Янги Ўзбекистон қишлоқ хўжалигидаги такомиллаштирилган тизим фермерлар манфаатларига хизмат қилади
Янги ёндашув натижасида қишлоқ хўжалиги босқичма-босқич маъмурий бошқарувдан иқтисодий эркинлик ва рақобат муҳитига ўтмоқда.
Ислоҳотларнинг муҳим йўналишларидан бири — ер муносабатларини такомиллаштириш бўлди.
Янги тартибга кўра, қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларни ажратишда очиқлик ва шаффофлик таъминланиб, электрон аукцион тизими жорий этилди. Бу фермерларга ердан фойдаланиш ҳуқуқини қонуний ва кафолатланган асосда амалга ошириш имконини бермоқда. Энг муҳими, ер ижара ҳуқуқини асоссиз бекор қилишга чекловлар ўрнатилди. Энди ер ижара муносабатлари томонлар келишуви ёки суд қарори асосида ҳал этилади. Бу эса фермернинг келажакка бўлган ишончини мустаҳкамлайди.
Фермерларнинг фаолиятига маъмурий аралашувни кескин қисқартириш ва маҳсулот етиштирувчи субъектларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини таъминлашга қаратилган туб ислоҳотлар амалга оширилиб, соҳада янги тизим жорий этилди.
Биринчидан, соҳани рақамлаштириш орқали қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларни ажратишда шаффоф механизм жорий этилиб, фермерларга электрон шаклда аукцион орқали ерни эркин сотиб олиш имконияти ва ижара ҳуқуқини ҳимоя қилиш кафолати яратилди.
Масалан,Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ер муносабатларида тенглик ва шаффофликни таъминлаш, ерга бўлган ҳуқуқларни ишончли ҳимоя қилиш ва уларни бозор активига айлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 2021 йил 8 июндаги Фармони билан қишлоқ хўжалигига мўлжалланган фақат захирада турган ерлар ҳамма учун очиқ электрон аукцион савдолари орқали эркин сотиб олиш имконияти яратилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 24 августдаги Фармонига мувофиқ, 2022 йил 1 сентябрдан бошлаб ер участкаларига бўлган ҳуқуқнинг вужудга келиши учун асос бўлган ҳужжатларни, шу жумладан Вазирлар Маҳкамаси, маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг ҳужжатларини уларнинг ўзи ёки юқори турувчи орган ва мансабдор шахслар томонидан, хусусан прокурор протести асосида бекор қилиш йўли билан ер участкасига бўлган ҳуқуқни тугатиш мумкин эмаслиги белгиланди.
Фармонга мувофиқ, фермер хўжаликларининг ер ижара шартномаси унинг нотариал тасдиқланган розилик аризасига асосан томонларнинг келишувига кўра ёки фақат суд томонидан бекор қилиниши мумкин.
Фермерларнинг ижара ҳуқуқини кафолатлари Кодекс даражасида мустаҳкамланиб, Ер кодексининг 36-моддасига кўра ердан фойдаланувчининг ўз аризасига ёки суднинг қарорига асосан ижара ҳуқуқи бекор қилиниши тартиби белгиланди.
Иккинчидан, янги тизим бўйича фермерлар ижарага олган ерларига экинларни мустақил жойлаштириш механизми жорий этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 12 августда қабул қилинган фармонига мувофиқ 2026 йил ҳосилидан бошлаб фермер хўжаликлари, кластерлар ва бошқа қишлоқ хўжалиги ташкилотлари ўз ер участкаларида экиладиган экин турларини “Агропортал” (“Рақамли қишлоқ хўжалиги” ягона интеграцион платформа) орқали мустақил равишда жойлаштиради. Бунда давлат органлари томонидан экинларни тўғридан-тўғри белгилаш амалиёти бекор қилинди ва маълумотлар рақамли платформа орқали шаффоф юритилиши белгиланди.
Рақамли платформалар орқали экинларни жойлаштириш амалиёти инсон омилини камайтириб, қарор қабул қилиш жараёнини шаффофлаштирмоқда. Бу эса бозор талабидан келиб чиққан ҳолда маҳсулот етиштиришга шароит яратмоқда.
“Қишлоқ хўжалиги экинларини оқилона жойлаштириш тартиби тўғрисида"ги низом асосида фермер хўжаликлари қишлоқ хўжалиги экинларини мустақил жойлаштиради ва экинларни жойлаштириш таклифлари «CropAgro» AT орқали инсон омилисиз амалга оширилади.
Учинчидан, фермерларнинг фаолияти эркинлигини таъминлаш бўйича янги тизим жорий этилиб, давлат буюртмалари тизимининг қисқартирилиши бўлди. Яъни пахта ва ғалла етиштиришда эркин бозор тамойиллари босқичма-босқич кенгайиб, фермерларга харидорни мустақил танлаш имконияти яратилди.
Давлат бошқаруви органлари, шу жумладан барча даражадаги маҳаллий ҳокимликлар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг бошоқли дон етиштиришда агротехник тадбирларни ўтказиш, моддий-техник ресурслар билан таъминлашга, буғдойни сотиш жараёнларига, шу жумладан шартномалар тузишга, хўжаликларни дон тайёрлаш ва қайта ишлаш билан шуғулланувчи маълум корхоналарга бириктириш, республика ҳудудлари ўртасидаги ички ташувларга аралашуви қатъиян тақиқланган.
“Фермер хўжалиги тўғрисида”ги Қонуннинг 22-моддасига кўра, бугунги кунда фермерлар биржа савдолари орқали шартнома тузиш, маҳсулотни эркин реализация қилиш ва даромадни мустақил бошқариш имкониятига эга бўлмоқда. Маҳаллий амалдорлар фермерларнинг фаолиятига аралашса, уларга таҳдид ёки ҳақорат қилса, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 41-моддасига кўра, базавий ҳисоблаш миқдорининг йигирма бараваридан қирқ бараваригача миқдорда жарима жазоси белгиланди.
Шу билан бирга фермер хўжаликларни молиявий қўллаб-қувватлаш ва зарур шароитлар яратиш мақсадида Вазирлар Маҳкамасининг 2025 йил
6 декабрдаги 771-сонли қарори билан 2025 йил ҳосилидан биржа савдолари орқали сотилган ҳар бир тонна пахта хомашёси учун бир миллион сўмдан субсидия ажратилиши белгиланди.
Ҳозирда фермерларга ҳар бир ҳудудда ўртача 15-20 тачага фаолият кўрсатаётган кластерларнинг исталгани билан шартнома тузиш имконияти яратилди. Биргина, Қашқадарё вилоятида 15 та пахта-тўқимачилик кластери фаолият юритмоқда. Фермер хўжаликлари ўзи истаган кластерлар билан ихтиёрий ўзаро келишган холда биржа савдоларида (фьючерс, форвард ва спот) шартнома тузиб фаолият юритмоқда.
Тўртинчидан, фермерларнинг харажатларини камайтириш, юқори ҳосил олиб даромадини ошириш имконияти яратилди.
Янги агротехнология ёрдамида 76-схема бўйича пахта етиштириш келгуси йилда оммалаштирилиб, 891 минг гектарда тўлиқ шу схема бўйича пахта етиштирилади. Кўсак қурти, гербицид, шўр ва сувсизликка чидамли хорижий навлар экиладиган майдонлар 2 карра кўпайтирилиб, 500 минг гектарга олиб чиқилади.
“Шинжон тажрибаси” асосида 300 минг гектарга чигит экилади. Бунинг учун далаларда томчилаб суғориш технологиясини жорий этишга 2 триллион 600 миллиард сўм имтиёзли кредит ажратилади. Ўз маблағидан пахта етиштирган фермерларга ҳосилнинг 10 фоизигача қисмини субсидиялашга 250 миллиард сўм берилади.
Бунда пахта етиштириш учун кредит лимитини ярмидан фойдаланган фермерларга ҳам ҳосилнинг 5 фоизигача субсидия берилади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 13 октябрдаги ПФ-183-сонли Фармони ҳамда 2025 йил 14 октябрдаги ПҚ-302-сонли қарорига мувофиқ, эндиликда, янги ёндашув асосида сув ҳисобини юритиш тўлиқ электрон шаклга ўтказилади. “Suv hisobi” ахборот платформаси орқали фойдаланилган сув миқдори аниқ ҳисобланади ва истеъмолчиларга электрон тарзда маълум қилинади.
Республика бўйича жами 2,8 миллион гектар майдонда, суғориладиган экин майдонларнинг 66 фоизга сув тежовчи технологиялар жорий қилинди.Лазерли текислаш қишлоқ хўжалиги ерларида сувнинг бир хил тарқалишини таъминлади ва экинларда ўсув даврида 15–20% ҳосилдорлик ошиши кузатилди. Бу агротехнология фермерлар томонидан энг самарали инновациялардан бири сифатида баҳоланмоқда.
Сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш бугун қишлоқ хўжалигининг энг муҳим вазифаларидан бирига айланди. Хусусан, сув тежайдиган ускуналарнинг қийматининг 30–40% қисми, сарфланган электр энергияси тўловлари 100 % давлат томонидан қоплаб берилиши фермерларнинг қизиқишини янада оширди.
Бешинчидан, фермерларга фаолиятини биргаликда юритиш учун бирлашиш имконияти яратилди. Янги қабул қилинган “Қишлоқ хўжалиги кооперативлари тўғрисида”ги Қонун билан фермерларга кооперативлар ташкил этиш ва биргаликда фаолият юритиш имконияти яратилди. Ҳозирда, мамлакатимизда қишлоқ хўжалигининг турли йўналишида
мингдан ортиқ қишлоқ хўжалиги кооперативлари фаолият кўрсатмоқда.Кооперативлар нафақат иқтисодий, балки ҳуқуқий ҳимоя воситасига ҳам айланиб бормоқда.
Янги тартиб бўйича пахтачилик йўналишида республикада 92 та қишлоқ хўжалиги кооперативлари фаолияти ташкил этилди.
Биргина 2025 йилда фермерлар томонидан ташкил этилган 72 та кооперативлар билан 765 та фермер хўжаликлари ўртасида биржа савдолари орқали шартномалар тузилиб, улар томонидан 96 минг тонна пахта хом-ашёси тўғридан-тўғри қишлоқ хўжалиги кооперативларга етказиб берилди.
Фермерлар ва улар ташкил этган кооперативларнинг фаолиятини қўллаб-қувватлаш ва ҳуқуқий ҳимоя қилиш мақсадида Ўзбекистон Ресубликаси Президентининг 2025 йил 14 февралдаги ПФ-22-сонли Фармони билан Ўзбекистон фермерлари кенгашига фермер, деҳқон хўжаликлари ва қишлоқ хўжалиги кооперативларининг манфаатларини кўзлаб судга давлат божи тўламасдан даъво аризалари киритиш ҳамда фермер хўжаликлари ва қишлоқ хўжалиги кооперативларининг манфаатларини кўзлаб суд муҳокамасининг исталган босқичида иштирок этиш, шунингдек, даъво аризалари билан бир қаторда апелляция, кассация, тафтиш тартибида шикоятлар, аризалар тақдим этиш ҳуқуқи берилди.
Давлат томонидан фермерларнинг ҳуқуқий ҳимоясини таъминловчи бу ижобий амалиёт дунёнинг бирорта давлати тажрибасида мавжуд эмас.
Фермерлар кенгаши судларга фермер манфаатида даъво аризалари киритишда давлат божи тўлашдан озод этилганлиги муносабати билан фермерларнинг 8,4 млрд сўм маблағлари уларнинг ўзларида тежаб қолинди.
Олтинчидан, янги тизим бўйича фермерлар қишлоқ хўжалигидаги ислоҳотлар бўйича сиёсий мунозараларга жалб қилиниб, уларнинг фикр-мулоҳазалари ва тавсияларини ҳисобга олиш механизми жорий этилди.
Қишлоқ хўжалигидаги яна бир муҳим янгилик — фермерларнинг қарор қабул қилиш жараёнларида иштирокининг кучайганидир.
Очиқ мулоқотлар, жамоатчилик муҳокамалари ва рақамли платформалар орқали фермерлар ўз таклиф ва ташаббусларини билдирмоқда. Бу эса қонунчилик ва соҳавий қарорларни ҳаётга яқинлаштиришга хизмат қилмоқда.
Жорий йилда Ўзбекистон фермерлари кенгаши, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги раҳбарити, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари билан ҳамкорлик Қашқадарё, Сурхондарё, Жиззах ва Бухоро вилоятларида фермерларни қишлоқ хўжалигидаги ислоҳотлар бўйича сиёсий мунозараларга жалб қилинди.
Мулоқотларда фермерлардан жами 156 та таклифлар келиб тушди ва ечими бўйича норматив ҳужжатлар лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда. Биргина, “Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати” Ўзбекистон Либерал Демократик партиясига 167 нафар фермер халқ томонидан депутат сифатида сайланиб, қонунчиликни такомиллаштиришда фаол иштирок этмоқда.
Фермерларнинг, тадбиркорларнинг манфаатларига дахлдор норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг лойиҳалари ишлаб чиқувчи томонидан regulation.gov.uz портали орқали жамоатчилик муҳокамасидан ўтказилмоқда.
Ўзбекистон фермерлари кенгаши томонидан https://loyiha.adliya.uz/ портали орқали 2024 йилда 64, 2025 йилда 140 та, 2026 йилнинг ўтган даврида 53 та норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаси фермерларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари юзасидан ҳуқуқий экспертизадан ўтказилди.
Ўзбекистон фермерлари кенгашининг ижтимоий тармоқларда "Fermer minbari" (https://t.me/minbarfermer) телеграм гуруҳи ва "Fermer minbari" (https://t.me/fermerminbar) телеграм каналида фермерлар билан очиқ онлайн мулоқот тизими йўлга қўйилди. "Fermer minbari" (https://t.me/minbarfermer) телеграм гуруҳи орқали биргина 2025 йилда 2 мингдан ортиқ, 2026 йилнинг ўтган даврида 200 дан ортиқ мурожаат, таклиф ва тавсиялар келиб тушди ва ижобий ҳал этилди.
Яна бир янгилик, Ўзбекистон фермерлари кенгаши фермерлар фаолиятига кўмаклашиш ва қулай шартоит яратиш мақсадида сунъий интеллект асосида ишловчи ва фермерларга тезкор маслаҳатлар берувчи “Fermer AI” телеграм боти ишлаб чиқилди.
Бу орқали соҳада рақамли технологиялардан фойдаланиш янги босқичга чиқмоқда. Хусусан, фермерларга тезкор маслаҳат бериш, касалликларни аниқлаш, экин ҳолатини баҳолаш ва агротехник қарорлар қабул қилишда сунъий интеллект имкониятлари кенгаймоқда. Бу эса замонавий фермер қиёфасини шакллантирмоқда.
Қишлоқ хўжалигида амалга оширилаётган ислоҳотлар соҳани янги босқичга олиб чиқмоқда.
Бугунги фермер — ерни бошқарувчи, бозорни тушунувчи, технологиядан фойдаланувчи ва ўз манфаатини ҳимоя қила оладиган замонавий тадбиркордир.
Янги тизимнинг бош мақсади эса битта — фермернинг даромади, озиқ-овқат хавфсизлиги ва мамлакат иқтисодий барқарорлигини таъминлашдир.

Обновленная система в сельском хозяйстве Нового Узбекистана служит интересам фермеров
В результате нового подхода сельское хозяйство постепенно переходит от административного управления к среде экономической свободы и конкуренции.
Одним из важных направлений реформ стало совершенствование земельных отношений.
В соответствии с новой процедурой обеспечивается открытость и прозрачность при распределении земель для сельского хозяйства, а также внедрена система электронных аукционов. Это позволяет фермерам осуществлять свое право пользования землей на законных и гарантированных основаниях. Самое главное, установлены ограничения на необоснованное расторжение договоров аренды земли. Теперь договоры аренды земли разрешаются по соглашению сторон или решением суда. Это укрепляет уверенность фермера в будущем.
Были проведены фундаментальные реформы, направленные на резкое сокращение административного вмешательства в деятельность фермеров и обеспечение прав и законных интересов производителей, а также внедрена новая система в этом секторе.
Во-первых, посредством цифровизации сектора был внедрен прозрачный механизм распределения сельскохозяйственных земель, предоставляющий фермерам возможность свободно приобретать землю через электронный аукцион и гарантирующий защиту прав аренды. Например, Указ Президента Республики Узбекистан от 8 июня 2021 года «О мерах по обеспечению равенства и прозрачности в земельных отношениях, надежной защите прав на землю и их превращении в рыночный актив», создал возможность свободного приобретения только зарезервированных сельскохозяйственных земель посредством открытых электронных аукционов для всех желающих.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 24 августа 2022 года установлено, что с 1 сентября 2022 года право на земельный участок не может быть прекращено путем аннулирования документов, являющихся основанием для возникновения права на земельный участок, включая документы Кабинета Министров и органов местного самоуправления, самими лицами или вышестоящими органами и должностными лицами, в частности, на основании протеста прокурора.
Согласно указу, договор аренды земли фермерскими хозяйствами может быть расторгнут по соглашению сторон на основании их нотариально заверенного согласия или только по решению суда. Гарантии арендных прав фермеров были усилены на уровне Кодекса, а согласно статьи 36 Земельного кодекса устанавлен порядок расторжения арендных прав землепользователя по его собственному желанию или по решению суда.
Во-вторых, в рамках новой системы введен механизм самостоятельного размещения сельскохозяйственных культур на арендованных фермерами землях.
В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан от 12 августа 2025 года, начиная с урожая 2026 года, фермерские хозяйства, кластеры и другие сельскохозяйственные организации будут самостоятельно размещать виды культур, высаживаемых на своих участках, через «Агропортал» (единую интеграционную платформу «Цифровое сельское хозяйство»). При этом, упразднена практика прямого обозначения культур государственными органами и создано прозрачное управление данными через цифровую платформу.
Практика размещения сельскохозяйственных культур с использованием цифровых платформ снижает человеческий фактор и делает процесс принятия решений более прозрачным. Это создает условия для выращивания продукции, ориентированной на рыночный спрос.
В соответствии с Положением «О порядке рационального размещения сельскохозяйственных культур», фермерские хозяйства самостоятельно размещают сельскохозяйственные культуры, а предложения по размещению осуществляется без участия человеческого фактора, через систему IT “CropAgro”.
В-третьих, введена новая система, гарантирующая свободу деятельности фермеров, и система государственного регулирования была сокращена. То есть, принципы свободного рынка постепенно распространялись на производство хлопка и зерна, и фермерам была предоставлена возможность самостоятельно выбирать покупателя.
Государственным органам, включая местные хокимияты всех уровней и правоохранительные органы, строго запрещается вмешиваться в проведение агротехнических мероприятий по выращиванию зерновых культур, обеспечение материально-техническими ресурсами, процессы реализации пшеницы, включая заключение договоров, подключение хозяйств к определенным предприятиям, занимающимся подготовкой и переработкой зерна, а также внутренние перевозки между регионами республики.
Согласно статье 22 Закона «О фермерском хозяйстве», сегодня фермеры имеют возможность заключать договоры через фондовые биржи, свободно продавать продукцию и самостоятельно распоряжаться своими доходами. В случае вмешательства местных чиновников в деятельность фермеров, угроз или оскорблений, согласно статье 41 Кодекса административной ответственности, устанавливается штраф в размере от двадцати до сорока раз превышающем базовую сумму расчета.
Одновременно, с целью оказания финансовой поддержки фермерским хозяйствам и создания необходимых условий, постановлением Кабинета Министров № 771 от 6 декабря 2025 года установлена субсидия в размере одного миллиона сумов за каждую тонну сырого хлопка, проданного на бирже, начиная с урожая 2025 года.
Сейчас фермеры имеют возможность заключать контракты с любым из 15-20 действующих кластеров в каждом регионе. Только в Кашкадарьинской области действуют 15 хлопково-текстильных кластеров. Фермерские хозяйства работают, добровольно заключая контракты с выбранными ими кластерами на бирже (фьючерсные, форвардные и спотовые сделки).
В-четвертых, фермерам предоставлена возможность снизить свои затраты и увеличить доходы за счет получения высоких урожаев.
С помощью новых агротехнологий выращивание хлопка по схеме 76 получит широкое распространение в следующем году, и хлопок будет выращиваться исключительно по этой схеме на 891 тысяче гектаров. Площади, занимаемые выращиванием импортных сортов, устойчивых к вредителям, гербицидам, засолению и засухе, удвоится и достигнет 500 тысяч гектаров.
Около 300 тыс.гектаров обрабатываются на основе «Опыта Шинжон». Для этой цели будет выделен льготный кредит в размере 2 трлн 600 миллиардов сумов на внедрение технологии капельного орошения на полях. 250 миллиардов сумов будет предоставлено для субсидирования до 10% урожая фермерам, выращивающим хлопок за свой счет.
При этом, фермерам, использующим половину кредитного лимита для выращивания хлопка, будет предоставлена субсидия в размере до 5% урожая.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № УП-183 от 13 октября 2025 года и Постановлением № ПП-302 от 14 октября 2025 года, учет водопотребления теперь будет полностью электронным, основанным на новом подходе. С помощью информационной платформы «Учет водопотребления» точно рассчитывается объем потребленной воды, и информация о ней доводится до потребителей в электронном виде.
Водосберегающие технологии внедрены на 66 процентах орошаемых пахотных земель республики, охватывая в общей сложности 2,8 миллиона гектаров. Лазерное выравнивание обеспечило равномерное распределение воды на сельскохозяйственных угодьях, и в течение вегетационного периода наблюдается увеличение урожайности на 15–20%. Фермеры оценивают эту агротехнологию одним из наиболее эффективных инноваций.
Рациональное использование водных ресурсов стало сегодня одной из важнейших задач сельского хозяйства. В частности, интерес фермеров к этому вопросу еще больше возрос благодаря тому, что государство покрывает 30-40% стоимости водосберегающего оборудования и 100% затрат на электроэнергию.
В-пятых, фермерам была предоставлена возможность объединяться для совместной деятельности. Новый принятый Закон «О сельскохозяйственных кооперативах» создал для фермеров возможность организовывать кооперативы и совместного ведения работ. В настоящее время в нашей стране действует более тысячи сельскохозяйственных кооперативов в различных областях сельского хозяйства. Кооперативы становятся не только экономическим, но и юридическим средством защиты.
В соответствии с новой процедурой в республике было создано 92 сельскохозяйственных кооператива в направлении хлопководства. Только в 2025 году были заключены контракты между 72 кооперативами, созданными фермерами, и 765 хозяйствами посредством обменной торговли, а 96 тысяч тонн хлопкового сырья были поставлены непосредственно в сельскохозяйственные кооперативы.
В целях поддержки и правовой защиты деятельности фермеров и созданных ими кооперативов Указом Президента Республики Узбекистан № УП-22 от 14 февраля 2025 года Совет фермеров Узбекистана получил право подавать иски в суд в интересах фермеров, фермерских хозяйств и сельскохозяйственных кооперативов без уплаты государственного налога, а также участвовать в любой стадии судебного разбирательства в интересах фермеров и сельскохозяйственных кооперативов, а также подавать жалобы и заявления в апелляционную, кассационную и аудиторскую процедуры наряду с исками.
Подобная позитивная практика предоставления государством правовой защиты фермерам не встречается ни в одной другой стране мира.
Совет фермеров были освобождены от уплаты государственных сборов при подаче исков в суды в интересах фермеров, что позволило сэкономить фермерам 8,4 миллиарда сумов.
В-шестых, в рамках новой системы фермеры вовлечены в политические дискуссии по сельскохозяйственным реформам, и был введен механизм для учета их мнений и рекомендаций.
Еще одной важной новостью в сельском хозяйстве является усиление участия фермеров в процессах принятия решений.
Посредством открытого диалога, публичных дискуссий и цифровых платформ фермеры выражают свои предложения и инициативы. Это способствует приближению законодательства и отраслевых решений к реальности. В этом году в сотрудничестве с Советом фермеров Узбекистана, руководством Министерства сельского хозяйства и депутатами Законодательной палаты Олий Мажлиса, фермеры Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Джизакской и Бухарской областей привлечены в политические дискуссии по сельскохозяйственным реформам.
В дискуссиях от фермеров поступило в общей сложности 156 предложений, и в настоящее время разрабатываются проекты нормативных документов для их рассмотрения. Только 167 фермеров были избраны народными депутатами в Либерально-демократическую партию Узбекистана «Движение предпринимателей и бизнесменов», и активно участвуют в совершенствовании законодательства.
Проекты нормативно-правовых актов, касающиеся интересов фермеров и предпринимателей, выносятся на общественное обсуждение со стороны разработчика через портал regulation.gov.uz.
В 2024 году Совет фермеров Узбекистана провел юридическую экспертизу 64 проектов нормативно-правовых актов, в 2025 году — 140, а в прошедшем периоде 2026 года — 53, через портал https://loyiha.adliya.uz/, посвященный правам и законным интересам фермеров.
В социальных сетях Совета фермеров Узбекистана в Telegram-группе « Fermer minbari» (https://t.me/minbarfermer) и Telegram-канале «Фермер минбари» (https://t.me/fermerminbar) запущена открытая система онлайн-диалога с фермерами. Только через Telegram-группу «Fermer minbari» (https://t.me/minbarfermer) в 2025 году былы получены более 2 тыс., в прошедшем периоде 2026 года было получены более 200 обращений, предложений и рекомендаций и все они положительно решены.
Еще одна новость, Советом фермеров Узбекистана разработан Telegram-бот «Fermer AI», работающий на основе искусственного интеллекта и предоставляющий фермерам оперативные консультации для поддержки их деятельности и создания благоприятных условий.
Это выводит использование цифровых технологий отрасли на новый уровень. В частности, возможности искусственного интеллекта расширяются, предоставляя фермерам оперативные консультации, выявляя болезни, оценивая состояние урожая и принимая агротехнические решения. Это формирует образ современного фермера.
Реформы, проводимые в сельском хозяйстве, выводят сектор на новый уровень.
Сегодняшний фермер — это современный предприниматель, который управляет землей, понимает рынок, использует технологии и способен защитить свои интересы.
Главная цель новой системы — обеспечить доход фермера, продовольственную безопасность и экономическую устойчивость страны.