Ўзбекистон ва Сурия ўртасида савдо айланмасини ошириш бўйича келишувларга эришилди
Икки давлат Савдо-саноат палаталари раислари ҳам иштирок этган музокараларда ўзаро савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари атрофлича муҳокама қилинди.
Хусусан, Савдо бўйича Ўзбекистон–Сурия Ҳукуматлараро комиссияси фаолиятини йўлга қўйиш ҳамда асосий экспорт ва импорт товарлари тўғрисида маълумот алмашиш масалалари кўриб чиқилди.
Мулоқот чоғида ўзбек томони Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш жараёни доирасида маҳсулотлар импортида барча давлатларга нисбатан ягона ва камситмаслик тамойилига асосланган ташқи савдо сиёсати юритилаётганини таъкидлади.
Сурия томонининг сўровига биноан, уларга Ўзбекистоннинг ташқи савдо салоҳиятига оид инглиз тилидаги махсус ахборот материаллари тақдим этилди. Савдо айланмасини ошириш мақсадида томонлар қўшма кўргазма ва ярмаркаларда фаол иштирок этишга келишиб олди.
Музокаралар давомида Ҳукуматлараро комиссия ишини ташкил этиш бўйича лойиҳа таклифини ишлаб чиқиш ҳамда жорий йилнинг сентябрь–октябрь ойларида Сурия Иқтисодиёт ва саноат вазирининг Ўзбекистонга расмий ташрифини уюштириш юзасидан келишувга эришилди.
Бундан ташқари, Тошкент шаҳрида Ўзбекистон–Сурия Ишбилармонлар кенгашининг биринчи йиғилишини ўтказиш белгиланди. Мазкур кенгашнинг доимий аъзолари сифатида икки мамлакатдан қурилиш материаллари, электротехника, тўқимачилик, енгил ва қайта ишлаш саноати соҳаларида фаолият юритувчи 20 тадан йирик компания жалб этилиши кўзда тутилган.

Uzbekistan and Syria reach agreement on expanding trade and economic
The event was also attended by the heads of the chambers of commerce and industry of the two countries.
During the negotiations, the parties discussed the current state and prospects for the development of Uzbek-Syrian trade and economic cooperation, matters of expanding mutual trade, strengthening business ties between the entrepreneurial circles of the two states, as well as mechanisms for intensifying interaction at the intergovernmental level.
Particular attention was paid to the issue of establishing the Uzbek-Syrian Intergovernmental Commission on Trade. The parties exchanged information on primary export and import goods of mutual interest and reviewed opportunities to expand the nomenclature of mutual deliveries.
Uzbek side briefed its Syrian partners on the ongoing reforms in the country’s foreign trade sector and the measures being implemented within the process of Uzbekistan’s accession to the World Trade Organization, including the application of the principles of equal and non-discriminatory approach in trade with all states.
Furthermore, matters concerning the participation of business community representatives in international exhibitions and fairs, the organization of reciprocal visits, and the development of direct contacts between entrepreneurs of the two countries were discussed.
Following the meeting, agreements were reached on preparing a draft proposal for the establishment of the Uzbek-Syrian Intergovernmental Commission on Trade, organizing an official visit of the Minister of Economy and Trade of Syria to Uzbekistan, and holding the first meeting of the Uzbek-Syrian Business Council in Tashkent.
It is planned that the Council's proceedings will feature the participation of the largest companies from both nations, representing the sectors of building materials manufacturing, electrical engineering products, processing industry, textiles, light industry and semi-finished goods production.