Ўзбекистон ва Сурия ўртасида савдо айланмасини ошириш бўйича келишувларга эришилди
Икки давлат Савдо-саноат палаталари раислари ҳам иштирок этган музокараларда ўзаро савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари атрофлича муҳокама қилинди.
Хусусан, Савдо бўйича Ўзбекистон–Сурия Ҳукуматлараро комиссияси фаолиятини йўлга қўйиш ҳамда асосий экспорт ва импорт товарлари тўғрисида маълумот алмашиш масалалари кўриб чиқилди.
Мулоқот чоғида ўзбек томони Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш жараёни доирасида маҳсулотлар импортида барча давлатларга нисбатан ягона ва камситмаслик тамойилига асосланган ташқи савдо сиёсати юритилаётганини таъкидлади.
Сурия томонининг сўровига биноан, уларга Ўзбекистоннинг ташқи савдо салоҳиятига оид инглиз тилидаги махсус ахборот материаллари тақдим этилди. Савдо айланмасини ошириш мақсадида томонлар қўшма кўргазма ва ярмаркаларда фаол иштирок этишга келишиб олди.
Музокаралар давомида Ҳукуматлараро комиссия ишини ташкил этиш бўйича лойиҳа таклифини ишлаб чиқиш ҳамда жорий йилнинг сентябрь–октябрь ойларида Сурия Иқтисодиёт ва саноат вазирининг Ўзбекистонга расмий ташрифини уюштириш юзасидан келишувга эришилди.
Бундан ташқари, Тошкент шаҳрида Ўзбекистон–Сурия Ишбилармонлар кенгашининг биринчи йиғилишини ўтказиш белгиланди. Мазкур кенгашнинг доимий аъзолари сифатида икки мамлакатдан қурилиш материаллари, электротехника, тўқимачилик, енгил ва қайта ишлаш саноати соҳаларида фаолият юритувчи 20 тадан йирик компания жалб этилиши кўзда тутилган.

Узбекистан и Сирия договорились о расширении торгово-экономического сотрудничества
В ходе переговоров стороны обсудили текущее состояние и перспективы развития узбекско-сирийского торгово-экономического сотрудничества, вопросы расширения взаимной торговли, укрепления деловых связей между предпринимательскими кругами двух государств, а также механизмы активизации взаимодействия на межправительственном уровне.
Особое внимание было уделено вопросу создания Узбекско-Сирийской межправительственной комиссии по торговле. Стороны обменялись информацией об основных экспортных и импортных товарах, представляющих взаимный интерес, а также рассмотрели возможности расширения номенклатуры взаимных поставок.
Узбекская сторона проинформировала сирийских партнеров о проводимых в стране реформах в сфере внешней торговли и мерах, реализуемых в рамках процесса присоединения Узбекистана к Всемирной торговой организации, включая применение принципов равного и недискриминационного подхода в торговле со всеми государствами.
Также были обсуждены вопросы участия представителей деловых кругов в международных выставках и ярмарках, организации взаимных визитов и развития прямых контактов между предпринимателями двух стран.
По итогам встречи достигнуты договоренности о подготовке проекта предложения по созданию Узбекско-Сирийской межправительственной комиссии по торговле, организации официального визита министра экономики и промышленности Сирии в Узбекистан, а также проведении в Ташкенте первого заседания Узбекско-Сирийского делового совета.
Планируется, что в работе Совета примут участие крупнейшие компании двух стран, представляющие сферы производства строительных материалов, электротехнической продукции, перерабатывающей промышленности, текстиля, легкой промышленности и выпуска полуфабрикатов.