АҚШ компаниялари билан инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш истиқболлари муҳокама қилинди
Учрашувда АҚШ Эксимбанки президенти ва раиси Жон Йованович, Халқаро молиявий тараққиёт корпорацияси (DFC) бош ижрочи директори Бэн Блэк, АҚШ – Ўзбекистон савдо палатаси раиси Кэролин Лэмм ҳамда “Air Products”, “Cove Capital”, “Templeton Global Investments”, “Boeing”, “77 Construction”, “BlackRock”, “FLS”, “Visa”, “JP Morgan”, “Meta”, “GULF” корпорациялари раҳбарлари ва яна бир қатор компаниялар вакиллари иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари мазкур учрашув охирги йилларда вужудга келган яхши анъананинг давоми, АҚШ ишбилармонларининг Ўзбекистондаги фаолиятини кенгайтиришга қизиқиши ортиб бораётганининг тасдиғи эканини мамнуният билан қайд этди.
Иқтисодий ҳамкорлик Ўзбекистон билан АҚШ ўртасидаги стратегик шерикликнинг асосий таянч нуқталаридан бири экани алоҳида таъкидланди.
Мамлакатимиз етакчиси икки давлат ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган бир қатор долзарб йўналишларни белгилаб берди.
Муҳим минералларни ўзлаштириш ва қайта ишлаш, энергетика, металлургия, молия, сунъий интеллект, рақамли технологиялар ва бошқа кўплаб соҳаларда аниқ лойиҳаларни илгари суришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
АҚШнинг йирик компаниялари раҳбарлари инвесторлар самарали фаолият юритишига яратилган қулай шароитлар учун Ўзбекистон Президентига миннатдорлик билдириб, ўзларининг аниқ таклиф ва режаларини баён этдилар.
Давра суҳбати якунида АҚШнинг етакчи компаниялари билан икки томонлама ҳужжатларни алмашиш маросими бўлиб ўтди.

Обсуждены перспективы реализации инвестиционных проектов с компаниями США
Во встрече приняли участие президент и председатель Эксимбанка США Джон Йованович, главный исполнительный директор Корпорации международного финансового развития (DFC) Бэн Блэк, председатель Американо-Узбекской торговой палаты Кэролин Лэмм, а также руководители корпораций Air Products, Cove Capital, Templeton Global Investments, Boeing, 77 Construction, Black Rock, FLS, Visa, JP Morgan, Meta, GULF и многих других.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил, что нынешняя встреча стала продолжением доброй традиции и свидетельствует о растущем интересе американского бизнеса к расширению присутствия в Узбекистане.
Было подчеркнуто, что экономическая повестка является одной из ключевых опор стратегического партнерства между Узбекистаном и Соединенными Штатами.
В данном контексте лидер нашей страны обозначил ряд ключевых направлений для дальнейшего углубления торгово-экономического сотрудничества двух стран.
Особое внимание уделено продвижению конкретных проектов по освоению и переработке критических материалов, в сферах энергетики, металлургии, финансов, искусственного интеллекта, цифровых технологий и многих других.
Руководители ведущих американских компаний, поблагодарив Президента Узбекистана за создаваемые благоприятные условия для плодотворной деятельности инвесторов, озвучили свои конкретные предложения и планы.
По итогам круглого стола состоялась церемония обмена двусторонними документами с ведущими компаниями США.