"Bu haqiqatan ham tarixiy voqea bo'lib, Markaziy Osiyo uchun ham, barcha zamonaviy xalqaro amaliyot uchun ham muhim ahamiyatga ega. Rezolyutsiyaning rasmiy ovoz berishsiz bir ovozdan qabul qilingani xalqaro hamjamiyat tomonidan mintaqamizga so'zsiz qo'llab-quvvatlash va yuqori darajadagi ishonchni namoyish etadi. Shuni ta'kidlashni istardimki, o'nlab mamlakatlar hujjatni hammualliflik qilgan, ammo asosiy tashabbuskorlar birgalikda va teng ravishda Qirg'iziston, Tojikiston va O'zbekiston bo'lgan." Hujjat bugungi kunda global kun tartibidagi eng murakkab va nozik mavzulardan biri bo'lib qoladigan mavzuga bag'ishlangan: davlat chegaralarini tinch yo'l bilan belgilash va rasmiylashtirish. Geosiyosiy yoriqlar kengayib, ishonch pasayib, nizolarni kuch bilan hal qilish uchun xavfli chekinish boshlangan dunyoda Markaziy Osiyo davlatlari yuqori siyosiy yetuklik va mas'uliyatni namoyish etdilar.
Biz butun dunyoga to'g'ridan-to'g'ri, halol va hurmatli muloqot SSSR parchalanganidan beri ochiq qolib ketgan murakkab qarama-qarshilik tugunlarini hal qilishning yagona samarali usuli ekanligini ko'rsatdik. Markaziy Osiyo nihoyat "yashirin xavflar va chegara mojarolari zonasi" degan avvalgi stereotipik tasavvurdan uzoqlashmoqda. Bugungi kunda bizning mintaqamiz xalqaro siyosatda yetuk va mustaqil ishtirokchi sifatida paydo bo'lmoqda, u umumiy uyimizda barqarorlikni mustaqil ravishda ta'minlashga va global miqyosda talab qilinadigan namunali tinchlik amaliyotlarini rivojlantirishga qodir.
- Ushbu tashabbusni BMT darajasiga olib chiqish jiddiy qadamdir. Bu tashabbuskor davlatlar uchun qanday strategik va huquqiy oqibatlarga olib keladi? Markaziy Osiyo masalasini BMTning universal forumiga olib chiqish muhimdir, chunki u biz erishgan natijalarni mustahkamlaydi va mintaqaviy yaqinlashish jarayonini barqaror va qaytarib bo'lmaydigan qiladi.
Ushbu qadamlarni xalqaro huquqiy asosda ro'yxatdan o'tkazish orqali mintaqa davlatlari yaxshi qo'shnichilik yo'lidan borish bo'yicha o'zaro majburiyatlarini ochiqchasiga tasdiqlaydilar. Bu barcha tomonlarga xalqaro hamjamiyat oldida yuqori darajadagi mas'uliyat yuklaydi. Shunday qilib, barqarorlikning kuchli siyosiy va huquqiy kafolatlari yaratiladi va kelajakda kelishuvlarni qayta ko'rib chiqish xavfi sezilarli darajada kamayadi.
Bu yutuq barcha Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining kuchli siyosiy irodasi va uzoqni ko'ra bilishi tufayli mumkin bo'ldi, ular xalqlarimizning barqarorligi va farovonligining uzoq muddatli manfaatlarini hozirgi kelishmovchiliklardan ustun qo'yishga muvaffaq bo'lishdi. Ushbu jarayonning kelib chiqishini tahlil qilganda, Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2017-yilda e'lon qilingan O'zbekistonning ochiq va pragmatik tashqi siyosati hal qiluvchi rol o'ynadi. Ushbu strategiya dastlab Markaziy Osiyoni ishonch makoniga aylantirishga qaratilgan edi. Eng muhimi, bu yondashuv yuqoridan qandaydir doktrina sifatida yuklanmagan, balki qo'shnilarimizdan samimiy va faol javob topgan. Hozirgi muvaffaqiyat qo'shma sa'y-harakatlar va inklyuziv mintaqaviy sinergiya natijasidir. Toshkentning tashabbuslari qo'llab-quvvatlandi, mazmunli ravishda to'ldirildi va Bishkek va Dushanbe bilan birgalikda amalga oshirildi. Uch davlat rahbarlari tomonidan chegara o'tish punkti bo'yicha kelishuvning imzolanishi va "Do'stlik steli"ning ochilishi ushbu keng ko'lamli qo'shma sa'y-harakatlarning mantiqiy natijasi bo'lib, unda har bir tomonning hissasi bir xil darajada qadrlanadi.
- Akramjon Ilhomovich, rahbarlarning siyosiy irodasi kuchli turtki berdi, ammo tinchlik amalda ham mustahkam bo'lishi kerak. Mintaqa uchun qanday iqtisodiy istiqbollar ochilmoqda va chegara xavfsizligi modelining o'zi qanday o'zgarmoqda? Bugun biz mintaqaviy xavfsizlikka yondashuvlarda kontseptual o'zgarishga guvoh bo'lmoqdamiz: chegara hududlaridagi qattiq cheklovlar, to'siqlar va to'siqlarning avvalgi paradigmasi qo'shma iqtisodiy rivojlanish va chuqur o'zaro bog'liqlikni shakllantirish orqali zamonaviy xavfsizlik modeli bilan almashtirilmoqda. Mintaqadagi xavfsizlik endi ajratuvchi to'siqlarning balandligi bilan emas, balki qo'shma loyihalarning chuqurligi va ko'lami bilan o'lchanadi.
Chegaralarda yangi 24 soatlik nazorat punktlari birin-ketin ochilmoqda, bu sayohatlarni sezilarli darajada soddalashtiradi va ulkan turizm bumini keltirib chiqarmoqda. Ajoyib fakt: qo'shni davlatlar hozirda O'zbekistonga tashrif buyuradigan barcha sayyohlarning 60% dan ortig'ini yoki yiliga taxminan 7 million kishini tashkil qiladi.
Keng ko'lamli qo'shma infratuzilma loyihalariga o'tishimiz barqarorlikning iqtisodiy asosi bo'lib xizmat qiladi. Chegara hududlarida savdo-sanoat zonalari va logistika markazlari qurilmoqda, bunga yaqqol misol sifatida Do'stuk xalqaro savdo-iqtisodiy parkini keltirish mumkin. Bundan tashqari, biz birgalikda Xitoy-Qirg'iziston-O'zbekiston strategik temir yo'lini qurmoqdamiz va Qambarota-1 GESi va Yovon GESi kabi yirik gidroelektrostansiyalarni qurish loyihalarini boshlamoqdamiz. Yaqin vaqtgacha uzoq, deyarli imkonsiz orzu bo'lib tuyulgan narsa endi bizning birgalikdagi sa'y-harakatlarimiz orqali amalga oshirilmoqda.
Bularning barchasi ulkan istiqbollarni ochadi. Markaziy Osiyo birlashgan, yaxlit va barqaror makromintaqa sifatida shakllanmoqda. Bugungi kunda aholimiz taxminan 85 million kishini tashkil etadi. Bunday demografik ko'lam tariximizda ilgari hech qachon ko'rilmagan edi. Lekin eng muhimi, bu aholi deyarli 100% savodli. Bunday ta'sirchan bilimli, malakali intellektual kapitalning mavjudligi mintaqani yuqori texnologiyalarni, yirik investitsiyalarni jalb qilish va Markaziy Osiyoni butun Yevroosiyo uchun asosiy tranzit va sanoat markaziga aylantirish uchun kuchli aktivga aylantiradi. Ushbu murakkab jarayonning barqaror rivojlanishi uchun yuqori darajadagi kelishuvlar jamiyat tomonidan qo'llab-quvvatlanishi kerak. Bu yerda jamoatchilik diplomatiyasi institutlari va mahalliy muloqot platformalari qanday rol o'ynaydi?
Siz mutlaqo haqsiz: davlatlararo kelishuvlar faqat yaxshi rivojlangan ijtimoiy asosga ega bo'lgan va fuqarolik jamiyatida chuqur ildiz otgan taqdirdagina hayotga tatbiq etiladi. Bugungi kunda jamoatchilik diplomatiyasi orqali muloqot qanchalik faol rivojlanayotganiga e'tibor bering: muntazam fuqarolik jamiyati forumlari, mamlakatlarimizdagi ayol yetakchilar forumlari o'tkazilmoqda, ijodiy va akademik ziyolilarning keng ko'lamli uchrashuvlari bo'lib o'tmoqda va jonli insoniy aloqalar tiklanmoqda.
Ekspertlar hamjamiyati ushbu arxitekturada katta rol o'ynaydi. Aynan shuning uchun yangi inklyuziv muloqot platformalari yaratilmoqda va asosiylaridan biri bu qo'shnilarimiz bilan yaqin hamkorlikda faol rivojlantirayotgan Farg'ona tinchlik forumidir. Biz Farg'ona forumi Farg'ona vodiysida hamkorlik uchun doimiy platformaga aylanishi kerakligiga aminmiz. Bu O'zbekiston, Qirg'iziston va Tojikistondan tahlilchilar, hukumat amaldorlari, tadbirkorlar va mahalliy jamoalar to'g'ridan-to'g'ri, shaffof muloqotda ishtirok etadigan maydon. Bu yerda murakkab transchegaraviy muammolarga - suvdan birgalikda foydalanish, ekologiya, iqlim o'zgarishi va chegara hududlarini rivojlantirish masalalariga muvofiqlashtirilgan yondashuvlar ishlab chiqiladi. Bu potentsial ishqalanish nuqtalarini amaliy o'zaro ta'sirga aylantirish imkonini beradi.
Va, albatta, yoshlar bilan tizimli ish alohida strategik o'rin tutadi, chunki bugungi kunda yaratilayotgan mojarosiz muhitni saqlash va rivojlantirish uchun keyingi avlod javobgar bo'ladi. Farg'ona tinchlik forumi mantig'ini davom ettirib, iyun oyida Yoshlar oyligi doirasida biz BMT va YXHT shafeligida Farg'onada tinchlikni tiklash bo'yicha keng ko'lamli xalqaro yoshlar seminarini o'tkazishni rejalashtirmoqdamiz.
Ushbu uch kunlik tadbir Markaziy Osiyoning turli burchaklaridan faol yoshlarni birlashtiradi, ammo bizning asosiy e'tiborimiz uch mamlakatimizning chegaradosh hududlaridan kelgan yoshlarga qaratilgan. Bizning maqsadimiz mahalliy yoshlar aloqalarini mustahkamlash, ularga umumiy til topishni o'rgatish, birgalikda loyihalarni amalga oshirish va tinch muloqot madaniyatining uzluksizligini chuqur qo'llab-quvvatlashdir.
Xulosa qilib aytganda, ushbu rezolyutsiyani qabul qilish orqali dunyo Markaziy Osiyodagi murosaga kelishning umumiy tajribasi global miqyosda o'rganilishi va kengaytirilishi mumkin bo'lgan va kerak bo'lgan profilaktik diplomatiya uchun hayotiy matritsa sifatida katta talabga ega ekanligini tan oldi. Bizning mintaqamiz mustaqil ravishda barqarorlikni yaratish va umumiy farovon kelajak uchun umumiy mas'uliyatni o'z zimmasiga olish qobiliyatini isbotladi.

Совместный опыт компромиссов в Центральной Азии крайне востребован на глобальном уровне как жизнеспособная матрица превентивной дипломатии
- Это действительно историческое событие, имеющее фундаментальное значение как для Центральной Азии, так и для всей современной международной практики. То, что резолюция была принята единогласно, без проведения формального голосования, свидетельствует о безоговорочной поддержке и высоком доверии к нашему региону со стороны мирового сообщества. Особо подчеркну: соавторами документа выступили десятки стран, но ключевыми инициаторами солидарно и на равных правах стали Кыргызстан, Таджикистан и Узбекистан.
Документ посвящен теме, которая сегодня остается одной из самых сложных и болезненных в глобальной повестке дня — мирному определению и оформлению государственных границ. В условиях, когда на планете нарастают геополитические разломы, падает доверие и происходит опасный откат к силовым методам решения споров, государства Центральной Азии проявили высокую политическую зрелость и ответственность.
Мы на практике доказали всему миру, что прямой, честный и уважительный диалог — это единственный рабочий способ развязки сложнейших узлов противоречий, которые оставались открытыми со времен распада СССР. Центральная Азия окончательно уходит от прежнего стереотипного образа «зоны латентных рисков и пограничных конфликтов». Сегодня наш регион выступает как зрелый и самостоятельный субъект международной политики, способный своими силами обеспечивать стабильность в общем доме и формировать образцовые мирные практики, которые востребованы в глобальном масштабе.
- Вынос этой инициативы на уровень ООН — серьезный шаг. Какие стратегические и правовые последствия он за собой влечет для государств-инициаторов?
- Вынос центральноазиатского кейса на универсальную площадку ООН важен тем, что он закрепляет достигнутые нами результаты и придает процессам регионального сближения устойчивый и необратимый характер.
Регистрируя эти шаги в международном правовом поле, государства региона публично подтверждают свои взаимные обязательства следовать курсу добрососедства. Это накладывает на все стороны высокую ответственность перед мировым сообществом. Таким образом, создаются прочные политико-правовые гарантии стабильности, и кардинально снижаются риски какого-либо пересмотра договоренностей в будущем.
Этот прорыв стал возможен благодаря твердой политической воле и дальновидности лидеров всех государств Центральной Азии, которые смогли поставить долгосрочные интересы стабильности и процветания наших народов выше текущих разногласий. Если анализировать истоки данного процесса, то важнейшую роль здесь сыграл открытый и прагматичный внешнеполитический курс Узбекистана, провозглашенный Президентом Шавкатом Мирзиёевым в 2017 году. Эта стратегия изначально была направлена на то, чтобы сделать Центральную Азию пространством доверия.
Принципиально то, что этот подход не навязывался сверху как чья-то доктрина, а нашел искренний, деятельный отклик у наших соседей. Нынешний успех — это результат именно общего труда и инклюзивной региональной синергии. Инициативы Ташкента были поддержаны, содержательно дополнены и реализованы совместно с Бишкеком и Душанбе. Подписание лидерами трех стран соглашения о точке стыка государственных границ и открытие «Стелы дружбы» стали закономерным итогом этой масштабной совместной работы, где вклад каждой стороны одинаково ценен.
- Акрамжон Илхомович, политическая воля лидеров задала мощный импульс, но мир должен быть прочным и на практике. Какие экономические перспективы открываются перед регионом и как меняется сама модель обеспечения безопасности на границах?
- Сегодня мы наблюдаем концептуальный сдвиг в подходах к региональной безопасности: происходит замещение прежней парадигмы жестких ограничений, заборов и барьеров в приграничных зонах на современную модель безопасности через совместное экономическое развитие и формирование глубокой взаимозависимости. Безопасность в регионе теперь измеряется не высотой разделительных заграждений, а глубиной и масштабом совместных проектов.
На границах один за другим открываются новые круглосуточные контрольно-пропускные пункты, что в разы упростило передвижение людей и вызвало колоссальный бум туризма. Показательный факт: именно на соседние государства сегодня приходится более 60% всех туристов, посещающих Узбекистан, а это около 7 миллионов человек в год.
Экономическим каркасом стабильности выступает то, что мы переходим к крупным совместным инфраструктурным проектам. В приграничных районах строятся торгово-индустриальные зоны и логистические центры, ярким примером чему служит Международный торгово-экономический парк «Достук». Более того, мы вместе строим стратегическую железную дорогу «Китай – Кыргызстан – Узбекистан» и запускаем проекты по возведению крупных гидроэлектростанций, таких как Камбаратинская ГЭС-1 и Яванская ГЭС. То, что еще недавно казалось отдаленной, почти несбыточной мечтой, сегодня реализуется нашими общими усилиями.
Все это открывает колоссальные перспективы. Центральная Азия превращается в единый, целостный и стабильный макрорегион. Сегодня наше население составляет около 85 миллионов человек. Такого демографического масштаба в нашей истории еще не было. Но самое главное — это абсолютная, практически стопроцентная грамотность этого населения. Наличие столь внушительного массива образованного, квалифицированного интеллектуального капитала делает регион мощнейшим активом для привлечения высоких технологий, крупных инвестиций и превращения Центральной Азии в ключевой транзитный и индустриальный хаб всей Евразии.
- Чтобы этот сложный процесс развивался поступательно, договоренности на высшем уровне должны поддерживаться обществом. Какую роль здесь играют институты народной дипломатии и диалоговые платформы на местах?
- Вы абсолютно правы: межгосударственные соглашения будут жизнеспособными только тогда, когда они обладают развитой социальной базой и укореняются на уровне гражданского общества. Посмотрите, как активно сегодня развивается диалог по линии народной дипломатии: проводятся регулярные форумы гражданского общества, женщин-лидеров наших стран, проходят масштабные встречи творческой и научной интеллигенции, восстанавливаются живые человеческие связи.
Огромную роль в этой архитектуре играет экспертное сообщество. Именно для этого создаются новые инклюзивные диалоговые площадки, и одна из ключевых среди них — Ферганский форум мира, который наши мы активно развиваем в тесном партнерстве с соседями. Мы убеждены, что Ферганский форум должен стать постоянно действующей платформой для сотрудничества в Ферганской долине. Это пространство, где аналитики, представители госорганов, предприниматели и местные общины Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана ведут прямой, транспарентный диалог. Здесь вырабатываются скоординированные подходы к сложным трансграничным вызовам — вопросам совместного водопользования, экологии, изменения климата и развития приграничных территорий. Это позволяет переводить потенциальные точки трений в плоскость практического взаимодействия.
И, конечно, особое, стратегическое место занимает системная работа с молодежью, ведь именно новому поколению предстоит сохранять и развивать то бесконфликтное пространство, которое закладывается сегодня. В продолжение логики Ферганского форума мира уже в июне, в рамках «Месячника молодёжи» мы планируем провести в Фергане масштабный Международный молодёжный семинар по миростроительству под эгидой ООН и ОБСЕ.
В этом трехдневном мероприятии примет участие активная молодежь со всей Центральной Азии, но главный акцент мы делаем на ребятах из приграничных районов наших трех стран. Наша задача — укрепить молодежные связи на местах, научить их находить общий язык, вместе вести проекты и глубоко поддержать преемственность культуры мирного диалога.
Подводя итог, можно сказать: приняв эту резолюцию, мир признал, что совместный опыт компромиссов в Центральной Азии крайне востребован на глобальном уровне как жизнеспособная матрица превентивной дипломатии, которую можно и нужно изучать и масштабировать. Наш регион делом доказал свою способность самостоятельно генерировать стабильность и нести совместную ответственность за общее процветающее будущее.