Ўзбекистон Президенти Қирғизистон Президентига мактуб йўллади
Давлатимиз раҳбарининг мактубида ушбу тарихий ютуқ нафақат Қирғиз Республикаси, балки бутун Марказий Осиё минтақаси учун катта аҳамиятга эга экани таъкидланди. Бу воқеа Қирғизистоннинг халқаро майдонда тобора юксалиб бораётган обрў-эътибори ва нуфузининг амалий тасдиғи сифатида баҳоланди.
Шунингдек, Президент Садир Жапаров томонидан олиб борилаётган яхши қўшничилик, барча давлатлар билан ўзаро манфаатли ва узоқ муддатли ҳамкорликни кенгайтиришга қаратилган тизимли ва оқилона сиёсат жаҳон ҳамжамияти томонидан кенг эътироф этилаётгани таъкидланган.
Ўзбекистон кўп асрлардан буён тарихи, тили, дини, маданияти ва урф-одатлари муштарак бўлган, сўнгги йилларда стратегик шериклик муносабатлари тобора чуқурлашиб бораётган қардош Қирғизистон номзодини ушбу муҳим жараёнда фаол қўллаб-қувватлагани қайд этилди. Давлатимиз раҳбари бундай ёндашув бундан буён ҳам изчил давом эттирилишини билдирди.
Қирғиз Республикасининг Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Хавфсизлик Кенгашидаги фаолияти Марказий Осиё давлатларининг умумий манфаатларини илгари суриш, халқаро майдонда тинчлик-тотувлик, барқарорлик ва хавфсизликни ҳар томонлама таъминлаш, минтақанинг жаҳон майдонидаги мавқейини янада мустаҳкамлашга хизмат қилишига ишонч билдирилди.

Leaders of Uzbekistan and Kyrgyzstan discussed expanding practical cooperation
The President of Uzbekistan warmly and sincerely congratulated the President and the brotherly people of the Kyrgyz Republic on the country’s election as a non-permanent member of the UN Security Council for the 2027-2028 term.
The Leader of Uzbekistan emphasized that this victory by Kyrgyzstan is clear evidence of the international community’s high recognition of the country’s active foreign policy and its significant contribution to regional stability and security.
Mutual readiness to continue close coordination and support for each other on international platforms was confirmed.
During the conversation, the heads of state noted with deep satisfaction the current high level of friendship, good-neighborliness, and strategic partnership between Uzbekistan and Kyrgyzstan.
Particular attention was paid to the practical implementation of the agreements reached during high-level meetings, primarily in the areas of economy, transportation, and energy, as well as in the cultural and humanitarian spheres.