить в банках платформу «ИИ-консультант».
Также на совещании обсуждался вопрос оптимизации администраций государственных органов и создания новых пространств для бизнеса. Учитывая, что значительная часть центральных и оживленных улиц в районных центрах занята государственными учреждениями в 19 районах и городах уже начато перемещение государственных органов в единые административные центры, а высвободившиеся помещения передаются бизнесу. Распространение этих мер на всю страну позволит высвободить 5 миллионов квадратных метров помещений для бизнеса.
Социальная политика
В первом квартале продолжала активно осуществляться сильная социальная политика и приниматься активные меры по сокращению бедности и обеспечению занятости.
В I квартале постоянной работой были обеспечены 167 тыс. человек, а 737 тыс. граждан было оказано содействие в создании дополнительных источников дохода и улучшении материального положения. Важное значение в этом направлении имело выведение 241 тыс. неформально занятых граждан в легальный сектор экономики, что обеспечило им дополнительные возможности для социальной защиты, доступа к финансовым услугам и устойчивой занятости.
В области оказания социальной поддержки особое внимание уделяется поддержке малообеспеченных семей. Для 86 тыс. нуждающихся семей оказано 105 тыс. различных услуг, направленных на трудоустройство, обучение, запуск собственного дела и повышение доходов. В рамках программы поддержки женщин занятостью были обеспечены 26 тыс. женщин, а по программе поддержки молодежи - 58 тыс. молодых граждан.
Для ускоренного развития территорий со сложными социально-экономическими условиями из республиканского бюджета было выделено 3,6 трлн сумов. Дополнительная поддержка оказывалась и территориям, получившим статус «Новый облик Узбекистана», которым было направлено 4 трлн сумов.
Проводимая политика в этом направлении способствует дальнейшему снижению уровня бедности и повышению благосостояния населения, а социальные показатели демонстрируют положительную динамику. Уровень бедности в 1 квартале снизился до 5,0%, уровень безработицы составил 4,7% и по прогнозам к полугодию оба эти показателя могут сократиться до 4,3%.
Большое внимание в социальной политике уделяется также развитию социальной инфраструктуры и улучшению условий жизни населения с активным привлечением средств международных финансовых организаций. Так, в первом квартале было построено 89 км сетей питьевого водоснабжения, 8,2 км канализационных сетей и 40 км автомобильных дорог.
Реализуемые меры формируют устойчивую основу для дальнейшего уровня снижения бедности, обеспечению занятости, повышению благосостояния и улучшению условий жизни населения во всех регионах Узбекистана.
Ожидания перспектив
В заключение интересно провести сопоставление результатов роста экономики Узбекистана в первом квартале с мировой экономикой в целом и с другими странами.
МВФ в своем апрельском прогнозе понизил рост мировой экономики с 3,3% в январе до 3,1% в апреле. Рост в развитых странах составит 1.5–1.6%, в развивающихся – примерно 4%+. Рост в США 2.0–2.1%, Европа будут самым слабым регионом, к примеру рост Великобритании пересмотрен вниз до 0,8%.
Самой быстрорастущей крупной экономикой МВФ назвал Индию с прогнозом роста 7.3%. Но в Узбекистане рост в первом квартале превысил и этот показатель, достигнув 8,7%, что свидетельствует в первую очередь о продуманности и эффективности проводимых реформ, а также о качественном оперативном управлении экономикой, когда при возникновении проблемы тут же принимаются меры по ее решению.
В текущем году в Узбекистане ожидается сохранение высоких темпов экономического роста. Реальный рост ВВП по итогам 2026 года прогнозируется в диапазоне 8,3–8,7%, рост услуг — 9,1%, промышленности — 8,7%, строительства — 11,5%.
Но, несмотря на столь оптимистичные ожидания, Президентом на совещании было подчеркнуто, что расслабляться на фоне достигнутых в первом квартале результатов – абсолютно недопустимо, так как в нынешних условиях с нарастающим глобальным противостоянием, мировая экономика не будет такой «спокойной», как прежде, что требует особого внимания в текущем году к обеспечению экономического роста, сдерживанию инфляции, созданию рабочих мест, увеличению экспорта и повышению качества инвестиций.