Ўзбекистон ва Россия етакчилари икки томонлама муносабатларнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар
Ўзбекистон – Россия кенг қамровли стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада кенгайтириш ҳамда мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди.
Савдо-иқтисодий ҳамкорлик жадал ривожланаётгани мамнуният билан қайд этилди. Йил бошидан буён товар айирбошлаш ҳажми 20 фоизга ошди.
Саноат, энергетика, металлургия, транспорт, кимё саноати ва иқтисодиётнинг бошқа устувор тармоқларида йирик лойиҳаларни амалга ошириш давом этмоқда.
Товар айирбошлашдаги жорий суръатларни сақлаб қолиш, кооперация лойиҳаларини жадаллаштириш ҳамда ҳудудлар даражасидаги фаол алоқаларни давом эттириш муҳимлиги таъкидланди.
Фаол маданий-гуманитар алмашинувларни янада кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди. Шу кунларда Мариинский театрида Георг Фридрих Генделнинг “Тамерлано” операсининг премьераси бўлиб ўтгани ҳамда “Эрмитаж” давлат музейида Ўзбекистон амалий санъати кўргазмаси очилгани қайд этилди.

Лидеры Узбекистана и России обсудили актуальные вопросы двусторонней повестки
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения и укрепления узбекско-российских отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества.
С удовлетворением отмечено динамичное развитие торгово-экономического сотрудничества. С начала года объем товарооборота вырос на 20 процентов.
Продолжается реализация крупных проектов в области промышленности, энергетики, металлургии, транспорта, химии и других приоритетных отраслях экономики.
Подчёркнута важность сохранения текущей динамики товарооборота, ускорения проектов кооперации, а также продолжения активных контактов на уровне регионов.
Отдельное внимание уделено дальнейшему обеспечению интенсивного культурно-гуманитарного обмена. Отмечено, что в эти дни в Мариинском театре состоялась премьера оперы
Георга Фридриха Генделя «Тамерлано», а также открылась выставка прикладного искусства Узбекистана в Государственном Эрмитаже.