O'rta yo'lak orqali Yevropaga: O'zbekiston-Ozarbayjon logistika hamkorligi uchun yangi ufqlar
O'rta Osiyoning geosiyosiy markazida joylashgan O'zbekiston uchun tashqi savdo aylanmasining katta qismini tashkil etuvchi Yevropa mamlakatlari bilan transport va logistika yo'laklarining uzluksiz va barqaror ishlashini ta'minlash strategik jihatdan muhimdir. Shuni ta'kidlash kerakki, 2025-yilda O'zbekiston va Yevropa mamlakatlari o'rtasidagi xalqaro yuk tashish hajmi 1,5 million tonnani tashkil etdi, bu 2024-yilga nisbatan 29% ga oshgan.
Bugungi kunda O'rta yo'lak Yevropaga eksport yuklari va Yevropadan quruqlik orqali import yuklari uchun xavfsiz va barqaror transport yo'lagidir. Ozarbayjon O'rta yo'lakning eng muhim markazlaridan biridir. 2026-yil yanvar-mart oylarida Oʻzbekiston va Ozarbayjon oʻrtasidagi xalqaro yuk tashish hajmi 28,3 ming tonnani tashkil etdi, bu 2025-yilning shu davriga nisbatan 2,9 baravar koʻp.
Umuman olganda, soʻnggi besh yil ichida Oʻrta yoʻlak boʻylab Oʻzbekiston yuk tashish hajmi ikki baravarga oshdi va 2025-yil oxiriga kelib 1,2 million tonnaga yetdi. Ushbu yoʻlak boʻylab Yevropa Ittifoqi mamlakatlari bilan tashilgan yuklarning ulushi 2021-yilda 12% ni tashkil etgan boʻlsa, 2025-yil oxiriga kelib bu koʻrsatkich 28% ga yetdi.
Ozarbayjonning geografik joylashuvi Markaziy Osiyoni Kavkaz mintaqasi va Turkiya bilan Kaspiy dengizi orqali bogʻlovchi tabiiy koʻprik vazifasini bajaradi. Bu unga Sharqdan (Xitoy, Markaziy Osiyo, shu jumladan Oʻzbekiston) eksport yuklarini qabul qilish va ularni Gruziyadagi Poti va Batumi hamda Turkiyadagi Mersin va Ambarli portlari orqali toʻgʻridan-toʻgʻri Yevropa bozorlariga joʻnatish imkonini beradi. Bugungi kunda Oʻzbekiston va Ozarbayjon transport va logistika sohasida ikki tomonlama va koʻp tomonlama hamkorlikni yoʻlga qoʻygan. Ushbu hamkorlik nafaqat ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishga, balki Markaziy Osiyo va Yevropani bogʻlaydigan Oʻrta yoʻlakni rivojlantirishga ham katta hissa qoʻshadi. Jahon banki va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki kabi nufuzli xalqaro moliya institutlarining O'rta yo'lak salohiyatini o'rganuvchi so'nggi hisobotlarida uning samaradorligiga to'sqinlik qiluvchi bir qator to'siqlar tahlil qilingan. Xususan, xalqaro ekspertlar yo'lakni rivojlantirishdagi asosiy muammolardan biri tranzit mamlakatlar o'rtasida raqamlashtirishning turlicha darajasi, axborot almashish uchun yagona platformaning yo'qligi va chegara va bojxona nazorat punktlarida qog'ozga asoslangan byurokratik jarayonlarning saqlanib qolishi ekanligini ta'kidlamoqdalar.
Ushbu tizimli muammolarni hal qilish va O'rta yo'lakning imkoniyatlarini oshirish uchun O'zbekiston va Ozarbayjon o'rtasida faol va namunali raqamli integratsiya jarayonlari yo'lga qo'yildi. Xususan, E-TIR tizimi muvaffaqiyatli joriy etildi, bu ikki mamlakat o'rtasidagi bojxona jarayonlarini tezlashtirdi va inson omilini kamaytirdi. Xalqaro avtomobil transporti sohasida qog'ozsiz E-PERMIT tizimiga to'liq o'tish jarayoni ham davom etmoqda.
Bundan tashqari, O'zbekiston va Ozarbayjon O'rta yo'lak bo'ylab "Osiyo-Tinch okeani - Xitoy - Qirg'iziston - O'zbekiston - Turkmaniston - Ozarbayjon - Turkiya - Yevropa" (CASCA+) multimodal transporti doirasida yuk tashishni rivojlantirish bo'yicha zarur chora-tadbirlarni amalga oshirmoqdalar. 2025-yilda ushbu xalqaro yo'nalish bo'ylab 6722 ta TEU konteyner tashish amalga oshirildi, bu 2024-yilga nisbatan 47% ga ko'pdir. Ushbu yo'nalish uchun 2026-yil uchun imtiyozli tariflar ham belgilandi va tashish hajmining yanada oshishi kutilmoqda.
Shuni ta'kidlash kerakki, O'zbekiston va Ozarbayjon temir yo'l ma'muriyatlari O'rta yo'lak transport va logistika tarmog'ini rivojlantirishga qaratilgan chora-tadbirlar majmuasini amalga oshirishda tashabbuskor va faol ishtirokchilardir. Xususan, ushbu yo'lakning salohiyatini yanada kengaytirish maqsadida 2024-yilda Qirg'iziston, O'zbekiston, Turkmaniston, Ozarbayjon, Gruziya, Turkiya va Tojikiston temir yo'l ma'muriyatlari o'rtasida ko'p tomonlama uchrashuv bo'lib o'tdi. Ushbu muzokaralardan so'ng yuk tashish jarayonlarini tezlashtirish va tizimda yuzaga keladigan logistika to'siqlarini tezda bartaraf etish mexanizmini yaratish uchun institutsional platforma - Yevroosiyo transport yo'nalishi assotsiatsiyasi tashkil etildi.
Xulosa qilib aytganda, O'zbekiston va Ozarbayjon o'rtasidagi transport va logistika sohasidagi strategik sheriklik nafaqat ikki mamlakatning tashqi savdo aylanmasini barqarorlashtirishga, balki butun Markaziy Osiyo mintaqasini xalqaro ta'minot zanjiriga integratsiyalashuviga ham hissa qo'shishini ta'kidlash kerak. Byurokratik to'siqlarni bartaraf etuvchi raqamli yechimlarning joriy etilishi, multimodal yo'nalishlarni diversifikatsiya qilish va institutsional mexanizmlarni mustahkamlash O'rta yo'lakning xalqaro tranzit jozibadorligini yanada oshiradi. Bu, o'z navbatida, global geosiyosiy o'zgarishlar sharoitida O'zbekiston iqtisodiyotining tashqi ta'sirlarga chidamliligini oshiradi va xalqaro tashishlarni xavfsiz va uzluksiz amalga oshirishning mustahkam kafolatiga aylanadi.

В Европу через "Средний коридор": новые горизонты узбекско-азербайджанского логистического сотрудничества
Для Узбекистана, расположенного в геополитическом центре Центральной Азии, стратегически важно сохранить непрерывное и стабильное функционирование транспортно-логистических коридоров со странами Европы, на долю которых приходится значительная доля внешнеэкономического оборота. Следует отметить, что в 2025 году объем международных перевозок Узбекистана со странами Европы составил 1,5 миллиона тонн, что на 29% больше, чем в 2024 году.
На сегодняшний день безопасным и устойчивым транспортным коридором при осуществлении экспортных перевозок в Европу или импортных перевозок из Европы наземным транспортом является Средний коридор. Одним из важнейших узлов Среднего коридора является Азербайджан. В январе-марте 2026 года объем международных перевозок Узбекистана с Азербайджаном составил 28,3 тыс. тонн, что в 2,9 раза больше, чем за аналогичный период 2025 года.
В целом за последние 5 лет объем перевозок узбекских грузов по Среднему коридору увеличился вдвое и к концу 2025 года достиг 1,2 млн тонн. Если в 2021 году доля грузов, перевезенных по этому коридору со странами ЕС, составляла 12%, то к концу 2025 года этот показатель достиг 28%.
Азербайджан по своему географическому положению является естественным мостом, соединяющим Центральную Азию через Каспийское море с Кавказским регионом и Турцией. Он позволит принимать экспортные грузы с Востока (Китай, Центральная Азия, включая Узбекистан) и направлять их напрямую на европейские рынки через порты Поти и Батуми в Грузии и Мерсин и Амбарли в Турции.
Сегодня между Узбекистаном и Азербайджаном налажено двустороннее и многостороннее сотрудничество в транспортно-логистической сфере. Это сотрудничество вносит значительный вклад не только в развитие двустороннего сотрудничества, но и в развитие Среднего коридора, соединяющего регион Центральной Азии и Европы.
В последних отчетах престижных международных финансовых институтов, таких как Всемирный банк и Европейский банк реконструкции и развития, посвященных изучению потенциала "Среднего коридора," проанализирован ряд препятствий, снижающих эффективность данного коридора. В частности, международные эксперты отмечают, что одной из основных проблем развития коридора - разрозненность уровня цифровизации между транзитными странами, отсутствие единой платформы для обмена информацией, а также сохранение бумажных бюрократических процессов на пограничных и таможенных пунктах пропуска.
Именно для практического решения этих системных проблем и повышения пропускной способности "Среднего коридора" между Узбекистаном и Азербайджаном налажены активные и образцовые процессы цифровой интеграции. В частности, успешно внедрена в практику система «E-TIR», ускоряющая таможенные процессы между двумя странами и снижающая человеческий фактор. Также в сфере международных автоперевозок активно осуществляются процессы полного перехода на безбумажную систему "E-PERMIT".
Кроме того, Узбекистан и Азербайджан реализуют необходимые меры по развитию грузоперевозок в рамках "Азиатско-Тихоокеанского региона - Китай - Кыргызстан - Узбекистан - Туркменистан - Азербайджан - Турция - Европа" (CASCA+) при осуществлении мультимодальных перевозок по Среднему коридору. В 2025 году по данному международному маршруту было осуществлено 6 722 контейнерных перевозки TEU, что на 47% больше, чем в 2024 году. На 2026 год также установлены льготные тарифы по данному маршруту, и ожидается дальнейшее увеличение объемов перевозок.
Следует отметить, что железнодорожные администрации Узбекистана и Азербайджана являются инициаторами и активными участниками реализации комплекса мер, направленных на развитие транспортно-логистической сети "Средний коридор." В частности, в целях дальнейшего расширения потенциала этого коридора в 2024 году была проведена многосторонняя встреча между железнодорожными ведомствами Кыргызстана, Узбекистана, Туркменистана, Азербайджана, Грузии, Турции и Таджикистана. По итогам этих переговоров была создана институциональная платформа - Ассоциация "Евразийский транспортный маршрут" с целью ускорения процессов грузоперевозок и создания механизма оперативного устранения логистических барьеров, возникающих в системе.
В заключение следует отметить, что стратегическое партнерство между Узбекистаном и Азербайджаном в транспортно-логистической сфере способствует не только стабилизации внешнеторгового оборота двух стран, но и интеграции всего региона Центральной Азии в международную цепочку поставок. Внедрение цифровых решений, устраняющих бюрократические барьеры, диверсификация мультимодальных маршрутов и укрепление институциональных механизмов еще больше повысят международную транзитную привлекательность "Среднего коридора." Это, в свою очередь, повысит устойчивость экономики Узбекистана к внешним воздействиям в условиях глобальных геополитических изменений и станет прочной гарантией безопасного и бесперебойного осуществления международных перевозок.