Ўзбекистон Президенти ЕТТБ билан кенг кўламли шерикликнинг устувор йўналишларини белгилади
Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан Янги Ўзбекистонда ислоҳотлар дастурини амалга ошириш доирасида амалий ҳамкорликни янада ривожлантириш ва кенг кўламли шерикликни мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди.
Ушбу етакчи кўп томонлама молиявий институт билан стратегик шериклик бугунги кунда ҳар қачонгидан ҳам юқори даражада экани катта мамнуният билан қайд этилди.
Бугун Ўзбекистон ЕТТБнинг минтақадаги энг йирик ҳамкори ҳисобланади. Устувор йўналишлардаги лойиҳаларнинг умумий портфели 7 миллиард доллардан ошди. Инвестицияларнинг катта қисми хусусий секторни қўллаб-қувватлашга йўналтирилган.
Экологик транспортни ривожлантириш, темир йўл инфратузилмасини рақамлаштириш, тадбиркорлик, ипотека бозори ва мамлакат стартаплар экотизимини қўллаб-қувватлаш соҳаларида янги келишувлар имзолангани мамнуният билан қайд этилди.
Жорий йилда кичик ва ўрта бизнесни кредитлаш кўламини кенгайтириш, жумладан, экспортни молиялаштириш, аёллар ва ёшларни бизнес юритишга ўқитиш дастурларини амалга ошириш, қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат соҳаларини ривожлантириш ҳамда банк-молия секторини трансформация қилиш жараёнларида иштирок этиш ва бошқа йўналишлар устувор этиб белгиланди.
Таълим, соғлиқни сақлаш ва транспорт инфратузилмаси соҳаларида давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини илгари суриш бўйича режалар қўллаб-қувватланди.
Лойиҳаларни тайёрлаш механизмларини такомиллаштириш ҳамда уларни амалга ошириш самарадорлигини яхшилаш мақсадида Европа тикланиш ва тараққиёт банки экспертларини жалб этишдан манфаатдорлик билдирилди.

Президент Узбекистана обозначил приоритеты полномасштабного партнерства с ЕБРР
Были рассмотрены текущее состояние и планы по дальнейшему расширению практического взаимодействия и укреплению полномасштабного партнёрства с ЕБРР, в первую очередь в контексте реализации программы реформ в Новом Узбекистане.
С глубоким удовлетворением отмечен нынешний беспрецедентно высокий уровень стратегического партнерства с этим ведущим многосторонним финансовым институтом.
Сегодня Узбекистан является крупнейшим партнером ЕБРР в регионе. Суммарный портфель проектов в приоритетных направлениях превысил 7 миллиардов долларов. Большая часть инвестиций направлена на поддержку частного сектора.
С удовлетворением отмечено подписание новых соглашений в сфере развития экологического транспорта, цифровизации железнодорожной инфраструктуры, поддержки предпринимательства, рынка ипотеки и стартап-экосистемы страны.
В числе ключевых приоритетов на текущий год обозначены масштабирование кредитования малого и среднего бизнеса, включая экспортное финансирование, реализация программ по обучению женщин и молодежи ведению бизнеса, участие в развитии агропродовольственного и трансформации банковско-финансового секторов, а также другие направления.
Поддержаны планы по продвижению проектов государственно-частного партнёрства в области образования, здравоохранения и транспортной инфраструктуры.
Выражена заинтересованность в привлечении экспертов ЕБРР для совершенствования механизмов подготовки проектов и повышения эффективности их реализации.