Ўзбекистон Президенти ЕТТБ билан кенг кўламли шерикликнинг устувор йўналишларини белгилади
Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан Янги Ўзбекистонда ислоҳотлар дастурини амалга ошириш доирасида амалий ҳамкорликни янада ривожлантириш ва кенг кўламли шерикликни мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди.
Ушбу етакчи кўп томонлама молиявий институт билан стратегик шериклик бугунги кунда ҳар қачонгидан ҳам юқори даражада экани катта мамнуният билан қайд этилди.
Бугун Ўзбекистон ЕТТБнинг минтақадаги энг йирик ҳамкори ҳисобланади. Устувор йўналишлардаги лойиҳаларнинг умумий портфели 7 миллиард доллардан ошди. Инвестицияларнинг катта қисми хусусий секторни қўллаб-қувватлашга йўналтирилган.
Экологик транспортни ривожлантириш, темир йўл инфратузилмасини рақамлаштириш, тадбиркорлик, ипотека бозори ва мамлакат стартаплар экотизимини қўллаб-қувватлаш соҳаларида янги келишувлар имзолангани мамнуният билан қайд этилди.
Жорий йилда кичик ва ўрта бизнесни кредитлаш кўламини кенгайтириш, жумладан, экспортни молиялаштириш, аёллар ва ёшларни бизнес юритишга ўқитиш дастурларини амалга ошириш, қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат соҳаларини ривожлантириш ҳамда банк-молия секторини трансформация қилиш жараёнларида иштирок этиш ва бошқа йўналишлар устувор этиб белгиланди.
Таълим, соғлиқни сақлаш ва транспорт инфратузилмаси соҳаларида давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини илгари суриш бўйича режалар қўллаб-қувватланди.
Лойиҳаларни тайёрлаш механизмларини такомиллаштириш ҳамда уларни амалга ошириш самарадорлигини яхшилаш мақсадида Европа тикланиш ва тараққиёт банки экспертларини жалб этишдан манфаатдорлик билдирилди.

President of Uzbekistan outlines priorities for a comprehensive partnership with the EBRD
The current state and plans to expand practical cooperation and strengthen the comprehensive partnership with the EBRD were considered, primarily in the context of implementing the New Uzbekistan reform program.
The current unprecedentedly high level of strategic partnership with this leading multilateral financial institution was noted with deep satisfaction.
Today, Uzbekistan is the EBRD’s largest partner in the region. The total portfolio of projects in priority areas has exceeded $7 billion. Most investments are directed toward supporting the private sector.
The signing of new agreements for the development of eco-friendly transportation, the digitalization of railway infrastructure, support for entrepreneurship, the mortgage market, and the country’s startup ecosystem was noted with satisfaction.
Key priorities for the current year include scaling up lending to small and medium-sized businesses, including export financing, implementing programs to train women and young people in business, participating in the development of the agri-food sector and the transformation of the banking and financial sectors, and other areas.
Plans to promote public-private partnership projects in education, healthcare, and transportation infrastructure were supported.
Interest was expressed in involving EBRD experts to improve project preparation mechanisms and increase the efficiency of their implementation.