Ўзбекистон Бош вазири Ироқ Савдо вазирини қабул қилди
Ўзбекистон Бош вазири Абдулла Арипов ҳамда Ироқ савдо вазири Мустафо Низор ал-Аний ўртасидаги учрашув V Тошкент халқаро инвестиция форуми доирасида бўлиб ўтди.
Учрашувда Ироқ томонидан Ташқи иқтисодий алоқалар бошқармаси бош директори, Фуқаро авиацияси бошқармаси вакили, Иқтисодий кенгаш раиси, шунингдек, қатор ироқлик тадбиркорлар ва инвесторлар иштирок этди.
Суҳбат давомида Абдулла Арипов Ироқ Бош вазири Али Фалиҳ аз-Зайдийга янги ҳукумат тузилгани муносабати билан табрик ва эзгу тилакларини йўллади. Бош вазир Ироқ ҳукуматининг иқтисодий ва тараққиёт дастурларини муваффақиятли амалга ошириши ҳамда дўст давлатлар билан ҳамкорликни янада мустаҳкамлашини тилади.
Бош вазир Ўзбекистон ҳукумати Ироқ билан иқтисодий ва савдо муносабатларини янада ривожлантириш ва уларни янги босқичга олиб чиқишдан манфаатдор эканини таъкидлади. У икки мамлакат ўртасида Қўшма савдо қўмитасини шакллантириш ишларини якунлаш ва унинг биринчи йиғилишини Тошкент шаҳрида ўтказиш муҳимлигини қайд этиб, Ироқни Ўзбекистоннинг Яқин Шарқ минтақасидаги муҳим иқтисодий шериги сифатида баҳолади.
Абдулла Арипов Ўзбекистон хусусий сектори иштирокида саноат ва инвестиция соҳаларидаги ҳамкорликни кенгайтиришга қизиқиш билдириб, электротехника саноати йўналишида Ироқ ҳудудида электр маҳсулотлари ва жиҳозлари ишлаб чиқариш корхоналарини ташкил этиш имкониятларини ўрганиш муҳимлигини таъкидлади. Бу тажриба алмашиш, янги иш ўринлари яратиш ва саноат тараққиётини рағбатлантиришга хизмат қилиши қайд этилди.
Ўз навбатида, савдо вазири Мустафо Низор ал-Аний Ироқ ҳукумати иқтисодий шерикликларни диверсификация қилиш ва биродар мамлакатлар билан савдо-инвестиция ҳамкорлигини кенгайтиришдан манфаатдор эканини билдирди. Унинг таъкидлашича, Ироқ турли ишлаб чиқариш ва саноат соҳаларида сармоя киритиш учун истиқболли муҳитни таклиф этмоқда.
Вазир икки мамлакат ўртасидаги логистика алоқаларини мустаҳкамлаш муҳимлигини таъкидлаб, Ироқ ва Ўзбекистон ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновларни йўлга қўйиш таклифини илгари сурди. Унинг фикрича, мазкур ташаббус тадбиркорлар, инвесторлар ва сайёҳлар ҳаракатини енгиллаштириш, савдо айланмасини ошириш ҳамда иқтисодий алоқаларни мустаҳкамлашга хизмат қилади. Мазкур таклиф Ўзбекистон томонида қизиқиш билан қабул қилинди.
Учрашув давомида икки давлат хусусий секторлари ўртасидаги ҳамкорликни кучайтириш, тадбиркорларни қўшма лойиҳалар ва шерикликларни йўлга қўйишга рағбатлантириш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Шунингдек, Ироқ савдо вазири Ўзбекистон томонини навбатдаги Бағдод халқаро кўргазмасида фаол иштирок этишга расман таклиф қилди. Унинг таъкидлашича, мазкур кўргазма ўзбек компаниялари учун маҳсулот ва хизматларини намойиш этиш, Ироқнинг давлат ва хусусий сектор вакиллари билан ҳамкорлик имкониятларини муҳокама қилиш учун муҳим майдон ҳисобланади.
Учрашув якунида Ўзбекистон Бош вазири тегишли идораларга ироқлик инвесторлар, тадбиркорлар ва сайёҳлар учун виза расмийлаштириш тартиб-таомилларини енгиллаштириш бўйича кўрсатмалар берди. Қайд этилганидек, бу чоралар савдо, инвестиция ва туризм соҳаларидаги ҳамкорликни кенгайтириш ҳамда икки мамлакат ўртасидаги иқтисодий муносабатларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Премьер-министр Узбекистана принял министра торговли Ирака
Встреча Премьер-министра Узбекистана Абдулла Арипова с министром торговли Ирака Мустафой Низаром аль-Ани состоялась в рамках V Ташкентского международного инвестиционного форума.
В состав иракской делегации вошли генеральный директор Управления внешнеэкономических связей, представитель Управления гражданской авиации, председатель Экономического совета, а также ряд иракских предпринимателей и инвесторов.
В ходе беседы Абдулла Арипов передал Премьер-министру Ирака Али Фалиху аз-Зайди поздравления и наилучшие пожелания в связи с формированием нового правительства. Премьер-министр Узбекистана выразил уверенность в успешной реализации экономических и программ развития Ирака, а также в дальнейшем укреплении сотрудничества с дружественными государствами.
Он подчеркнул заинтересованность Узбекистана в дальнейшем развитии экономических и торговых отношений с Ираком и выводе их на качественно новый уровень. Премьер-министр Узбекистана отметил важность завершения работы по созданию Совместного торгового комитета и проведения его первого заседания в Ташкенте, подчеркнув, что Ирак является одним из ключевых экономических партнёров Узбекистана на Ближнем Востоке.
Абдулла Арипов также выразил заинтересованность в расширении сотрудничества в промышленной и инвестиционной сферах с участием частного сектора Узбекистана. В частности, он отметил важность изучения возможностей создания на территории Ирака предприятий по производству электротехнической продукции и оборудования. По его словам, это будет способствовать обмену опытом, созданию новых рабочих мест и развитию промышленности.
В свою очередь министр торговли Ирака Мустафа Низар аль-Ани заявил, что правительство страны заинтересовано в диверсификации экономических партнёрств и расширении торгово-инвестиционного сотрудничества с братскими государствами. По его словам, Ирак предлагает перспективные условия для инвестирования в различные производственные и промышленные отрасли.
Министр подчеркнул важность укрепления логистических связей между двумя странами и выступил с инициативой организации прямого авиасообщения между Ираком и Узбекистаном. По его мнению, это позволит облегчить передвижение предпринимателей, инвесторов и туристов, увеличить объёмы товарооборота и укрепить экономические связи. Данная инициатива вызвала заинтересованность узбекской стороны.
В ходе встречи стороны также обсудили вопросы активизации взаимодействия между частными секторами двух государств, а также стимулирования предпринимателей к реализации совместных проектов и развитию партнёрских отношений.
Кроме того, министр торговли Ирака официально пригласил узбекскую сторону принять активное участие в очередной Багдадской международной выставке. Он отметил, что данное мероприятие представляет собой важную площадку для узбекских компаний, где они смогут представить свою продукцию и услуги, а также обсудить перспективы сотрудничества с представителями государственного и частного секторов Ирака.
По итогам встречи Премьер-министр Узбекистана поручил выработать механизмы упрощения визовых процедур для иракских инвесторов, предпринимателей и туристов. Было отмечено, что эти шаги будут способствовать расширению сотрудничества в сферах торговли, инвестиций и туризма, а также дальнейшему укреплению экономических отношений между двумя странами.