Ўзбекистон Президенти Қирғизистон Президентига мактуб йўллади
Давлатимиз раҳбарининг мактубида ушбу тарихий ютуқ нафақат Қирғиз Республикаси, балки бутун Марказий Осиё минтақаси учун катта аҳамиятга эга экани таъкидланди. Бу воқеа Қирғизистоннинг халқаро майдонда тобора юксалиб бораётган обрў-эътибори ва нуфузининг амалий тасдиғи сифатида баҳоланди.
Шунингдек, Президент Садир Жапаров томонидан олиб борилаётган яхши қўшничилик, барча давлатлар билан ўзаро манфаатли ва узоқ муддатли ҳамкорликни кенгайтиришга қаратилган тизимли ва оқилона сиёсат жаҳон ҳамжамияти томонидан кенг эътироф этилаётгани таъкидланган.
Ўзбекистон кўп асрлардан буён тарихи, тили, дини, маданияти ва урф-одатлари муштарак бўлган, сўнгги йилларда стратегик шериклик муносабатлари тобора чуқурлашиб бораётган қардош Қирғизистон номзодини ушбу муҳим жараёнда фаол қўллаб-қувватлагани қайд этилди. Давлатимиз раҳбари бундай ёндашув бундан буён ҳам изчил давом эттирилишини билдирди.
Қирғиз Республикасининг Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Хавфсизлик Кенгашидаги фаолияти Марказий Осиё давлатларининг умумий манфаатларини илгари суриш, халқаро майдонда тинчлик-тотувлик, барқарорлик ва хавфсизликни ҳар томонлама таъминлаш, минтақанинг жаҳон майдонидаги мавқейини янада мустаҳкамлашга хизмат қилишига ишонч билдирилди.

Президент Узбекистана направил письмо Президенту Кыргызстана
В послании главы нашего государства отмечается, что это историческое достижение имеет большое значение не только для Кыргызской Республики, но и для всего региона Центральной Азии. Данное событие названо практическим подтверждением растущего авторитета и роли Кыргызстана на международной арене.
Также подчеркнуто, что проводимая Президентом Садыром Жапаровым политика добрососедства, расширения взаимовыгодного и долгосрочного сотрудничества со всеми государствами получает широкое признание мирового сообщества.
Отмечено, что Узбекистан, связанный с Кыргызстаном многовековыми узами общей истории, близостью языка, религии, культуры и традиций, а также укрепляющимися отношениями стратегического партнерства, активно поддержал кандидатуру братской страны в этом важном процессе. Глава нашего государства выразил готовность и впредь продолжать этот последовательный подход.
Выражена уверенность, что деятельность Кыргызской Республики в Совете Безопасности ООН будет способствовать продвижению общих интересов государств Центральной Азии, всестороннему обеспечению мира, согласия, стабильности и безопасности на международной арене, а также дальнейшему укреплению роли региона в мире.