Ўзбекистон ва Албания муносабатлари ҳамкорликнинг янги босқичига олиб чиқилди
Учрашув аввалида давлатимиз раҳбари Ўзбекистон ва Албания муносабатлари тарихида илк бор ўтказилаётган ушбу саммит алоҳида аҳамиятга эга эканини, унинг икки томонлама ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқишини қайд этди.
Сиёсий мулоқот ва турли даражадаги алоқалар фаоллашгани мамнуният билан қайд этилди. БМТ ва бошқа халқаро тузилмалар доирасида томонлар бир-бирини қўллаб-қувватлаб келмоқда.
Товар айирбошлашни кенгайтиришга, агросаноат мажмуи, “яшил” энергетика, геология, ахборот технологиялари ва рақамлаштириш, туризм ҳамда бошқа муҳим соҳаларда кенг кўламли кооперация дастурини тайёрлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон маҳсулотларини Жанубий Европа ва Ўрта ер денгизи бозорларига чиқаришда логистика хаби сифатида Албаниянинг Дуррес портидан фойдаланиш имкониятлари ўрганилади.
Иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликнинг ҳуқуқий асосларини кенгайтириш муҳимлиги алоҳида таъкидланди.
Ҳамкорликнинг иқтисодий кун тартибини илгари суриш мақсадида Ҳукуматлараро комиссияни ташкил этиш ва унинг биринчи йиғилишини жорий йилда Тошкент шаҳрида ўтказишга келишиб олинди.
Маданий-гуманитар соҳада томонлар ўзаро Маданият кунлари, кино намойишлари, кўргазма ва ижодий сафарларни ташкил этиш муҳимлигини таъкидладилар.

Uzbekistan and Albania elevate relations to a new stage
The President of Uzbekistan highlighted that the inaugural summit in the history of cooperation between Uzbekistan and Albania would be a historic milestone, raising bilateral relations to a significantly new level.
The leaders expressed satisfaction with the intensification of political dialogue and contacts at multiple levels. They also noted the mutual support provided within the framework of the UN and other international organizations.
Particular attention was given to increasing bilateral trade and developing a comprehensive cooperation program in priority areas such as the agro-industrial sector, green energy, geology, information technology and digitalization, tourism, and others.
The parties agreed to explore the potential use of the Albanian Port of Durrës as a logistics hub to facilitate access to the markets of Southern Europe and the Mediterranean region for Uzbek products.
The importance of expanding the legal framework for trade, economic, and investment cooperation was underscored.
To promote the economic agenda of cooperation, the parties also agreed to establish an Intergovernmental Commission and to hold its first meeting in Tashkent this year.
In the cultural and humanitarian sphere, support was expressed for organizing mutual Culture Days, cinema, exhibitions, and cultural tours.