Германия Президенти Ўзбекистонга келди
“Тошкент-Ҳумо” халқаро аэропортида олий мартабали меҳмонни Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Очилбой Раматов ва бошқа расмийлар кутиб олди.
Расмий ташриф дастурига мувофиқ, икки давлат раҳбарларининг тор ва кенгайтирилган таркибдаги музокаралари бўлиб ўтади. Ўзбекистон – Германия кўп қиррали муносабатларини янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинади.
Томонлар савдо, саноат кооперацияси, энергетика ва “яшил” технологиялар, транспорт ва логистика, фармацевтика ва кимё саноати, қишлоқ хўжалиги соҳаларида амалий ҳамкорликни кенгайтириш, таълим ва гуманитар алмашинувларни фаоллаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратадилар.
Халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб мавзулар юзасидан ҳам фикр алмашилади. Музокаралар доирасида бир қатор янги қўшма лойиҳа ва дастурларни ишга тушириш режалаштирилган.

Президент Германии прибыл в Узбекистан
В международном аэропорту «Ташкент-Хумо» высокого гостя встретили заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Ачилбай Раматов и другие официальные лица.
В соответствии с программой пребывания состоятся переговоры глав двух государств в узком и расширенном формате. Будут рассмотрены вопросы дальнейшего углубления узбекско-германских многоплановых отношений.
Особое внимание стороны уделят расширению практического взаимодействия в сфере торговли, промышленной кооперации, энергетики и «зеленых» технологий, транспорта и логистики, фармацевтики и химической отрасли, сельского хозяйства, активизации образовательных и гуманитарных обменов.