Ўзбекистон ва Албания Биринчи хонимларининг учрашуви бўлиб ўтди
Очиқ ва самимий мулоқот руҳида ўтган учрашувда икки давлат раҳбарларининг рафиқалари Ўзбекистон ва Албания халқлари ўртасидаги дўстлик ва ўзаро англашувни мустаҳкамлаш, шунингдек, маданий-гуманитар ҳамкорликни янада кенгайтириш масалаларини муҳокама қилдилар.
Маданий дастур давомида олий мартабали меҳмон ўзбек амалий санъати усталарининг ижод намуналари, жумладан, ёғоч ўймакорлиги, қадимий сўзана каштачилиги техникаси ҳамда анъанавий кулолчилик буюмлари билан танишди.
Дастурнинг ёрқин лаҳзаларидан бири анъанавий ўзбек либослари намойиши, шунингдек, мамлакатимизнинг турли ҳудудларига хос жиҳатларни акс эттирган “Келин салом” маросими тақдимоти бўлди. Олий мартабали меҳмон ўзбек халқининг миллий анъана ва урф-одатларига самимий қизиқиш билдириб, уларнинг чуқур тарихий илдизлари, гўзаллиги ва бетакрорлигини алоҳида таъкидлади.

Состоялась встреча Первых леди Узбекистана и Албании
В атмосфере открытого и искреннего диалога супруги глав двух государств обсудили вопросы укрепления дружбы и взаимопонимания между народами Узбекистана и Албании, а также перспективы расширения культурного и гуманитарного сотрудничества.
В рамках культурной программы высокая гостья ознакомилась с образцами творчества мастеров узбекского прикладного искусства, включая резьбу по дереву, древнюю технику вышивки сюзане, а также традиционную керамику.
Одним из ярких моментов программы стал показ традиционных узбекских костюмов, а также представление обряда «Келин салом» в исполнении, отражающем особенности различных регионов страны. Высокая гостья выразила искренний интерес к национальным традициям и обычаям узбекского народа, отметив их глубокую историческую основу, красоту и уникальность.