Ўзбекистон Президенти АҚШнинг етакчи молиявий институтлари билан инвестициявий ҳамкорликнинг асосий йўналишларини белгилаб берди
Учрашув аввалида юқори мартабали меҳмонлар давлатимиз раҳбарига АҚШ Президенти Дональд Трампнинг самимий саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Музокаралар давомида мазкур институтларнинг Ўзбекистонда инфратузилмани ривожлантириш, муҳим минералларни ўзлаштириш, энергетика, сунъий интеллектни жорий этиш ҳамда рақамлаштириш каби юқори технологияли стратегик лойиҳаларни молиялаштиришда иштирок этиши билан боғлиқ масалалар атрофлича кўриб чиқилди.
АҚШ Эксимбанки билан ҳамкорлик йўналишида энергетика тармоғини модернизация қилиш бўйича қўшма лойиҳаларни жадаллаштириш юзасидан келишувга эришилди. Маҳаллий тадбиркорларнинг устувор соҳалардаги ташаббуслари учун экспорт кредитларини тақдим этишни янада ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди.
“DFC” корпорациясининг соғлиқни сақлаш соҳасидаги лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш, энергетика тармоғи ва инфратузилмани модернизация қилишга қаратилган қўшма инвестиция платформасини ишга тушириш бўйича ташаббуслари қўллаб-қувватланди.
Тошкентда янги халқаро аэропортни қуриш, Фарғона вилоятида замонавий тиббиёт мажмуасини ташкил этиш, рақамли банкни ишга тушириш, дата-марказлар ва қуруқ портларни барпо қилиш каби йирик инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишнинг амалий босқичига ўтиш зарурлиги таъкидланди.
Учрашув якунида муҳокама қилинган инвестициявий ва технологик лойиҳаларни илгари суриш бўйича қўшма “йўл харитаси”ни қабул қилишга келишиб олинди.

The President of Uzbekistan highlights the main areas for investment cooperation with top U.S. financial institutions
The distinguished guests conveyed to the President of Uzbekistan sincere greetings and warm wishes from the President of the United States Donald Trump.
During the discussions, the parties thoroughly examined issues concerning these institutions’ roles in funding strategic projects in Uzbekistan, focusing on sectors such as infrastructure, critical minerals, energy, artificial intelligence, and digitalization.
In cooperation with the Export-Import Bank of the United States, an agreement was made to speed up the implementation of joint projects focused on modernizing the energy sector. Special emphasis was placed on expanding export lending for domestic businesses’ initiatives in key areas.
Support was expressed for DFC initiatives to launch a joint investment platform to support projects in healthcare, energy sector modernization, and infrastructure.
The importance of transitioning to the practical implementation phase of large-scale infrastructure projects was highlighted. This includes building a new international airport in Tashkent, establishing a modern medical complex in Fergana region, launching a digital bank, and constructing data centers and dry ports.
Following the meeting, an agreement was reached to adopt a joint roadmap to advance the investment and technology projects discussed.