Ўзбекистон Президенти АҚШ делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон – АҚШ стратегик шериклик муносабатларини, аввало, савдо-иқтисодий соҳада янада мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Ишбилармонлик алоқалари фаоллашгани, ўзаро товар айирбошлаш ва инвестиция кўрсаткичлари барқарор ўсиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди.
Яқинда бўлиб ўтган Тошкент халқаро инвестиция форуми доирасида Америка бизнеси вакиллари билан ўтказилган давра суҳбатининг амалий натижалари муҳокама қилинди.
Мамлакатимизнинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиши доирасида ҳамкорлик қилиш ва ушбу жараёнлар келгусида ҳам АҚШ томонидан қўллаб-қувватланишига алоҳида эътибор қаратилди.
Янги лойиҳавий ташаббусларни аниқлаш ва илгари суриш учун Америка-Ўзбекистон ишбилармонлик ва инвестиция кенгаши механизмидан самарали фойдаланиш муҳимлиги қайд этилди.

Президент Узбекистана принял делегацию США
В начале встречи руководитель американского ведомства передал главе нашего государства теплые приветствия и наилучшие пожелания Президента США Дональда Трампа.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-американских отношений стратегического партнерства, прежде всего в торгово-экономической сфере.
С удовлетворением отмечена активизация деловых контактов, устойчивый рост показателей взаимного товарооборота и инвестиций.
Обсуждены практические итоги состоявшегося круглого стола с американским бизнесом в рамках состоявшегося недавно Ташкентского международного инвестиционного форума.
Отдельное внимание уделено взаимодействию в рамках вступления нашей страны в ВТО и дальнейшей поддержке американской стороной этих процессов.
Отмечена важность эффективного использования механизма Американо - Узбекского делового и инвестиционного совета для определения и продвижения новых проектных инициатив.