Ўзбекистон ва Германия етакчилари қўшма баёнот қабул қилиб, бир қатор лойиҳаларни ишга туширдилар
Шунингдек, давлат раҳбарлари Ўзбекистонда қўшма лойиҳаларни амалга ошираётган ва янгиларини бошлашни режалаштираётган Германиянинг етакчи компаниялари вакилларини самимий қутладилар.
Икки томонлама ҳужжатларни алмашиш маросими ҳам бўлиб ўтди. Ўзбекистонда шаҳарларни барқарор ривожлантириш бўйича лойиҳаларни бажариш учун грант маблағлари ажратиш ва имтиёзли молиялаштиришни назарда тутувчи молиявий ҳамкорлик соҳасидаги келишувлар имзоланди.
Икки мамлакат етакчилари ҳузурида бир қатор қўшма инвестиция ва таълим лойиҳаларига старт берилди. Тошкент шаҳрида “Volkswagen” автомобилларини йирик узелли йиғишни ташкил этиш, Андижон вилоятида логистика марказини барпо этиш, суюқ маиший ювиш воситаларини ишлаб чиқариш, темир йўл соҳаси учун мутахассислар тайёрлаш ҳамда замонавий имтиҳон марказларини очиш каби лойиҳалар шулар жумласидан.
Ушбу ташаббусларни амалга ошириш саноат кооперациясини кенгайтириш, инфратузилмани ривожлантириш, янги иш ўринларини яратиш ҳамда Ўзбекистон ва Германия ўртасидаги шерикликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Лидеры Узбекистана и Германии приняли совместное заявление и запустили ряд проектов
Главы государств также тепло приветствовали представителей ведущих немецких компаний, реализующих совместные проекты в Узбекистане и планирующих запуск новых.
Состоялась также церемония обмена двусторонними документами. Были подписаны соглашения о финансовом сотрудничестве, предусматривающие выделение грантовых средств и льготное финансирование для реализации проектов устойчивого развития городов Узбекистана.
В присутствии лидеров двух стран был запущен ряд совместных инвестиционных и образовательных проектов. К ним относятся такие проекты, как организация крупномасштабной сборки автомобилей Volkswagen в Ташкенте, строительство логистического центра в Андижанской области, производство жидких бытовых моющих средств, подготовка специалистов для железнодорожного сектора и открытие современных экзаменационных центров.
Реализация этих инициатив будет способствовать расширению промышленного сотрудничества, развитию инфраструктуры, созданию новых рабочих мест и дальнейшему укреплению партнерства между Узбекистаном и Германией.